Referees for two rounds of Europe

Sat, 28 Sep 2013 20:53
Large alain rolland points 630

The European Cup has announced the referees appointed to the first two rounds of the Heineken Cup and the first two rounds of the Amlin Cup.

The European Cup has announced the referees appointed to the first two rounds of the Heineken Cup and the first two rounds of the Amlin Cup.

Heineken Cup

Round 1

Connacht vs Saracens
Referee: Pascal Gauzère (France)

Ulster vs Leicester Tigers
Referee: Romain Poite (France)

Toulouse vs Zebre
Referee: Luke Pearce (England)

Edinburgh vs Munster
Referee: JP Doyle (England)

Benetton Treviso vs Montpellier
Referee: Dudley Phillips (Ireland)

Harlequins vs Scarlets
Referee: John Lacey (Ireland)

Castres Olympique vs Northampton Saints
Referee: George Clancy (Ireland)

Ospreys vs Leinster
Referee: Wayne Barnes (England)

Gloucester vs Perpignan
Referee: Leighton Hodges (Wales)

Exeter Chiefs vs Cardiff Blues
Referee: Jérôme Garcès (France)

Toulon vs Glasgow Warriors
Referee: Greg Garner (England)

Racing Métro vs Clermont Auvergne
Referee: Nigel Owens (Wales)

Round 2

Saracens vs Toulouse
Referee: Nigel Owens (Wales)

Leicester Tigers vs Benetton Treviso
Referee: Pascal Gauzère (France)

Cardiff Blues vs Toulon
Referee: JP Doyle (England)

Zebre vs Connacht
Referee: Ian Davies (Wales)

Leinster vs Castres Olympique
Referee: Greg Garner (England)

Montpellier vs Ulster
Referee: Leighton Hodges (Wales)

Scarlets vs Racing Métro
Referee: Neil Paterson (Scotland)

Munster vs Gloucester
Referee: Jérôme Garcès (France)

Northampton Saints vs Ospreys
Referee: Alain Rolland (Ireland)

Perpignan vs Edinburgh
Referee: Marius Mitrea (Italy)

Glasgow Warriors vs Exeter Chiefs Referee:
Referee: Romain Poite (France)

Clermont Auvergne vs Harlequins
Referee: George Clancy (Ireland)

Amlin Challenge Cup

Round 1

Sale Sharks vs Biarritz Olympique
Referee: Ian Davies (Wales)

Bayonne vs Grenoble
Referee: Marius Mitrea (Italy)

Stade Français vs Lusitanos XV
Referee: Giuseppe Vivarini (Italy)

Newport Gwent Dragons vs Mogliano
Referee: David Wilkinson (Ireland)

London Irish vs I Cavalieri Prato
Referee: Vlad Iordescu (Romania)

Bucharest Wolves vs Newcastle Falcons
Referee: Andrew McMenemy (Scotland)

Viadana vs London Wasps
Referee: Laurent Cardona (France)

Oyonnax vs Worcester Warriors
Referee: Leo Colgan (Ireland)

Cammi Calvisano vs Brive
Referee: Neil Hennessy (Wales)

Bordeaux-Bègles vs Bath
Referee: Neil Paterson (Scotland)

Round 2

London Wasps vs Bayonne
Referee: Peter Fitzgibbon (Ireland)

Grenoble vs Viadana
Referee: Neil Hennessy (Wales)

Mogliano vs Bordeaux-Bègles
Referee: Vlad Iordescu (Romania)

I Cavalieri Prato vs Stade Français
Referee: David Wilkinson (Ireland)

Biarritz Olympique vs Oyonnax
Referee: Luke Pearce (England)

Worcester Warriors vs Sale Sharks
Referee: Andrew McMenemy (Scotland)

Bath vs Newport Gwent Dragons
Referee: Giuseppe Vivarini (Italy)

Bucharest vs Cammi Calvisano
Referee: Cédric Marchat (France)

Lusitanos XV vs London Irish
Referee: Leo Colgan (Ireland)

Brive vs Newcastle Falcons
Referee: Dudley Phillips (Ireland)
 

There are currently no matches being played
FIXTURE GMT VENUE
Fri, 30 September 2016
Golden Lions v Sharks 15h00 Johannesburg
EP Kings v Pumas 16h00 Nelspruit
Western Province v Boland 17h10 Cape Town
Dragons v Glasgow Warriors 18h35 Rodney Parade
Connacht v Edinburgh 18h35 Sportsground
Bristol v Saracens 18h45 Ashton Gate
Northampton Saints v Exeter Chiefs 18h45 Franklin's Gardens
Sat, 01 October 2016
Free State Cheetahs v Griquas 12h00 Bloemfontein
Sale Sharks v Leicester Tigers 13h30 AJ Bell Stadium
Gloucester v Bath 14h00 Kingsholm
South Africa v Australia 15h05 Loftus Versfeld
Munster v Zebre 16h00 Thomond Park
Ulster v Ospreys 17h30 Kingspan Stadium
Cardiff Blues v Leinster 18h35 BT Sport Cardiff Arms Park
Cardiff Blues v Cardiff Blues 19h05 Stadio Monigo
Sun, 02 October 2016
Argentina v New Zealand 22h10 Ascoli Piceno
Wasps v Harlequins 13h30 Ricoh Arena
Worcester Warriors v Newcastle Falcons 14h00 Sixways
Tue, 04 October 2016
Edinburgh v Ulster 19h35 BT Murrayfield
EUROPEAN CUP
MORE LOGS
Pool 1
Team P W D L Pts
Glasgow Warriors 0 0 0 0 0
Leicester Tigers 0 0 0 0 0
Munster 0 0 0 0 0
Racing Metro 0 0 0 0 0
Pool 2
Team P W D L Pts
Connacht 0 0 0 0 0
Toulouse 0 0 0 0 0
Wasps 0 0 0 0 0
Zebre 0 0 0 0 0
Pool 3
Team P W D L Pts
Sale Sharks 0 0 0 0 0
Toulon 0 0 0 0 0
Saracens 0 0 0 0 0
Scarlets 0 0 0 0 0
Pool 4
Team P W D L Pts
Castres 0 0 0 0 0
Leinster 0 0 0 0 0
Montpellier 0 0 0 0 0
Northampton Saints 0 0 0 0 0
Pool 5
Team P W D L Pts
Clermont Auvergne 0 0 0 0 0
Bordeaux 0 0 0 0 0
Exeter Chiefs 0 0 0 0 0
Ulster 0 0 0 0 0
RELATED ARTICLES