Referees to 29 October 2017

Tue, 24 Oct 2017 11:05
Large jaco peyper smiles 2017 800

This week there is the Currie Cup Final, a competition dating back to 1889. The referee for this final is Jaco Peyper, one of the top referees in the world. It will be his third final.

There are three other finals in South Africa plus a desperate promotion-relegation match. All if that means five sets of match officials on their toes. The four referees are Jaco Peyper, Marius van der Westhuizen. Stephan Geldenhuys, Vusi Msibi and Cwengile Jadezweni.

In New Zealand there are four finals. The referees are Paul Williams, Mike Fraser, Michael Winter and James Munro.

Referees all over the world would want to congratulate them and wish them well.

They would want to do the same for Joy Neville of Ireland who follows Alhambra Nievas in refereeing a men's international when she does the Scandinavian derby between Norway and Sweden.

International

Japan vs World XV at Level 5 Stadium, Fukuoka, Japan
Referee: Nic Berry (Australia)
Assistant referees: Angus Gardner (Australia), Rohan Hoffmann (Australia)
Television match official: Ian Smith (Australia)
Assessor: Mark Lawrence (South Africa)

Barbarians vs Australia at Allianz Stadium, Sydney, Australia
Referee: Brendon Pickerill (New Zealand)
Assistant referees: Jamie Nutbrown (New Zealand), James Leckie (Australia)
Television match official: Aaron Paterson (New Zealand)
Assessor: Wayne Erick son (Australia)

Classic Wallabies vs Barbarians
Referee: Rohan Hoffman (Australia)
Assistant referees: Jordan Way (Australia), Aaron Pook (Australia)

Rugby Europe

Trophy

Czech Republic vs Poland in Prague
Referee:

Conference North

Estonia vs Finland in Tartu
Referee: Arthur Kaptyukh (Russia)

Norway vs Denmark in Oslo
Referee: Joy Neville (Ireland)

Ukraine vs Sweden in Odessa
Referee: Ionut Bodea (Romania)

Latvia vs Lithuania in Jelgara
Referee: Daniel Maughan (Germany)

Conference South

Croatia vs Israel in Split
Referee: Matteo Liperini (Italy)

Boznia Herzegovina vs Malta in Zenica
Referee: Štepán Cekal (Czech Republic)

Serbia vs Slovenia in Pancevo
Referee: Lukasz Jasinski (Poland)

Pro 14, Round 7

Connacht vs Munster at Sportsground
Referee: Nigel Owens (Wales)
Assistant referees: David Wilkinson (Ireland), Frank Murphy (Ireland)
Television match official: Brian MacNeice (Ireland)
Assessor: Michael Carroll (Ireland)
Citing commissioner: Tim Lowry (Ireland)

Ulster vs Leinster at Kingspan Stadium
Referee: Johnny Lacey (Ireland)
Assistant referees: Craig Evans (Wales), Leo Colgan (Ireland)
Television match official: Olly Hodges (Ireland)
Assessor: Bertie Smith (Ireland)
Citing commissioner: Eddie Walsh (Ireland)

Zebre vs Cheetahs at Stadio Lanfranchi
Referee: Dan Jones (Wales)
Assistant Referees: Andrea Piardi (Italy), Gianluca Gnecchi (Italy)
Television match official: Alan Falzone (Italy)

Scarlets vs Cardiff Blues at Y Scarlets
Referee: Stuart Berry (South Africa)
Assistant Referees: Rhys Thomas (Wales), Jon Hardy (Wales)
Television match official: Neil Hennessey (Wales)
Citing commissioner: Ray Wilton (Wales)

Glasgow Warriors vs Kings at Scotstoun Stadium
Referee: Mike Adamson (Scotland)
Assistant Referees: Lloyd Linton, Sam Grove-White (Scotland)
Television match official: Neil Paterson (Scotland)
Citing commissioner: John Kirk (Scotland)

Ospreys vs Newport Gwent Dragons at Liberty Stadium
Referee: Ian Davies (Wales)
Assistant Referees: Adam Jones (Wales), Dewi Phillips (Wales)
Television match official: Jon Mason (Wales)
Citing commissioner: Paul Thomas (Wales)

Benetton Treviso vs Edinburgh at Stadio Comunale di Monigo
Referee: Ben Whitehouse (Wales)
Assistant Referees: Gwyn Morris (Wales), Claudio Blessano (Italy)
Television match official: Sean Brickell (Wales) 

Domestic

Australia

National Rugby Championship

Fiji Druas vs Sydney Rays at ANZ National Stadium, Suva
Referee: Graham Cooper
Assistant referees: Tevita Rokovereni (Fiji), Lote Saudranu ((Fiji)
Television match official: Johnson Lee

NSW Country Eagles vs Brisbane City at Endeavour Oval
Referee: William Houston
Assistant referees: Andrew Cox, Mitchell Dwyer

Queensland Country vs Perth Spirit in Ipswich
Referee: Damon Murphy
Assistant referees: Shane Barr, Brett Cronan

Greater Sydney Rams vs Canberra Vikings at TG Millner Field
Referee: Jordan Way
Assistant referees: William Houston, Lincoln Stollery
Assistant referees: Hamish Birt, Mitchell De Lorenzo
Television match official: Edward Martin

England

Premiership

Sale Sharks vs Exeter Chiefs
Referee: Craig Maxwell-Keys
Assistant referees: Jack Makepeace, Wayne Falla
Television match official: Trevor Fisher
Timekeeper: Tony Turner
Assessor: Nigel Yates

Harlequins vs Worcester Warriors
Referee: JP Doyle
Assistant referees: Jonathan Healy, Nigel Carrick
Television match official: David Grashoff
Timekeeper: Malcolm Sinclair
Assessor: Jerry Wallis / Peter Huckle

Saracens vs London Irish
Referee: Andrew Jackson
Assistant referees: Paul Burton, Roy Maybank
Television match official: David Sainsbury
Timekeeper: John Burtenshaw
Assessor: Christopher White

Northampton Saints vs Wasps
Referee: Luke Pearce
Assistant referees: Adam Leal, Simon McConnell
Television match official: Geoffrey Warren
Timekeeper: Paul Stanley
Assessor: Martin Fox

Bath vs Gloucester
Referee: Tom Foley
Assistant referees: Anthony Woodthorpe, Paul Dix
Television match official: Stuart Terheege
Timekeeper: Laurie Bryant
Assessor: Gary Welsh

Newcastle Falcons vs Leicester Tigers
Referee: Wayne Barnes
Assistant referees: Peter Allan, Hamish Smales
Television match official: Sean Davey
Timekeeper: David Hudson
Assessor: Andrew Vertigan

Championship

Nottingham vs Richmond
Referee: Karl Dickson
Assistant referees: Chris Sharp, Nick Marshall
Assessor: Peter Farrell

Rotherham Titans vs Ealing Trailfinders
Referee: Simon Harding
Assistant referees: Matthew Daubney, Brian Ravenhill
Assessor: Darren Gamage

Jersey Reds vs Bristol
Referee: Dean Richards
Assistant referees: Lionel Spooner, Phil Watters
Assessor: Lloyd Jackson

London Scottish vs Hartpury College
Referee: Greg Macdonald
Assistant referees: Dan Parrott, Greg D Garner
Assessor: Sam Collins

Darlington Mowden Park Sharks vs Loughborough Lightning
Referee: Timothy Allatt
Assistant referees: David Lodge, Andrew Gill

Doncaster Knights vs Cornish Pirates
Referee: Christophe Ridley
Assistant referees: John Meredith, Simon Adams
Television match official: Trevor Fisher
Assessor: Tony Spreadbury

Yorkshire Carnegie vs Bedford Blues
Referee: Adam Leal
Assistant referees: Michael Patz, William Burton
Assessor: Stephen Leyshon

France

Top 14

Toulon vs Brive at Stade Mayol
Referee: Sébastien Minery
Assistant referees: Vincent Blasco Baque, Sébastien Hebert
Television match official: Patrick Dellac

Racing 92 vs Bordeaux-Bègles at Stade Yves Du Manoir
Referee: Alexandre Ruiz
Assistant referees: Cédric Clave, Bruno Gabaldon
Television match official: Laurent Cardona

Pau vs Montpellier at Stade du Hameau
Referee: Cyril Lafon
Assistant referees: Mathieu Delpy, Arnaud Blondel
Television match official: Denis Grenouillet

Lyon vs Oyonnax at Matmut Stadium Gerland
Referee: Jonathan Dufort
Assistant referees: Tual Trainini, Akim Hadj Bachir
Television match official: Laurent Sclafer

Clermont vs Stade Français at Parc des Sports Marcel Michelin
Referee: Romain Poite
Assistant referees: Ludovic Cayre, Jean-Claude Labarbe
Television match official: Pierre Brousset

Castres vs Agen at Stade Pierre Fabre
Referee: Thomas Charabas
Assistant referees: Vivien Praderie, Jacques De Lemos
Television match official: Éric Gonthier

La Rochelle vs Toulouse at Stade Marcel Deflandre
Referee: Jérôme Garcès
Assistant referees: Maxime Chalon, Patrick Pechambert
Television match official: Mourad Zitouni

Pro D2

Grenoble vs Biarritz at Stade des Alpes
Referee: Stéphane Boyer
Assistant referees: Hervé Lasausa Lespy Labaylette, Fabien Soucaret

Béziers vs Narbonne at Stade de la Méditérranée
Referee: Thierry Mallet
Assistant referees: Flavien Hourquet, Mourad Gharbi Tarchouna

Bayonne vs Angoulême at Stade Jean Dauger
Referee: Régis Guatelli
Assistant referees: Jean Lespes, Walter Prache

Nevers vs Carcassonne at Stade du Pré Fleuri
Referee: Cédric Marchat
Assistant referees: Quintin Janicot, Thierry Devais

Colomiers vs Montauban at Stade Michel Bendichou
Referee: Luc Ramos
Assistant referees: Nicolas Bridoux, Christophe Bats

Hong Kong

Premiership

Societe Generale Valley vs Natixis HKFC at HV-6
Referee: Matt Rodden
Assistant referees: Lawrence Wilkinson, Graeme Martin
Assessor: Hugh Watkins

Kowloon RFC vs Herbert Smith Freehills HKCC at Kings Park
Referee: Patrick Kwok
Assistant referees: Tim Baker, Edward Fitzgerald
Assessor: Stan Harman

Bloomberg HK Scottish vs Borrelli Walsh USRC Tigers at SKM
Referee: Lihan Pretorius 
Assistant referees: Dewi Rowlands, James Byatt
Assessor: Peter White

Ireland

Ulster Bank League Division 1

Clontarf vs Terenure College at Castle Avenue
Referee: Stuart Gaffikin

UL Bohemians vs Shannon at Thomond Park
Referee: Shane Kierans

St Mary's College vs Lansdowne at Templeville Park
Referee: Craig Evans (Wales)

Buccaneers vs Dublin University at Dubarry Park
Referee: Mark Patton

Cork Constitution vs Young Munster at Temple Hill
Referee: Nigel Correll

Garryowen vs University College Dublin at Dooradoyle
Referee: Robert O'Sullivan

University College Cork vs Old Wesley at Mardyke Grounds
Referee: Jonny Erskine

Banbridge vs Ballynahinch at Rifle Park
Referee: Kieran Barry

Dolphin vs Old Belvedere at Musgrave Park
Referee: Oisin Quinn

Naas vs Ballymena at Forenaughts
Referee: Sean Gallagher

Italy

Eccelenza

Lazio vs San Donà
Referee: Riccardo Angelucci

Rovigo vs Viadana 1970
Referee: Vincenzo Schipani

Calvisano vs Petrarca Padova
Referee: Elia Rizzo

Mogliano vs Toscana Aeroporti I Medicei
Referee: Giuseppe Vivarini

Conad Reggio vs Fiamme Oro
Referee: Stefano Bolzonella

New Zealand

Mitre Cup Finals

Premiership

Wellington vs Bay of Plenty at Westpac Stadium, Wellington
Referee: Paul Williams
Assistant referees: Richard Kelly, Blair Barclay
Television match official: Chris Hart

Championship

Canterbury vs Tasman at AMI Stadium, Christchurch
Referee: Mike Fraser
Assistant referees: Nick Briant, Danny Morrison
Television match official: Shane McDermott

Heartland Championship Finals

Meads Cup

Horowhenua Kapiti vs Wanganui at Levin Domain, Levin
Referee: Michael Winter
Assistant referees: Alistair Payne, Chris Jefferies
Television match official: David Walsh

Lochore Cup

Mid Canterbury vs West Coast at Methven Domain, Methven
Referee: James Munro
Assistant referees: Nick Webster, Craig Kingan
Television match official: Sheldon Eden-Whaitiri

Scotland

Premiership

Ayr vs Watsonsonians
Referee: Graeme Wells
Assistant referees: Darroch Ramsay, Stephen Hart
Assessor: Gavin Douglas

Boroughmuir vs Glasgow Hawks
Referee: Jack Sutton
Assistant referees: Michael Todd, Grant Denholm
Assessor: Jim Fleming

Currie Chiefs vs Heriot's
Referee: Adam Wookey
Assistant referees: Graeme Ormiston, David Changleng
Assessor: Dougie Kerr

Melrose vs Hawick
Referee: Ian Kenny
Assistant referees: Alex Obreja, Bob Evens

Stirling County vs Marr
Referee: Ben Blain
Assistant referees: Craig Clark, Alistair Watt
Assessor: Andy MacPherson

South Africa

Currie Cup Final

Sharks vs Western Province at Kings park, Durban
Referee: Jaco Peyper
Assistant referees: Egon Seconds, AJ Jacobs
Television match official: Marius Jonker

Currie Cup Promotion/Relegation

Griquas vs Griffons at Griqua Park, Kimberley
Referee: Marius van der Westhuizen
Assistant referees: Rasta Rasivhenge, Ben Crouse
Television match official: Lesego Legoete

Under-21 Championship Final

Blue Bulls vs Western Province at Kings park, Durban
Referee: Stephan Geldenhuys
Assistant referees: Archie Sehlako, Ruhan Meiring
Television match official: Christie du Preez

Under-19 Championship Final

Golden Lions vs Free State at Kings park, Durban
Referee: Vusi Msibi 
Assistant referees: Archie Sehlako, Ruhan Meiring
Television match official: Willie Vos

Gold Cup Final

False Bay vs College Rovers at Phillip Herbstein Field, Cape Town
Referee: Cwengile Jadezweni
Assistant referees: Paul Mente, Aimee Barrett

Spain

División De Honor, Round 6

Gernika vs La Vila
Referee: Alfonso Mirat (Madrid)

Alcobendas vs Hernani
Referee: Fernando Raposo (Valladolid)

Independiente vs FC Barcelona
Referee: David Castro (Asturias)

Salvador vs Valladolid RAC
Referee: Pedro Montoya (Álava)

UE Santboiana vs Cisneros
Referee: Félix Villegas (Valladolid)

Ordizia vs Getxo
Referee: Eki Fanlo (Guipízcoa)

División De Honor Femenina, Round 3

Inef Barcelona vs XV Sanse Scrum
Referee: José Bogas (Barcelona)

Olímpico Pozuelo vs Cisneros
Referee: Miguel Ferdinandez Rodriguez (Madrid)

XV Hortaleza vs Majadahonda
Referee: Pedro Pérez Gómez (Toledo)

Crat A Coruña vs Getxo
Referee: Luis Santos (León)

División De Honor B, Round 6

Vigo vs Santander
Referee: Luis Ferdinandez Díaz (Madrid)

Zarautz vs Aparejad Burgos
Referee: Luis García-Mon (Madrid)

Campus Ourense vs Uribealdea
Referee: Belarmino Álvarez                

Poble Nou vs Barca Univer Club 
Referee: Roger Parera (Barcelona)

UE Santboiana “B” vs Valencia 
Referee: Alberto Ruíz Garcia (Vizcaya) 

Tatami vs Sant Cugat
Referee: Ignacio Chaves (Madrid)

Ciencias Sevilla vs Alcobendas “B”
Referee: Iñaki Vergara (Guipúzcoa)

Arquitectura vs Pozuelo
Referee: Ruben Pardo (Madrid)

Ing Industriales vs CDU Granada
Referee: Iñaki Martinez (Castellón)

Car Cáceres vs Liceo Francés
Referee: Alberto Requena (Granada)

Trocadero Marbella vs Cisneros “B”
Referee: Josué García Diez (Barcelona)

Olímpico vs UR Almeria
Referee: Julio Aguirre (Barcelona)

Wales

Premiership

Ebbw Vale vs Bargoed
Referee: Aled Evans
Assistant referees: Carwyn Williams, Richard Hughes

Cross Keys vs Merthyr
Referee: Robert Price
Assistant referees: Paul Jones, Huw David

Cardiff vs Newport
Referee: Simon Mills
Assistant referees: Jonathan Evans, Paul Richards

Bedwas vs Pontypridd
Referee: Dewi Phillips
Assistant referees: Aaron Parry, Peter Mortimer

Bridgend vs Aberavon
Referee: Craig Evans
Assistant referees: Jason Bessant, Andrew Miles

Swansea vs Neath
Referee:
Assistant referees: Elfyn Morris-Roberts, Richard Hughes

Carmarthen vs Llanelli
Referee: Gareth John
Assistant referees: Jason Griffiths, Daniel Harries

RGC vs Llandovery
Referee: Mike English
Assistant referees: Stuart Kibble, Rob Mota  

RELATED ARTICLES