U18: Day 3 Results, Day 4 Fixtures

Wed, 19 Jul 2017 20:27
Large academy week 800

FIXTURES: There were huge scores and close encounters on Day 3 of the 2017 Craven Week and Academy Week being played at St Stithians in Randburg.

In the main match at Craven Week, Western Province and the Golden Lions drew in a tense match. All the other matches in the group saw big scores. The biggest win was Griffons over whipping boys Border Country Districts.

In the Academy Week, Eastern Province just beat the Valke.

At the other end of the scale, Limpopo had a big win over Griquas Country Districts. 

All eyes are now on the Day 5 fixtures to see which teams will be honoured with the main match in each tournament.

In the Craven Week, the Golden Lions, Western Province, Free State and Limpopo finished their second round of matches unbeaten in their respective groups.

At the Academy Week, Western Province, Eastern Province Country Districts and Griquas remain unbeaten.

Below we have results, fixtures and match officials.

Results, Day 3

Craven Week

Griffons vs Border Country Districts, 80-5
Boland vs Griquas Country Districts, 32-21
Limpopo vs Border, 59-41
Free State vs Pumas, 63-41
Golden Lions vs Western Province, 13-13

Academy Week

Limpopo vs Griquas Country Districts, 61-17
Griquas vs Sharks Country Districts, 34-19
South Western Districts vs Eastern Province, 45-31
Eastern Province Country Districts vs Valke, 34-27
Western Province vs Sharks, 50-36
Boland vs Griffons, 28-15

Fixtures, Day 4

Craven Week

09.00: Eastern Province Country Districts vs Zimbabwe
10.35: Griquas vs Valke
12.05: Blue Bulls vs Eastern Province
13.45: Namibia vs Leopards
15.30: Sharks vs South Western Districts

Academy Week

08.00: Griffons Country Districts vs Namibia
09.20: Zimbabwe vs Border Country Districts
10.40: Pumas Country Districts vs Leopards
12.00: SA LSEN vs Valke Country Districts
13.20: Border vs Golden Lions XV
14.40: Free State vs Golden Lions 
16.00: Blue Bulls vs Pumas

Results, Day 2

Craven Week 

Namibia vs Valke, 52-36 
Leopards vs Zimbabwe, 72-17
Griquas vs Eastern Province Country Districts, 42-20
South Western Districts vs Eastern Province, 27-22
Sharks vs Blue Bulls, 53-33      

Academy Week

Golden Lions XV vs Zimbabwe, 62-14
Valke Country Districts vs Border Country Districts, 51-12
SA LSEN vs Griffons Country Districts, 57-36
Pumas Country Districts vs Namibia, 16-15
Blue Bulls vs Free State, 26-23
Pumas vs Golden Lions, 23-22

Match Officials

Craven Week

Eastern Province Country Districts vs Zimbabwe 
Referee: Eduan Nel 
Assistant referees: Archie Sehlako, Mpho Matsaung
Assessor: Pierre Oelofse

Griquas vs Valke 
Referee: Pieter Maritz 
Assistant referees: Paul Mente, Oregopotse Rametsi 
Assessor: Willie Roos

Blue Bulls vs Eastern Province 
Referee: Aimee Barrett-Theron
Assistant referees: Mpho Matsaung, Stephan Geldenhuys 
Assessor: Pierre Oelofse

Namibia vs Leopards 
Referee: Johre Botha 
Assistant referees: Oregopotse Rametsi, Archie Sehlako 
Assessor: Willie Roos

Sharks vs South Western Districts 
Referee: Divan Uys 
Assistant referees: Stephan Geldenhuys, Paul Mente 
Assessor: Jacques Hugo

Academy Week

Griffons Country Districts vs Namibia 
Referee: H Coetzee 
Assistant referees: Phumzile Mbewu, Christopher Allison 
Assessor: D Oberholzer

Zimbabwe vs Border Country Districts 
Referee: D van Wyk 
Assistant referees: H Coetzee, Nico Schmahl 
Assessor: J Alberts

Pumas Country Districts vs Leopards 
Referee: Naka Bulelani 
Assistant referees: D van Wyk, Nathan Swartz 
Assessor: J Venter

SA LSEN vs Valke 
Referee: Jabian Jeftha 
Assistant referees: Naka Bulelani, JP Clements 
Assessor: D Oberholzer

Border vs Golden Lions XV 
Referee: JD de Meyer 
Assistant referees: Jabian Jeftha, Sine Mrulwa 
Assessor: J Alberts

Free State vs Golden Lions  
Referee: Blake Beattie 
Assistant referees: JD de Meyer, Griffin Colby 
Assessor: J Venter

Blue Bulls vs Pumas 
Referee: Phumzile Mbewu 
Assistant referees: Blake Beattie, Christopher Allison 
Assessor: D Oberholzer