Oaks front up for Pumas challenge

Thu, 15 Sep 2011 00:00
Romania head coach Romeo Stefan Gontineac has named his team for the Oaks' second Rugby World Cup Pool B match - against Argentina at Invercargill's Rugby Park Stadium - on Saturday.

Romania head coach Romeo Stefan Gontineac has named his team for the Oaks' second Rugby World Cup Pool B match - against Argentina at Invercargill's Rugby Park Stadium - on Saturday.

Gontineac has, wisely, named an unchanged pack from the line-up that ran Scotland close on Saturday, but he has made dramatic adjustments to his backs division.

Fullback Iulian Dumitras and outside centre Csaba Gal are the only survivors - in their same positions - from the side that went down 24-34 to the Scots, with changes on the wing, inside centre and at halfback.

One of those changes is positional, however, with Tiberius Dimofte shifting from inside centre to flyhalf. The new faces are right-wing Madalin Lemnaru, inside centre Constantin Gheara, left-wing Ionel Cazan and scrumhalf Florin Surugiu.

Surugiu and Cazan are not totally new to the World Cup, having warmed the bench against Scotland.

Romania: 15 Iulian Dumitras, 14 Madalin Lemnaru, 13 Csaba Gal, 12 Constantin Gheara, 11 Ionel Cazan, 10 Tiberius Dimofte, 9 Florin Surugiu, 8 Daniel Carpo, 7 Ovidiu Tonita, 6 Mihai Macovei, 5 Cristian Petre, 4 Valentin Ursache, 3 Paulica Ion, 2 Marius Tincu (captain), 1 Mihaita Lazar.
Replacements: 16 Bogdan Suman, 17 Silviu Florea, 18 Valentin Poparlan, 19 Daniel Ianus, 20 Valentin Calafeteanu, 21 Marin Dumbrava, 22 Florin Vlaicu.

Date: Saturday, September 17
Kick-off: 15.30 (03.30 GMT)
Venue: Rugby Park, Invercargill
Referee: Steve Walsh (Australia)
Assistant referees: Jonathan Kaplan (South Africa), Simon McDowell (Ireland)
TMO: Shaun Veldsman (South Africa)

There are currently no matches being played
FIXTURE GMT VENUE
Sat, 25 March 2017
Blues v Bulls 06h35 Eden Park
Brumbies v Highlanders 08h45 Canberra
Sunwolves v Stormers 10h55 Singapore
Kings v Lions 13h05 Nelson Mandela Bay Stadium
Zebre v Munster 14h00 Stadio Sergio Lanfranchi
Leinster v Cardiff Blues 15h00 RDS Arena
Northampton Saints v Leicester Tigers 15h00 Franklin's Gardens
Saracens v Bath 15h00 Allianz Park
Harlequins v Newcastle Falcons 15h00 Twickenham Stoop
Exeter Chiefs v Sale Sharks 15h00 Sandy Park
Cheetahs v Sharks 15h15 Bloemfontein
Glasgow Warriors v Connacht 17h15 Scotstoun Stadium
Treviso v Ospreys 19h35 Stadio Monigo
Treviso v Ospreys 19h35 Stadio Monigo
Jaguares v Reds 21h40 Buenos Aires
Sun, 26 March 2017
Wasps v Worcester Warriors 14h30 Ricoh Arena
Mon, 27 March 2017
NWU-Pukke v UP-Tuks 14h45 Potchefstroom
Fort Hare v UKZN-Impi 16h30 Davidson Stadium
Wits v UCT-Ikeys 16h30 Johannesburg
NMMU-Madibaz v CUT-Ixias 16h30 Bloemfontein
UWC v WSU 16h30 Cape Town
Maties v UJ 17h00 Stellenbosch
Fri, 31 March 2017
Highlanders v Rebels 06h35 Dunedin
WORLD CUP
MORE LOGS
Pool A
Team P W D L Pts
Australia 4 4 0 0 17
Wales 4 3 0 1 13
England 4 2 0 2 11
Fiji 4 1 0 3 5
Uruguay 4 0 0 4 0
Pool B
Team P W D L Pts
South Africa 4 3 0 1 16
Scotland 4 3 0 1 14
Japan 4 3 0 1 12
Samoa 4 1 0 3 6
United States 4 0 0 4 0
Pool C
Team P W D L Pts
New Zealand 4 4 0 0 19
Argentina 4 3 0 1 15
Georgia 4 2 0 2 8
Tonga 4 1 0 3 6
Namibia 4 0 0 4 1
Pool D
Team P W D L Pts
Ireland 4 4 0 0 18
France 4 3 0 1 14
Italy 4 2 0 2 10
Romania 4 1 0 3 4
Canada 4 0 0 4 2
RELATED ARTICLES