Referees to 10 April 2017

Wed, 05 Apr 2017 07:31
Large marius van der westhuizen 800

Rugby Europe provides most of the international matches of the be kind but the big followings are likely for the six PRO 12 matches as the season heads to a climax. 

Europe's Under-18 championship is taking place in Brittany in North Western France.

World Rugby's SevensSeries bounces into life again, this time in Hong Kongm, rugby's biggest party. It was the idea of the late Tokkie Smith, a South African living in Hong Kong. He mooted the idea.

Rugby Europe

Trophy

Poland vs Netherlands in Warsaw
Referee: Tual Trainini (France)
Assistant referees: Fabien Hourquet (France), M Simon (France)

Conferences

Slovenia vs Bosnia Herzegovina in Ljubliana
Referee: Norbert Mátrai (Hungary)

Israel vs Andorra in Netanya
Referee: Yann Benoît (Switzerland)

Under 18

Japan vs Belgium
Referee: Robert O'Sullivan (Ireland)
Assistant referees: Alun Thomas (Wales), Andrea Piardi (Italy)

USA vs Portugal
Referee: Mike English (Wales)
Assistant referees: Ross Mabon (Scotland), Killian O'Brien (Germany)

Georgia vs Canada
Referee: Pierre Baptiste Nuch (France)
Assistant referees: Francois Bouzac (France), Ionut Bodea (Romania)

France vs Spain
Referee: Shota Tevzadze (Georgia)
Assistant referees: Nika Amashukeli (Georgia), Arthur Kaptyukh (Russia)

Romania vs Czech Republic
Referee: François Bouzac (France)
Assistant referees: Pierre Baptiste Nuch (France), Ionut Bodea (Romania)

Latvia vs Denmark
Referee: Nika Amashukeli (Georgia)
Assistant referees: Shota Tevzadze (Georgia), Coquement (France)

Poland vs Netherlands
Referee: A Thomas (England)
Assistant referees: Mike English (Wales), Arthur Kaptyukh (Russia)

Russia vs Ukraine
Referee: Andrea Piardi (Italy)
Assistant referees: Pierre Baptiste Nuch (France), Ionut Bodea (Romania)

Under-18

International Festival

This festival is taking place at Ebbw Vale RFC

Countries participating: Canada, England, Wales, Italy, Ireland, Scotland.

Day 1 - Saturday, 8 April 2017

England vs Canada
Referee: Manuel Bottino (Italy)
Assistant referees: Ben Breakspear (Wales), Nathan Davies (Wales)

Ireland vs Italy
Referee: Finlay Brown (Scotland)
Assistant referees: Morgan Whitehead (Wales), Mark Hibbs (Wales)

Wales vs Scotland
Referee: Chris Busby (Ireland)
Assistant referees: Kelvin Shorte (Wales), Stephen Allsop (Wales)

Sevens

Referees for Hong Kong:  Richard Kelly (New Zealand), Jordan Way (Australia), Sam Grove-White (Scotland), Craig Evans (Wales), Ben Crouse (South Africa), Damian Schneider (Argentina), Tevita Rokovereni (Fiji), Paulo Duarte (Portugal), Matt Rodden (Hong Kong), Chris Assmus (Canada)

PRO 12, Round 19

Ulster vs Cardiff Blues at Kingspan Stadium, Belfast
Referee: Ian Davies (Wales)
Assistant referees: Keith Allen (Scotland), Shane Kierans (Ireland)
Television match official: Stefano Roscini (Italy)
Assessor: Giuseppe Villari (Italy)

Zebre vs Newport Gwent Dragons at Stadio Sergio Lanfranchi
Referee: Frank Murphy (Ireland)
Assistant referees: Eddie Hogan-O'Connell (Ireland), Matteo Liperini (Italy)
Television match official: Brian MacNeice (Ireland)
Assessor: Robert G Davies (Wales)

Ospreys vs Leinster at Liberty Stadium, Swansea
Referee: John Lacey (Ireland)
Assistant referees: David Wilkinson (Ireland), Rob Price (Wales)
Television match official: Neil Paterson (Scotland)
Assessor: Clayton Thomas (Wales)

Scarlets vs Benetton Treviso at Parc y Scarlets
Referee: Andrew Brace (Ireland)
Assistant referees: Stuart Gaffikin (Ireland), Jonathan Hardy (Wales)
Television match official: Olly Hodges (Ireland)
Assessor: Andy Ireland (Scotland)

Munster vs Glasgow Warriors
Referee: Nigel Owens (Wales)
Assistant referees: Adam Jones (Wales), Paul Haycock (Ireland)
Television match official: Neil Hennessy (Wales)
Assessor: John Sheehan (Ireland)

Edinburgh vs Connacht at Watsonians
Referee: Dan Jones (Wales)
Assistant referees: Sean Brickell (Wales), Lloyd Linton (Scotland)
Television match official: Alan Falzone (Italy)
Timekeeper: Don McPherson (Scotland)
Assessor: Andy Clift (Scotland)

Super Rugby, Round 7

Hurricanes vs Waratahs at Westpac Stadium
Referee: Marius van der Westhuizen (South Africa)
Assistant referees: Shuhei Kubo (Japan), Brendon Pickerill (New Zealand)
Television match official: Glen Newman (New Zealand)

Sunwolves vs Bulls at Prince Chichibu Memorial Stadium
Referee: Will Houston (Australia)
Assistant referees: Rohan Hoffmann (Australia), Akhiso Aso (Japan)
Television match official: Minoru Fuji (Japan)

Brumbies vs Reds at GIO Stadium
Referee: Nick Briant (New Zealand)
Assistant referees: Paul Williams (New Zealand), James Leckie (Australia)
Television match official: Ian Smith (Australia)

Sharks vs Jaguares at KINGS Park
Referee: Angus Gardner (Australia)
Assistant referees: Ben O'Keeffe (New Zealand), Stuart Berry (South Africa)
Television match official: Marius Jonker (South Africa)

Stormers vs Chiefs at Newlands
Referee: Jaco Peyper (South Africa)
Assistant referees: Jaco van Heerden (South Africa), Cwengile Jadezweni (South Africa)
Television match official: Shaun Veldsman (South Africa)

Force vs Kings at nib Stadium
Referee: Rasta Rasivhenge (South Africa)
Assistant referees: Quinton Immelman (South Africa), Graham Cooper (Australia)
Television match official: George Ayoub (Australia)
Domestic

England

Premiership

Sale Sharks vs Worcester Warriors
Referee: Matthew Carley
Assistant referees: Hamish Smales, Wayne Falla
Television match official: Trevor Fisher
Timekeeper: Tony Turner
Assessor: Andrew Vertigan / Robin Goodliffe

Newcastle Falcons vs Gloucester
Referee: Luke Pearce
Assistant referees: Anthony Woodthorpe, Gareth Copsey
Television match official: Geoffrey Warren
Timekeeper: David Hudson
Assessor: Gary Welsh

Bath vs Leicester Tigers
Referee: JP Doyle
Assistant referees: Simon McConnell, Andrew P Jackson
Television match official: Graham Hughes
Timekeeper: Paul Stanley
Assessor: Tony Spreadbury

Exeter Chiefs vs Bristol
Referee: Tom Foley
Assistant referees: Adam Leal, Jonathan Healy
Television match official: Rowan Kitt
Timekeeper: Laurie Bryant
Assessor: Jerry Wallis

Saracens vs Harlequins
Referee: Ian Tempest
Assistant referees: Tim Wigglesworth, Roy Maybank
Television match official: David Sainsbury
Timekeeper: John Burtenshaw
Assessor: Brian Campsall

Wasps vs Northampton Saints
Referee: Craig Maxwell-Keys
Assistant referees: Greg M Garner, Jack Makepeace
Television match official: David Grashoff
Timekeeper: Eric Bullion
Assessor: Nigel Yates

Championship

Doncaster Knights vs Jersey Reds
Referee: Greg Macdonald
Assistant referees: Phil Watters, Ross Campbell
Assessor: Martin Fox

Bedford Blues vs Yorkshire Carnegie
Referee: Christophe Ridley
Assistant referees: Roger Baileff, Lionel Spooner
Assessor: Peter Farrell

London Irish vs Rotherham Titans
Referee: Simon Harding
Assistant referees: Brian Ravenhill, Rob Warburton
Assessor: Sam Collins / Paul Dix

Richmond vs Cornish Pirates
Referee: John Meredith
Assistant referees: Chris Sharp, Ian Bibey
Assessor: Rowly Williams

Ealing Trailfinders vs London Scottish
Referee: Jack Makepeace
Assistant referees: Dean Richards, Simon Adams
Assessor: Chris White

France

Top 14, Round 23

Racing vs Pau
Referee: Mathieu Raynal
Assistant referees: Julien Castaignède, Jean-Luc Rebollal
Television match official: Patrick Péchambert

La Rochelle vs Bordeaux-Bègles
Referee: Sébastien Minery
Assistant referees: Laurent Millotte, Thomas Déjean
Television match official: Eric Gauzins

Montpellier vs Grenoble
Referee: Cédric Marchat
Assistant referees: Laurent Cardona, Laurent Breil
Television match official: Pierre Brousset

Bayonne vs Stade Français
Referee: Salem Attalah
Assistant referees: Stéphane Boyer, Eric Soulan
Television match official: Eric Briquet-Campin

Castres vs Lyon
Referee: Jérôme Garcès
Assistant referees: Mathieu Noirot, Thierry Guilloton
Television match official: Jean-Marie Piraveau

Clermont vs Brive
Referee: Romain Poite
Assistant referees: Adrien Descottes, Sébastien Hebert
Television match official: Arnaud Blondel

Toulon be Toulouse
Referee: Alexandre Ruiz
Assistant referees: Thomas Charabas, Jean-Claude Labarbe
Television match official: Philippe Bonhoure

Pro D2

Biarritz vs Oyonnax at Parc de Sports d'Aguilere
Referee: Ludovic Cayre
Assistant referees: Vincent Blasue Baque, Fabien Soucaret

Dax vs Carcassonne at Staded Maurice Boyau
Referee: Thierry Mallett
Assistant referees: Laurent Guillermard, Benoît Albert

Béziers vs Montauban
Referee: Nicolas Datas
Assistant referees: Jaouad Marboh, Baptiste Abel Coindoz

Bourgoin vs Mont-de-Marsan at Stade Pierre Rajon
Referee: Mathieu Delpy
Assistant referees: Frédéric Masse, Lauren Perrin

Angoulême vs Agen
Referee: Sebastien Cloute
Assistant referees: Loïc Frayssinet, Frédéric Chazal

Aurillac vs Albi
Referee: Jonathan Gasnier
Assistant referees: Fabrice Martin, Christian Coussan

Vannes vs Colomiers at Stade de la Rabine
Referee: Luc Ramos
Assistant referees: Rimain Bruyere, Francis Giacomini

Narbonne vs Perpignan at Parc des Sports et de l'Amitie
Referee: Jonathan Dufort
Assistant referees: Christine Hanizet, David Rosich

Ireland

Ulster Bank, Division 1

Garryowen vs Old Belvedere at Dooradoyle
Referee: Dudley Phillips

Terenure College vs Lansdowne at Lakelands
Referee: George Clancy

Young Munster vs Cork Constitution at Tom Clifford Park
Referee: Nigel Correll

Ballynahinch vs UL Bohemians at Ballymacarn Park
Referee: Gary Conway

Naas vs Ballymena at Forenaughts
Referee: Leo Colgan

Shannon vs Buccaneers at Thomond Park
Referee: Mark Patton

University College Cork vs Galwegians at Mardyke Grounds
Referee: Oisin Quinn

Dolphin vs Old Wesley at Musgrave Park
Referee: Paul Haycock

St Mary's vs Clontarf at Templeville Road
Referee: Joy Neville

University College Dublin vs Dublin University at UCD Bowl
Referee: Kieran Barry

Italy

Eccellenza, Round 16

Fiamme Oro Rugby v Patarò Calvisano
Referee: Eliseo Rizzo (Ferrara)
Assistant referees: Antonino Nobile (Frosinone), Andrea Belvedere (Roma)

Conad Reggio vs Lazio Rugby 1927
Referee: Marius Mitrea (Udine)
Assistant referees: Stefano Pennè (Lodi), Riccardo Salafia (Milano)

Lafert San Donà v Petrarca Padova
Referee: Federico Boraso (Rovigo)
Assistant referees: Simone Boaretto (Rovigo), Nicola Franzoi (Venezia)

Viadana 1970 v Sitav Rugby Lyons
Referee: Claudio Blessano (Treviso)
Assistant referees: Federico Vedovelli (Sondrio), Ferdinando Cusano (Vicenza)

Rovigo v Mogliano
Referee: Giuseppe Vivarini (Padova)
Assistant referees: Anderea Spadoni (Padova), Antonino Merendino (Udine)

South Africa

Friendly

Valke vs Griffons at Barnard Stadium, Kempton Park
Referee: Stephan Geldenhuys

Sharks vs Pumas at KINGS Park, Durban
Referee: Stuart Berry

Junior Springboks vs Cheetahs at Shimla Park, Bloemfontein
Referee: AJ Jacobs

Varsity Shield Final

UWC vs Fort Hare at UWC Sports Stadium, Cape Town
Referee: Paul Mente
Assistant referees: Cwengile Jadezweni, Hennie Daniller
Television Match official: Shaun Veldsman

Varsity Young Guns Final

Junior Maties vs UP Tuks at UWC Sports Stadium, Cape Town
Referee: Nathan Swartz 
Television match offical: Shaun Veldsman              

Spain

División De Honor, Round 20

Ciencias Sevilla vs Valladolid
Referee: Pedro Montoya (Álava)

Hernani vs FC Barcelona
Referee: Alfonso Mirat (Madrid)

Cisneros vs Getxo
Referee: Félix Villegas (Valladolid)

Gernika vs Alcobendas
Referee: Marc Riera (Barcelona)

UE Santboiana vs Ordizia
Referee: Fernando Raposo (Valladolid)

Salvador vs Independiente
Referee: Eki Fanlo (Guipúzcoa)

División De Honor Femenina, Round 7

Getxo vs Crat A Coruña
Referee: Arnaltz Bilbao (Guipúzcoa)

GE I EG vs Majadahonda
Referee: José Bogas (Barcelona)

Inef Barcelona vs Hortaleza
Referee: Joshua Bellido (Barcelona)

XV Sanse Scrum vs Olímpico
Referee: Ruben Pardo (Madrid)

División De Honor B, Round 22

Eibar vs Zarautz
Referee: Belarmino Álvarez (Asturias)

Uribealdea vs Universidad Bilbao
Referee: Andrés Rodriguez Gutierrez (Cantabria)

Real Oviedo vs Campus Ourense
Referee: Juan Manuel Gárate (Cantabria)

Vigo vs Crat A Coruña
Referee: Luis Santos (León)

Salvador “B” vs Durango
Referee: Adrian Rodriguez Noriega (Asturias)

Bera Bera vs Aparejad Burgos
Referee: Christian Merino (Cantabria)

Barca Enginyers vs Fenix
Referee: Ignacio Martinez (Castellón)

Tatami vs L’Hospitalet
Referee: Ignacio Chaves (Madrid)

Les Abelles vs UE Santboiana “B”
Referee: Jokin Osete (Navarra)

Lavila vs Valencia
Referee: Alberto Ruíz (Vizcaya)

Sant Cugat vs CAU Valencia
Referee: Iñaki Vergara (Guipúzcoa)

Universidad Murcia vs Barca Universidad Club
Referee: Pancho Benegas (Madrid)

Almería vs Atco Portuense
Referee: Joaquín Santoro (Valencia)

Cisneros “B” vs Car Cáceres
Referee: Ignacio Marquinez (Cantabria)

Liceo Francés vs Pozuelo
Referee: Jorge Molpeceres (Barcelona)

Olímpico vs Ing Industriales
Referee: Andoni Susperregui (Guipúzcoa)

Alcobendas Rugby “B” vs Arquitectura
Referee: Alberto Requena (Granada)

Helvetia Rugby vs Trocadero Marbella
Referee: Eliseo Patrón-Costas (Granada)

Wales

Tier One

RGC 1404 vs Ebbw Vale
Referee: Rhys Thomas
Assistant referees: Tom Spurrier, Alun Thomas
Television match official: Tim Hayes

Merthyr vs Carmarthen Quins
Referee: Aled Evans
Assistant referees: Stephen Allsop, Gareth Butler

Aberavon vs Pontypridd
Referee: Gareth Newman
Assistant referees: Jon Hardy, Carwyn Williams

Bedwas vs Llandovery
Referee: Wayne Davies
Assistant referees: Richard Deacy, Colin Kirkhouse

Tier Two

Bridgend vs Cardiff
Referee: Gareth John
Assistant referees: Elfyn Morris-Roberts, John Darcy

Neath vs Cross Keys
Referee: Elgan Williams
Assistant referees: Mathew J Thomas, Jonathan Walters

Newport vs Swansea
Referee: Dewi Phillips
Assistant referees: Aled Liddington, Simon Beard

Llanelli vs Bargoed
Referee: Ben Breakspear
Assistant referees: Gavin Roberts, Emyr Thomas

RELATED ARTICLES