Referees to 20 March 2017

Tue, 14 Mar 2017 14:15
Large jerome garces gestures

The Six Nations ends on this weekend. England's seniors and Under-20s have already won and the Women are likely to win.

That means it has a been a great year for England already. They are unbeaten in all three competitions, which means that Grand Slams beckon.

The match of the weekend that will evoke by far the greatest interest is the one in Dublin when England come to play the difficult Irish.

Last year Ireland thwarted the All Blacks in their record-breaking run; this time England are on the threshold of a Grand Slam and breaking the All Blacks' record. The only possible stumbling block is Ireland on Saturday.

The referee for that match is Frenchman Jérôme Garcès, one of the world's best.

There is an all-English final to the Anglo-Welsh competition.

International

Six Nations, Round 5

Scotland vs Italy at Murrayfield
Referee: Pascal Gauzère (France)
Assistant referees: Nigel Owens (Wales), Luke Pearce (England)
Television match official: Marius Jonker (South Africa)
Timekeeper: Bob Nevins (Scotland)

France vs Wales at Stade de France
Referee: Wayne Barnes (England)
Assistant referees: Ben O'Keeffe (New Zealand), Matthew Carley (England)
Television match official: Peter Fitzgibbon (Ireland)

Ireland vs England at Aviva Stadium, Dublin
Referee: Jérôme Garcès (France)
Assistant referees: Mathieu Raynal (France), Marius Mitrea (Italy)
Television match official: Ben Skeen (New Zealand)
Timekeeper: Alan Rogan (Ireland)
Assessor: Mark Lawrence (South Africa)

Europe Championship

Spain vs Belgium in Madrid
Referee: Vlad Iordachescu (Romania)
Assistant referees: Radu Petrescu (Romania), Alexandru Ionescu (Romania)

Russia vs Germany in Sochi
Referee: Cédric Marchat (France)
Assistant referees: Thomas Charabas (France), Thomas Déjean (France)

Romania vs Georgia in Bucharest
Referee: Ian Davies (Wales)
Assistant referees: Sean Brickell (Wales), Wayne Davies (Wales)

Europe Trophy

Moldova vs Poland in Balti Stadium
Referee: Alexei Bryzgalin (Russia)
Assistant referees: Arthur Kaptyukh (Russia), Georgii Kopp (Russia)

Netherlands vs Switzerland in Amsterdam
Referee: Iñigo Atorrasagasti (Spain)
Assistant referees: Marc Riera (Spain), Alfonso Mirat (Spain)

Under-20 Six Nations, Round 5

France vs Wales in Montauban
Referee: Mike Adamson (Scotland)
Assistant referees: Sam Grove-White (Scotland), David Sutherland (Scotland)
Television match official: Jim Yuille (Scotland)
Assessor: Gary Welsh (England)

Scotland vs Italy at Cumbernauld
Referee: Frank Murphy (Ireland)
Assistant referees: Nigel Correll (Ireland), Dermot Blake (Ireland)
Television match official: Olly Hodges (Ireland)
Timekeeper: Andy Summers (Scotland)

Ireland vs England
Referee: Pierre Brousset (France)
Assistant referees: Tual Trainini (France), Stéphane Boyer (France)
Television match official: Arnaud Blondel (France)
Assessor: Andy Clift (Scotland)

Women's Six Nations, Round 5

Scotland vs Italy at Broadwood Stadium, Cumbernauld
Referee: Ian Tempest (England)
Assistant referees: Helen O'Reilly (Ireland), Hollie Davidson (Scotland)
Television match official: Eric Gauzins (France)
Timekeeper: Rebecca Wheater (Scotland)

Ireland vs England in Donnybrook
Referee: Alhambra Nievas (Spain)
Assistant referees: Sean Gallagher (Ireland), Paul Haycock (Ireland)
Television match official: Neil Patterson (Scotland)

France vs Wales at Stade Amédée-Domenech, Brive
Referee: Joy Neville (Ireland)
Assistant referees: Marie Lematte (France), Local
Television match official: Sean Davey (England)

Amateur

Irish Clubs vs England Counties at Cork Constitution RFC
Referee: Keith Allen (Scotland)
Assistant referees: Eddie Hogan-O'Connell (Ireland), Robert O'Sullivan (Ireland)

Under-18

England vs Scotland at Preston
Referee: Elgan Williams (Wales)

France vs Wales at Villefranche-sur-Saône , Lyon
Referee: Finlay Brown (Scotland)

Under-20

Women

France vs England in Mont-de-Marsan
Referee: Aurélie Groizeleau (France)

Under-19

Munster vs Japan at Thomond Park
Referee: Robert O'Sullivan (Ireland)
Assistant referees: Ken Imbusch (Ireland), Mike Scanlon (Ireland)

Connacht vs Japan at The Sportsground, Galway
Referee: Cillian Hogan (Ireland)
Assistant referees: Daithi Flood (Ireland), Brian Deighan (Ireland)

Super Rugby

Melbourne Rebels vs Chiefs at AAMI Park
Referee: Federico Anselmi (Argentina)
Assistant referees: Rohan Hoffmann (Australia), Graham Cooper (Australia)
Television match official: Damien Mitchelmore (Australia)

Crusaders vs Blues at AMI Stadium, Christchurch
Referee: Brendon Pickerill (New Zealand)
Assistant referees: Angus Mabey (New Zealand), Cam Stone (New Zealand)
Television match official: Aaron Paterson (New Zealand)

Bulls vs Sunwolves at Loftus Versfeld, Pretoria
Referee: Jamie Nutbrown (New Zealand)
Assistant referees: Mike Fraser (New Zealand), Stuart Berry (South Africa)
Television match official: Willie Vos (South Africa)

NSW Waratahs vs Brumbies at Allianz Stadium
Referee: Glen Jackson (New Zealand)
Assistant referees: Nic Berry (Australia), William Houston (Australia)
Television match official: Ian Smith (Australia)

Lions vs Queensland Reds at Ellis Park, Johannesburg
Referee: Mike Fraser (New Zealand)
Assistant referees: Jamie Nutbrown (New Zealand), Stuart Berry (South Africa)
Television match official: Willie Vos (South Africa)

Sharks vs Kings at KINGS Park, Durban
Referee: Egon Seconds (South Africa)
Assistant referees: Marius van der Westhuizen (South Africa), Cwengile Jadezweni (South Africa)
Television match official: Shaun Veldsman (South Africa)

Jaguares vs Cheetahs at Vélez Sarsfield, Buenos Aires
Referee: Paul Williams (New Zealand)
Assistant referees: Nick Briant (New Zealand), Pablo Deluca (Argentina)
Television match official: Santiago Borsani (Argentina)

Hurricanes vs Highlanders at Westpac Stadium, Wellington
Referee: Angus Gardner (Australia)
Assistant referees: Brendon Pickerill (New Zealand), Richard Kelly (New Zealand)
Television match official: Shane McDermott (New Zealand)

Anglo-Welsh Final

Exeter Chiefs vs Leicester Tigers
Referee: Tom Foley (England)
Assistant referees: Ross Campbell (England), Roy Maybank (England)
Television match official: David Sainsbury (England)
Timekeeper: Roy Marfleet (England)
Assessor: Nigel Yates (England)

Domestic

Australia

Super Under-20s

Brumbies Colts vs Western Force at Portsea Oval
Referee: Damon Murphy
Assistant referees: James Morris, Matthew Hogan

Queensland Reds vs NSW Waratahs GenBlue at Wests Bulldogs, Sylvan Rd
Referee: Amy Perrett
Assistant referees: Jordan Way, Rachel Horton

England

Championship

London Irish vs Cornish Pirates
Referee: Craig Maxwell-Keys
Assistant referees: Jonathan Healy, Roger Baileff
Assessor: Lloyd Jackson

Richmond vs London Scottish
Referee: Ben Blain
Assistant referees: Paul Burton, Brian Ravenhill
Assessor: Martin Fox / Peter Huckle

Ealing Trailfinders vs Nottingham
Referee: Matthew O'Grady
Assistant referees: Clare Daniels Darryl Chapman
Assessor: Sam Collins

Jersey Reds vs Rotherham Titans
Referee: Andrew P Jackson
Assistant referees: Andrew Pearce, George Selwood
Assessor: Simon Adams

Doncaster Knights vs Yorkshire Carnegie
Referee: Dean Richards
Assistant referees: John Meredith, Wayne Falla
Television match official: Trevor Fisher
Assessor: Steve Leyshon / Peter Farrell

France

Top 14, Round 21

Toulouse vs Lyon at Stade Ernest Wallon
Referee: Salem Attalah
Assistant referees: Jonathan Dufort, Thierry Guilloton
Television match official: Jean-Marie Piraveau

Grenoble vs Toulon at Stade Des Alpes
Referee: Adrien Descottes
Assistant referees: Ludovic Cayre, Akim Hadj Bachir
Television match official: Arnaud Blondel

Bayonne vs Bordeaux-Bègles at Stade Jean Dauger
Referee: Juan Sylvestre (Argentina)
Assistant referees: Christine Hanizet, Bruno Gabaldon
Television match official: Eric Briquet Campin

Castres vs Stade Français at Stade Jean Pierre Antoine
Referee: Sébastien Minery
Assistant referees: Jonathan Gasnier, Jean-Claude Labarbe
Television match official: Patrick Péchambert

Clermont vs Pau at Parc Sports Marcel Michelin
Referee: Maxime Chalon
Assistant referees: Thierry Mallet, Sébastien Hebert
Television match official: Laurent Sclafer

La Rochelle vs Brive at Stade Marcel Deflandre
Referee: Alexandre Ruiz
Assistant referees: Cédric Clave, Patrick Beuriot
Television match official: Philippe Bonhoure

Montpellier vs Racing Club De France at Altrad Stadium
Referee: Romain Poite
Assistant referees: Julien Castaignède, Jean-Luc Rebollal
Television match official: Denis Grenouillet

Italy

Eccellenza, Round 14

Rovigo vs Lazio
Referee: Andrea Palladino

San Donà vs Reggio
Referee: Matteo Liperini

Fiamme Oro Roma vs Petrarca
Referee: Claudio Blessano

Viadana vs Calvisano
Referee: Emmanuele Tomò

Lyons vs Mogliano
Referee: Andrea Piardi

South Africa

Friendlies

Blue Bulls vs Valke at Loftus Versfeld, Pretoria
Referee: Lesego Legoete
Assistant referees: Local

Boland Cavaliers vs EP Emerging team at Boland Stadium
Referee: Cwengile Jadezweni
Assistant referees: Local

Varsity Cup

UJ vs Wits at UJ Stadium, Johannesburg
Referee: Jaco Pretorius
Assistant referees: Local
Television match official: Johan Greeff

UP-Tuks vs UCT at Tuks Stadium, Pretoria
Referee: Vusi Msibi
Assistant referees: Local
Television match official: Willie Vos

UFS Shimlas vs Madibaz at Shimlas Park, Bloemfontein
Referee: Jaco Kotze
Assistant referees: Local

CUT vs Maties at CUT Rugby Stadium, Bloemfontein
Referee: Ricus van der Hoven
Assistant referees: Local

Varsity Shield

CPUT vs TUT at CPUT Sports Stadium, Wellington
Referee: Archie Sehlako
Assistant referees: Local

UKZN vs Rhodes at Howard College Rugby Stadium, Durban
Referee: Pieter Maritz
Assistant referees: Local

Walter Sisulu University vs UWC at Buffalo City Municipal Stadium, East London
Referee: Stephan Geldenhuys
Assistant referees: Local

Spain

División De Honor Femenina, Round 6

Crat A Coruña vs GE I EG
Referee: Christian Merino (Cantabria)

Majadahonda vs Inef Barcelona
Referee: Iñaki Muñoz (Madrid)

Hortaleza vs XV Sanse Scrum
Referee: Pancho Benegas (Madrid)

Olímpico vs Getxo
Referee: Jorge García Criado (Madrid)

Under-20

Campeonato De España, Round 3

Galicia vs Cataluña
Referee: Luis García-Mon (Madrid)

Baleares vs Madrid
Referee: Alberto Requena (Granada)

Wales

Fosters Challenge Cup, Semifinal

Merthyr vs Carmarthen Quins at Talbot Athletic Ground, Aberavon
Referee: Adam Jones
Assistant referees: Jason Bessant, Lloyd Hughes

Premiership

Merthyr vs Llandovery
Referee: Craig Evans
Assistant referees: Dai Cambourne, Justin Evans

RGC 1404 vs Bedwas
Referee: Dan Jones
Assistant referees: Gareth John, Colin Scott

Neath vs Newport
Referee: Gareth Newman
Assistant referees: Chris Williams, Jackie Boswell

Bridgend vs Swansea
Referee: Simon Rees
Assistant referees: Tom Spurrier, Steffan Edwards

Cardiff vs Llanelli
Referee: Elia Rizzo (Italy)
Assistant referees: Dewi Phillips, John Darcy

RELATED ARTICLES