Referees to 12 March 2018

Tue, 06 Mar 2018 15:55
Large peyper looks800

There is a great deal of urgent action in the Northern Hemisphere this week.

The Six Nations reaches its penultimate round with a potential thriller in Dublin when the surprising Scots come to play, and England will be wanting to improve themselves. In the "Six Nations B" Spain have a chance to get a step closer to the World Cup in Japan when they play their qualifier against languishing Germany.

There is a grand final in Hong Kong and semifinals in the Anglo-Welsh Cup.

The Sevens series moves up from Las Vegas to calm Vancouver.

International

Six Nations, Round 4

Ireland vs Scotland at Aviva Stadium, Dublin
Referee: Wayne Barnes (England)
Assistant referees: Ben O'Keeffe (New Zealand), Luke Pearce (England)
Television match official: George Ayoub (Australia)
Timekeeper: Ken Henley-Willis (Ireland)

France vs England at Stade de France, Paris
Referee: Jaco Peyper (South Africa)
Assistant referees: Angus Gardner (Australia), Marius van der Westhuizen (South Africa)
Television match official: Ben Skeen (New Zealand)

Wales vs Italy at Principality Stadium, Cardiff
Referee: Jérôme Garcès (France)
Assistant referees: Pascal Gaüzère (France), Andrew Brace (Ireland)
Television match official: Marius Jonker (South Africa)
Timekeeper: Terry Thomas

Rugby Europe

Championship

Spain vs Germany in Madrid
Referee: Marius Mitrea (Italy)
Assistant referees: Andrea Piardi (Italy), Matteo Franco (Italy)

Romania vs Belgium at the Cluj Arena
Referee: Sam Grove-White (Scotland)
Assistant referees: Keith Allen (Scotland), Graeme Ormiston (Scotland)

Russia vs Georgia in Krasnodar
Referee: Craig Maxwell-Keys (England)
Assistant referees: Anthony Woodthorpe (England), Michael Hudson (England)

Trophy

Moldova vs Portugal in Anenii Noi
Referee: Shota Tevzadze (Georgia)
Assistant referees: Sulkhan Chikladze (Georgia), Irakli Tchanukvadze (Georgia)

Czech Republic vs Switzerland in Prague
Referee: Vlad Iordachescu (Romania)
Assistant referees: Radu Petrescu (Romania), Madalin Girbau (Romania)

Women's Six Nations

France vs England at Stade des Alpes, Grenoble, France
Referee: Joy Neville (Ireland)
Assistant referees: tba (France)
Television match official: Brian MacNeice (Ireland)
Assessor: Robert Davies (Wales)
Citing commissioner: Francisco Grillo (Italy)

Wales vs Italy at Principality Stadium, Cardiff, Wales
Referee: Marie Lematte (France)
Assistant referees: Ben Breakspear (Wales), Tom Spurrier (Wales)
Television match official: Kevin Beggs (Ireland)
Assessor: Robert Davies (Wales)

Ireland vs Scotland at Donnybrook Stadium, Dublin, Ireland
Referee: Ian Tempest (England)
Assistant referees: Dermot Blake (Ireland), Glenn Sheridan (Ireland)
Television match official: Stefano Pennè (Italy)
Assessor: Wayne Erickson (Australia)

Under-19

Scotland vs Romania at Greenock, Glasgow
Referee: Chris Busby (Ireland)

World Rugby Pacific Challenge 2018

Junior Japan vs Tonga A at ANZ Stadium, Suva

Fiji Warriors vs Samoa A at ANZ Stadium, Suva

Under-20 Six Nations

Wales vs Italy at Parc Eirias, Colwyn Bay
Referee: Mike Adamson (Scotland)
Assistant referees: tba (Scotland)
Television match official: Andrew Cymene (Scotland)
Assessor: Gabriele Villari (Italy)

Ireland vs Scotland at Donnybrook
Referee: Ludovic Cayre (France)
Assistant referees: Cyril Lafond, Arnaud Blondel (France)
Television match official: Philippe Bonhoure (France)
Citing commissioner: Alberto Recaldini (Italy)

France vs England at Stade de la Méditérranée, Béziers
Referee: Frank Murphy (Ireland)
Assistant referees: Sean Gallagher (Ireland), John Carvill (Ireland)
Television match official: Ollie Hodges (Ireland)
Assessor: Giovanni Romano (Italy)
Citing commissioner: Stefano Marrama (Italy)

Sevens

This week's tournament is in Vancouver.

Referees: James Doleman (New Zealand), Paulo Duarte (Portugal), Craig Evans (Wales), Richard Kelly (New Zealand), Damon Murphy (Australia), Mike O'Brien (USA), Jérémy Rozier (France), Damian Schneider (Argentina), Jordan Way (Australia)

Super Rugby, Round 4

Melbourne Rebels vs Brumbies at AAMI Park
Referee: William Houston (Australia)
Assistant referees: Graham Cooper (Australia), James Leckie (Australia)
Television match official: Ian Smith (Australia)

Highlanders vs Stormers at Forsyth Barr Stadium, Dunedin
Referee: Glen Jackson (New Zealand)
Assistant referees: Paul Williams (New Zealand), Angus Mabey (New Zealand)
Television match official: Glenn Newman (New Zealand)

Lions vs Blues at Ellis Park, Johannesburg
Referee: Nicholas Berry (Australia)
Assistant referees: AJ Jacobs (South Africa), Jaco Pretorius (South Africa)
Television match official: Willie Vos (South Africa)

Sharks vs Sunwolves at Kings Park, Durban
Referee: Federico Anselmi (Argentina)
Assistant referees: Egon Seconds (South Africa), Archie Sehlako (South Africa)
Television match official: Marius Jonker (South Africa)

Queensland Reds vs Bulls at Suncorp Stadium
Referee: Jamie Nutbrown (New Zealand)
Assistant referees: William Houston (Australia), Graham Cooper (Australia)
Television match official: Damien Mitchelmore (Australia)

Jaguares vs NSW Waratahs at Estadio José Amalfitani Vélez Sarsfield, Buenos Aires
Referee: Mike Fraser (New Zealand)
Assistant referees: Nick Briant (New Zealand), Pablo Deluca (Argentina)
Television match official: Santiago Borsani (Argentina)

Hurricanes vs Crusaders at Westpac Stadium, Wellington
Referee: Brendon Pickerill (New Zealand)
Assistant referees: Paul Williams (New Zealand), Cam Stone (New Zealand)
Television match official: Glenn Newman (New Zealand)

Anglo-Welsh Cup

Bath vs Northampton Saints
Referee: Adam Jones (Wales)
Assistant referees: Wayne Davies (Wales), Gareth John (Wales)
Television match official: Jon Mason (Wales)
Timekeeper: Laurie Bryant (England)
Assessor: Jerry Wallis (England)
Citing commissioner: Paul Hull (England)

Exeter Chiefs vs Newcastle Falcons
Referee: Karl Dickson (England)
Assistant referees: Tom Foley (England), Robert Warburton (England)
Television match official: Geoffrey Warren (England)
Timekeeper: Laurie Bryant (England)
Assessor: Andrew Vertigan & Robin Goodliffe (England)
Citing commissioner: John Byett (England)

British & Irish Cup

Nottingham vs Ospreys Premiership Select
Referee: Neil Chivers (England)
Assistant referees: Darryl Chapman (England), Gregory Garner (England)
Assessor: Steve Leyshon (England)

Friendly

British Police vs Austria
Referee: Fergus Kirby (England)

Domestic

Australia

Women

Western Force vs Melbourne Rebels at Cottesloe Rugby Club
Referee: Sam Jones
Assistant referees: Tamarapa Galvin, Mark Sherriff

Queensland vs. New South Wales at Suncorp Stadium
Referee: Amber Hibbard
Assistant referees: Lara West, Aaron Pook

England

Championship

Ealing Trailfinders vs Rotherham Titans
Referee: John Meredith
Assistant referees: Simon Park, Nick Marshall
Assessor: Gary Welsh
Citing commissioner: Mike Mason

Hartpury College vs London Scottish
Referee: Jack Makepeace
Assistant referees: Michael Patz, Simon Adams
Assessor: Chris White & Peter Huckle
Citing commissioner: Budge Pountney

Women's Premiership

Firwood Waterloo Ladies vs Gloucester-Hartpury Women
Referee: Jack Le Feuvre
Assistant referees: tba, Martin Plummer
Assessor: Barry Dalby
Citing commissioner: Chris Catling

Darlington Mowden Park Sharks vs Saracens Women
Referee: Michael Harris
Assistant referees: Gregg Dawson, Alan Hughes
Assessor: Ron Johnson
Citing commissioner: Grant Seely

Harlequins Ladies vs Richmond
Referee: Calum Howard
Assistant referees: Tracy Pettingale, Alan Londesbrough
Citing commissioner: Paul Burke

Loughborough Lightning vs Bristol Ladies
Referee: Jack Lewars
Assistant referees: Michael Mulroy, Mark Liddell
Assessor: Iain Mitchell
Citing commissioner: Andrew Pearce

Wasps Ladies vs Worcester Valkyries
Referee: Alexis Manley
Assistant referees: James Pidding, Paul Carroll
Citing commissioner: Danae Zamboulis

Friendly

Richmond vs Royal Air Force
Referee: JP Doyle

France

Top 14, Round 20

Montpellier vs Racing 92 at Altrad Stadium
Referee: Romain Poite
Assistant referees: Sébastien Minery, Jean-Luc Rebollal
Television match official: Denis Grenouillet

Toulon vs Agen at Stade Mayol
Referee: Jonathan Dufort
Assistant referees: Laurent Millotte, Laurent Breil
Television match official: Patrick Dellac

Pau vs La Rochelle at Stade du Hameau
Referee: Cédric Marchat
Assistant referees: Thomas Charabas, Jean-Claude Labarbe
Television match official: Laurent Sclafer

Bordeaux-Bègles vs Oyonnax at Stade Jacques Chaban-Delmas
Referee: Pierre Brousset
Assistant referees: Sébastien Boyer, Frédéric Chazal
Television match official: Denis Grenouillet

Brive vs Clermont at Stade Amédée Domenech
Referee: Adrien Descottes
Assistant referees: Mathieu Noirot, Arnaud Blondel
Television match official: Éric Gauzins

Stade Français vs Castres at Stade Jean Bouin
Referee: Alexandre Ruiz
Assistant referees: Julien Castaignède, Jacques De Lemos
Television match official: Mourad Zitouni

Toulouse vs Lyon at Stade Ernest Wallon
Referee: Tual Trainini
Assistant referees: Nicolas Datas, Patrick Pechambert
Television match official: Éric Gonthier

Pro D2, Round 26

Perpignan vs Biarritz at Stade Aimé Giral
Referee: Luc Ramos
Assistant referees: Cédric Clave, Jérôme Favre

Dax vs Carcassonne at Stade Maurice Boyau
Referee: Thierry Mallet
Assistant referees: David Beun, Johann Lobregat

Bayonne vs Nevers at Stade Jean Dauger
Referee: Thomas Chereque
Assistant referees: Guillaume Trieux, Denis Daste

Montauban vs Angoulême at Stade Sapiac
Referee: Pierre-Baptiste Nuchy
Assistant referees: Mickaël Simon, Christophe Gaillardon

Vannes vs Mont-de-Marsan at Stade de la Rabine
Referee: Mathieu Delpy
Assistant referees: Jean Lespes, Gislain Elias

Aurillac vs Massy at Stade Jean-Alric
Referee: Régis Guatelli
Assistant referees: Ludovic Sacarot, Benoît Traineau

Colomiers vs Grenoble at Stade Michel Bendichou
Referee: Jonathan Gasnier
Assistant referees: Vivien Praderie, Walter Prache

Narbonne vs Béziers at Parc des Sports et de l'Amitié
Referee: Flavien Hourquet
Assistant referees: Vincent Blasco Baque, Fabien Soucaret

Hong Kong

Grand Championships Final

Borrelli Walsh US vs Societe Generale Valley at KP-1
Referee: Matt Rodden
Assistant referees: Edward Fitzgerald, Mark Jackson
Assessor: Hugh Watkins

Ireland

Ulster Bank League, Division 1

Old Wesley vs Old Belvedere at Donnybrook
Referee: Brian MacNeice

St Mary's College vs University College Dublin at Templeville Road
Referee: Nigel Correll

UL Bohemian vs Ballynahinch at Annacotty
Referee: Shane Kierans

Banbridge vs Ballymena at Rifle Park
Referee: Mark Patton

Buccaneers vs Clontarf at Dubarry Park
Referee: Eddie Hogan-O'Connell

Garryowen vs Terenure College at Dooradoyle
Referee: Jonny Erskine

Cork Constitution vs Lansdowne at Temple Hill
Referee: Stuart Gaffikin

Italy

 

Eccellenza, Round 14

Mogliano vs San Donà
Referee: Emanuele Tomò (Roma)
Assistant referees: Alan Falzone (Padova), Vittorio Favero (Treviso)

Patarò Calvisano vs Viadana
Referee: Giuseppe Vivarini (Padova)
Assistant referees: Luca Trentin (Lecco), Ferdinando Cusano (Vicenza) 

Lazio vs Rovigo
Referee: Riccardo Angelucci (Livorno)
Assistant referees: Federico Meconi (Roma), Gianluca Bonacci (Roma)

Conad Reggio vs Toscana Aeroporti I Medicei
Referee: Gabriel Chirnoaga (Roma)
Assistant referees: Filippo Bertelli (Brescia), Mirco Sergi (Bologna)

Petrarca Padova vs Fiamme Oro 
Referee: Matteo Liperini (Livorno)
Assistant referees: Vincenzo Schipani (Benevento), Stefano Rebuschi (Rovigo) 

 

Scotland

Premiership

Boroughmuir vs Heriot's
Referee: Ross Mabon
Assistant referees: Jonny Perriam, David Changleng
Assessor: Jim Fleming

Melrose Vs Stirling County
Referee: Michael Todd
Assistant referees: Ross Mabon, Willie Anderson
Coach: Malcolm Currie
Assessor: Dave Pearson

Watsonians vs Ayr
Referee: Ben Blain
Assistant referees: Andrew Cymene, Bob Nevins

South Africa

Varsity Cup

Wits vs UJ at Wits
Referee: Ben Crouse
Television match official: Johan Greeff

Pukke vs Shimlas at Fanie du Toit Sportsground, Potchefstroom
Referee: Jaco Pretorius
Television match official: Willie Vos

CUT vs Tuks at CUT
Referee: AJ Jacobs

NMU vs Maties at NMU
Referee: Paul Mente

Varsity Shield

TUT vs UWC
Referee: Christopher Alison

Fort Hare vs CPUT
Referee: Rodney Bonaparte

Kwa-Zulu Natal vs Walter Sisulu at Howard College
Referee: Vusi Msibi

Spain

División De Honor Femenina, Round 11

Crat A Coruña vs Sanse Scrum
Referee: Roger Parera (Barcelona)

Inef Barcelona vs Cisneros
Referee: Josué García Diez (Barcelona)

Olímpico Pozuelo vs Majadahonda
Referee: Iñaki Muñoz (Madrid)

Hortaleza vs Getxo
Referee: Alfonso Mirat (Madrid)

División De Honor B, Round 21

Inter Cullera vs Barbarian Calvia
Referee: Jorge Molpeceres (Barca)

Les Abelles vs Poble Nou
Referee: Francisco Benegas (Madrid)

Cisneros B vs Ciencias Sevilla
Referee: Pedro Montoya (Álava)

Wales

Premiership

Llanelli vs Bargoed
Referee: Elfyn Morris-Roberts
Assistant referees: Andrew Moule, Gareth Symmons

Ebbw Vale vs Neath
Referee: Mike English
Assistant referees: Dai Cambourne, Huw David

Cross Keys vs Carmarthen
Referee: Elgan Williams
Assistant referees: Gavin Roberts, Anthony Price

Pontypridd vs Bridgend
Referee: Gareth Newman
Assistant referees: Justin Evans, Matthew Leon

Aberavon vs RGC
Referee: Dewi Phillips
Assistant referees: Justin Williams, Steffan Davies

Merthyr vs Newport
Referee: Rob Price
Assistant referees: Peter Evans, Matthew Evans

Cardiff vs Swansea
Referee: Dan Jones
Assistant referees: Paul Jones, David Swain

Bedwas vs Llandovery
Referee: Aled Evans
Assistant referees: Stuart Kibble, Paul Richards 

RELATED ARTICLES