Referees to 30 April 2017

Tue, 25 Apr 2017 19:09
Large glen jackson 800

The PRO 12, England's Premiership, France's Top 14 and Pro D2 are in the last of their league rounds. One more round and then it's knock-out rugby.

There is a final in Spain and one of the Referees of the Year in 2016 is appointed to referee it - Alhambra Nievas, a woman to referee a man's final.

There are expected to be some 80 000 people at Twickenham when the Army play the Navy. This could just be a grand occasion for an old fixture that dates back to 1878. This is the 100th match between the two forces.

For the first time, we are naming the citing commissioners. After all, they are an important part of matches and we name others who are involved in "controlling" matches.

International

Asia Rugby Championship, Top 3

Japan vs Korea
Referee: Matthew Rodden (Hong Kong)
Assistant referees: Timothy Baker (Hong Kong), Patrick Kwok Tsz Kin (Hong Kong)
Assessor: Stan Harman (Hong Kong)

Rugby Europe

Conference 2 North

Estonia vs Denmark in Kalevi Keskstaadion, Tallinn
Referee: George Mossford (Finland)

Conference 2 South

Serbia vs Austria in Belgrade
Referee: Shota Tevzadze (Georgia)

Conference 1 North

Latvia vs Sweden in Riga
Referee: Sam Grove-White (Scotland)

Conference 1 South

Croatia vs Malta
Referee: tba

Under-20

Oceania Championship

New Zealand vs Fiji at Bond University, Robina, Queensland
Referee: Ed Martin (Australia)
Assistant referees: Rachel Horton (Australia), Cam Foley (Australia)

Australia vs Samoa at Bond University, Robina, Queensland
Referee: Damon Murphy (Australia)
Assistant referees: Tevita Rokovereni (Fiji), Jordan Way (Australia)

PRO 12, Round 21

Edinburgh vs Dragons at Myreside
Referee: Dan Jones (Wales)
Assistant referees: Wayne Davies (Wales), Cammy Rudkin (Scotland)
Television match official: Jon Mason (Wales)
Citing Commissioner: Iain Goodall (Scotland)

Leinster vs Glasgow Warriors at RDS Arena
Referee: Marius Mitrea (Italy)
Assistant referees: Rhys Thomas (Wales), Simone Boaretto (Italy)
Television match official: Alan Falzone (Italy)
Citing Commissioner: Eddy Walsh (Ireland)

Cardiff Blues vs Zebre at Cardiff Arms Park
Referee: Frank Murphy (Ireland)
Assistant referees: Nigel Correll (Ireland), Ben Whitehouse (Wales)
Television match official: Kevin Beggs (Ireland)
Citing Commissioner: Paul Thomas (Wales)

Connacht vs Scarlets at Sportsground
Referee: Mike Adamson (Scotland)
Assistant referees: Lloyd Linton (Scotland), Helen O'Reilly (Ireland)
Television match official: Charles Samson (Scotland)
Citing Commissioner: Murray Whyte (Scotland)

Benetton Treviso vs Munster at Stadio Monigo
Referee: Ian Davies (Wales)
Assistant referees: Simon Rees (Wales), Andrea Piardi (Italy)
Television match official: Neil Hennessy (Wales)
Citing Commissioner: Stefano Marrama (Italy)

Ospreys vs Ulster at Liberty Stadium, Swansea
Referee: John Lacey (Ireland)
Assistant referees: George Clancy (Ireland), Ben Whitehouse (Wales)
Television match official: Neil Paterson (Scotland)
Citing Commissioner: Dennis Jones (Wales)

Super Rugby, Round 10

Highlanders vs Stormers at Forsyth Barr Stadium, Dunedin
Referee: Glen Jackson (New Zealand)
Assistant referees: Brendon Pickerill (New Zealand), James Doleman (New Zealand)
Television match official: Aaron Paterson (New Zealand)

Jaguares vs Sharks at Vélez Sarsfield, Buenos Aires
Referee: Jaco Peyper (South Africa)
Assistant referees: Jaco van Heerden (South Africa), Damian Schneider (Argentina)
Television match official: Santiago Borsani (Argentina)

Kings vs Rebels at Nelson Mandela Bay Stadium, Port Elizabeth
Referee: Marius van der Westhuizen (South Africa)
Assistant referees: Egon Seconds (South Africa), Rodney Boneparte (South Africa)
Television match official: Christie du Preez (South Africa)

Cheetahs vs Crusaders at Free State Stadium, Bloemfontein
Referee: Federico Anselmi (Argentina)
Assistant referees: Nic Berry (Australia), AJ Jacobs (South Africa)
Television match official: Johan Greeff (South Africa)

Force vs Lions at nib Stadium, Perth
Referee: Mike Fraser (New Zealand)
Assistant referees: Jamie Nutbrown (New Zealand), Amy Perrett (Australia)
Television match official: Damien Mitchelmore (Australia)

Reds vs Waratahs at Suncorp Stadium
Referee: Paul Williams (New Zealand)
Assistant referees: Jordan Way (Australia), Damon Murphy (Australia)
Television match official: Ian Smith (Australia)

Chiefs vs Sunwolves at Waikato Stadium, Hamilton
Referee: Will Houston (Australia)
Assistant referees: Brendon Pickerill (New Zealand), Richard Kelly (New Zealand)
Television match official: Ben Skeen (New Zealand)

Brumbies vs Blues GIO Stadium, Canberra
Referee: Nick Briant (New Zealand)
Assistant referees: Ed Martin (Australia), Graham Cooper (Australia)
Television match official: George Ayoub (Australia)

Domestic

England

Premiership

Harlequins vs Wasps
Referee: Wayne Barnes
Assistant referees: Paul Dix, Simon McConnell
Television match official: Sean Davey
Timekeeper: Bob Ockenden
Assessor: Rowly Williams
Citing Commissioner: Budge Pountney

Newcastle Falcons vs Worcester Warriors
Referee: Greg M Garner
Assistant referees: John Meredith, Roger Baileff
Television match official: Stuart Terheege
Timekeeper: Roy Marfleet
Assessor: Andrew Vertigan / Malcolm Sinclair
Citing Commissioner: Shaun Gallagher

Saracens vs Bristol
Referee: Andrew P Jackson
Assistant referees: Anthony Woodthorpe, Paul Burton
Television match official: David Rose
Timekeeper: John Burtenshaw
Assessor: Martin Fox
Citing Commissioner: Chris Catling

Leicester Tigers vs Sale Sharks
Referee: Craig Maxwell-Keys
Assistant referees: Nigel Carrick, Matthew O'Grady
Television match official: Geoff Warren
Timekeeper: David Hudson
Assessor: Nigel Yates / Robin Goodliffe
Citing Commissioner: Andy Blyth

Exeter Chiefs vs Northampton Saints
Referee: JP Doyle
Assistant referees: Jack Makepeace, Ross Campbell
Television match official: David Grashoff
Timekeeper: Matthew Peters
Assessor: Jerry Wallis / Peter Huckle
Citing Commissioner: Steve Savage

Bath vs Gloucester
Referee: Matthew Carley
Assistant referees: Wayne Falla, Adam Leal
Television match official: Keith Lewis
Timekeeper: Laurie Bryant
Assessor: Brian Campsall
Citing Commissioner: Mike Rafter

Championship

Ealing Trailfinders vs Yorkshire Carnegie
Referee: Ian Tempest
Assistant referees: Rob Warburton, Tim Wigglesworth
Television match official: David Sainsbury
Assessor: Steve Leyshon
Citing Commissioner: David Barnes

Doncaster Knights vs London Irish
Referee: Luke Pearce
Assistant referees: Jonathan Healy, Phil Watters
Television match official: Rowan Kitt
Assessor: Gary Welsh
Citing Commissioner: Pete Larter

A League Final

Northampton vs Gloucester
Referee: Dean Richards
Assistant referees: James Clarke, Ian Bibey
Assessor: Tony Spreadbury / Robin Goodliffe

Interservice

Army vs Navy at Twickenham
Referee: Greg Macdonald
Assistant referees: Gareth Copsey, Andy Watson
Television match official: Trevor Fisher
Timekeeper: Mike Hamlin
Assessor: Tony Spreadbury
Citing Commissioner: Dave Guyan

France

Top 14, Round 25

La Rochelle vs Montpellier at Stade Marcel Deflandre
Referee: Romain Poite
Assistant referees: Pierre Brousset, Jean-Luc Rebollal
Television match official: Eric Briquet Campin

Stade Français vs Racing Club de France at Stade Jean-Bouin
Referee: Mathieu Raynal
Assistant referees: Stéphane Boyer, Eric Soulan
Television match official: Laurent Sclafer

Castres vs Toulouse at Stade Jean-Pierre Antoine
Referee: Adrien Descottes
Assistant referees: Ludovic Carrillo, Thomas Déjean
Television match official: Maxime Chalon

Bayonne vs Grenoble at Stade Jean-Dauger
Referee: Sébastien Minery
Assistant referees: Vincent Blasco Baque, Patrick Beuriot
Television match official: Jean-Marie Piraveau

Pau vs Brive at Stade du Hameau
Referee: Alexandre Ruiz
Assistant referees: Cédric Marchat, Thierry Guilloton
Television match official: Thomas Charabas

Lyon vs Clermont at Matmut Stadium Gerland
Referee: Pascal Gauzère
Assistant referees: Tual Trainini, Bruno Gabaldon
Television match official: Eric Gauzins

Bordeaux-Bègles vs Toulon
Referee: Salem Attalah
Assistant referees: Laurent Cardona, Akim Hadj Bachir
Television match official: Philippe Bonhoure

Pro D2, Round 29

Colomiers vs Montauban at Stade Michel Bendichou
Referee: Sébastien Cloute
Assistant referees: Pierre Courbin, Johann Lobregat
Goal judges: Philippe Gorbenko, Serge Keromnes

Albi vs Agen at Parc Municipal Des Sports Stadium
Referee: Mathieu Noirot
Assistant referees: Cyrille Le Gall, Frédéric Chazal
Goal judges: Laurent Foucaud, Jean-Christophe Lacrampe Moine

Angoulême vs Carcassonne at Stade De Chanzy
Referee: Mathieu Delpy
Assistant referees: Alexis Darche, David Rosich
Goal judges: Dominique Salabaraas, Mariano Salazar

Bourgoin vs Narbonne at Stade Pierre Rajon
Referee: Jonathan Gasnier
Assistant referees: Francis Vanamandel, Alain Monteux
Goal judges: Stéphane Guillot, Stéphane Jeannot

Dax vs Mont-de-Marsan at Stade Maurice Boyau
Referee: Ludovic Cayre
Assistant referees: Hervé Lasausa Lespy Labaylette, Fabien Soucaret
Goal judges: Christophe Abadie, Jérôme Soubigou

Béziers vs Vannes at Stade de la Méditérranée
Referee: Vivien Praderie
Assistant referees: Christine Hanizet, Pascal Ubeda
Goal judges: Vincent Dathie, Jean-Michel Huguet

Biarritz vs Aurillac at Parc Des Sports Aguilera
Referee: Nicolas Datas
Assistant referees: Eric Gleyze, Christian Coussan
Goal judges: Damien Pscheidt, Stéphane Thelamon

Oyonnax vs Perpignan at Stade Charles Mathon
Referee: Luc Ramos
Assistant referees: Benoît Mounier, Francis Giacomini
Goal judges: Jean-Paul Collonge, Frédéric Diaz

Germany

Bundesliga

Victoria Linden vs St Pauli
Referee: Martin Pertenaïs
Assistant referees: M Piosik, Christopher Suhr

RK 03 Berlin vs Hannover 78
Referee: Stuart Boylan
Assistant referees: V Epifano, Patrick Handl

Leipzig vs Germania List
Referee: Sebastian Koch
Assistant referees: Thilo Scheibe, Ralf Kuhnert

Hamburger vs Berliner Rugby Club
Referee: Daniel Blank
Assistant referees: Ralf Bahnsen, Frederic Lebouc

Heusenstamm vs Luxemburg
Referee: Boris Hoffmann
Assistant referees: Catalin-Gabriel Veverita, tba

Handschuhsheim vs Pforzheim Freyburg
Referee: Patrick Freyburg
Assistant referees: Ralf Schindler, Hans Brauner

RK Heidelberg vs Heidelberger RG
Referee: Killian O'Brien
Assistant referees: Florian Forstmeyer, Katharina Pickert

Frankfurt 1880 vs Neuenheim
Referee: Joshua Jahn

Ireland

All Ireland Bateman Cup, Group 1

Old Belvedere vs Cork Constitution at Anglesea Rd
Referee: David Wilkinson
Assistant referees: Jonny Erskine, Oisin Quinn

Ulster National Bank League, Division 1 Play-off

Garryowen vs UL Bohemian at Dooradoyle
Referee: Gary Conway
Assistant referees: Kieran Barry, Ken Imbusch

Italy

Eccellenza, Round 18

Conad Reggio vs Sitav Lyons
Referee: Gabriel Chirnoaga (Roma)
Assistant referees: Francesco Russo (Milano), Andrea Laurenti (Bologna)

Lafert San Donà vs Lazio
Referee: Giuseppe Vivarini (Padova)
Assistant referees: Gregorio Piran (Padova), Ferdinando Cusano (Vicenza)

Petrarca vs Calvisano
Referee: Stefano Roscini (Milano)
Assistant referees: Filippo Bertelli (Brescia), Nicola Franzoi (Venezia)

Fiamme Oro Roma vs Mogliano
Referee: Matteo Liperini (Livorno)
Assistant referees: Antonino Nobile (Frosinone), Francesco Pier'Antoni (Roma)

Viadana vs Rovigo
Referee: Elia Rizzo (Ferrara)
Assistant referees: Luca Trentin (Lecco), Andrea Pretoriani (Milano)

South Africa

Super Sport Rugby Challenge

South Western Districts Eagles vs Eastern Province at Outeniqua Park, George
Referee: Stuart Berry
Assistant referees: Local

Free State XV vs Griffons at Free State Stadium, Bloemfontein
Referee: Ben Crouse
Assistant referees: Local
Television match official: Johan Greeff

Griquas vs Leopards at Hoërskool Diamantveld, Kimberley
Referee: Quinton Immelman
Assistant referees: Local

Namibia vs Blue Bulls at HG Geingob Rugby Stadium, Windhoek
Referee: Lesego Legoete
Assistant referees: Local

Pumas vs Golden Lions at KaNyamazane, Nelspruit
Referee: Cwengile Jadezweni
Assistant referees: Local

Western Province vs Border at City Park, Cape Town
Referee: Rasta Rasivhenge
Assistant referees: Local

Friendly

South Africa Under-20 vs Varsity Cup Dream Team at Danie Craven Stadium, Stellenbosch
Referee: Jaco van Heerden
Assistant referees: Egon Seconds, Divan Uys
Television match official: Shaun Veldsman

Spain

Copa SM El Rey Final

Salvador vs UE Santboiana
Referee: Alhambra Nievas (Málaga)

Wales

Premiership

Tier One


Llandovery vs Ebbw Vale
Referee: Sean Brickell
Assistant referees: Elgan Williams, Adrian Slade

Bedwas vs Pontypridd
Referee: Rhys Thomas
Assistant referees: Aaron Parry, Alex Yau

Merthyr vs Aberavon
Referee: Adam Jones
Assistant referees: Justin Evans, David Swain

RGC 1404 vs Carmarthen Quins
Referee: Craig Evans
Assistant referees: Gwyn Morris, Alun Thomas

Tier Two

Bargoed vs Bridgend
Referee: Jason Morris
Assistant referees: Morgan Whitehead, Darren Gains

Newport vs Llanelli
Referee: Jason Bessant
Assistant referees: Ben Porte, Huw David

Cross Keys vs Cardiff
Referee: Dai Cambourne
Assistant referees: Stuart Kibble, Rhobert Robinson

Swansea vs Neath
Referee: Simon Mills
Assistant referees: Richard Jones, Darren Randall

RELATED ARTICLES