Junior Boks' training squad trimmed

Fri, 04 Apr 2014 13:04
Large dawie theron630

A reduced South African Under-20 training squad of 36 players has been named for the 2014 Junior World Championship.

A reduced South African Under-20 training squad of 36 players has been named for the 2014 Junior World Championship following two trial matches in Stellenbosch this week.
 
An large group of almost 50 players were selected for the camp as coach Dawie Theron opted to cast his net wide in search of the best players to represent the country at the JWC in Auckland, New Zealand
 
This will be the first time the country hosts the JWC tournament. 
 
A handful of top players, including André Esterhuizen (Sharks), Handré Pollard and Jessie Kriel (Bulls), did not participate in the trials due to Super Rugby and Vodacom Cup commitments. 
 
The intensive training and conditioning scheduled for the remainder of the camp aside, the training group will also play three international friendlies against Argentina.
 
"This was the first time we were able to get the wider trainer group together, so I would like to thank all the provincial unions for their excellent cooperation," Theron said
 
"I am very excited about the talent that our coaching staff and the national selectors spotted during the two trial matches.
 
"We have a lot of depth at Under-20 level, especially if you take into consideration that some players were unable to take part in the trials because of Vodacom Cup and Super Rugby commitments."
 
The coach looked forward to the next phase of the training camp, and especially the tough series of matches against Argentina.
 
"We are extremely happy to keep the training group together for a bit longer, as it will enable us to monitor the players closely as we intensify our preparations for New Zealand,” explained Theron.  
 
The 36-man SA Under-20 training squad:
 
Blue Bulls: 
Dan Kriel, Pierre Schoeman, Duncan Mathews, JP Smith, Corniel Els, Wilco Louw, Dayan van der Westhuizen, Abongile Nonkontwana, Nicolaas Janse van Rensburg, Warrick Gelant, Ganfred May, Marcus Kleinbooi, Chris Massyn, Ngobisizwe Mxoli, Marquit September, Leighton van Wyk
 
Golden Lions:
Ramone Samuels, Jaco Van der Walt, Jano Venter, Victor Sisekete
                              
Leopards:
Lloyd Greef
 
Free State:
Tshego Nche, Joseph Dweba, Mthokozisi Mkhabela 
 
Sharks XV:
Gideon Koegelenberg, Chris de Beer, Jean-Luc du Plessis, Daniel du Preez, Cameron Wright, Ayron Schramm
 
Western Province:
JD Schickerling, Daniel du Plessis, Jarryd Sage, Chad Solomon, Frans van Wyk
 
The following players were not included in the updated training group due to Super Rugby and Vodacom Cup commitments:
Aidon Davis (EP Kings), André Esterhuizen (Sharks), Cyle Brink (Golden Lions), Handré Pollard (Bulls), Jan Uys (Western Province), Jesse Kriel (Blue Bulls), Malcolm Marx (Lions), Neil Maritz (Sharks XV), Nico Lee (Free State XV), Sandile Khubeka (Sharks XV), Sergeal Petersen (EP Kings), Thabo Mabuza (Golden Lions), Thomas du Toit (Sharks XV)
England vs Italy
sast: 17h00 | local: 15h00

  • |
LIVE
FIXTURE GMT VENUE
Sun, 26 February 2017
Bristol v Bath 11h00 Ashton Gate
Wasps v Gloucester 12h30 Ricoh Arena
Zebre v Ulster 12h30 Stadio Sergio Lanfranchi
Treviso v Connacht 12h30 Stadio Comunale di Monigo
Ospreys v Glasgow Warriors 13h05 Liberty Stadium
Mon, 27 February 2017
UCT-Ikeys v Maties 14h45 Cape Town
UWC v TUT 16h30 Cape Town
UP-Tuks v Wits 16h30 Pretoria
CPUT v UKZN-Impi 16h30 Cape Town
CUT-Ixias v UJ 16h30 Bloemfontein
Rhodes v Fort Hare 16h30 Grahamstown
Shimlas v NWU-Pukke 17h00 Bloemfontein
Thu, 02 March 2017
Force v Reds 10h30 Perth
Fri, 03 March 2017
Chiefs v Blues 06h35 Hamilton
Ulster v Treviso 19h35 Kingspan Stadium
Edinburgh v Ospreys 19h35 Myreside
Connacht v Zebre 19h35 Ascoli Piceno
Sale Sharks v Northampton Saints 20h15 AJ Bell Stadium
Sat, 04 March 2017
Hurricanes v Rebels 04h15 Wellington
Highlanders v Crusaders 06h45 Dunedin
Brumbies v Sharks 08h45 Canberra
Sunwolves v Kings 10h55 Singapore
Lions v Waratahs 13h05 Johannesburg
Glasgow Warriors v Dragons 15h00 Scotstoun Stadium
Bath v Wasps 15h00 Recreation Ground
Worcester Warriors v Bristol 15h00 Sixways
Gloucester v Harlequins 15h00 Kingsholm
Leicester Tigers v Exeter Chiefs 15h00 Welford Road
Stormers v Jaguares 15h15 Cape Town
Cardiff Blues v Munster 17h15 BT Sport Cardiff Arms Park
Cheetahs v Bulls 17h30 Bloemfontein
Leinster v Scarlets 19h35 RDS Arena
UNDER-20 WORLD CUP
MORE LOGS
Pool A
Team P W D L Pts
Ireland U20 3 3 0 0 13
New Zealand U20 3 2 0 1 10
Wales U20 3 1 0 2 7
Georgia U20 3 0 0 3 1
Pool B
Team P W D L Pts
England U20 3 3 0 0 14
Scotland U20 3 2 0 1 9
Australia U20 3 1 0 2 7
Italy U20 3 0 0 3 0
Pool C
Team P W D L Pts
Argentina U20 3 3 0 0 13
South Africa U20 3 2 0 1 11
France U20 3 1 0 2 6
Japan U20 3 0 0 3 0