Oceania U20 Championship Starts

Thu, 27 Apr 2017 20:45
Large oceania rugby logos2 400x400

The third Oceania Under-20 championship starts at Bond University in Robina, Gold Coast, on Friday, April 28.

The teams this year have been doubled to four as Fiji and Samoa have been added to Australia and New Zealand. In 2015, the first year, Fiji and Tonga had played with the Big Two.

In 2015 and 2016 the winners were New Zealand.

On the first day, the two new sides will dive right in and face the "old hands" and do it again on Tuesday till the old hand meet on Saturday, 6 May 2017.

Fixtures

All matches are being played at Bond University.

28 April 2017
New Zealand v Fiji at 17.00
Australia v Samoa at 19.00
        
2 May 2017
New Zealand v Samoa at 15.00
Australia v Fiji at 17.00

6 May 2017                        
Samoa v Fiji at 17.00
Australia v New Zealand    at 19.00

Australia vs Samoa

Teams

Australia Under-20: 15 Jayden Ngamanu (Queensland), 14 Dylan Riley (Queensland), 13 Len Ikatau (ACT), 12 Tony Hunt (Queensland), 11 James Ramm (NSW), 10 Nick Jooste (ACT), 9 Ryan Lonergan (ACT), 8 Reece Hewat (Queensland) (captain), 7 Liam Wright (Queensland), 6 Angus Scott-Young (Queensland), 5 Ryan McCauley (NSW), 4 Harry Hockings (Queensland), 3 Harry Chapman (NSW), 2 Efi Maafu (Queensland), 1 Harry Johnson-Holmes (NSW)
Replacements: 16 Tom Horton (NSW), 17 Sama Malolo (Western Australia), 18 Vaauli Faaumusili (Victoria), 19 Lachlan Swinton (NSW), 20 Darcy Swain (ACT), 21 Theo Strang (NSW), 22 Jack McGregor (Victoria), 23 Clay Uyen (Western Australia)

Samoa: tba

Referee: Damon Murphy (Australia)    
Assistant referees: Tevita Rokovereni (Fiji), Jordan Way (Australia)

The match will be streamed live on www.rugby.com.au.

New Zealand Under-20: 15 Will Jordan (Tasman), 14 Tima Faingaanuku (Tasman), 13 Tamati Tua (Northland), 12 Orbyn Leger (Counties Manukau), 11 Jona Nareki (Otago), 10 Tiaan Falcon (Hawke's Bay), 9 Kemara Hauiti Parapara (Wellington), 8 Luke Jacobson (Waikato) (captain), 7 Tom Christie (Canterbury), 6 Dalton Papalii (Auckland), 5 Sam Slade (Auckland), 4 Jacob Pierce (Auckland), 3 Ryan Coxon (Waikato), 2 JP Sauni (Auckland), 1 Harrison Allen (Canterbury)
Replacements: 16 Asafo Aumua (Wellington), 17 Tim Farrell (Hawke's Bay), 18 Pouri Rakete-Stones (Hawke's Bay), 19 Isaia Walker-Leawere (Wellington), 20 Adrian Choat (Auckland), 21 Carlos Price (Wellington), 22 Ciarahn Matoe (Taranaki), 23 Caleb Clarke (Auckland)

Fiji Under-20 Squad: Livai Natave (Suva), Luke Tagi (Suva), Jone Koroi (Nadroga), Wame Waqanaceva (Nadroga), Semi Navutu (Suva), Savirio Raiqisa (Suva), Apakuki Naivanawalu (Suva), Immanuel Naciva (Suva), Temo Mayanavanua (Suva), Raikabula Momoedonu (Nadi), Tevita Baleiwai (Nadroga), Serupepeli Uru (Nadi), Saimoni Uluinakauvadra (Suva), Simione Suguta (Suva), Samisoni Rabuka (Nadroga), Apisalome Bogidrau (Suva), Josua Nakubu (Nadroga), Meli Derenalagi (Nadi), Peniasi Ratu (Suva), Sefanaia Sevuya (Suva), Mesake Bisi (Nadroga), Fabiano Navabale (Suva), Alivereti Nauga (Nadroga), Quinton Blake (Nadi), Vilimoni Botitu (Nadi), Esala Nalobo (Nadroga), Tira Wilagi (Nadroga), Loresio Rokodua (Macuata), Kelevi Tuituba (Nadroga), Alipate Nayacakalou (Suva), Remesio Raikivi (Suva), iliame Tuidraki (Nadi), Peceli Dulaki (Macuata), Laisa Bacau (Suva)

Referee: Ed Martin (Australia)    
Assistant referees: Rachel Horton (Australia), Cam Foley (Australia)

There are currently no matches being played
FIXTURE GMT VENUE
Sat, 16 December 2017
Treviso v Scarlets 13h00 Stadio Comunale di Monigo
Montpellier v Glasgow Warriors 13h00 Altrad Stadium
Racing Metro v Castres 15h15 Stade Yves-du-Manoir
Leinster v Exeter Chiefs 15h15 Aviva Stadium
Bath v Toulon 17h30 Recreation Ground
Sun, 17 December 2017
Wasps v La Rochelle 13h00 Ricoh Arena
Clermont Auvergne v Saracens 15h15 Stade Marcel-Michelin
Ospreys v Northampton Saints 15h15 Liberty Stadium
Leicester Tigers v Munster 17h30 Welford Road
Fri, 22 December 2017
Wasps v Gloucester 22h00 Ricoh Arena
Newcastle Falcons v Harlequins 22h00 Kingston Park
Northampton Saints v Exeter Chiefs 22h00 Franklin's Gardens
Leicester Tigers v Saracens 22h00 Welford Road
Worcester Warriors v Leicester Tigers 22h00 Sixways
Sale Sharks v Bath 22h00 AJ Bell Stadium
RESULT SCORE
Fri, 15 December 2017
Ulster v Harlequins 52 | 24
Mon, 11 December 2017
Saracens v Clermont Auvergne 14 | 46
Sun, 10 December 2017
Exeter Chiefs v Leinster 8 | 18
La Rochelle v Wasps 49 | 29
Harlequins v Ulster 5 | 17
Sat, 09 December 2017
Munster v Leicester Tigers 33 | 10
Castres v Racing Metro 16 | 13
Northampton Saints v Ospreys 32 | 43
Toulon v Bath 24 | 20
Scarlets v Treviso 33 | 28
Fri, 08 December 2017
Glasgow Warriors v Montpellier 22 | 29
Sun, 03 December 2017
Harlequins v Saracens 20 | 19
Sat, 02 December 2017
Cheetahs v Scarlets 28 | 21
Munster v Ospreys 36 | 10
Wasps v Leicester Tigers 32 | 25
UNDER-20 WORLD CUP
MORE LOGS
Pool A
Team P W D L Pts
England U20 3 3 0 0 14
Australia U20 3 2 0 1 10
Wales U20 3 1 0 2 6
Samoa U20 3 1 0 3 1
Pool B
Team P W D L Pts
New Zealand U20 3 3 0 0 15
Scotland U20 3 2 0 1 9
Italy U20 3 1 0 2 6
Ireland U20 3 0 0 3 2
Pool C
Team P W D L Pts
South Africa U20 3 2 1 0 12
France U20 3 2 1 0 11
Argentina U20 3 1 0 2 6
Georgia U20 3 0 0 3 0