Schools Results - 12 May 2018

Sat, 12 May 2018 20:36
Large bishops ground general view 800

There were Classic Clashes and a Premier Interschools matches. Pretoria Boys High went down to Hilton, Grey Bloem went down to East London, and Wynberg and Boland Landbou went east to Port Elizabeth.

There are matches of great enthusiasm played between longstanding rivals who are near neighbours.
 
Amongst these, there was an ancient match at Bishops where things began in 1861. It was the match that started in 1878 between Paul Roos, under a different name, and the Diocesan College  which is mostly called Bishops, which is easier to say and spell.
 
The Classic Clash winners were Dale, Diamantveld,Duineveld, Ndzondelelo, Sentraal and Schoonspruit of Malmesbury.
 
The strangest match was the one between Kearsney and College - lightning stopped play.
 
Again we ask if there are errors or omissions, please, contact ct paul@sportsmedia365.com. We were told of one error ;last week, for which we were most grateful and which we then corrected.
 
Schools Results - 12 May 2018

Eastern Cape
 
Burgersdorp vs Union High, 13-8
Dale College vs Queen's College, 29-16
Die Brandwag vs Muir College, 57-5
Fichardtpark vs Grens, 15-55
Framesby vs Boland Landbou, 33-20
Graeme vs Port Rex, 22-10
Grey Bloem vs Selborne College, 62-22
Hudson Park vs Pearson, 40-25
Marlow vs Nico Malan, 32-15
Ndzondelelo vs Itembelihle, 10-7
St Andrew's vs Daniël Pienaar, 43-7
Stirling vs Cambridge, 34-17
Woodridge vs York High, 11-10
Wynberg vs Grey High, 36-33
 
Free State Griqualand West
 
Brandfort vs Zastron, 45-5
Bultfontein vs Sandveld, 64-0
Diamantveld vs Noord-Kaap, 22-16
Duineveld vs Upington, 25-22
Goudveld vs Bethlehem Voortrekker, 31-14
Fichardtpark vs Grens, 15-55
Grey College vs Selborne College, 62-22
Hoopstad vs Theunissen, 69-0
Louis Botha vs Landboudal, 60-22
Sentraal vs Jim Fouché, 36-13
Riebeeckstad vs Kroonstad Hoërskool (Blouskool), 15-14
Welkom Gim vs AHS Kroonstad (Rooiskool), 52-7
Witteberg vs Wilgerivier, 15-12
 
Kwa-Zulu Natal
 
Clifton vs George Campbell, 47-14
DHS vs Westville, 60-10
Gelofte vs Curro Hillcrest, 17-12
Hilton vs Pretoria Boys High, 27-23
Maritzburg College vs Kearsney 6-3 (match abandoned because of lightning)
Pionier vs Empangeni, 86-0
 
Northvaal
 
Akasia vs Uitsig, 33-0
Alberton vs Dinamika, 51-14
Barberton vs Lowveld, 45-31
Bekker vs Trinityhouse, 29-12
Ben Vorster vs Florida, 93-12
Brandwag vs Birchleigh, 41-0
Carltonville vs President, 42-35
Curro Heuwelkruin vs Stanford Lake, 96-15
Delmas vs Springs, 29-5
Die Anker vs Driehoek, 43-14
Die Anker vs Oosterlig, 57-5
Die Wilgers vs Midstream College, 12-11
Eldoraigne vs Centurion, 51-20
Ellisras vs Hans Strijdom
Erasmus vs Gerrit Maritz, 27-15
Fochville vs Queen's High, 42-7
Frikkie Meyer vs Piet Potgieter, 32-8
Garsfontein vs HTS Middelburg, 48-29
Hans Moore vs Oosterlig, 25-17
Hartbeespoort vs Brits, 33-26
Heidelberg Volkskool vs Vereeniging Gimnasium, 43-29
Heronbridge vs De La Salle Holy Cross, 34-5
HF Verwoerd vs Cullinan, 41-0
Hoogenhout vs Oosterland, 30-19
HTS Tuine vs FH Odendaal, 25-12 
KES vs St Benedict's, 26-24
King David Linksfield vs Northcliff, 19-16
Klerksdorp vs Potchefstroom Volkskool, 37-27
Komatiepoort vs Hendrina, 62-42
Kriel vs Evander, 63-0
Leeuwenhof vs Riebeeckrand, 16-0
Lichtenburg vs Hoërskool Middelburg, 3-0
Louis Trichardt vs Frans du Toit, 33-28
Lydenburg vs Curro Nelspruit, 62-7
Maragon vs Hercules, 53-0
Marais Viljoen vs Zwartkop, 29-26
Merensky vs Ben Viljoen, 25-15 
Nelspruit vs EG Jansen, 34-18
Northcliff vs Bryanston, 25-7
Oos-Moot vs Hugenote, 63-3
Overkruin vs HTS John Vorster, 38-24
Panorama vs Edenvale, 19-5
Patriot vs Curro Bakenveld, 27-12
Penryn College vs Sybrand van Niekerk, 52-0 
Pietersburg vs Jeugland, 27-20
Piet Retief vs Standerton, 40-17
Potchefstroom Gim vs Wagpos, 45-23
Pretoria THS vs Curro Hazeldean, 17-10
Randburg vs Linden, 31-23
Randpark vs Southdowns, 50-31
Rustenburg vs Montana, 46-17
Schweizer-Reneke vs HTS Klerksdorp, 10-7
Secunda vs Ermelo, 65-3
St Alban's vs St John’s, 30-12
St David's vs Sutherland, 55-12
St Stithians vs Parktown 31-22
Transvalia vs Helpmekaar, 23-20
Trinityhouse vs Jan Viljoen, 17-15
Vryburg vs Bergsig, 24-12
Warmbad vs Nylstroom, 17-13 
Waterkloof vs Monument, 28-26
Wolmaransstad vs HTS Rustenburg, 36-31
Wonderboom vs Pretoria-Noord, 20-15
Western Cape
 
Bellville vs Brackenfell, 26-20
Bosmansdam vs Camps Bay, 30-15
Bredasdorp vs Groenberg, 10-10
Bredasdorp vs Labori, 36-26 
Bridgton vs PW Botha, 29-21
Calvinia vs Vredendal, 11-10 
Charlie Hofmeyr vs Swartland, 18-15
Dirkie Uys vs Augsburg, 31-19
Fish Hoek vs Tygerberg RFC, 15-5
Framesby vs Boland Landbou, 33-20
Hermanus vs Parel Vallei, 57-12
Hopefield vs Vredenburg, 52-7
HTS Bellville vs Somerset College, 8-3
Hugenote vs Worcester Gym, 26-21
Klein Nederburg vs Bergrivier, 36-18
Knysna vs Van Kerwel, 31-19
Langenhoven Gim vs Oudtshoorn, 88-0 
Langenhoven High vs Montagu, 13-13
Melkbosstrand vs Fairmont, 15-10
Overberg vs Swellendam, 43-28
Outeniqua vs Stellenberg, 31-22
Paarl Gim vs Rondebosch, 69-28
Paul Roos vs Bishops, 44-21
Paulus Joubert vs Kylemore, 23-5
Porterville vs Bella Vista, 35-17
SACS vs Durbanville, 17-13 
Schoonspruit vs Piketberg, 38-17
SK Walmers RFC vs president, 33-10
Stellenbosch vs Jan van Riebeeck, 31-17 
Strand vs De Kuilen, 36-0
Table View vs Fairbairn, 16-14
The Settlers vs Hottentots Holland,. 38-25
Tygerberg vs Monumentpark, 61-6
Villiersdorp Secondary vs Emil Weder, 12-9
Vredendal vs Clanwilliam Secondary, 19-7 
Vredendal Sec vs Lutzville, 24-18
Westerford vs Edgemead, 22-21
Weston vs Louwville, 15-14
Woodridge vs York High, 11-10
Wynberg vs Grey High, 36-33
RELATED ARTICLES