Referees to 4 December 2016

Tue, 29 Nov 2016 12:54
Large jaco peyper 800

The storm has passed and the rugby world is more sedate now that the November window is closed.

The storm has passed and the rugby world is more sedate now that the November window is closed.

There is left just one - a big contest when the Wallabies visit Twickenham and Jaco Peyper is the man in the middle.

Let's hope it is a more pleasant affair than last week's match at Twickenham with its 29 penalties, 4 yellow cards and 2 red cards.

For the rest, the south lapses into summer relaxation while in the north club activities take centre stage, tucked in a week or two at a time in the busy rugby calendar.

But. A big and popular But - the Sevens series for 2016-17 kicks off in Dubai this weekend, both men's and women's tournaments.

Not infrequently, there are referee exchanges. This week there are two Georgians refereeing in Ireland.

International

England vs Australia at Twickenham, England
Referee: Jaco Peyper (South Africa)
Assistant referees: Craig Joubert (South Africa), Ben Whitehouse (Wales)
Television match official: Peter Fitzgibbon (Ireland)
Timekeeper: David Hudson (England)
Assessor: Clayton Thomas (Wales)

Portugal vs Brazil at Estádio Sergio Conceição Stadium, Coimbra
Referee: Vlad Iordachescu (Romania)

Sudamerica Rugby C Championship 2016

Guatemala vs Panama at Estadio Doroteo Gamuch Flores, Guatemala City
Costa Rica vs El Salvador at Estadio Doroteo Gamuch Flores, Guatemala City

Referees: Mario Henao (Colombia), Francisco Saavedra (Chile), Juan Esteban Silva (Paraguay)

Under-20

Oceania Rugby Under-20 Trophy, Round 2

Tonga v Cook Islands at ANZ Stadium, Suva, Fiji
Referee: Lote Saudranu (Fiji)
Assistant referees: Usa Bainivalu (Fiji), Josaia Caucau (Fiji)
Coach: Trevor Howard (New Zealand)

Women

Sevens

Referees: Richard Kelly (New Zealand), Jordan Way (Australia), Craig Evans (Wales), Rasta Rasivhenge (South Africa), Damián Schneider (Argentina), James Doleman (New Zealand), Nori Hashimoto (Japan), Jaco Kotze (South Africa), Richard Haughton (England)

Women

Referees: Alhambra Nievas (Spain), Amy Perrett (Australia), Sara Cox (England), Sakurako Kawasaki (Japan), Beatrice Benvenuti (Italy), Aimee Barrett-Theron (South Africa), Ben Crouse (South Africa), Adam Jones (Wales)

PRO 12

Ospreys vs Edinburgh at Liberty Stadium, Swansea
Referee: Dudley Phillips (Ireland)
Assistant referees: Sean Gallagher (Ireland), Sean Brickell (Wales)
Television match official: Kevin Beggs (Ireland)
Assessor: Les Peard (Wales)

Glasgow Warriors vs Munster at Scotstoun Stadium, Glasgow
Referee: Nigel Owens (Wales)
Assistant referees: Dan Jones (Wales), Dunx McClement (Scotland)
Television match official: Jon Mason (Wales)
Timekeeper: John Montgomery (Scotland)
Assessor: John Sheehan (Ireland)

Connacht vs Benetton Treviso at The Sportsground, Galway
Referee: Ian Davies (Wales)
Assistant referees: Gareth Newman (Wales), John Carvill (Ireland)
Assessor: Andy Clift (Scotland)

Cardiff Blues vs Ulster at Cardiff Arms Park
Referee: Andrew Brace (Ireland)
Assistant referees: Sean Gallagher (Ireland), Aled Evans (Wales)
Television match official: Charles Samson (Scotland)
Assessor: Gordon McMurray (Scotland)

Leinster vs Newport Gwent Dragons at RDS Arena
Referee: Marius Mitrea (Italy)
Assistant referees: Matteo Liperini (Italy), Stuart Douglas (Ireland)
Television match official: Stefano Pennè (Italy)
Assessor: Robert Davies (Wales)

Zebre vs Scarlets at Stadio Sergio Lanfranchi
Referee: David Wilkinson (Ireland)
Assistant referees: Kieran Barry (Ireland), Filippo Bertelli (Italy)
Television match official: Simon McDowell (Ireland)

Domestic

England

Premiership

Sale Sharks vs Exeter Chiefs
Referee: Wayne Barnes
Assistant referees: Peter Allan, Paul Dix
Television match official: David Rose
Timekeeper: Tony Turner

Bath vs Saracens
Referee: Gregory M Garner
Assistant referees: Roy Maybank, Roger Baileff
Television match official: Rowan Kitt
Timekeeper: Laurie Bryant
Assessor: Rowly Williams
Coach: Peter Huckle

Gloucester vs Bristol
Referee: Matthew Carley
Assistant referees: Ross Campbell, Paul Burton
Television match official: Stuart Terheege
Timekeeper: Matthew Peters

Leicester Tigers vs Northampton Saints
Referee: JP Doyle
Assistant referees: Luke Pearce, Wayne Falla
Television match official: Trevor Fisher
Timekeeper: Paul Stanley
Assessor: Martin Fox

Worcester Warriors vs Wasps
Referee: Craig Maxwell-Keys
Assistant referees: Dean Richards, Andrew Pearce
Television match official: David Sainsbury
Timekeeper: Eric Bullion
Assessor: Nigel Yates
Coach: Paul Dix

Newcastle Falcons vs Harlequins
Referee: Ian Tempest
Assistant referees: Tim Wigglesworth, Gareth Copsey
Television match official: David Grashoff
Timekeeper: Mike Hamlin

Championship

London Scottish vs Ealing Trailfinders
Referee: John Meredith
Assistant referees: Fergus Kirby, Adam Leal
Assessor: Lloyd Jackson

Yorkshire Carnegie vs Bedford Blues
Referee: Andrew Jackson
Assistant referees: Matthew Daubney, Chris Sharp
Assessor: Peter Farrell

London Welsh vs Nottingham
Referee: Jack Makepeace
Assistant referees: Darryl Chapman, Gregory D Garner
Assessor: Chris White

Rotherham Titans vs London Irish
Referee: Steve Lee
Assistant referees: Michael Patz, Simon Adams
Assessor: Andrew Vertigan

Jersey Reds vs Doncaster Knights
Referee: Tom Foley
Assistant referees: Christophe Ridley, Daniel Parrott

Cornish Pirates vs Richmond
Referee: Matthew O'Grady
Assistant referees: Brian Ravenhill, Phil Watters

France

Top 14

Toulouse vs Brive at Stade Ernest Wallon
Referee: Adrien Descottes
Assistant referees: Jonathan Dufort, Patrick Beuriot
Television match official: Alexandre Ruiz

Toulon vs Bordeaux-Bègles at Stade Mayol
Referee: Laurent Cardona
Assistant referees: Ludovic Cayre, Jean-Luc Rebollal
Television match official: Cédric Marchat

Pau vs Clermont at Stade Du Hameau
Referee: Pierre Brousset
Assistant referees: Julien Castaignède, Thomas Déjean
Television match official: Thomas Charabas

Grenoble vs Montpellier at Stade Des Alpes
Referee: Romain Poite
Assistant referees: Tual Trainini, Akim Hadj Bachir
Television match official: Eric Gauzins

Stade Français vs Bayonne at Stade Jean Bouin
Referee: Mathieu Raynal
Assistant referees: Nicolas Datas, Jacques De Lemos
Television match official: Sébastien Minery

Lyon vs Castres Matmut Stadium
Referee: Juan Sylvestre (Argentina)
Assistant referees: Luc Ramos, Jean-Claude Labarbe
Television match official: Salem Attalah

Rochelais vs Racing Club De France at Stade Marcel Deflandre
Referee: Jérôme Garcès
Assistant referees: Vivien Praderie, Eric Soulan
Television match official: Maxime Chalon

Pro D2, Round 13

Narbonne vs Oyonnax at Parc Des Sports Et De L'Aimitie
Referee: Mathieu Delpy
Assistant referees: Benjamin Hernández, Fabrice Hand
Goal judges: Stéphane Beyer, Frédéric Cambou

Aurillac vs Montois at Stade Jean Alric
Referee: Stéphane Boyer
Assistant referees: Florian Cormier, Frédéric Chazal
Goal judges: Vincent Dathie, Stéphane Thelamon

Bourgoin vs Angoulême at Stade Pierre Rajon
Referee: Flavien Hourquet
Assistant referees: Rémy Charleroy, Alexandre Vallon
Goal judges: Xavier Cazalas, Frédéric Dallon

Montauban vs Colomiers at Parc Des Sports De Sapiac
Referee: Sébastien Cloute
Assistant referees: Ludovic Carrillo, Baptiste Abel Coindoz
Goal judges: Christian Castello, Christophe Dubois

Vannes vs Béziers at Stade De La Rabine
Referee: Laurent Millotte
Assistant referees: Benoît Traineau, Christian Coussan
Goal judges: Stéphane Guillot, Serge Keromnes

Dax vs Albi at Stade Maurice Boyau
Referee: Mathieu Noirot
Assistant referees: Cédric Clave, Laurent Perrin
Goal judges: Laurent Foucaud, Mariano Salazar

Agen vs Carcassonne at Stade Armandie
Referee: Thierry Mallet
Assistant referees: Guillaume Trieux, Sylvain Jaymes
Goal judges: Christophe Abadie, Jérôme Soubigou

Biarritz vs Perpignan at Parc des Sports Aguilera
Referee: Vincent Blasco Baque
Assistant referees: Christine Hanizet, David Rosich
Goal judges: Frédéric Gracianette, Stéphane Lamagnere

Germany

Bundesliga

Heidelberger vs Luxemburg
Referee: Uwe Carsten Jansen

Ireland

Ulster Bank League, Division 1

Old Wesley vs Naas
Referee: Nika Amashukeli (Georgia)
Assistant referees: Saba Abulashvili (Georgia), tba

Clontarf vs Dublin University at Castle Avenue
Referee: Eddie Hogan-O'Connell

Lansdowne vs Young Munster at Lansdowne Rd
Referee: Frank Murphy

Old Belvedere vs St Mary's at Anglesea Rd
Referee: Leo Colgan

Cork Constitution vs University College Dublin at Temple Hill
Referee: Nigel Correll
Assessor: Bertie Smith

Garryowen vs Terenure at Dooradoyle
Referee: Stuart Gaffikin

Dolphin vs Ballynahinch at Musgrave Park
Referee: Brian MacNeice

Galwegians vs Shannon at Crowley Park
Referee: Mark Patton

Ballymena vs Buccaneers
Referee: Paul Haycock

UL Bohemians vs University College Cork at University of Limerick
Referee: Oisin Quinn

Women

Connacht vs Leinster at The Sportsground, Galway
Referee: Glenda Mellon

Ulster vs Munster at Kingspan Stadium, Belfast
Referee: Su Carty

Italy

Eccellenza, Round 5

Reggio vs San Donà
Referee: Emannulele Tomò

Petrarca vs Fiamme Oro Roma
Referee: Vincenzo Schipani

Calvisano vs Viadana 1970
Referee: Claudio Blessano

Lazio vs Rovigo Delta
Referee: Luca Trentin

Mogliano vs Sitav Lyons
Referee: Simone Boaretto

Japan

Top League

Kintetsu Liners vs NEC Green Rockets
Referee: Shuhei Kubo

Suntory Sungoliath vs NTT Communications Shiningarcs
Referee: Akihisa Aso

Toyota Verblitz vs Canon Eagles
Referee: Taku Otsuki

Honda HEAT vs Ricoh Black Rams
Referee: Kyosuke Toda

Yamaha Jubilo vs Toyota Industry Shuttles
Referee: Kimitoshi Shiozaki

Panasonic Wild Knights vs Kubota Spears
Referee: Mike Adamson (Scotland)

Munakata Sanix Blues vs Kobelco Steelers
Referee: Masaya Kato

Toshiba Brave Lupus vs Coka Cola Red Sparks
Referee: Teruhisa Kajiwara

Scotland

Premiership

Boroughmuir vs Watsonians
Referee: Graeme Wells
Assistant referees: Iain Morrison, Bob Nevins
Assessor: Jim Fleming

Currie vs Melrose
Referee: Cammy Rudkin
Assistant referees: Jonathon Mackinnon, Digby Thomas
Assessor: Tom McNicol

Hawick vs Heriots
Referee: Calum Sharp (England)
Assistant referees: Todd, Alistair Watt
Assessor: Peter Robertson
Coach: Graeme Eastland

Gala vs Ayr
Referee: Keith Allen
Assistant referees: Ian Kenny, Brian McGuff
Coach: Alan Forrest

Glasgow Hawks vs Stirling County
Referee: Steven Turnbull
Assistant referees: Lee Fish, Grant Denholm
Assessor: Dougie Kerr

Spain

División de Honor, Round 10

Independiente vs Ciencias Sevilla
Referee: Luis García-Mon (Madrid)

Hernani vs Valladolid RAC
Referee: David Castro (Asturias)

Cisneros vs FC Barcelona
Referee: Joaquín Santoro (Valencia)

Gernika vs Getxo
Referee: Fernando Raposo (Valladolid)

UE Santboiana vs Alcobendas Rugby
Referee: Iñigo Atorrasagasti (Guipúzcoa)

Salvador vs Ordizia
Referee: Marc Riera (Barcelona)

División De Honor B, Round 10

Bera Bera vs Zarautz
Referee: Iñaki Vergara (Guipúzcoa)

Eibar vs Universidad Bilbao
Referee: Alberto Ruíz (Vizcaya)

Uribealdea vs Ourense
Referee: Cristian Merino (Cantabria)

Real Oviedo vs Crat A Coruña
Referee: Juan Manuel Gárate (Cantabria)

Vigo vs Durango
Referee: Adrian Rodriguez Noriega (Asturias)

Salvador “B” vs Aparejad Burgos
Referee: Luis Santos (León)

Universidad Rugby Murcia vs Fenix
Referee: Jorge García Criado (Madrid)

Barca Enginyers vs L’Hospitalet
Referee: Ignacio Martínez (Castellón)

Tatami vs UE Santboiana “B”
Referee: Ignacio Chaves (Madrid)

Les Abelles vs Valencia
Referee: Eliseo Patrón Costas (Granada)

Lavila vs CAU Valencia
Referee: Alberto Requena (Granada)

Sant Cugat vs Barca Universidad Club
Referee: Joshua Bellido (Barcelona)

Helvetia vs Atletico Portuense
Referee: Fernandez Rodriguez (Madrid)

Almería vs Cáceres
Referee: Ruben Pardo (Madrid)

Cisneros “B” vs Pozuelo
Referee: Pancho Benegas (Barcelona)

Liceo Francés vs Ing Industriales
Referee: Iñigo Muñoz (Madrid)

Olímpico vs Arquitectura
Referee: Andoni Susperregui (Guipúzcoa)

Alcobendas Rugby “B” vs Trocadero Marbella
Referee: Félix Villegas (Valladolid)

Wales

Premiership

Llanelli vs Cardiff
Referee: Gwyn Morris
Assistant referees: Elfyn Morris-Roberts, Darren Randall

RGC 1404 vs Ebbw Vale
Referee: Rhys Thomas
Assistant referees: Stuart Kibble, John Darcy

Carmarthen vs Merthyr
Referee: Gareth Newman
Assistant referees: Richard Brace, Julian Thomas

Pontypridd vs Bargoed
Referee: Dewi Phillips
Assistant referees: Jason Morris, Paul Richards

Newport vs Aberavon
Referee: Rob Price
Assistant referees: Sean Brickell, Carwyn Roberts

Swansea vs Bridgend
Referee: Elgan Williams
Assistant referees: Richard Jones, Andrew Crook

Cross Keys vs Bedwas
Referee: Simon Rees
Assistant referees: Jason Bessant, Ian Buckland

Llandovery vs Neath
Referee: Simon Mills
Assistant referees: Mathew J Thomas, John Griffiths

Women

Regional Matches

Blues vs Scarlets at Cardiff Arms Park
Referee: Mathew Davies
Assistant referees: Peter Hoole, John Chapman

Dragons vs Ospreys at Ystrad Mynach Centre
Referee: Aled Liddington
Assistant referees: Gerwyn Taylor, Mark Butcher

RELATED ARTICLES