Referees to 15 January 2015

Tue, 10 Jan 2017 10:53
Large george clancy

The European cup is back in action this week and in Spain there is a royal cup on the go.

Two Irish ladies are officiating in men's matches. Helen O'Reilly is an assistant referee in a Challenge Cup match and Joy Neville is referee a B&I Cup match.

This week Kenya join us as they get going again after the deaths of two players brought a halt to their rugby - both, it seems, with heart problems.

International

European Professional Club Rugby, Round 5

Champions Cup

Leinster vs Montpellier at RDS Arena
Referee: JP Doyle (England)
Assistant referees: Wayne Barnes (England), Simon McConnell (England)
Television match official: Stuart Terheege (England)
Timekeeper: Andrew Baird (Ireland)
Assessor: Jim Fleming (Scotland)

Connacht vs Zebre at The Sportsground
Referee: Tom Foley (England)
Assistant referees: Ian Tempest (England), Roger Baileff (England)
Television match official: Sean Davey (England)
Timekeeper: Louis Cunningham (Ireland)
Assessor: Gabriele Villari (Italy)

Northampton Saints vs Castres at Franklin's Gardens
Referee: Andrew Brace (Ireland)
Assistant referees: Leo Colgan (Ireland), Paul Haycock (Ireland)
Television match official: Olly Hodges (Ireland)
Timekeeper: Clive Leeke (England)
Assessor: Giovanni Romano (Italy)

Wasps vs Toulouse at Ricoh Arena
Referee: John Lacey (Ireland)
Assistant referees: Sean Gallagher (Ireland), Barrie O'Connell (Ireland)
Television match official: Peter Fitzgibbon (Ireland)
Timekeeper: Mike Hamlin (England)

Glasgow Warriors vs Munster at Scotstoun Stadium
Referee: Luke Pearce (England)
Assistant referees: Matthew Carley (England), Wayne Falla (England)
Television match official: Graham Hughes (England)
Timekeeper: John McLaughlin (Scotland)
Assessor: Les Peard (Wales)

Racing 92 vs Leicester Tigers at Stade Yves-du-Manoir
Referee: Ben Whitehouse (Wales)
Assistant referees: Sean Brickell (Wales), Gwyn Morris (Wales)
Television match official: Jonathan Mason (Wales)
Timekeeper: Daniel Dartigeas (France)
Assessor: Andy Clift (Scotland)

Scarlets vs Saracens at Parc y Scarlets
Referee: Alexandre Ruiz (France)
Assistant referees: Adrien Descottes (France), Thomas Déjean (France)
Television match official: Eric Gauzins (France)
Timekeeper: David Morgan (Wales)

Bordeaux-Bègles vs Clermont Auvergne at Stade Chaban-Delmas
Referee: Nigel Owens (Wales)
Assistant referees: Dan Jones (Wales), Wayne Davies (Wales)
Television match official: Neil Hennessy (Wales)
Timekeeper: Jean-Marie Piraveau (France)

Toulon vs Sale Sharks at Stade Felix Mayol
Referee: George Clancy (Ireland)
Assistant referees: Stuart Gaffikin (Ireland), Ken Imbusch (Ireland)
Television match official: Simon McDowell (Ireland)
Timekeeper: Yves Bressy (France)
Assessor: Eric Darriere (France)

Exeter Chiefs vs Ulster at Sandy Park
Referee: Romain Poite (France)
Assistant referees: Pierre Brousset (France), Stéphane Boyer (France)
Television match official: Arnaud Blondel (France)
Timekeeper: Laurie Bryant (England)

Challenge Cup EPCR Challenge Cup

Bayonne vs La Rochelle
Referee: Dudley Phillips (Ireland)
Assistant referees: Kieran Barry (Ireland), Chris Harrington (Ireland)
Television match official: Kevin Beggs (Ireland)
Timekeeper: Patrick Péchambert (France)
Assessor: Kevin Beggs (Ireland)

Grenoble vs Newcastle Falcons
Referee: Vlad Iordachescu (Romania)
Assistant referees: Radu Petrescu (Romania), Alexandru Ionescu (Romania)
Timekeeper: Pierre Bertherat (France)
Assessor: John Sheehan (Ireland)

Newport Gwent Dragons vs Enisei-STM at Rodney Parade
Referee: Frank Murphy (Ireland)
Assistant referees: Nigel Correll (Ireland), Helen O'Reilly (Ireland)
Timekeeper: Gary Welsh (England)
Assessor: Huw Lewis (Wales)

Bristol vs Bath at Ashton Gate Stadium
Referee: Marius Mitrea (Italy)
Assistant referees: Elia Rizzo (Italy), Simone Boaretto (Italy)
Television match official: Alan Falzone (Italy)
Timekeeper: Matthew Peters (England)
Assessor: Clayton Thomas (Wales)

Timisoara Saracens vs Stade Français at Dan Paltinisanu Stadium
Referee: Mike Adamson (Scotland)
Assistant referees: Keith Allen (Scotland), Bob Nevins (Scotland)
Timekeeper: Andrei Iftode (Romania)
Assessor: Nigel Yates (England)

Benetton Treviso vs Gloucester at Stadio Comunale di Monigo
Referee: Thomas Charabas (France)
Assistant referees: Vincent Blasco Baqué (France), Jonathan Gasnier (France)
Assessor: Robert Davies (Wales)
Timekeeper: Claudio Giacomel (Italy)

Harlequins vs Edinburgh at The Stoop
Referee: David Wilkinson (Ireland)
Assistant referees: Eddie Hogan-O'Connell (Ireland), Oisin Quinn (Ireland)
Timekeeper: Eric Bullion (England)
Assessor: Martin Fox (England)

Pau vs Cardiff Blues at Stade du Hameau
Referee: Gary Conway (Ireland)
Assistant referees: Mark Patton (Ireland), Karol Collins (Ireland)
Timekeeper: Marc Desclaux (France)
Assessor: Michel Lamoulie (France)

Brive vs Worcester Warriors at Stade Amédée
Referee: Ian Davies (Wales)
Assistant referees: Adam Jones (Wales), Simon Rees (Wales)
Television match official: Paul Adams (Wales)
Timekeeper: Paul Adams (Wales)
Assessor: Rosanno Faccioli (Italy)

Ospreys vs Lyon at Liberty Stadium
Referee: Craig Maxwell-Keys (England)
Assistant referees: Greg Macdonald (England), Phil Watters (England)
Timekeeper: Terry Thomas (Wales)
Assessor: Michael Carroll (Ireland)

British & Irish Cup

Munster A vs Doncaster Knights vs at Bandon RFC
Referee: Dewi Phillips (Wales)
Assistant referees: Shane Kierans (Ireland), Richard Horgan (Ireland)
Assessor: Tim O'Brien (Ireland)

Nottingham vs Leinster A at Lady Bay Sports Ground
Referee: Rhys Thomas (Wales)
Assistant referees: Darryl Chapman (England), Bill Burton (England)
Assessor: Andrew Vertigan (England)

Cardiff Blues Premiership Select vs Jersey Reds at The Wern Merthyr RFC
Referee: Nigel Correll (Ireland)
Assistant referees: Gareth Newman (Wales)), Gerwyn Taylor (Wales))
Assessor: Chris Lewis (Wales))

Ospreys Premiership Select vs Cornish Pirates at Maesteg RFC
Referee: Jonny Erskine (Ireland)
Assistant referees: Simon Mills (Wales), Jonathan Evans (Wales)

Ealing Trailfinders vs Dragons Premiership Select at Trailfinders Sports Club
Referee: Fergus Kirby (England)
Assistant referees: Rob Warburton (England), Ian Bibey (England)
Assessor: Sam Collins (England) / Ashley Reay (England)

Connacht Eagles vs London Irish at Dubarry Park
Referee: Ben Blain (England)
Assistant referees: Dermot Blake (Ireland), Tim Townend (Ireland)
Assessor: Louis Cunningham (Ireland)

Bedford Blues vs Yorkshire Carnegie
Referee: Hamish Smales (England)
Assistant referees: Clare Daniels (England), Simon Park (England)
Assessor: Chris White (England)

Richmond vs Scarlets Premiership Select
Referee: Adam Leal (England)
Assistant referees: Brian Ravenhill (England), Christopher Bartlett (England)
Assessor: Lloyd Jackson (England)

Ulster Ravens vs London Scottish at Kingspan Stadium
Referee: Joy Neville (Ireland)
Assistant referees: Chris Busby (Ireland), Peter Martin (Ireland)
Assessor: George Reid (Ireland)

Domestic

France

Pro D2, round 17

Perpignan vs Aurillac at Stade Aime Giral
Referee: Flavien Hourquet
Assistant referees: Rémi De L Isle, Baptiste Abel Coindoz
Goal judges: Xavier Cazalas, Laurent Colin

Angoulême vs Albi at Stade De Chanzy
Referee: Vivien Praderie
Assistant referees: Guillaume Birebent, Franck Rataj
Goal judges: Damien Pscheidt, Stéphane Thelamon

Bourgoin vs Carcassonne at Stade Pierre Rajon
Referee: Julien Castaignède
Assistant referees: Stéphane Coulon, Alaine Monteux
Goal judges: Alexandre Boissay, Vincent Dathie

Oyonnax vs Béziers at Stade Charles Mathon
Referee: Laurent Millotte
Assistant referees: Thomas Chereque, Alexandre Vallon
Goal judges: Richard Nocart, Yannick Thebault

Vannes vs Biarritz at Stade De La Rabine
Referee: Ludovic Cayre
Assistant referees: Sylvain Desvaux, Johann Lobregat
Goal judges: Sylvain Bernard, Jérôme Soubigou

Dax vs Colomiers at Stade Maurice Boyau
Referee: Luc Ramos
Assistant referees: Didier Mastoumecq, Sylvain Jaymes
Goal judges: Christophe Abadie, Jean-Christophe Lacrampe Moine

Agen vs Mont-de-Marsan at Stade Armandie
Referee: Sébastien Cloute
Assistant referees: Pierre-Baptiste Nuchy, Frédéric Chazal
Goal judges: Frédéric Diaz, Christian Gregoire

Narbonne vs Montauban at Parc Des Sports et de l'Amitié
Referee: Nicolas Datas
Assistant referees: Jean-Pierre Celaya, Pascal Ubeda
Goal judges: Xavier Cazalas, Didier Veyssiere

Italy

Eccellenza, Round 8

Reggio vs Calvisano
Referee: Vincenzo Schipani

Viadana 1970 vs Lazio
Referee: Andrea Palladino

San Donà vs Lyons
Referee: Claudio Passacantando

Petrarca Rugby vs Mogliano
Referee: Emanuele Tomò

Fiamme Oro Roma vs Rovigo
Referee: Matteo Liperini

Japan

Top League

NTT Communications Shiningarcs vs Kubota Spears
Referee: Kimitoshi Shiozaki

Toshiba Brave Lupus vs Panasonic Wild Knights
Referee: Taku Kajiwara

Kintetsu Liners vs Toyota Industry Shuttles
Referee: Taizo Hirabayashi

Honda HEAT vs Canon Eagles
Referee: Tatsuya Matsuoka

Yamaha Jubilo vs Toyota Verblitz
Referee: Akihisa Aso

Kobelco Steelers vs Suntory Sungoliath
Referee: Shuhei Kubo

Munakata Sanix Blues vs NEC Green Rockets
Referee: Kyosuke Toda

Coka Cola Red Sparks vs Ricoh Black Rams
Referee: Masaya Kato

Kenya

Kenya Cup

Mwamba vs Kabras Sugar at Railways Grounds
Referee: Andrew Karani
Assistant referees: Peris Mukoko, Adrian Munyua

Top Fry Nakuru vs Kcb at Nac Grounds
Referee: Godwin Karuga
Assistant referees: Enoch Amadi, David Ngetich

Mean Machine vs Western Bulls at Uon Grounds
Referee: Mwangi Karimi
Assistant referees: Innocent Kimathi, Linus Kinuthia

Strathmore vs Impala Saracens at Madaraka Grounds
Referee: Allan Wanjohi
Assistant referees: Emmanuel Marete, Beril Akinyi

Homeboyz vs Kenya Harlequins at Jamhuri Grounds
Referee: Constant Cap
Assistant referees: Anthony Ndong, Noreen Liyosi

Nondiescripts vs Blakblad at Jamhuri Grounds
Referee: Victor Oduor
Assistant referees: Chris Okumu, Vincent Maranga

Scotland

Premiership

Ayr vs Boroughmuir
Referee: Steven Turnbull
Assistant referees: Craig Clark, Stephen Hart
Assessor: Gordon Mcmurray

Hawick vs Glasgow Hawks
Referee: David Sutherland
Assistant referees: Burger Lategan, Brian Mcguff
Coach: Alan Forrest

Heriots vs Currie
Referee: Sam Grove-White
Assistant referees: Ian Kenny, Alistair Watt
Assessor: Ken Harrower

Stirling County vs Melrose
Referee: Graeme Ormiston
Assistant referees: Tony Reilly, David Jack

Watsonians vs Gala
Referee: Finlay Brown
Assistant referees: George Pounder, Digby Thomas

Spain

Copa SM El Rey

UE Santboiana vs Cisneros
Referee: Jorge Molpeceres (Barcelona)

Valladolid RAC vs Alcobendas Rugby
Referee: Alhambra Nievas (Málaga)

Ordizia vs Independiente
Referee: David Castro (Asturias)

División De Honor B

Crat A Coruña vs Durango
Referee: Pancho Benegas (Madrid)

Campus Ourense vs Aparejad Burgos
Referee: Belarmino Álvarez (Asturias)

Universidad Bilbao vs Salvador “B”
Referee: Edoardo Cousillas (Cantabria)

Zarautz vs Vigo
Referee: Juan Manuel Gárate (Cantabria)

Eibar vs Real Oviedo
Referee: Rodriguez Gutierrez (Valladolid)

Uribealdea vs Bera Bera
Referee: Iñaki Vergara (Guipúzcoa

Valencia vs CAU Valencia
Referee: Fernandez Rodriguez (Madrid)

UE Santboiana “B” vs Barca Universitari Club
Referee: Ignacio Martinez (Castellón)

L’Hospitalet vs Sant Cugat
Referee: José Bogas (Barcelona)

Fenix vs Lavila
Referee: Eki Fanlo (Guipúzcoa)

Barca Enginyers vs Les Abelles
Referee: Ignacio Chaves (Madrid)

Tatami vs Universidad Rugby Murcia
Referee: Ruben Pardo (Madrid)

Ing Industriales vs Arquitectura
Referee: Jorge García Criado (Madrid)

Pozuelo vs Trocadero Marbella
Referee: Alberto Ruíz (Vizcaya)

Cáceres vs Alcobendas “B”
Referee: Alberto Requena (Granada)

Atletico Portuense vs Olímpico
Referee: Fernando Raposo (Valladolid)

Almería vs Liceo Francés
Referee: Joshua Bellido (Barcelona)

Cisneros “B” vs Helvetia
Referee: José Luis (Valencia)

Wales

Challenge Cup, Round 5

Neath vs Aberavon
Referee: Ben Breakspear
Assistant referees: Jonathan Evans, Stuart Vaudin

Pontypridd vs Bargoed
Referee: Mike English
Assistant referees: John Darcy, Marcus Richards

Cross Keys vs Bedwas
Referee: Jason Bessant
Assistant referees: Paul Jones, Michael Sheehan

Cardiff vs Bridgend
Referee: Elgan Williams
Assistant referees: Neil Perkins, Lee Gibbs

Carmarthen Quins vs Llandovery
Referee: Elfyn Morris-Roberts
Assistant referees: Mathew J Thomas, Colin Phillips

Merthyr vs Ebbw Vale
Referee: Gareth John
Assistant referees: Richard Jones, Adam Bowdler

Swansea vs Llanelli
Referee: Simon Mills
Assistant referees: Steffan Edwards, Mike Davies

RELATED ARTICLES