Referees to 20 August 2017

Mon, 14 Aug 2017 20:49
Large jaco peyper and romain poite 800

There are serious matches this weekend as the Rugby Championship starts in Sydney and Port Elizabeth with Wayne Barnes at one and Romain Poite at another.

The Women's Rugby World Cup goes into its final round of pool matches before the semifinals and the final. Thursday's matches will decide who the semifinalists are.

New Zealand's Mitre Cup starts this week.

There is a new name on our list - Harry Walbaum. He is in his early twenties and this season was promoted to England's national panel. All referees will wish him well and a great career.

International

Rugby Championship, Round 1

Australia vs New Zealand at ANZ Stadium Sydney
Referee: Wayne Barnes (England)
Assistant referees: Nigel Owens (Wales), Andy Brace (Ireland)
Television match official: Rowan Kitt (England)

South Africa vs Argentina at Nelson Mandela Bay Stadium, Port Elizabeth
Referee: Romain Poite (France)
Assistant referees: Pascal Gaüzère (France), Nic Berry (Australia)
Television match official: Glenn Newman (New Zealand)

Friendly

Kenya vs Hong Kong
Referee: Egon Seconds

Under-19

International Tournament, Round 2

England vs Wales at Paarl Gymnasium, Paarl
Referee: Stephan Geldenhuys (South Africa)
Assistant referees: Divan Uys (South Africa), Kwezi Mqomboti (South Africa)
Television match official: Joey Klaaste-Salmans (South Africa)

SA Schools vs France at Paarl Gymnasium, Paarl
Referee: Egon Seconds (South Africa)
Assistant referees: Divan Uys (South Africa), Kwezi Mqomboti (South Africa)
Television match official: Joey Klaaste-Salmans (South Africa)

Round 3

France vs Wales at City Park, Athlone
Referee: Quinton Immelman (South Africa)
Assistant referees: Sinethemba Mrulwa (South Africa), Kwezi Mqomboti (South Africa)
wwMarius Jonker (South Africa)

SA Schools vs England at City Park, Athlone
Referee: Stuart Berry (South Africa)
Assistant referees: Sinethemba Mrulwa (South Africa), Kwezi Mqomboti (South Africa)
Television match official: Johan Greeff (South Africa)
 Women's Rugby World Cup

Round 3

Canada vs New Zealand at Billings Park, University College Dublin
England vs USA vs at Billings Park, University College Dublin
Italy vs Spain at University College Dublin Bowl
Australia vs Japan at Billings Park, University College Dublin
Wales vs Hong Kong at University College Dublin Bowl
France vs Ireland at University College Dublin Bowl

Friendlies

Ulster vs Wasps
Referee: Frank Murphy (Ireland)
Assistant referees: Johnny Erskine (Ireland), Chris Busby (Ireland)

Leinster vs Gloucester at Templeville Road
Referee: David Wilkinson (Ireland)
Assistant referees: Nigel Correll (Ireland), John Carvill (Ireland)

Bristol vs Llanelli
Referee: Luke Pearce (England)
Assistant referees: Clare Daniels (England), Greg Garner (England)
Timekeeper: Peter Huckle (England)
Assessor: Gary Welsh (England)

Leicester Tigers vs Leinster
Referee: Harry Walbaum (England)

London Scottish vs Cardiff Blues
Referee: Fergus Kirby (England)
Assistant referees: Darryl Chapman (England), Dean Richards (England)

Exeter Chiefs vs Newport Gwent Dragons
Referee: Anthony Woodthorpe (England)
Assistant referees: Adam Leal (England), Philip Watters (England)
Timekeeper: Laurie Bryant (England)
Assessor: Tony Spreadbury (England)
Assistant referees' coach: Robin Goodliffe (England)
Referee coach: Christopher White (England)

Leicester Tigers vs Benetton Treviso
Referee: Christophe Ridley (England)
Assistant referees: Wayne Falla (England), James Clarke (England)
Timekeeper: Mike Hamlin (England)
Assessor: Tony Spreadbury (England)
Assistant referees' coach: Robin Goodliffe (England)

Domestic

England

Friendlies

Northampton Saints vs Nottingham
Referee: Andrew Jackson 
Assistant referees: Craig Maxwell-Keys, Lionel Spooner
Assessor: Gary Welsh
Assistant referees' coach: Roy Marfleet

London Irish vs Ealing Trailfinders
Referee: Matthew O'Grady
Assistant referees: Brian Ravenhill, Robert Warburton
Assessor: Lloyd Jackson

Birmingham Moseley vs Worcester Warriors
Referee: Jack Makepeace
Assistant referees: Simon Park, Harry Walbaum
Assessor: Stephen Leyshon
Assistant referees' coach: Peter Huckle

Exeter Chiefs vs Cornish Pirates
Referee: Karl Dickson 
Assistant referees: William Burton, Daniel Parrott
Timekeeper: Laurie Bryant
Assessor: Tony Spreadbury
Assistant referees' coach: Robin Goodliffe
Referee coach: Christopher White

Harlequins vs Jersey Reds
Referee: Greg Macdonald 
Assistant referees: Roy Maybank, Simon Adams
Timekeeper: John Burtenshaw
Assessor: Martin Fox

Hartpury College vs Rosslyn Park
Referee: Michael Hudson 
Assistant referees: Calum Howard, Nick Marshall
Assessor: Sam Collins
Assistant referees' coach: Ashley Reay

Doncaster Knights vs Loughborough
Referee: Steve Lee
Assistant referees: Michael Patz, Chris Sharp
Assessor: Peter Farrell

Newcastle Falcons vs Rotherham Titans
Referee: John Meredith
Assistant referees: Matthew Daubney, Ben Blain
Timekeeper: David Hudson
Assessor: Andrew Vertigan

Bedford Blues vs Saracens
Referee: Tim Wigglesworth 
Assistant referees: Robert Warburton, Nigel Carrick
Assessor: Darren Gamage

Ireland

Friendlies

Connacht vs Munster at The Sportsground, Galway
Referee: John Lacey
Assistant referees: Brian Deighan, Jason Cairns

New Zealand

Mitre Cup, Round 1

North Harbour vs Otago at QBE Stadium, North Harbour
Referee: Glen Jackson

Tasman vs Canterbury at Trafalgar Park, Nelson
Referee: Ben O'Keeffe

Hawkes Bay vs Southland at McLean Park, Napier
Referee: Angus Mabey

Taranaki vs Waikato at Yarrow Stadium, New Plymouth
Referee: Nick Briant

Counties Manukau vs Auckland at ECOLight Stadium, Pukekohe
Referee: Cam Stone

Northland vs Bay of Plenty at Toll Stadium, Whangarei
Referee: Brendon Pickerill

Manawatu vs Wellington at Central Energy Trust Arena, Palmerston North
Referee: Shuhei Kubo (Japan) 

South Africa

Western Province vs Golden Lions at Newlands
Referee: Jaco van Heerden
Assistant referees: Quinton Immelman, Kwezi Mqomboti
Television match official: Shaun Veldsman

Griquas vs Pumas at Griqua Park, Kimberley
Referee: Jaco Peyper
Assistant referees: Lourens van der Merwe, Mpho Matsaung
Television match official: JJ Wagner

Blue Bulls vs Free State Cheetahs at Loftus Versfeld, Pretoria
Referee: Marius van der Westhuizen
Assistant referees: Paul Mente, Monray Gillbert
Television match official: Lesego Legoete

Under-20

Border vs Griquas at Buffalo City Municipal Stadium, East London
Referee: Rodney Boneparte
Assistant referees: Local

Griffons vs Limpopo at Northwest Stadium, Welkom
Referee: Jaco Kotze 
Assistant referees: Local

Boland vs South Western Districts at Boland Stadium, Wellington
Referee: Archie Sehlako 
Assistant referees: Local

Under-19

Golden Lions vs Sharks at Ellis Park, Johannesburg
Referee: Jaco Pretorius 
Assistant referees: Local

Western Province vs Leopards at Brookside
Referee: Ruhan Meiring 
Assistant referees: Local

Free State vs Eastern Province at Shimla Park, Bloemfontein
Referee: AJ Jacobs 
Assistant referees: Local

Women's Interprovincial

Kwa-Zulu Natal vs Border at Kings Park 2, Durban
Referee: Maria Mabote
Assistant referees: Local

Free State vs Western Province at Clive Solomon Stadium, Bloemfontein
Referee: Griffin Colby
Assistant referees: Local

Eastern Province vs Blue Bulls at Wolfson Stadium, Port Elizabeth
Referee: Ashleigh Murray 
Assistant referees: Local

South Western Districts vs Griquas at Outeniqua Park, George
Referee: Le-Ann MacClune 
Assistant referees: Local

Golden Lions vs Pumas at Wits University, Johannesburg
Referee: Qwane Bulela 
Assistant referees: Local

Limpopo vs Leopards at Noordelikes RFC, Polokwane
Referee: JD de Meyer 
Assistant referees: Local

Boland vs Griffons at Boland Stadium, Wellington
Referee: Lusanda Mtiya 
Assistant referees: Local 

RELATED ARTICLES