Referees to 12 November 2017

Tue, 07 Nov 2017 20:41
Large marius van der westhuizen 800

The Test window is now flung open wide. In fact Tests dominate this week's appointments. Excitement is high and referees will be on their toes.

There is a match happening for the very first time. There are Barbarians, and for the first time there will be Women's Barbarians - not even the Amazons were called that! They will play against Munster Women at Thomond Park as a curtainraiser between the match between Tonga and the Men Barbarians, a more likely concept.

In Australia there is the final of the National Club Championship with William Houston to referee it in Canberra.

International

French Barbarians vs Maori All Blacks at Stade Chaban-Delmas, Bordeaux
Referee: Shuhei Kubo (Japan)
Assistant referees: tba (France)
Assessor: Clayton Thomas (Wales)
Citing commissioner: John Byett (England)

Barbarians vs Tonga at Thomond Park, Limerick
Referee: Frank Murphy (Ireland)
Assistant referees: Sean Gallagher (Ireland), Joy Neville (Ireland)
Assessor: Andy MacPherson (Scotland)

England vs Argentina at Twickenham
Referee: Marius van der Westhuizen (South Africa)
Assistant referees: Nigel Owens (Wales), Dan Jones (Wales)
Television match official: Olly Hodges (Ireland)
Timekeeper: John Burtenshaw (England)
Assessor: Colin Hawke (New Zealand)
Citing commissioner: Eugene Ryan (England)

France vs New Zealand at Stade de France, Paris
Referee: Angus Gardner (Australia)
Assistant referees: Matthew Carley (England), Tom Foley (England)
Television match official: Rowan Kitt (England)
Assessor: John Sheehan (Ireland)

Ireland vs South Africa at Aviva Stadium, Dublin
Referee: Ben O'Keeffe (New Zealand)
Assistant referees: Wayne Barnes (England), Ian Davies (Wales)
Television match official: David Grashoff (England)
Time Keeper: Alan Rogan (Ireland)
Assessor: Andrew Cole (Australia)
Citing commissioner: Shaun Gallagher (England)

Wales vs Australia at Principality Stadium, Cardiff
Referee: Glen Jackson (New Zealand)
Assistant referees: Jaco Peyper (South Africa), Ian Tempest (England)
Television match official: Graham Hughes (England)
Assessor: Nigel Yates (England)
Citing commissioner: Andy Blyth (England)

Scotland vs Samoa at Murrayfield
Referee: Nic Berry (Australia)
Assistant referees: Paul Williams (New Zealand), George Clancy (Ireland)
Television match official: Simon McDowell (Ireland)
Assessor: Chris White (England)

Italy vs Fiji at Stadio Angelo Massimino, Catania
Referee: John Lacey (Ireland)
Assistant referees: Brendon Pickerill (New Zealand), Pierre Brousset (France)
Television match official: Neil Paterson (Scotland)
Assessor: Andy Clift (Scotland)

Germany vs Brazil at Bruno Plache Stadium, Leipzig
Referee: David Wilkinson (Ireland)
Assistant referees: Nigel Correll (Ireland), Oisin Quinn (Ireland)
Assessor: Robert Davies (Wales)
Citing commissioner: Steve Savage (England)

Georgia vs Canada in Tbilisi
Referee: Ben Whitehouse (Wales)
Assistant referees: Alex Ruiz (France), Craig Evans (Wales)
Television match official: Neil Hennessy (Wales)
Assessor: Pablo Deluca (Argentina)

Rugby Europe

Moldova vs Netherlands in Orhei
Referee: Claudio Blessano (Italy)
Assistant referees: Matteo Franco (Italy), Matteo Giacomini (Italy)

Israel vs Bosnia & Herzegovina at the Wingate Institute, Netanya
Referee: John Catteau (Belgium).

Cyprus vs Austria in Pathos
Referee: Ariel Cabral (Israel)

Luxembourg vs Estonia in Luxembourg
Referee: Mike Hawkins (Denmark)

Hong Kong Cup of Nations

Kenya vs Chile at King's Park Sports Ground, Hong Kong
Referee: Maxime Burlet (Belgium)
Assistant referees: Stephen Copeman (Hong Kong), Patrick Kwok (Hong Kong)
Assessor: Peter White (Hong Kong)

Hong Kong vs Russia at King's Park Sports Ground, Hong Kong
Referee: Federico Anselmi (Argentina)
Assistant referees: Stephen Copeman (Hong Kong), Tim Baker (Hong Kong)
Assessor: Stan Harman (Hong Kong)

Women

Spain vs France at Estadio Pedro Escartin, Guadalajara, Spain
Referee: Hollie Davidson (Scotland)
Assistant referees: Local

Women’s Barbarians vs Munster Women at Thomond Park
Referee: Mike Scanlon (Ireland)
Assistant referees: John Adams (Ireland), Katie Kilbane (Ireland)

Wales Women vs UK Armed Forces Women at Cardiff Arms Park
Referee: Jason Bessant (Wales)
Assistant referees: Francesca Martin (Wales), Bianca Zietsman (Wales)

Anglo-Welsh Cup

Ospreys vs Wasps at Liberty Stadium
Referee: Christophe Ridley (England)
Assistant referees: Morgan Whitehead (Wales), Jamie Morgan (Wales)
Assessor: Mark Jones (Wales)
Citing commissioner: Duncan Bell (England)

Bath vs Leicester Tigers at the Rec
Referee: Greg Macdonald (England)
Assistant referees: Clare Daniels (England), Lionel Spooner (England)
Television match official: Geoff Warren (England)
Timekeeper: Laurie Bryant (England)
Assessor: Martin Fox (England)
Citing commissioner: Gwyn Bowden (Wales)

Sale Sharks vs Saracens at AJ Bell Stadium
Referee: Rhys Thomas (Wales)
Assistant referees: Jonathan Healy (England), Phil Watters (England)
Timekeeper: Tony Turner (England)
Assessor: Peter Farrell (England)
Citing commissioner: James Hall (England)

Gloucester vs London Irish at Kingsholme
Referee: Jack Makepeace (England)
Assistant referees: Greg D Garner (England), Sara Cox (England)
Timekeeper: Mike Hamlin (England)
Assessor: Chris White (England)
Citing commissioner: Paul Burke (England)

Northampton Saints vs Newport Gwent Dragons at Franklin's Gardens
Referee: Mike English (Wales)
Assistant referees: Fergus Kirby (England), Paul Burton (England)
Timekeeper: Malcolm Sinclair (England)
Assessor: Brian Campsall (England)
Citing commissioner: Wade Dooley (England)

Newcastle Falcons vs Cardiff Blues at Kingston Park
Referee: Anthony Woodthorpe (England)
Assistant referees: Hamish Smales (England), Steve Lee (England)
Timekeeper: David Hudson (England)
Assessor: Brian Campsall (England)
Citing commissioner: Grant Seely (England)

Harlequins vs Worcester Warriors at the Stoop
Referee: Adam Jones (Wales)
Assistant referees: Nigel Carrick (England), Michael Hudson (England)
Timekeeper: Bob Ockenden (England)
Assessor: Jerry Wallis (England)
Citing commissioner: Budge Pountney (England)

Scarlets vs Exeter Chiefs at Parc y Scarlets, Llanelli
Referee: Karl Dickson (England)
Assistant referees: Wayne Davies (Wales), Chris Oliver (Wales)
Television match official: Trevor Fisher (England)
Assessor: Tony Pratt (Wales)
Citing commissioner: Ashley Rowden (England)

Domestic

Australia

National Club Championship final

Canberra Vikings vs Queensland Country at Vikings Park
Referee: William Houston
Assistant referees: Damon Murphy, Jordan Way
Television match official: Ian Smith

England

Championship

Bedford Blues vs Nottingham
Referee: Simon Harding 
Assistant referees: Chris Sharp, Simon McConnell
Assessor: Darren Gamage
Citing commissioner: Liam McTiernan

Richmond vs Doncaster Knights
Referee: Dean Richards
Assistant referees: Michael Patz, Ian Bibey
Assessor: Steve Leyshon
Citing commissioner: Buster White

Jersey Reds vs London Scottish
Referee: John Meredith
Assistant referees: Darryl Chapman, Simon Park
Assessor: Brian Campsall
Citing commissioner: Wade Dooley

Bristol vs Rotherham Titans
Referee: Adam Leal 
Assistant referees: Clare Daniels, Matthew Daubney
Assessor: Tony Spreadbury / Peter Huckle
Citing commissioner: Pete Larter

Ealing Trailfinders vs Yorkshire Carnegie
Referee: Andrew Jackson 
Assistant referees: Peter Allan, Bill Burton
Assessor: Andrew Vertigan
Citing commissioner: Danny Rumble

Cornish Pirates vs Hartpury College
Referee: Matthew O'Grady 
Assistant referees: Simon Adams, Nick Marshall
Assessor: Lloyd Jackson
Citing commissioner: Paul Hull

Friendlies

Royal Marines Poole vs Army Medics
Referee: Sara Cox
Assistant referees: Forces appointment

Bristol United vs UK Armed Forces
Referee: Tom Foley
Assistant referees: Nick Marshall, Ian Bibey

France

Pro D2

Colomiers vs Mont-de-Marsan at Stade Michel Bendichou
Referee: Mathieu Delpy
Assistant referees: Rémy Chastrusse, Francis Giacomini

Bayonne vs Massy at Stade Jean Dauger
Referee: Ludovic Carrillo
Assistant referees: Corentin Meler, Christian Coussan

Nevers vs Narbonne at Stade du Pré Fleuri
Referee:
Assistant referees: Jonathan Gasnier, Philippi Milani

Carcassonne vs Vannes at Stade Albert-Domec
Referee: Pierre Baptiste Nuchy
Assistant referees: Cyrille Le gall, Richard Duhau

Béziers vs Angoulême at Stade de la Méditérranée
Referee: Fabien Hourquet
Assistant referees: Vincent Chiodi Schroeder, Jérôme Favre

Dax vs Montauban at Stade Maurice Boyau
Referee: Cédric Clave
Assistant referees: Alexandre Jaulin, Marc Lalaude

Aurillac vs Biarritz at Stade Jean-Alric
Referee: Nicolas Datas
Assistant referees: Régis Guatelli, Sylvain Jaymes

Perpignan vs Grenoble at Stade Aimé Giral
Referee: Maxime Chalon
Assistant referees: Luc Ramos, Bruno Gabaldon

Ireland

Ulster Bank League, Division 1

Clontarf vs Lansdowne
Referee: Chris Busby

Garryowen vs Young Munster
Referee: Kieran Barry

St Mary's vs Dublin University
Referee: Paul Haycock

Terenure vs University College Dublin
Referee: Leo Colgan

Ballymena vs Ballynahinch
Referee: Jonny Erskine

University College Cork vs Dolphin
Referee: Rob O'Sullivan

UL Bohemians vs Old Wesley
Referee: Barrie O'Connell

Naas vs Shannon
Referee: Eddie Hogan-O'Connell

Banbridge vs Old Belvedere
Referee: Richard Horgan

Italy

Eccellenza, Round 6


Patarò Calvisano vs San Donà
Referee: Federico Boraso (Rovigo)
Assistant referees: Stefano Bolzonella (Cuneo), Andrea Laurenti (Bologna)

Mogliano vs Rovigo
Referee: Luca Trentin (Lecco)
Assistant referees: Stefano Pennè (Lodi) , Nicola Franzoi (Venezia)

Conad Reggio vs Lazio
Referee: Marius Mitrea (Treviso)
Assistant referees: Vincenzo Schipani (Benevento), Vittorio Favero (Treviso)

Fiamme Oro vs Viadana
Referee: Matteo Liperini (Livorno)
Assistant referees: Riccardo Angelucci (Livorno), Francesco Pier’Antoni (Roma)

Petrarca Padova vs Toscana Aeroporti I Medicei
Referee: Andrea Piardi (Brescia)
Assistant referees: Simone Boaretto (Rovigo), Gianluca Gnecchi (Brescia)

Spain

División De Honor, Round 8

Alcobendas vs La Vila
Referee: Santiago Merino (Cantabria)

Independiente vs Gernika
Referee: Fernando Raposo (Valladolid)

Salvador vs Hernani
Referee: Joaquín Santoro (Valencia)

UE Santboiana vs FC Barcelona
Referee: Eki Fanlo (Guipízcoa)

Ordizia vs Valladolid RAC
Referee: Alhambra Nievas (Málaga)

Getxo vs Cisneros
Referee: Marc Riera (Barcelona)

División De Honor B, Round 8

Zarautz vs Santander
Referee: David Castro (Asturias)

Campus Ourense vs Vigo
Referee: Luis García-Mon (Madrid)

Salvador B vs Aparejad Burgos
Referee: Alberto Ruíz Garcia (Vizcaya)

Durango vs Uribealdea
Referee: Iñigo Atorrasagasti (Guipuzcoa)

Real Oviedo vs Bera Bera
Referee: Juan Manuel Gárate (Cantabria)

Crat A Coruña vs Eibar
Referee: Luis Santos (León)

Les Abelles vs El Toro
Referee: García Diez (Barcelona)

Inter Cullera vs L’Hospitalet
Referee: Miguel Ferdinandez Rodriguez (Madrid)

Poble Nou vs CAU Valencia
Referee: Belarmino Álvarez (Asturias)

UE Santboiana B vs Fenix
Referee: Iñaki Martínez (Castellón)

Tatami vs Barca Univer Club
Referee: Pancho Benegas (Madrid)

Sant Cugat vs Valencia
Referee: Arnaltz Bilbao (Guipúzcoa)

Arquitectura vs Alcobendas Rugby B
Referee: Pedro Pérez Gómez (Toledo)

Ing Industriales vs Ciencias Sevilla
Referee: Andoni Susperregi (Guipúzcoa)

Cáceres vs Pozuelo
Referee: Adrián Rodriguez Gutierrez (Cantabria)

Trocadero Marbella vs CDU Granada
Referee: Ignacio Chaves (Madrid)

Olímpico vs Liceo Francés
Referee: Andrés Rodriguez Noriega (Asturias)

UR Almeria vs Cisneros B
Referee: José Bogas (Barcelona)

España Selecciones Autonómicas Femenino A, Round 2

País Vasco vs Valencia
Referee: Iñaki Muñoz (Madrid)

Andalucia vs Cataluña
Referee: Félix Villegas (Valladolid)

España Selecciones Autonómicas Femenino B, Round 2

Baleares vs Murcia
Referee: Jorge García Criado (Baleares)

Aragón vs Asturias
Referee: Joshua Bellido (Barcelona)

Wales

Premiership

Ebbw Vale vs Cross Keys
Referee: Wayne Davies
Assistant referees: Paul Jones, Mark Johns

Bedwas vs Merthyr
Referee: Aled Evans
Assistant referees: Sean Brickell, Mike Bethell

Pontypridd vs Newport
Referee: Simon Rees
Assistant referees: Dai Cambourne, Mark Jones

RELATED ARTICLES