Referees to 17 April 2017

Wed, 12 Apr 2017 13:08
Large jaco van heerden

It is the great feast of Easter, a time of contemplation and celebration for much of the world's people. There is also rugby in many parts of Christendom

There are several age-group tournaments on the go now, besides the club competitions which are rushing towards a climax in the North as spring takes over from winter and Super Rugby steaming ahead in the South in autumn days.

In South Africa, there is the final of the popular Varsity Cup which will be refereed by Jaco Pretorius.

The Sevens Series is heading for its decisive ending with the third last in the series in Singapore before it heads for Paris and London in May.

We shall add the Super Rugby appointments when they become available.

International

Rugby Europe

Conference

Czech Republic vs Latvia in Prague
Referee: Gabriel Chirnoaga (Italy)

Under-18

Championship

Spain vs USA at Pont-L'Abbé
Referee: Nika Amashukeli (Georgia)
Assistant referees: Mike English (Wales), Andrea Piardi (Italy)

Canada vs Belgium at Concarneau
Referee: Shota Tevzadze (Georgia)
Assistant referees: Ross Mabon, Ionut Bodea (Romania

France vs Portugal at Concarneau
Referee: Alex Thomas (England)
Assistant referees: Ionut Bodea (Romania), Ross Mabon (Scotland)

Georgia vs Japan at Pont-L'Abbé
Referee: François Bouzac (France)
Assistant referees: Andrea Piardi (Italy), Mike English (Wales)

Trophy

Luxembourg vs Poland at Douarnenez
Referee: Arthur Kaptyukh (Russia)
Assistant referees: Guillaume Birebent (France), François Dauce (France)

Russia vs Romania at Quimperlé
Referee: Robert O'Sullivan (Ireland)
Assistant referees: Xavier Vaumoron (France), Ronan Danielou (France)

Germany vs Netherlands at Quimperlé
Referee: Pierre Baptiste Nuchy (France)
Assistant referees: Xavier Vaumoron (France), Ronan Danielou (France)

Ukraine vs Czech Republic at Douarnenez
Referee: Killian O'Brien (Germany)
Assistant referees: Guillaume Birebent (France), François Dauce (France)

Lithuania vs Denmark at Quimperlé
Referee: Ionut Bodea (Romania)
Assistant referees: Arthur Kaptyukh (Russia), Andrea Piardi (Italy)

Latvia vs Andorra at Quimperlé
Referee: Ross Mabon (Scotland)
Assistant referees: Mike English (Wales), Robert O'Sullivan (Ireland)

Under-18

Ireland, vs England at Ashbourne
Referee: Stephen Allsop (Wales)
Assistant referees: Cillian Hogan (Ireland), Tim Townend (Ireland)

Ireland, vs England at Ashbourne
Referee: Riccardo Angelucci (Italy)
Assistant referees: Gary Glennon (Ireland), Tim Townend (Ireland)

Under-18

International Festival

There are six teams taking part - England, Wales, Italy, Ireland, Scotland and Canada.

Day 1, at Ebbw Vale RFC

England vs Canada
Referee: Manuel Bottino (Italy)
Assistant referees: Ben Breakspear (Wales), Nathan Davies (Wales)

Ireland vs Italy
Referee: Finlay Brown  (Scotland)
Assistant referees: Morgan Whitehead (Wales), Mark Hibbs (Wales)

Wales vs Scotland
Referee: Chris Busby (Ireland)
Assistant referees: Kelvin Shorte (Wales), Stephen Allsop (Wales)

Day 2, at Parc Y Scarlets

Scotland vs Italy
Referee: tba (England)
Assistant referees: Stuart Kibble (Wales), Mike Davies (Wales)

England vs Ireland
Referee: Aled Evans (Wales)
Assistant referees: Mathew J Thomas (Wales), Mike Bulpitt (Wales)

Wales vs Canada
Referee: David Sutherland (Scotland)
Assistant referees: Dai Cambourne (Wales), Justin Williams (Wales)

Under-18

Italy vs Canada at Ystrad Mynach, Cardiff
Referee: Cillian Hogan (Ireland)

Sevens

Referees: Ben Crouse (South Africa), Paulo Duarte (Portugal), Craig Evans (Wales), Sam Grove-White (Scotland), Richard Kelly (New Zealand), Tevita Rokovereni (Fiji), Damián Schneider (Argentina), Matt Rodden (Hong Kong), Jordan Way (Australia)

PRO 12

Glasgow Warriors vs Zebre at Scotstoun Stadium, Glasgow
Referee: David Wilkinson (Ireland)
Assistant referees: Eddie Hogan-O'Connell (Ireland), Cammy Rudkin (Scotland)
Television match official: Simon McDowell (Ireland)

Cardiff Blues vs Ospreys at Cardiff Arms Park
Referee: Andrew Brace (Ireland)
Assistant referees: Sean Gallagher (Ireland), Gwyn Morris (Wales)
Television match official: Neil Hennessy (Wales)

Munster vs Ulster at Thomond Park
Referee: Marius Mitrea (Italy)
Assistant referees: Emmanuele Tomò (Italy), John Carvill (Ireland)
Television match official: Stefano Pennè (Italy)
Assessor: Michael Carroll (Ireland)

Connacht vs Leinster at The Sportsground, Galway
Referee: Ian Davies (Wales)
Assistant referees: Wayne Davies (Wales), Joy Neville (Ireland)
Television match official: Neil Paterson (Scotland)
Assessor: John Sheehan (Ireland)

Benetton Treviso vs Edinburgh at Stadio Monigo Treviso,
Referee: Frank Murphy (Ireland)
Assistant referees: Mark Patton (Ireland), Giuseppe Vivarini (Italy)
Television match official: Brian MacNeice (Ireland)

Newport Gwent Dragons vs Scarlets at Principality Stadium
Referee: Nigel Owens (Wales)
Assistant referees: Dan Jones (Wales), Sean Brickell (Wales)
Television match official: Jon Mason (Wales)

Super Rugby, Round 8

Crusaders vs Sunwolves at AMI Stadium, Christchurch
Referee: Nic Berry (Australia)
Assistant referees: Will Houston (Australia), Cam Stone (New Zealand)
Television match official: Glenn Newman (New Zealand)

Reds vs Kings at Suncorp Stadium, Brisbane
Referee: Quinton Immelman (South Africa)
Assistant referees: Rasta Rasivhenge (South Africa), Damon Murphy (Australia)
Television match official: Damien Mitchelmore (Australia)

Blues vs Hurricanes at Eden Park, Auckland
Referee: Mike Fraser (New Zealand)
Assistant referees: Jamie Nutbrown (New Zealand), Paul Williams (New Zealand)
Television match official: Ben Skeen (New Zealand)

Rebels vs Brumbies at AAMI Park, Melbourne
Referee: Glen Jackson (New Zealand)
Assistant referees: Brendon Pickerill (New Zealand), Rohan Hoffmann (Australia)
Television match official: George Ayoub (Australia)

Cheetahs vs Chiefs at Free State Stadium, Bloemfontein
Referee: Jaco van Heerden (South Africa)
Assistant referees: Marius van der Westhuizen (South Africa), Lourens van der Merwe (South Africa)
Television match official: Johan Greeff (South Africa)

Stormers vs Lions at Newlands
Referee: Jaco Peyper (South Africa)
Assistant referees: AJ Jacobs (South Africa), Cwengile Jadezweni (South Africa)
Television match official: Shaun Veldsman (South Africa)

Bulls vs Jaguares at Loftus Versfeld, Pretoria
Referee: Ben O'Keeffe (New Zealand)
Assistant referees: Egon Seconds (South Africa), Jaco Pretorius (South Africa)
Television match official: Willie Vos (South Africa)

Domestic

England

Premiership

Harlequins vs Exeter Chiefs
Referee: Wayne Barnes
Assistant referees: JP Doyle, Paul Dix
Television match official: Sean Davey
Timekeeper: Roy Marfleet
Assessor: Rowly Williams

Gloucester vs Sale Sharks,
Referee: Tom Foley
Assistant referees: Adam Leal, Peter Allan
Television match official: Rowan Kitt
Timekeeper: Matthew Peters
Assessor: Nigel Yates

Leicester Tigers vs Newcastle Falcons,
Referee: Ian Tempest
Assistant referees: Steve Lee, Tim Wigglesworth
Television match official: David Sainsbury
Timekeeper: Paul Stanley
Assessor: Andrew Vertigan

Worcester Warriors vs Bath
Referee: Luke Pearce
Assistant referees: Greg Macdonald, Ross Campbell,
Television match official: Geoff Warren
Timekeeper: Mike Hamlin
Assessor: Gary Welsh / Peter Huckle

Northampton Saints vs Saracens
Referee: Matthew Carley
Assistant referees: Wayne Falla, Gareth Copsey
Television match official: Graham Hughes
Timekeeper: Malcolm Sinclair
Assessor: Martin Fox, Robin Goodliffe

Bristol vs Wasps,
Referee: Greg M Garner
Assistant referees: Anthony Woodthorpe, Roger Baileff
Television match official: Stuart Terheege
Timekeeper: Laurie Bryant
Assessor: Jerry Wallis

Championship

Doncaster Knights vs London Irish
Referee: Andrew P Jackson
Assistant referees: Christophe Ridley, Greg D Garner
Assessor: Brian Campsall

Cornish Pirates vs Bedford Blues
Referee: Dean Richards
Assistant referees: Andrew Pearce, Rob Warburton

Jersey Reds vs Richmond
Referee: Fergus Kirby
Assistant referees: Mike Hudson, Michael Patz

London Scottish vs Nottingham,
Referee: Anthony Woodthorpe
Assistant referees: Lionel Spooner, Andy Watson
Assessor: Darren Gamage / Chris White

Yorkshire Carnegie vs Ealing Trailfinders,
Referee: Matthew O'Grady
Assistant referees: Simon Adams, Chris Sharp
Assessor: Peter Farrell

France

Top 14, Round 24

Montpellier vs Bayonne at Altrad Stadium
Referee: Sébastien Cloute
Assistant referees: Pierre Brousset, Jean-Claude Labarbe
Television match official: Sébastien Minery

Toulouse vs Racing Club De France at Stade Toulouse Rugby
Referee: Pascal Gauzère
Assistant referees: Luc Ramos, Jacques De Lemos
Television match official: Jean-Marie Piraveau

Toulon vs Castres at Stade Mayol
Referee: Mathieu Raynal
Assistant referees: Jonathan Dufort, Sébastien Hebert
Television match official: Arnaud Blondel

Brive vs Bordeaux-Bègles at Stade Amédée Domenech
Referee: Laurent Cardona
Assistant referees: Nicolas Datas, Laurent Breil
Television match official: Eric Briquet Campin

Stade Français vs Pau at Stade Jean Bouin
Referee: Tual Trainini
Assistant referees: Vivien Praderie, Bruno Gabaldon
Television match official: Philippe Bonhoure

Grenoble vs Clermont at Stade Des Alpes
Referee: Thomas Charabas
Assistant referees: Jonathan Gasnier, Thomas Déjean
Television match official: Laurent Sclafer

Lyon vs La Rochelle at Matmut Stadium Gerland
Referee: Maxime Chalon
Assistant referees: Mathieu Delpy, Akim Hadj Bachir
Television match official: Denis Grenouillet

Germany

Bundesliga

SC Neuenheim vs Luxemburg
Referee: Daniel Blank
Assistant referees: Ralf Schindler, Joshua Stock

Ireland

Ulster Bank League, Division 1

Dublin University vs Terenure College at College Park
Referee: Dudley Phillips

Lansdowne vs Garryowen at Lansdowne Rd
Referee: Gary Conway

Cork Constitution vs St Mary's College at Temple Hill
Referee: George Clancy

Clontarf vs University College Dublin at Castle Avenue
Referee: Leo Colgan

Old Belvedere vs Young Munster at Anglesea Rd
Referee: Stuart Gaffikin

Ballymena vs Shannon
Referee: Barrie O'Connell

Buccaneers vs Ballynahinch at Dubarry Park,
Referee: Chris Busby

Galwegians vs Naas at Crowley Park
Referee: Jonny Erskine

UL Bohemian vs Dolphin at University of Limerick,
Referee: Nigel Correll

Old Wesley vs University College Cork
Referee: Stuart Douglas

Italy

Eccellenza, Round 17

Calvisano vs Conad Reggio
Referee: Federico Boraso (Rovigo)
Assistant referees: Filippo Bertelli (Brescia), Ferdinando Cusano (Vicenza)

Sitav Rugby Lyons vs Lafert San Donà
Referee: Stefano Bolzonella (Cuneo)
Assistant referees: Andrea Palladino (Torino), Andrea Pretoriani (Milano)

Mogliano vs Petrarca Padova
Referee: Simone Boaretto (Rovigo)
Assistant referees: Federico Boraso (Rovigo), Nicola Franzoi (Venezia)

Rovigo vs Fiamme Oro Rugby
Referee: Claudio Blessano (Treviso)
Assistant referees: Gianluca Gnecchi (Brescia), Andrea Laurenti (Bologna)

Lazio Rugby 1927 vs Viadana 1970
Referee: Claudio Passacantando (L'Aquilla)
Assistant referees: Antonino Nobile (Frosinone), Giampietro Salvi (L'Aquilla)

Scotland

Premiership

Melrose vs Ayr
Referee: Mike Adamson
Assistant referees: Keith Allen, David Sutherland

South Africa

Varsity Cup Final

Tukkies vs Maties at the Tuks Rugby Stadium
Referee: Jaco Pretorius
Assistant referees: Paul Mente, Lesego Legoete

Koshuis Final

Vishuis vs Patria at the Tuks Rugby Stafium
Referee: Christopher Allison

Wales

Premiership

Tier 1
Llandovery vs Aberavon,
Referee: Simon Rees
Assistant referees: Chris Oliver, Barry Williams

Tier 2
Neath vs Bargoed
Referee: Dewi Phillips
Assistant referees: Kelvin Shorte, Stuart Vaudin

RELATED ARTICLES