Referees to 13 March 2017

Tue, 07 Mar 2017 11:43
Large mathieu raynal penalty 800

Six Nations is back with a crucial Calcutta Cup match at Twickenham with Mathieu Raynal of Perpignan to referee it.

The Sevens moves up to Vancouver this week after its windy stay in Las Vegas. If you had been at Newlands on Saturday, you would have realised the value of Sevens.

In the second half, Seabelo Senatla came onto the field as a substitute for Cheslin Kolbe. He was greeted by the loudest, most enthusiastic applause of the evening. Such is the status of a Sevens player in a country hungry for victory.

For the first time, a woman will be refereeing a men's Varsity Shield match - Aimee Barrett-Theron who has recently become a Test referee. In Melbourne Amy Perrett will referee a men's Under-20 match.

International

Six Nations

Wales vs Ireland at Principality Stadium, Cardiff
Referee: Wayne Barnes (England)
Assistant referees: Jérôme Garcès (France), Matthew Carley (England)
Television match official: Ben Skeen (New Zealand)

Italy vs France at Stadio Olimpico
Referee: Ben O'Keeffe (New Zealand)
Assistant referees: Nigel Owens (Wales), JP Doyle (England)
Television match official: Marius Jonker (South Africa)

England vs Scotland at Twickenham
Referee: Mathieu Raynal (France)
Assistant referees: Romain Poite (France), Marius Mitrea (Italy)
Television match official: Ben Skeen (New Zealand)
Timekeeper: Paul Stanley

Rugby Europe

Division 1

Belgium vs Romania in Brussels
Referee: Claudio Blessano (Italy)
Assistant referees: Stefano Bolzonella (Italy), Zaniol Giacomini (Italy)

Germany vs Spain in Cologne
Referee: Lloyd Linton (Scotland)
Assistant referees: Graeme Ormiston (Scotland), Bob Nevins (Scotland)

Georgia vs Russia in Tbilisi
Referee: Ian Tempest (England)

Division 2

Portugal vs Moldova in Lisbon
Referee: Stuart Gaffikin (Ireland)
Assistant referees: Stuart Douglas (Ireland), Chris Harrington (Ireland)

Switzerland vs Ukraine in Geneva
Referee: Radu Petrescu (Romania)
Assistant referees: Vlad Iordachescu (Romania), Emanuel Gorodea (Romania)

Under-20 Six Nations

Wales vs Ireland at Eirias Park, Colwyn Bay
Referee: Christophe Ridley (England)
Assistant referees: Anthony Woodthorpe (England), Paul Burton (England)
Television match official: David Sainsbury (England)
Assessor: Eric Darriere (France)

England vs Scotland at Franklin Gardens, Northampton
Referee: Craig Evans (Wales)
Assistant referees: Sean Brickell (Wales), Stuart Kibble (Wales)
Television match official: Jon Mason (Wales)
Timekeeper: Clive Leeke (England)
Assessor: Bertie Smith (Ireland)

Italy vs France in Capoterra
Referee: Mike Adamson (Scotland)
Assistant referees: Finlay Brown (Scotland), Ross Mabon (Scotland)
Television match official: Charles Samson (Scotland)
Women's Six Nations

Wales vs Ireland at Cardiff Arms Park, Cardiff
Referee: Claire Hodnett (England)
Assistant referees: Joy Neville (Ireland), Simon Rees (Wales)
Television match official: Eric Gauzins (France)

England vs Scotland at Twickenham Stoop
Referee: Sean Gallagher (Ireland)
Assistant referees: Sara Cox (England), Nikki O'Donnell (England)
Television match official: Stefano Pennè (Italy)
Timekeeper: John Burtenshaw (England)

Italy vs France at Stadio Lanfranchi, Parma
Referee: Helen O'Reilly (Ireland)
Assistant referees: Beatrice Benvenuti (Italy), Local
Television match official: Simon McDowell (Ireland)
Assessor: David McHugh (Ireland)

Super Rugby

Chiefs vs Hurricanes at FMG Stadium, Hamilton, New Zealand
Referee: Brendon Pickerill (New Zealand)
Assistant referees: Glen Jackson (New Zealand), James Doleman (New Zealand)
Television match official: Glen Newman (New Zealand)

Brumbies vs Western Force at GIO Stadium, Canberra
Referee: Peter Hoffmann (Australia)
Assistant referees: Federico Anselmi (Argentina), Graham Cooper (Australia)
Television match official: Damien Mitchelmore (Australia)

Blues vs Highlanders at Eden Park, Auckland
Referee: Glen Jackson (New Zealand)
Assistant referees: Brendon Pickerill (New Zealand), Angus Mabey (New Zealand)
Television match official: Shane McDermott (New Zealand)

Cheetahs vs Sunwolves at Free State Stadium, Bloemfontein
Referee: Rasta Rasivhenge (South Africa)
Assistant referees: Jaco Peyper (South Africa), Quinton Immelman (South Africa)
Television match official: Johan Greeff (South Africa)

Sharks vs NSW Waratahs at Kings Park, Durban
Referee: Marius van der Westhuizen (South Africa)
Assistant referees: Egon Seconds (South Africa), Stuart Berry (South Africa)
Television match official: Willie Vos (South Africa)

Kings vs Stormers at Nelson Mandela Bay Stadium, Port Elizabeth
Referee: Shuhei Kubo (Japan)
Assistant referees: AJ Jacobs (South Africa), Cwengile Jadezweni (South Africa)
Television match official: Shaun Veldsman (South Africa)

Queensland Reds vs Crusaders at Suncorp Stadium
Referee: William Houston (Australia)
Assistant referees: Nicholas Berry (Australia), Damon Murphy (Australia)
Television match official: George Ayoub (Australia)

Jaguares vs Lions at Vélez Sarsfield, Buenos Aires
Referee: Nick Briant (New Zealand)
Assistant referees: Paul Williams (New Zealand), Damian Schneider (Argentina)
Television match official: Santiago Borsani (Argentina)

Pro 12

This match was postponed from Round 9 when the pitch was frozen. That was on 25 November 2016.

Ulster vs Zebre at Kingspan Stadium, Belfast
Referee: Ian Davies (Wales)
Assistant referees: Aled Evans Wales, Dermot Blake (Ireland)
Television match official: Neil Henessy (Wales)
Assessor: Andy Ireland (Scotland)

British & Irish Cup

Cardiff Blues Premiership Select vs London Scottish
Referee: Frank Murphy (Ireland)
Assistant referees: Gareth Newman (Wales), Tim Davies (Wales)
Assessor: John Roberts (Wales)

Ealing Trailfinders vs Scarlets Premiership Select at Trailfinders Club
Referee: Nigel Correll (Ireland)
Assistant referees: Michael Patz (England), Rob Warburton (England)
Assessor: Sam Collins (England)

Jersey Reds vs Cornish Pirates
Referee: Jack Makepeace (England)
Assistant referees: Clare Daniels (England), Lionel Spooner (England)
Assessor: Steve Leyshon (England)

London Irish vs Yorkshire Carnegie
Referee: Rhys Thomas (Wales)
Assistant referees: Dean Richards (England), Phil Watters (England)
Assessor: Darren Gamage (England)

Munster A vs Ulster Ravens
Referee: Fergus Kirby (England)
Assistant referees: Kieran Barry (Ireland), Robert O'Sullivan (Ireland)
Assessor: Tim O'Brien (Ireland)/Ed Kenny (Ireland)

Anglo-Welsh Semifinals

Saracens vs Leicester Tigers
Referee: Luke Pearce (England)
Assistant referees: Gregory M Garner (England), Jonathan Healy (England)
Television match official: Keith Lewis (England)
Timekeeper: Mike Hamlin (England)

Exeter Chiefs vs Harlequins
Referee: Dan Jones (Wales)
Assistant referees: Simon Rees (Wales), Gareth Newman (Wales)
Television match official: Paul Adams (Wales)
Timekeeper: Eric Bullion (England)
Assessor: Jerry Wallis (England)

Sevens Vancouver

Referees: Chris Assmus (Canada), Pierre Brousset (France), Ben Crouse (South Africa), Pablo Deluca (Argentina), Paulo Duarte (Portugal), Sam Grove-White (Scotland), Adam Jones (Wales), Richard Kelly (New Zealand), Mike O'Brien (USA)

Domestic

Australia

Super Under-20

NSW Waratahs GenBlue vs Brumbies Colts at Vikings Park, Woollongong
Referee: Jordan Way
Assistant referees: Charles Hartson, James Quinn

Melbourne Rebels vs Western Force at Gosch's Paddock
Referee: Amy Perrett
Assistant referees: Oliver Kellett, Daniel Coelho

France

Top 14, Round 20

Pau vs Castres at Stade du Hameau
Referee: Thomas Charabas
Assistant referees: Mathieu Noirot, Jacques De Lemos
Television match official: Jean-Marie Piraveau

Clermont vs Montpellier at Parc Sports Marcel Michelin
Referee: Salem Attalah
Assistant referees: Ludovic Cayre, Thierry Guilloton
Television match official: Eric Briquet Campin

Bordeaux-Bègles vs Grenoble at Stade Chaban Delmas
Referee: Alexandre Ruiz
Assistant referees: Mathieu Delpy, Jean-Luc Rebollal
Television match official: Laurent Sclafer

Lyon vs Stade Français Matmut Stadium Gerland
Referee: Tual Trainini
Assistant referees: Luc Ramos, Akim Hadj Bachir
Television match official: Philippe Bonhoure

Toulon vs Bayonne at Stade Mayol
Referee: Maxime Chalon
Assistant referees: Laurent Cardona, Eric Soulan
Television match official: Denis Grenouillet

Brive vs Toulouse at Stade Amédée Domenech
Referee: Sébastien Minery
Assistant referees: Adrien Descottes, Bruno Gabaldon
Television match official: Patrick Péchambert

Racing vs La Rochelais at Stade Yves Du Manoir
Referee: Cédric Marchat
Assistant referees: Stéphane Boyer, Laurent Breil
Television match official: Arnaud Blondel

Pro D2, Round 23

Albi vs Perpignan at Parc Municipal Des Sports
Referee: Mathieu Delpy
Assistant referees: Quentin Janicot, Johann Lobregat
Goal judges: Frédéric Diaz, Jérôme Soubigou

Béziers vs Da at Stade De La Méditérranée
Referee: Christine Hanizet
Assistant referees: Benoît Rousselet, Laurent Guillermard
Goal judges: Xavier Cazalas, Laurent Colin

Mont-de-Marsan vs Vannes at Stade Municipal Guy Boniface
Referee: Cédric Clave
Assistant referees: Benoît Albert, Philippe Milani
Goal judges: Stéphane Ducasse, Philippe Gorbenko

Biarritz vs Bourgoin at Parc Des Sports Aguilera
Referee: Luca Ramos
Assistant referees: Sylvain Desvaux, Frédéric Chazal
Goal judges: Christian Gregoire, Richard Nocart

Narbonne vs Aurillac at Parc des Sports et de L'Aimitie
Referee: Stéphane Boyer
Assistant referees: Rémi De L Isle, Pascal Ubeda
Goal judges: Christophe Gaillardon, Stéphane Jeannot

Carcassonne vs Colomiers at Stade Albert Domec
Referee: Sébastien Cloute
Assistant referees: David Beun, Francis Giacomini
Goal judges: Jean-Paul Collonge, Vincent Dathie

Angoulême vs Oyonnax at Stade de Chanzy
Referee: Mathieu Noirot
Assistant referees: Benjamin Hernández, Christian Coussan
Goal judges: Laurent Foucaud, Damien Pscheidt

Montauban vs Agen at Parc des Sports De Sapiac
Referee: Jonathan Dufort
Assistant referees: Cyrille Le Gall, David Rosich
Goal judges: Christian Castello, Christophe Dubois

Ireland

Ulster Bank League, Division 1

St Mary's vs UCD at Templeville Road
Referee: Elia Rizzo (Italy)

University College Cork vs Buccaneers at Mardyke Grounds
Referee: Andrew Brace

Lansdowne vs Cork Constitution at Lansdowne Rd
Referee: Leo Colgan

Garryowen vs Clontarf at Dooradoyle
Referee: George Clancy

Terenure College vs Old Belvedere at Lakelands
Referee: Gary Conway

Young Munster vs Dublin University at Tom Clifford Park
Referee: Frank Murphy

UL Bohemian vs Galwegians at University of Limerick
Referee: Oisin Quinn

Dolphin vs Ballymena at Musgrave Park
Referee: Emmanuele Tomò (Italy)

Ballynahinch vs Old Wesley at Ballymacarn Park
Referee: Dudley Phillips

Naas vs Shannon at Forenaughts
Referee: David Wilkinson

Italy

Eccellenza, Round 13

Reggio vs Viadana
Referee: Giuseppe Vivarini (Padova)
Assistant referees: Andrea Spadoni (Padova), Andrea Laurenti (Bologna)

San Donà vs Roma
Referee: Luca Trentin (Lecco)
Assistant referees: Filippo Bertelli (Brescia), Marco Borraccetti (Forlì)

Petrarca vs Lyons
Referee: Federico Vedovelli (Sondrio)
Assistant referees: Simone Boaretto (Rovigo), Ferdinando Cusano (Vicenza)

Calvisano vs Rovigo
Referee: Vincenzo Schipani (Benevento)
Assistant referees: Andrea Palladino (Torino), Andrea Pretoriani (Milano)

Lazio vs Mogliano
Referee: Riccardo Angelucci (Livorno)
Assistant referees: Matteo Liperini (Livorno), Francesco Pier'Antoni (Roma)

Scotland

Premiership

Boroughmuir vs Currie
Referee: Keith Allen
Assistant referees: Lee Fish, Alistair Watt
Assessor: Andy Clift

Stirling County vs Melrose
Referee: David Sutherland
Assistant referees: Cammy Rudkin, Digby Thomas
Assessor: Tom McNicholl

Friendly

Glasgow Hawke's vs Royal Navy
Referee: Dun McClement
Assistant referees: Matt Duncan, Michel Todd

South Africa

Varsity Cup

 

UCT vs UJ at UCT Rugby Fields, Cape Town
Referee: Quinton Immelman
Assistant referees: Local
Television match official: Joey Klaaste-Salmans

Wits vs Madibaz at Wits Rugby Stadium, Johannesburg
Referee: Stuart Berry
Assistant referees: Local
Television match official: Johan Greeff

CUT vs Pukke at CUT Rugby Stadium, Bloemfontein
Referee: Lourens van der Merwe
Assistant referees: Local

Shimlas vs Tukkies at Shimla Park, Bloemfontein
Referee: AJ Jacobs
Assistant referees: Local

Varsity Shield

TUT vs UKZN at TUT Stadium, Pretoria
Referee: Pieter Maritz
Assistant referees: Local

Rhodes vs Walter Sisulu University at Rhodes Great Field, Grahamstown
Referee: Paul Mente
Assistant referees: Local

CPUT vs Fort Hare at CPUT Sports Stadium, Wellington
Referee: Aimee Barrett-Theron
Assistant referees: Local

 

Spain

División De Honor – 18ª Jornada

Valladolid RAC vs FC Barcelona
Referee: Joaquín Santoro (Valencia)

Ciencias Sevilla vs Getxo
Referee: Iñaki Muñoz (Madrid)

Hernani vs Alcobendas
Referee: Félix Villegas (Valladolid)

Cisneros vs Ordizia RE
Referee: Alhambra Nievas (Málaga)

Gernika vs Salvador
Referee: David Castro (Asturias)

UE Santboiana vs Independiente
Referee: Eki Fanlo (Guipúzcoa)

División De Honor B, Round 20

Zarautz vs Universidad Bilbao
Referee: Iñaki Vergara (Guipúzcoa)

Eibar vs Campus Ourense
Referee: Jokin Osete (Navarra)

Uribealdea vs Crat A Coruña
Referee: Belarmino Álvarez (Asturias)

Real Oviedo vs Durango
Referee: Luis García-Mon (Madrid)

Vigo vs Aparejad Burgos
Referee: Fernández Rodriguez (Madrid)

Salvador “B” vs Bera Bera
Referee: Edoardo Cousillas (Cantabria)

Fenix vs L’Hospitalet
Referee: Andoni Susperregui (Guipúzcoa)

Barca Enginyers vs UE Santboiana “B”
Referee: Jorge Pardo (Madrid)

Tatami vs Valencia
Referee: Joshua Bellido (Barcelona)

Les Abelles vs CAU Valencia
Referee: Fernando Raposo (Valladolid)

Lavila vs Barca Universidad
Referee: Alberto Requena (Granada)

Sant Cugat vs Universidad Murcia
Referee: Ignacio Marquinez (Cantabria)

Atletico Portuense vs Cáceres
Referee: Pancho Benegas (Madrid)

UR Almería vs Pozuelo
Referee: José Bogas (Barcelona)

Cisneros “B” vs Industriales
Referee: Ignacio Chaves (Madrid)

Liceo Francés vs Arquitectura
Referee: Christian Merino (Cantabria)

Olímpico vs Trocadero Marbella
Referee: Iñigo Atorrasagasti (Guipúzcoa)

Alcobendas “B” vs Helvetia
Referee: Ignacio Martínez (Castellón)

Wales

Fosters Challenge Cup, Semifinals

Bedwas vs Bridgend at Brewery Field, Bridgend
Referee: Dewi Phillips
Assistant referees: Justin Evans, Stephen Allsop

Merthyr vs Carmarthen Quins at Talbot Athletic Ground, Aberavon
Referee: Adam Jones
Assistant referees: Jason Bessant, Lloyd Hughes

RELATED ARTICLES