Referees to 3 April 2017

Tue, 28 Mar 2017 16:30
Large angus gardner and marius mitrea 800

European Professional Rugby is climbing towards its climax with its quarterfinals with well-known referees to referee them.

A glance at venues and referees and their nationalities tells you that perhaps it really is a global game.

There are venues such as Mogliano, ancient Tashkent, San Diego, Bucharest, Tbilisi; there are referees whose homelands include Kazakhstan, Singapore, Romania, Poland, Czech Republic and South Korea.

In Wales, there is a schools final involving Welsh-medium Ysgol Gyfun Gymraeg Bro Myrddin of Caerfyrddin in West Wales.

The matches in San Diego are qualifiers for the Women's World Cup.

International

Rugby Europe Trophy

Ukraine vs Portugal in Odessa
Referee: Vlad Iordachescu (Romania)
Assistant referees: Madalin Garbau (Romania), Alexandru Ionescu (Romania)

Asia Rugby Championship Division 3 West

Uzbekistan vs Iran at Dustlik Tashkent
Referee: Darroch Chua (Singapore)
Assistant referees: Ki Don Lee (South Korea), Yerbol Amirtayev (Kazakhstan)

Lebanon vs Iran at Dustlik Tashkent
Referee: Ki Don Lee (South Korea)
Assistant referees: Tasuku Kawahara (Japan), Darroch Chua (Singapore)

Uzbekistan vs Lebanon at Dustlik Tashkent
Referee: Tasuku Kawahara (Japan)
Assistant referees: Darroch Chua (Singapore), Ki Don Lee (South Korea)

Under-20

Rugby Europe's Championship in Bucharest

Referees: Štepán Cekal (Czech Republic), Kacper Michalkiewicz (Poland), Hervé Lasausa (France), Gianluca Gnecchi (Italy)

Round 2

Switzerland vs Germany
Belgium vs Netherlands
Spain be Russia
Romania vs Portugal

Round 1 Results

Spain vs Switzerland, 36-13
Portugal vs Netherlands, 42-5
Russia vs Germany, 47-10
Romania vs Belgium, 28-22

Under-19

France vs England at Racing-Metro
Referee: David Sutherland (Scotland)

Under-17

Western Province Hub vs France at Athlone Stadium, Cape Town
Referee: Bulela Qwane (South Africa)

Women

Can-Am Series 2017

USA vs Canada at Chula Vista Elite Athlete Training centre, San Diego
Referee: Kurt Weaver (USA)
Assistant referees: Rose Labrèche (Canada), Nick Ricono (USA)

USA vs Canada at Chula Vista Elite Athlete Training centre, San Diego
Referee: Rose Labrèche (Canada)
Assistant referees: Kurt Weaver (USA), Lee Bryant (USA)

European Professional Club Rugby

Champions Cup Quarterfinals

Leinster vs Wasps at Aviva Stadium
Referee: Nigel Owens (Wales)
Assistant referees: Romain Poite (France), Ian Davies (Wales)
Television match official: Jon Mason (Wales)
Timekeeper: Andrew Baird (Ireland)
Assessor: Andy Clift (Scotland)

Munster vs Toulouse at Thomond Park
Referee: JP Doyle (England)
Assistant referees: Greg Garner (England), Craig Maxwell-Keys (England)
Television match official: David Grashoff (England)
Timekeeper: John Cole (Ireland)
Assessor: Clayton Thomas (Wales)

Saracens vs Glasgow Warriors at Allianz Park, Barnet
Referee: Jérôme Garcès (France)
Assistant referees: Mathieu Raynal (France) Thomas Charabas (France)
Television match official: Eric Gauzins (France)
Timekeeper: John Burtenshaw (England)
Assessor: John Sheehan (Ireland)

Clermont vs Toulon at Stade Marcel-Michelin
Referee: Wayne Barnes (England)
Assistant referees: Tom Foley (England), Paul Dix (England)
Television match official: Rowan Kitt (England)
Timekeeper: Gary Welsh (England)
Assessor: Patrick Beuriot (France)

Challenge Cup Quarterfinals

Edinburgh vs La Rochelle at Murrayfield
Referee: Luke Pearce (England)
Assistant referees: Ian Tempest (England), Simon McConnell (England)
Television match official: Graham Hughes (England)
Timekeeper: Paul Cyphus (Scotland)
Assessor: Robert Davies (Wales)

Bath vs Brive at the Recreation Ground, Bath
Referee: Marius Mitrea (Italy)
Assistant referees: Matteo Liperini (Italy), Simone Boaretto (Italy)
Television match official: Stefano Pennè (Italy)
Timekeeper: Laurie Bryant (England)
Assessor: Bertie Smith (Ireland)

Gloucester vs Cardiff Blues
Referee: Pascal Gauzère (France)
Assistant referees: Alexandre Ruiz (France), Pierre Brousset (France)
Television match official: Philippe Bonhoure (France)
Timekeeper: Paul Stanley (England)
Assessor: Patrick Robin (France)

Ospreys vs Stade Français Paris at Principality Stadium
Referee: Matthew Carley (England)
Assistant referees: Tim Wigglesworth (England), Peter Allan (England)
Television match official: Sean Davey (England)
Timekeeper: Terry Thomas (Wales)
Assessor: Rosanno Faccioli (Italy)

Super Rugby, Round 6

Highlanders vs Rebels at Forsyth Barr Stadium, Dunedin
Referee: Glen Jackson (New Zealand)
Assistant referees: Brendon Pickerill (New Zealand), Angus Mabey (New Zealand)
Television match official: Aaron Paterson (New Zealand)

Blues vs Force at Eden Park, Auckland
Referee: Shuhei Kubo (Japan)
Assistant referees: Ben O'Keeffe (New Zealand), James Doleman (New Zealand)
Television match official: Glenn Newman (New Zealand)

Chiefs vs Bulls at FMG Stadium, Hamilton
Referee: Nick Briant (New Zealand)
Assistant referees: Paul Williams (New Zealand), Cam Stone (New Zealand)
Television match official: Ben Skeen (New Zealand)

Reds vs Hurricanes at Suncorp Stadium, Brisbane
Referee: Angus Gardner (Australia)
Assistant referees: Nic Berry (Australia), Amy Perrett (Australia)
Television match official: Damien Mitchelmore (Australia)

Stormers vs Cheetahs at Newlands
Referee: Rasta Rasivhenge (South Africa)
Assistant referees: Quinton Immelman (South Africa), Cwengile Jadezweni (South Africa)
Television match official: Shaun Veldsman (South Africa)

Lions vs Sharks at Ellis Park, Johannesburg
Referee: Jaco van Heerden (South Africa)
Assistant referees: Jaco Peyper (South Africa), AJ Jacobs (South Africa)
Television match official: Johan Greeff (South Africa)

Waratahs vs Crusaders at Allianz Stadium, Sydney
Referee: Marius van der Westhuizen (South Africa)
Assistant referees: Will Houston (Australia), Ed Martin (Australia)
Television match official: George Ayoub (Australia)

British & Irish Cup Semifinals

Munster 'A' vs Ealing Trailfinders
Referee: Rhys Thomas (Wales)
Assistant referees: Simon Mills (England), John Hardy (England)

London Irish vs Jersey Reds
Referee: Jack Makepeace (England)
Assistant referees: Phil Watters (England), Roy Maybank (England)
Assessor: Steve Leyshon (England)

European Rugby Challenge Cup Qualifiers

Timisoara Saracens vs Krasny Yar at Rustavi Stadium, Tbilisi
Referee: Sean Gallagher (Ireland)
Assistant referees: Joy Neville (Ireland), Ken Imbusch (Ireland)

Mogliano vs Enisei STM at Stadio Maurizio Quaggia, Mogliano Veneto
Referee: Frank Murphy (Ireland)
Assistant referees: Eddie Hogan-O'Connell (Ireland), Helen O'Reilly (Ireland)

PRO 12

This is a match postponed from Round 3 after the Round 3 match was abandoned at half-time because of the weather.

Zebre vs Connacht at Stadio Sergio Lanfranchi, Parma
Referee: Mike Adamson (Scotland)
Assistant referees: Graeme Wells (Scotland), Emmanuele Tomò (Italy)

Domestic

Australia

Super U20s

Queensland Reds vs NSW Waratahs GenBlue at Ballymore
Referee: Graham Cooper
Assistant referees: Amy Perrett, Rohan Hoffmann

France

Pro D2, Round 26

Carcassonne vs Agen at Stade Albert Domec
Referee: Laurent Millotte
Assistant referees: Christine Hanizet, Pascal Ubeda
Goal judges: Jérôme Ripoll, Jérôme Soubigou

Albi vs Montauban at Parc Municipal Des Sports
Referee: Julien Castaignède
Assistant referees: Rémy Chastrusse, Benoît Escoubet
Goal judges: Sébastien Crussiere, Stéphane Ducasse

Bourgoin vs Béziers at Stade Pierre Rajon
Referee: Flavien Hourquet
Assistant referees: Francois Bouzac, Fabrice Hand
Goal judges: Frédéric Diaz, Yannick Thebault

Oyonnax vs Dax at Stade Charles Mathon
Referee: Cédric Clave
Assistant referees: Stéphane Crapoix, Johann Lobregat
Goal judges: Vincent Dathie, Richard Nocart

Vannes vs Angoulême at Stade De La Rabinent
Referee: Ludovic Cayre
Assistant referees: Florian Cormier, Thierry Devais
Goal judges: Damien Pscheidt, Stéphane Thelamon

Mont-de-Marsan vs Narbonne at Stade Municipal Guy Boniface
Referee: Vincent Blasco Baque
Assistant referees: Pierre-Baptiste Nuchy, Fabien Soucaret
Goal judges: Laurent Colin, Christian Gregoire

Colomiers vs Aurillac at Stade Michel Bendichou
Referee: Mathieu Noirot
Assistant referees: Jonathan Gasnier, Sylvain Jaymes
Goal judges: Thierry Nou, Cyrile Peyre

Perpignan vs Biarritz at Stade Aime Giral
Referee: Stéphane Boyer
Assistant referees: Nicolas Datas, Laurent Perrin
Goal judges: Michel Alarcon, Eric Armengaud

Germany

Bundesliga

Pforzheim vs SC Frankfurt 1880
Referee: Katharina Pickert
Assistant referees: Stuart Boylan, Stefanie Zimmermann

Rottweil vs StuSta München
Referee: Killian O'Brien
Assistant referees: Daniel Maughan, Sebastian Koch

Ireland

Ulster Bank League, Division 1

Naas vs Ballynahinch at Forenaughts
Referee: Kieran Barry

Scotland

Premiership

Ayr vs Glasgow Hawks
Referee: Keith Allen
Assistant referees: Dunx McClement, Bob Nevins
Assessor: Tom McNicol

Melrose vs Currie
Referee: Lloyd Linton
Assistant referees: Kevin White, Alistair Watt
Assessor: Jim Fleming

South Africa

Friendly

Western Province XV vs Pumas at Newlands
Referee: Egon Seconds
Assistant referees: Local

Sharks vs Griquas at Kings Park 2, Durban
Referee: Stuart Berry
Assistant referees: Local

South Africa Under-20 vs Griffons at Northwest Stadium, Welkom
Referee: AJ Jacobs
Assistant referees: Local

Varsity Cup Semifinals

Tukkies vs Shimlas at Tuks Stadium, Pretoria
Referee: Lourens van der Merwe
Assistant referees: Divan Uys, Nathan Swartz
Television match official: Shaun Veldsman

Maties vs UJ at Danie Craven Stadium
Referee: Vusi Msibi
Assistant referees: Morné Ferreira, Renier Louwrens
Television match official: Johan Greeff

Spain

División de Honor, Round 20

Ciencias Sevilla vs Valladolid RAC
Referee: Pedro Montoya (Álava)

Hernani vs FC Barcelona
Referee: Alfonso Mirat (Madrid)

Cisneros vs Getxo
Referee: Félix Villegas (Valladolid)

Gernika vs Alcobendas
Referee: Marc Riera (Barcelona)

UE Santboiana vs Ordizia
Referee: Fernando Raposo (Valladolid)

Salvador vs Independiente
Referee: Eki Fanlo (Guipúzcoa)

División de Honor B, Round 22

Eibar vs Zarautz
Referee: Belarmino Álvarez (Asturias)

Uribealdea vs Universidad Bilbao
Referee: Andrés Rodriguez Gutierrez (Cantabria)

Real Oviedo vs Campus Ourense
Referee: Juan Manuel Gárate (Cantabria)

Vigo vs Crat A Coruña
Referee: Luis Santos (León)

Salvador “B” vs Durango
Referee: Adrian Rodriguez Noriega (Asturias)

Bera Bera vs Aparejad Burgos
Referee: Christian Merino (Cantabria)

Barca Enginyers vs Fenix
Referee: Ignacio Martinez (Castellón)

Tatami vs L’Hospitalet
Referee: Ignacio Chaves (Madrid)

Les Abelles vs UE Santboiana “B”
Referee: Jokin Osete (Navarra)

Lavila vs Valencia
Referee: Alberto Ruíz (Vizcaya)

Sant Cugat vs CAU Valencia
Referee: Iñaki Vergara (Guipúzcoa)

Universidad Murcia vs Barca Universidad Club
Referee: Pancho Benegas (Madrid)

Almería vs Atco Portuense
Referee: Joaquín Santoro (Valencia)

Cisneros “B” vs Car Cáceres
Referee: Ignacio Marquinez (Cantabria)

Liceo Francés vs Pozuelo
Referee: Jorge Molpeceres (Barcelona)

Olímpico vs Ing Industriales
Referee: Andoni Susperregui (Guipúzcoa)

Alcobendas “B” vs Arquitectura
Referee: Alberto Requena (Granada)

Helvetia vs Trocadero Marbella
Referee: Eliseo Patrón-Costas (Granada)

División de Honor Femenina, Round 7

Getxo vs Crat A Coruña
Referee: Arnaltz Bilbao (Guipúzcoa)

GE I EG vs Majadahonda
Referee: José Bogas (Barcelona)

Inef Barcelona vs Hortaleza
Referee: Joshua Bellido (Barcelona)

XV Sanse Scrum vs Olímpico
Referee: Ruben Pardo (Madrid)

Wales

Premiership

Llanelli vs Swansea
Referee: Robert Price
Assistant referees: Richard Jones, Rhodri Morgan

Merthyr vs Pontypridd
Referee: Simon Rees
Assistant referees: Morgan Whitehead, Andrew Moule

Fosters Cup Competition Final

Carmarthen Quins vs Bedwas at Brewery Field, Bridgend
Referee: Gwyn Morris
Assistant referees: Andy Davis, Neil Jones

Welsh Schools U18 Final

Llanishen High vs Bro Myrddin at Cardiff Arms Park
Referee: Stephen Allsop
Assistant referees: Aaron Parry, Gerald Davies

Photo: referee Vlad Iordachescu of Romania

RELATED ARTICLES