Referees to 5 February 2018

Mon, 29 Jan 2018 13:12
Large mathieu raynal penalty 800

It's on this week. Six Nations start in three sections and the Sevens heads for Hamilton.

In South Africa, the Varsity Cup starts. it is played on a Monday and so we shall extend the weekly appointments to accommodate Mondays.

International

Six Nations, Round 1

Wales vs Scotland at Principality Stadium, Cardiff
Referee: Pascal Gaüzère (France)
Assistant referees: Romain Poite (France), Matthew Carley (England)
Television match official: David Grashoff (England)
Timekeeper: Huw Lewis (Wales)

France vs Ireland at Stade de France, Paris
Referee: Nigel Owens (Wales)
Assistant referees: Wayne Barnes (England), Paul Williams (New Zealand)
Television match official: Rowan Kitt (England)

Italy vs England at Stadio Olimpico, Rome
Referee: Mathieu Raynal (France)
Assistant referees: Jérôme Garcès (France), Nic Berry (Australia)
Television match official: Glenn Newman (New Zealand)

Under-20 Six Nations

Italy vs England at Stadio Enzo Bearzot, Gorizia
Referee: Ludovic Cayre (France)
Television match official: Éric Briquet-Campin (France)
Citing commissioner: Tim Lowry (Ireland)

France vs Ireland at Stade Chaban-Delmas, Bordeaux
Referee: Christophe Ridley (England)
Television match official: Stuart Terheege (England)
Citing commissioner: Maurizio Vancini (Italy)

Wales vs Scotland at Parc Eirias, Colwyn Bay
Referee: Frank Murphy (Ireland)
Assistant referees: David Wilkinson (Ireland), Robert O'Sullivan (Ireland)
Television match official: Brian MacNeice (Ireland)

Women's Six Nations

Wales vs Scotland at Parc Eirias, Colwyn Bay
Referee: Sean Gallagher (Ireland)
Assistant referees: Aimee Barrett-Theron (South Africa), tba (Wales)
Television match official: Claire Hodnett (England)
Assessor: Wayne Erickson (Australia)

France vs Ireland at Stade Ernest-Wallon, Toulouse
Referee: Ian Tempest (England)
Assistant referees: Graham Cooper (Australia), tba (France)
Television match official: Stefano Pennè (Italy)

Italy vs England at Stadio Mirabello, Reggio Emilia
Referee: Rose LaBrèche (Canada)
Assistant referees: Tim Baker (Hong Kong), tba (Italy)
Television match official: Kevin Beggs (Ireland)
Assessor: Johan Sheehan (Ireland)

World Cup Qualifier, 2nd Leg

Uruguay won the first leg in Vancouver 38-29.

Uruguay vs Canada in Montevideo
Referee: Luke Pearce (England)
Assistant referees: Federico Alselmi (Argentina), Pali De Luca (Argentina)

Americas Championship

Round 2

USA vs Argentina XV at Stub Hub Center, Carson, California
Referee: Chris Assmus (Canada)

Chile vs Brazil at La Pintana, Santiago
Referee: Pali Deluca (Argentina)

Sevens

Hamilton, 3 - 4 February 2018

Referees: James Doleman (New Zealand), Craig Evans (Wales), Sam Grove-White (Scotland), Richard Kelly (New Zealand), Damon Murphy (Australia), Rasta Rasivhenge (South Africa), Matt Rodden (Hong Kong), Tevita Rokovereni (Fiji), Jordan Way (Australia)

Anglo-Welsh Cup

Ospreys vs Bath
Referee: Steve Lee (England)
Assistant referees: Gwyn Morris (Wales), Carwyn Williams (Wales)
Citing commissioner: Budge Pountney (England)

Newport Gwent Dragons vs Worcester Warriors
Referee: Andrew P Jackson (England)
Assistant referees: Dan Jones (Wales), Aled Liddington (Wales)
Citing commissioner: James Hall (England)

Northampton Saints vs Harlequins
Referee: Nic Berry (Australia)
Assistant referees: John-Paul Doyle (England), Hamish Smales (England)
Television match official: Keith Lewis (England)
Timekeeper: Eric Bullion (England)
Citing commissioner: Buster White (England)

Cardiff Blues vs London Irish
Referee: Michael Hudson (England)
Assistant referees: Gareth John (Wales), Rhys Jones (Wales)
Citing commissioner: Ashley Rowden (England)

Scarlets vs Sale Sharks
Referee: Adam Jones (Wales)
Assistant referees: Wayne Davies (Wales), Jason Griffiths (Wales)
Citing commissioner: Chris Catling (England)

Exeter Chiefs vs Saracens
Referee: Elgan Williams (Wales)
Assistant referees: Fergus Kirby (England), Clare Daniels (England)
Timekeeper: Laurie Bryant (England)
Assessor: Jerry Wallis (England)
Citing commissioner: John Charles (Wales)

Newcastle Falcons vs Gloucester
Referee: Matthew O'Grady (England)
Assistant referees: Tim Wigglesworth (England), Robert Warburton (England)
Timekeeper: Duncan Bell (England)
Assessor: Andrew Vertigan (England)
Citing commissioner: David Hudson (England)

Wasps vs Leicester Tigers
Referee: Ben Breakspear (Wales)
Assistant referees: Philip Watters (England), Paul Dix (England)
Television match official: Geoffrey Warren (England)
Timekeeper: Paul Stanley (England)
Assessor: Peter Farrell (England)
Citing commissioner: Nick Wood (England)

British & Irish Cup

Cornish Pirates vs Hartpury College
Referee: Aled Evans (Wales)
Assistant referees: Tom Spurrier (Wales), Mathew J Thomas (Wales)
Citing commissioner: James Milliner (England) 

Friendly

Highlanders vs Waratahs in Queenstown, New Zealand
Referee: Ben O’Keeffe (New Zealand)

Racing Metro 92 vs Sharks at Aberdeen, Hong Kong
Referee: Tim Baker (Hong Kong)
Referee: Lawrence Wilkinson (Hong Kong), Mark Jackson (Hong Kong)
Assessor: Stan Harman (Hong Kong)

Domestic

Australia

Friendly

Brumbies vs Rebels at Seiffert Oval, Queanbeyan
Referee: Will Houston 
Assistant referees: Matt Hogan, James Morris  

England

Friendly

Nottingham vs Army
Referee: Neil Chivers
Assistant referees: James O'Brien, Owen Taylor

France

Pro D2, Round 21

Montauban vs Carcassonne at Stade Sapiac
Referee: Régis Guatelli
Assistant referees: Benoît Mounier, Francis Giacomini

Angoulême vs Narbonne at Stade Chanzy
Referee: Fabien Hourquet
Assistant referees: Sylvain Brayelle, Christian Coussan

Mont-de-Marsan vs Dax at Stade Guy Boniface
Referee: Julien Castaignède
Assistant referees: Mathieu Delpy, Éric Soulan

Massy vs Nevers at Stade Jules Ladoumègue
Referee: Jonathan Gasnier
Assistant referees: Jérémy Rozier, Richard Duhau

Aurillac vs Béziers at Stade Jean-Alric
Referee: Cédric Clave
Assistant referees: Stéphane Boyer, Thierry Devais

Vannes vs Grenoble at Stade de la Rabine
Referee: Mathieu Noirot
Assistant referees: Ludovic Carrillo, Jean-Marie Bouvier

Biarritz vs Bayonne at Parc des Sports d'Aguilera
Referee: Tual Trainini
Assistant referees: Laurent Millotte, Jean-Luc Rebollal

Perpignan vs Colomiers at Stade Aimé Giral
Referee: Vivien Praderie
Assistant referees: Thomas Chereque, Sébastien Hebert

Hong Kong

Premiership

Hong Kong Football Club vs Bloomberg HK Scottish at HKFC
Referee: Tim Baker
Assistant referees: Rowan Turner, Edward Fitzgerald,
Assessor: Hugh Watkins

Herbert Smith Freehills HKCC vs Borrelli Walsh USRC Tigers at SKP
Referee: Patrick Kwok
Assistant referees: Karl Dickson (England), Craig Chan
Assessor: Andrew Tranent

Kowloon RFC vs Societe Generale Valley at KP-1
Referee: Karl Dickson (England)
Assistant referees: Patrick Kwok, Mark Jackson
Assessor: Peter White

Ireland

Ulster Bank League, Division 1

Clontarf vs UCD at Castle Avenue
Referee: Johnny Lacey

St Mary's vs Young Munster at Templeville Road
Referee: Johnny Erskine

Cork Constitution vs Dublin University at Temple Hill
Referee: Joy Neville

Garryowen vs Lansdowne Road at Dooradoyle
Referee: Kieran Barry

Buccaneers vs Terenure at Dubarry Park
Referee: Mark Patton

Naas vs Ballynahinch at Forenaughts
Referee: Eddie Hogan-O'Connell

University College Cork vs Ballymena at Mardyke
Referee: Leo Colgan

Dolphin vs Old Wesley
Referee: Oisin Quinn

Banbridge vs Shannon at Rifle Park
Referee: Shane Kierans

UL Bohemians vs Old Belvedere at Limerick University
Referee: Stuart Gaffkin

New Zealand

Friendlies

Crusaders vs Hurricanes in Greymouth
Referee: Brendon Pickerill

Chiefs vs Blues at Te Kuiti
Referee: Glen Jackson

Scotland

Premiership

Boroughmuir vs Stirling County at Lasswade
Referee: Keith Allen 
Assistant referees: Fergus Hollins, Alistair Watt

Glasgow Hawks vs Currie Chieftains
Referee: David Sutherland 
Assistant referees: Graeme Ormiston, Grant Denholm

Marr vs Melrose
Referee: Ian Kenny
Assistant referees: Craig Clark, Mhairi Hay

Waytsonians vs Hawick
Referee: Lloyd Linton
Assistant referees: Steven Turnbull, Digby Thomas  

South Africa

Friendly

Stormers vs Bulls at Boland Stadium, Wellington
Referee: Egon Seconds

Varsity Cup

Round 1

UP-Tuks vs Shimlas at Tuks Stadium, Pretoria
Referee: Paul Mente
Television match official: Johan Greeff

UJ vs Maties at UJ Stadium, Johannesburg
Referee: Stuart Berry
Television match official: Lesego Legoete

UCT vs Wits at UCT
Referee: Egon Seconds

NWU Pukke vs CUT at Fanie du Toit Sports Grounds, Potchefstroom
Referee: AJ Jacobs

Round 2

NMU vs UCT at NMU Stadium, Port Elizabeth
Referee: Cwengile Jadezweni

Wits vs UP-Tuks at Wits Rugby Stadium, Johannesburg
Referee: Jaco Pretorius

Maties vs Shimlas at Danie Craven Stadium, Stellenbosch
Referee: Quinton Immelman

UJ vs CUT at UJ Stadium, Johannesburg
Referee: Vusi Msibi

Spain

División De Honor, Round 16

Gernika vs Hernani
Referee: Eki Fanlo (Guipúzcoa)

Alcobendas vs FC Barcelona
Referee: Alhambra Nievas (Granada)

Independiente vs Valladolid RAC
Referee: Iñigo Atorrasagasti (Guipúzcoa)

Salvador vs Cisneros
Referee: Marc Riera (Barcelona)

UE Santboiana vs Getxo
Referee: Santiago Merino (Cantabria)

Ordizia vs La Vila
Referee: Jorge Molpeceres (Barcelona)

División De Honor B, Round 17

Santander vs Vigo
Referee: Andoni Susperregi (Guipúzcoa)

Aparejadores Burgos vs Zarautz
Referee: David Castro (Asturias)

Uribealdea vs Ourense
Referee: Iñaki Marquinez (Cantabria)

Bera Bera vs Salvador B
Referee: Luis Ferdinandez Díaz (Madrid)

Eibar vs Durango
Referee: Adrián Rodriguez Gutierrez (Cantabria)

Crat A Coruña vs Real Oviedo
Referee: Francisco Benegas (Madrid)

XV Barbarian Calvia vs L’Hospitalet
Referee: Jorge García Criado (Baleares)

CAU Valencia vs Les Abelles
Referee: Alberto Ruíz García (Vizcaya)

Fenix vs Inter Cullera
Referee: Arnaltz Bilbao (Guipuzcoa)

Baa Univer Club vs Poble Nou
Referee: Josué García Diez (Barcelona)

Valencia vs UE Santboiana “B”
Referee: Alberto Requena (Granada)

Sant Cugat vs Tatami
Referee: Ruben Pardo (Madrid

Alcobendas B vs Ciencias Sevilla
Referee: Andrés Rodriguez Noriega (Asturias)

Pozuelo vs Arquitectura
Referee: Pedro Pérez Gómez (Toledo)

CDU Granada vs Ing Industriales
Referee: Julio Aguirre (Barcelona)

Liceo Francés vs Cáceres
Referee: Iñaki Vergara (Guipúzcoa)

Cisneros B vs Trocadero Marbella
Referee: Manuel Gárate (Cantabria)

Almeria vs Olímpico
Referee: Joshua Bellido (Barcelona)

United Arab Emirates

West Asia Premiership

Bahrain vs Abu Dhabi Saracens
Referee: Maurice Butler
Assistant referees: Eamon Heakin, Edwin Smith

Dsc Eagles vs Dubai Hurricanes
Referee: Jaco De Wit
Assistant referees: Martin Jennings, Stuart Walker
Coach: Grant Bateman.

Jebel Ali Dragons vs Dubai Exiles
Referee: Tony Duminy
Assistant referees: Eugene Deegan, Michael Broderick 

Wales

Premiership

Neath vs Cross Keys
Referee: Gareth Newman
Assistant referees: Simon Mills, Adrian Lewis

Carmarthen vs Aberavon
Referee: Aled Evans
Assistant referees: Justin Williams, Simon Harris

Bridgend vs Cardiff
Referee: Dewi Phillips
Assistant referees: Justin Evans, Neil Howells

Pontypridd vs Llanelli
Referee: Elfyn Morris-Roberts
Assistant referees: Sean Brickell, Simon Davies

Swansea vs Bargoed
Referee: Jason Morris
Assistant referees: Chris Williams, Tony Pratt

Bedwas vs Merthyr
Referee: Simon Rees
Assistant referees: Stuart Kibble, Simon Beard

Llandovery vs RGC
Referee: Ian Davies
Assistant referees: Andrew Moule, Tony Davies

Newport vs Ebbw Vale
Referee: Robert Price
Assistant referees: Aaron Parry, Huw David

RELATED ARTICLES