Schools results - 8 April 2018

Sun, 08 Apr 2018 15:16
Large fossati630

There are the Easter Monday results and then the results of the international schools tournament in Paarl apart from all the others.

There are some big results
 
After three seasons unbeaten in South Africa, Paarl Boys' High lost, and then it took a country to beat them.
 
Transvalia had a huge win over Daniël Pienaar and a remarkably comfortable win over Kearsney. In fact this year's results suggest that Transvalia are a powerhouse this year, as is obviously true of  Grey Bloem, the three Paarl schools and Paul Roos.
 
It would be a kindness if errors and omissions were reported to paul@sportsmedia365.com.
 
After next weekend, on Tuesday, we shall gather our wits and try to draw up our first Top 20 of the year.
 
Results, week ending 8 April 2018
 
Eastern Cape
 
Alexander Road vs Ashton Secondary, 39-24
Ben Vorster vs Marlow, 27-26
Die Brandwag vs Upington, 36-12
Graeme vs Northcliff, 29-7
Grey PE vs Parktown, 61-0
Jeppe vs Hudson Park, 36-12
Marais Viljoen vs Daniël Pienaar, 27-12
Nico Malan vs Bergsig, 88-0
Nico Malan vs Brandwag, 21-14
Nico Malan vs Wonderboom, 38-9
Otto du Plessis vs Monumentpark, 28-21 
SACS vs Kingswood, 17-10
Transvalia vs Daniël Pienaar, 106-5
Wynberg vs Muir, 81-0
 
Free State/Griquland West
 
Belvedere vs Sasolburg, 28-19
Diamantveld vs Lichtenburg, 41-12
Diamantveld vs Potchefstroom Gim, 52-5
Die Brandwag vs Upington, 36-12
Duineveld vs Langenhoven Gim, 19-12
Fichardtpark vs AHS Kroonstad, 25-23
Goudveld vs DF Malan, 22-22
Goudveld vs Louis Botha, 24-15
Goudveld vs Midstream College, 36-22
Grey Bloem Cherries vs Rustenburg, 36-31
Grey Bloem vs Christchurch BHS (New Zealand), 66-28
Grey Bloem to Hartpury College (England), 60-0
Jim Fouché vs Centurion, 37-29
Jim Fouché vs Montana, 10-7
Kempton Park vs Bethlehem Voortrekker, 26-26
Ligbron vs Jim Fouché, 43-31
Louis Botha vs Trinityhouse, 56-3
Louis Botha vs Goudveld, 24-15
Montagu vs Landboudal, 36-19
Montana vs Louis Botha, 44-17
Oos-Moot vs Witteberg, 26-20
Sasolburg vs Schweizer-Reneke, 22-27
Sentraal vs Bergsig, 36-7
Sentraal vs Wonderboom, 26-24
Witteberg vs Pionier, 17-9
Witteberg vs Port Natal, 33-27
 
Kwa-Zulu Natal
 
Bishops vs  Michaelhouse, 40-12
Glenwood vs Italian All-Stars (Italy), 53-10
Glenwood vs Namibia XV, 53-7
Hilton vs St David's, 24-10
Hilton vs Rhinos (USA), 78-19
Hilton vs Africa-Pacific Dragons, 35-24
Kearsney vs Hoërskool Middelburg, 36-17
Piet Potgieter vs Pionier, 28-14 
Pionier vs Hugenote (Springs), 24-7
Rondebosch vs Maritzburg College, 41-3
St Charles College  vs Potchefstroom Gim, 15-12
Transvalia vs Kearsney, 57-12
Westville vs Noordheuwel, 22-20
Witteberg vs Pionier, 17-9
Witteberg vs Port Natal, 33-27
 
Northvaal
 
Affies vs Africa-Pacific Dragons, 17-57
Bellville vs Zwartkop, 34-10
Belvedere vs Sasolburg, 28-19
Ben Vorster vs Marlow, 27-26
De La Salle vs St Dunstan's, 7-5
DF Malan vs Potchefstroom Volkskool, 29-28
DF Malan vs Trinityhouse, 19-10
Diamantveld vs Lichtenburg, 41-12
Diamantveld vs Potchefstroom Gim, 52-5
Drostdy vs Hoërskool Middelburg, 36-19
Drostdy vs Marais Viljoen, 59-14
Eldoraigne vs Marais Viljoen, 36-19
Ellisras vs Tuine, 20-14
Goudveld vs Midstream College, 36-22
Graeme vs Northcliff, 29-7
Grey Bloem Cherries vs Rustenburg, 36-31
Grey PE vs Parktown, 61-0
Hartpury College (United Kingdom) vs Affies, 26-15
Helpmekaar vs Florida, 43-13
Hermanus vs Klerksdorp, 29-22
Hilton vs St David's, 24-10
Hugenote vs Northcliff, 33-10
Hugenote (Wellington) vs Wesvalia, 24-12
Jeppe vs Hudson Park, 36-12
Jeugland vs Strand, 15-12
Jim Fouché vs Centurion, 37-29
Jim Fouché vs Montana, 10-7
John Vorster vs Hans Strijdom, 27-21
John Vorster vs Hugenote (Springs), 27-21
Kearsney vs Hoërskool Middelburg, 36-17
Kempton Park vs Bethlehem Voortrekker, 26-26
KES vs Northwood, 18-8
Ligbron vs Jim Fouché, 43-31
Ligbron vs Midstream, 43-31
Louis Botha vs Trinityhouse, 56-3
Lydenburg vs HTS John Vorster, 26-12
Lydenburg vs HTS Witbank, 43-7
Marais Viljoen vs Daniël Pienaar, 27-12
Montana vs Louis Botha, 44-17
Midstream College vs Ligbron, 43-31
Monument vs Cavaliers (Australia), 48-12
Monument vs Napier Boys' High (New Zealand), 42-36
Nico Malan vs Bergsig, 88-0
Nico Malan vs Brandwag, 21-14
Nico Malan vs Wonderboom, 38-9
Northcliff vs Curro Hazeldean, 49-0
Northcliff vs Hugenote, 33-10
Oos-Moot vs Lydenburg, 17-12
Oos-Moot vs Piet Potgieter, 28-13
Oos-Moot vs Witteberg, 26-20
Paul Roos vs Nelspruit, 68-0
Piet Potgieter vs Pionier, 28-14 
Pionier vs Hugenote (Springs), 24-7
Potchefstroom Volkskool vs Midstream, 13-7 
Sasolburg vs Schweizer-Reneke, 22-27
Sentraal vs Bergsig, 36-7
Sentraal vs Wonderboom, 26-24
St Alban's vs Eye of the Tiger, 45-7
St Charles College  vs Potchefstroom Gim, 15-12
St John's vs Golden Lions Presidential XV, 27-8
St Stithians vs Clifton, 39-5
St Stithians vs St John's, 41-38
Transvalia vs Daniël Pienaar, 106-5
Transvalia vs Kearsney, 57-12
Westville vs Noordheuwel, 22-20
 
Western Cape
 
Alexander Road vs Ashton Secondary, 39-24
Augsburg vs Labori, 18-15
Bellville vs Zwartkop, 34-10
Bellville South vs Tygerberg, 28-15
Bishops vs  Michaelhouse, 40-12
Boland Landbou vs Cavaliers Rugby (Australia), 67-0
Boland Landbou vs Napier BHS (New Zealand), 59-26
Brackenfell vs Schoonspruit, 41-10
Bredasdorp vs De Aar, 43-7 
Bridgton vs HTS Bellville, 24-15
Cederberg Academy vs Montana, 25-0
DF Malan vs Potchefstroom Volkskool, 29-28
DF Malan vs Trinityhouse, 19-10
Drostdy vs Hoërskool Middelburg, 36-19
Drostdy vs Marais Viljoen, 59-14
Duineveld vs Langenhoven Gim, 19-12
Goudveld vs DF Malan, 22-22
Hermanus vs Klerksdorp, 29-22
Hopefield vs Groenberg, 36-12
Hugenote vs Wesvalia, 24-12
Jeugland vs Strand, 15-12
Klein Nederburg vs Dirkie Uys, 15-8 
Lutzville vs Groendal, 22-19
Montagu vs Landboudal, 36-19
New Orleans vs De Kuilen, 42-19
Oakdale vs Namibia XV, 67-7
Oakdale vs St Ignatius (USA), 67-19
Otto du Plessis vs Monumentpark, 28-21 
Outeniqua vs Italian All Stars, 47-13
Outeniqua vs St Ignatius (USA), 91-0
Overberg vs Oosterlig, 22-7
Paarl Boys' High vs Christchurch Boys' High (New Zealand), 25-7
Paarl Gim vs Argentina, 38-36
Paarl Gim vs Rhino Rugby (USA), 84-7
Paul Roos vs Nelspruit, 68-0
Paulus Joubert vs Hottentots Holland, 25-21
Piketberg vs Oudtshoorn, 21-5
President vs Emil Weder, 20-9
Rondebosch vs Maritzburg College, 41-3
SACS vs Kingswood, 17-10
Sutherland vs Knysna, 7-3
Swartland vs Porterville, 26-12
Vredenburg vs Jan Kriel LSEN XV, 15-14 
Weston vs Langenhoven High, 26-19
Wilgerivier vs Robertson, 22-17
Wynberg vs Muir, 81-0
RELATED ARTICLES