Referees to 28 October 2018
Currie Cup Final! It is the Currie Cup Final this weekend in the 129-year-old competition, always a highlight in South African rugby.
The competition started in 1889, had the Currie Cup added in 1892 and this is the 57th Final – only 57th, as earlier more often the Currie Cup was played as a central tournament or on a league basis.
Jaco Peyper has appointed to referee the final, the fourth time he will have done so.
It is the third running of the Bledisloe Cup this weekend. It’s winner is already decided because New Zealand won the first two but still it is an important match as Australia seek credibility and New Zealand want to wash away the aftertaste of their latest two matches against South Africa. The match will be played in Japan, host country for next year’s World Cup.
There are finals in New Zealand and Australia.
EPRC’s competitions stop and PRO14 rugby comes charging out again. Clubs are fully operational.
International
Bledisloe Cup
New Zealand vs Australia at Nissan Stadium, Yokohama, Japan
Referee: Romain Poite (France)
Assistant referees: Marius van der Westhuizen (South Africa), Rasta Rasivhenge (South Africa)
Television match official: Marius Jonker (South Africa)
Japan vs World XV at 17 Rugby Stadium, Osaka, Japan
Referee: Brendon Pickerill (New Zealand)
Assistant referees: Mike Fraser (New Zealand), Damon Murphy (Australia)
Television match official: Aaron Paterson (New Zealand)
Rugby Europe
Croatia vs Israel in Zagreb
Referee: Ben Breakspear (Wales)
Malta vs Bosnia & Herzegovina at Hibernians Stadium
Referee: Anthony Lac (Monaco)
Bulgaria vs Slovenia in Sofia
Referee: Dejan Stiglic (Serbia)
Denmark vs Norway in Odense
Referee: Lukasz Jasinski (Poland)
Austria vs Latvia in Vienna
Referee: Killian O’Brien (Germany)
PRO 14
Southern Kings vs Scarlets at Madibaz Stadium, Nelson Mandela Bay University, Port Elizabeth
Referee: John Lacey (Ireland)
Assistant referees: Stuart Berry (South Africa), Paul Mente (South Africa)
Television match official: Shaun Veldsman (South Africa)
Ulster vs Dragons at Kingspan Stadium
Referee: Marius Mitrea (Italy)
Assistant referees: Gianluca Gnecchi (Italy), John Carvill (Ireland)
Television match official: Olly Hodges (Ireland)
Assessor: Bertie Smith (Ireland)
Citing commissioner: Wayne Sheridan (Ireland)
Zebre vs Edinburgh at Stadio Sergio Lanfranchi
Referee: Andrew Brace (Ireland)
Assistant referees: Sean Gallagher (Ireland), Andrea Piardi (Italy)
Television match official: Stefano Roscini (Italy)
Citing commissioner: Alberto Recaldini (Italy)
Ospreys vs Connacht at Morganstone Brewery Field
Referee: Mike Adamson (Scotland)
Assistant referees: Sam Grove-White (Scotland), Mike English (Wales)
Television match official: Neil Paterson (Scotland)
Citing commissioner: Gwyn Bowden (Wales)
Benetton vs Leinster at Stadio Monigo
Referee: Ben Whitehouse (Wales)
Assistant referees: Craig Evans (Wales), Andrea Spadoni (Italy)
Television match official: Alan Falzone (Italy)
Citing commissioner: Stefano Marrama (Italy)
Munster vs Glasgow Warriors at Thomond Park
Referee: Dan Jones (Wales)
Assistant referees: Elgan Williams (Wales), Chris Busby (Ireland)
Television match official: Brian MacNeice (Ireland)
Assessor: Tim O’Brien (Ireland)
Citing commissioner: Eddie Walsh (Ireland)
Cheetahs vs Cardiff Blues at Free State Stadium
Referee: Lloyd Linton (Scotland)
Assistant referees: Quinton Immelman (South Africa), Ruhan Meiring (South Africa)
Television match official: Johan Greeff (South Africa)
Citing Commissioner: tba
Domestic
Australia
National Rugby Championship Final
Fiji Druas vs Queensland Country at Churchill Park, Latouka
Referee: Nicholas Berry
Assistant referees: Jordan Way, Aaron Pook
Television match official: Tevita Rokovereni
England
Premiership
Worcester Warriors vs Sale Sharks
Referee: Adam Leal
Assistant referees: Lionel Spooner, Wayne Falla
Timekeeper: Matthew Peters
Assessor: Martin Fox
Northampton Saints vs Bristol Bears
Referee: Simon Harding
Assistant referees: Darryl Chapman, Simon McConnell
Timekeeper: Paul Stanley
Assessor: Gary Welsh
Bath vs Harlequins
Referee: Greg Macdonald
Assistant referees: Clare Daniels, Philip Watters
Timekeeper: Laurie Bryant
Assessor: Sam Collins
Gloucester vs Wasps
Referee: Michael Hudson
Assistant referees: Gregory Garner, Robert Warburton
Timekeeper: Andrew Pearce
Assessor: John-Paul Doyle
Saracens vs Leicester Tigers
Referee: Christophe Ridley
Assistant referees: Dean Richards, Roy Maybank
Timekeeper: Roy Marfleet
Assessor: Andrew Vertigan
Newcastle Falcons vs Exeter Chiefs
Referee: Andrew P Jackson
Assistant referees: Tim Wigglesworth, Jamie Leahy
Television match official: Trevor Fisher
Timekeeper: Mike Hamlin
Assessor: Anthony Spreadbury
Championship
Nottingham vs Ealing Trailfinders
Referee: Anthony Woodthorpe
Assistant referees: Simon Adams, Simon Park
Assessor: Christopher White
Jersey Reds vs Richmond
Referee: Karl Dickson
Assistant referees: William Burton, Nick Marshall
Assessor: Anthony Spreadbury
London Irish vs Cornish Pirates
Referee: Ian Tempest
Assistant referees: Ian Bibey, Nigel Carrick
Assessor: Peter Farrell
London Scottish vs Doncaster Knights
Referee: Hamish Smales
Assistant referees: Peter Brunt, Paul Burton
Assessor: Nigel Yates
Bedford Blues vs Hartpury College
Referee: Matthew Carley
Assistant referees: Gareth Holsgrove, Michael Patz
Assessor: Lloyd Jackson
AR coach: Robin Goodliffe
Coventry vs Yorkshire Carnegie
Referee: Matthew O’Grady
Assistant referees: Shane Lewis, Steve Lee
Assessor: Wayne Barnes
Television match official: Geoffrey Warren
Coach: Peter Huckle
Women’s Premiership
Firwood Waterloo Ladies vs Loughborough Lightning
Referee: Jamie Leahy
Assistant referees: Michael Mulroy, Carl Walsh
Worcester Valkyries vs Bristol Bears Women
Referee: Charles Gayther
Assistant referees: Andrew Ashwell, Wayne Spencer
Darlington Mowden Park Sharks vs Wasps Ladies
Referee: Michael Harris
Assistant referees: Jason Garrick, Michael Hurdley
Richmond vs Harlequins Ladies
Referee: Jonathan Cook
Assistant referees: Tom Bird, Melanie Liley
Coach: Iain Mitchell
Saracens Women vs Gloucester-Hartpury Women
Referee: James Clarke
Assistant referees: Matt Sharpe, Matthew Todd
Assessor: Steve Tatam
France
Top 14, Round 8
Clermont vs Castres at Parc des Sports Marcel Michelin
Referee: Mathieu Raynal
Assistant referees: Adrien Descottes, Sébastien Hebert
Television match official: Éric Gauzins
Racing 92 vs Pau at Paris La Défense Arena
Referee: Tual Trainini
Assistant referees: François Bouzac, Jean-Claude Labarbe
Television match official: Cédric Marchat
Perpignan vs Toulouse at Stade Aimé Giral
Referee: Thomas Charabas
Assistant referees: Julien Castaignède, Patrick Pechambert
Television match official: Ludovic Sclafer
Agen vs Grenoble at Stade Armandie
Referee: Alexandre Ruiz
Assistant referees: Luc Ramos, Arnaud Blondel
Television match official: Philippe Bonhoure
Stade Français vs Montpellier at Stade Jean Bouin
Referee: Jérôme Garcès
Assistant referees: Ludovic Cayre, Thierry Guilloton
Television match official: Denis Grenouillet
Bordeaux-Bègles vs Lyon at Jacques Chaban-Delmas
Referee: Vincent Blasco Baque
Assistant referees: Maxime Chalon, Jean-Luc Rebollal
Television match official: Éric Gonthier
Toulon vs La Rochelle at Stade Mayol
Referee: Pascal Gaüzère
Assistant referees: Jonathan Dufort, Frédéric Chazal
Television match official: Patrick Dellac
Pro D2, Round 9
Brive vs Montauban at Stadium Municipal
Referee: Jonathan Gasnier
Assistant referees: Thomas Chereque, Gislain Elias
Vannes vs Carcassonne at Stade de la Rabine
Referee: Stéphane Boyer
Assistant referees: Romain Bruyere, Thierry Devais
Bourg-en-Bresse vs Colomiers at Stade Marcel Verchère
Referee: Laurent Millotte
Assistant referees: Jaouad Marboh, Walter Prache
Provence vs Mont-de-Marsan at Stade Maurice David
Referee: Hervé Lasausa Lespy Labaylette
Assistant referees: Flavien Hourquet, Christophe Bats
Massy vs Biarritz at Stade Jules Ladoumègue
Referee: David Beun
Assistant referees: Régis Guatelli, Francois Soucaret
Béziers vs Aurillac at Parc des Sports et de l’Amitié
Referee: Ludovic Carrillo
Assistant referees: Nicolas Datas, Pascal Vitrac
Nevers vs Oyonnax at Stade du Pré Fleuri
Referee: Cédric Clave
Assistant referees: Jean Lespes, Fabrice Hand
Bayonne vs Angoulême at Stade Jean Dauger
Referee: Vivien Praderie
Assistant referees: Thierry Mallet, Christian Coussan
Ireland
All Ireland League, Division 1
Shannon vs Clontarf at Coonagh
Referee: Nigel Correll
St Mary’s vs Armagh at Templeville Road
Referee: Mark Patton
Assessor: Marshall Kilgore
Malone vs Old Belvedere at Gibson Park
Referee: Kieran Barry
Assessor: Ken Henley-Willis
Ballynahinch vs Buccaneers at Ballymacarn Park
Referee: Leo Colgan
Banbridge vs Ballymena at Rifle Park
Referee: Daniel Carson
University College Cork vs Terenure College at UCC Mardyke Grounds
Referee: Oisin Quinn
Assessor: Ed Kenny
Lansdowne vs Cork Constitution at Lansdowne Road
Referee: Stuart Gaffikin
Assessor: Donal Courtney
Garryowen vs University College Dublin at Dooradoyle
Referee: Robert O’Sullivan
Dublin University vs Young Munster at College Park
Referee: Eddie Hogan-O’Connell
Italy
Top 12, Round 5
Viadana vs Emilia
Referee: Andrea Piardi (Brescia)
Assistant referees: Stefano Bolzonella (Cuneo), Filippo Bertelli (Brescia)
Lazio vs Calvisano
Referee: Federico Vedovelli (Sondrio)
Assistant referees: Emanuele Tomò (Roma), Paolo Schilirò (Catania)
Padova vs Fiamme Oro
Referee: Luca Trentin (Milano)
Assistant referees: Gianluca Gnecchi (Brescia), Francesco Russo (Milano)
Rovigo vs Toscana Aeroporti I Medicei
Referee: Manuel Bottino (Roma)
Assistant referees: Gabriel Chirnoaga (Roma), Matteo Giacomini (Treviso)
Verona vs Mogliano Rugby 1969
Referee: Matteo Liperini (Livorno)
Assistant referees: Riccardo Angelucci (Livorno), Ferdinando Cusano (Vicenza)
San Donà vs Petrarca gby
Referee: Vincenzo Schipani (Benevento)
Assistant referees: Federico Vedovelli (Sondrio), Simone Boaretto (Rovigo)
New Zealand
Mitre 10 Finals
Cup
Auckland vs Canterbury at Eden Park
Referee: Glen Jackson
Assistant referees: Cam Stone, Jamie Bell
Television match official: Jonathan Paterson
Championship
Waikato vs Otago at FMG Stadium, Hamilton
Referee: Ben O’Keeffe
Assistant referees: Angus Mabey, Marcus Playle
Television match official: Ben Deakin
Heartland Championship
Meads Cup
South Canterbury vs Thames Valley at Alpine Energy Stadium, Timaru
Referee: Jamie Nutbrown
Assistant referees: Nick Webster, Craig Kingan
Television match official: Chris Hart
Lochore Cup
Horowhenua Kapiti vs Wairarapa Bush at Levin Domain, Levin
Referee: Richard Kelly
Assistant referees: Nick Hogan, Aaron Conlon
Television match official: Carl Baker
Scotland
Premiership
Ayr vs Watsonians
Referee: Keith Allen
Assistant referees: Graeme Ormiston, Grant Denholm
Edinburgh Academical Currie Chieftains
Referee: Lloyd Linton
Assistant referees: Ian Kenny, Alistair Watt
Heriot’s vs Hawick
Referee: Sam Grove-White
Assistant referees: Michael Milner, Colin George
Coach: Fumitaka Kono
Assessor: Dave Pearson,
Melrose vs Boroughmuir
Referee: Ben Blain
Assistant referees: Jonny Perriam, Bob Nevins
Stirling County vs Glasgow Hawks
Referee: Michael Todd
Assistant referees: Willie Anderson, tba
Assessor: Malcolm Currie
South Africa
Currie Cup Final
Western Province vs Sharks at Newlands
Referee: Jaco Peyper
Assistant referees: AJ Jacobs, Cwengile Jadezweni
Television match official: Shaun Veldsman
Under-21 Championship Final
Blue Bulls vs Golden Lions at Newlands
Referee: Ben Crouse
Assistant referees: Divan Uys, Sindile Ngcese
Television match official: Lesego Legoete
Under-19 Championship Final
Sharks vs Blue Bulls at Newlands
Referee: Griffin Colby
Assistant referees: Divan Uys, Sindile Ngcese
Television match official: Lesego Legoete
Spain
División De Honor, Round 6
VRAC Valladolid vs Aparejad. Burgos
Referee: Eki Fanlo (Guipúzcoa)
Assistant referees: Andoni Suspèrregi, Iñaki Muñoz
UE Santboiana vs Hernani
Referee: Joaquín Santoro (Valencia)
Assistant referees: Alejandro Jimenez, Víctor Borrás
Gernika vs La Vila
Referee: Marc Riera (Valencia)
Assistant referees: Malcolm Van Steeden, Alex Mullor
Alcobendas vs Cisneros
Referee: Pedro Montoya (Álava)
Assistant referees: Manuel Bartolomé, Erlantz Morentin
Indepen. Santander vs FC Barcelona
Referee: Iñigo Atorrasagasti (País Vasco)
Assistant referees: Jon Ibisate, Juan Cruz Peña
Ordizia vs Salvador
Referee: Iñaki Muñoz (Madrid)
Assistant referees: Pedro Pérez Gómez, José Maria Ferdinández Soria
División De Honor Femenina, Round 5
Inef L’Hospitalet vs Majadahonda
Referee: Richard Parera (Barcelona)
Complut. Cisneros vs Sanse Scrum
Referee: Félix Villegas (Valladolid)
Hortaleza vs Crat Univer. Coruña
Referee: Gonzalo Pardo (Madrid)
Olímpico Pozuelo vs Universitario Sevilla
Referee: Alfonso Mirat (Madrid)
División De Honor B, Round 6
VRAC Valladolid B vs Getxo
Referee: Enzo Cosse (Valencia)
Durango vs Bera Bera
Referee: Alberto Ruiz (País Vasco)
Zarautz vs Campus Ourense
Referee: Belarmino Álvarez (Asturias)
Santander vs Vigo
Referee: David Castro (Asturias)
Crat A Coruña vs Uribealdea
Referee: Adrián Rodriguez Gutierrez (Cantabria)
Eibar vs Salvador B
Referee: Pedro Pérez Gómez (Toledo)
UER Montcada vs Les Abelles
Referee: Josué García Diez (Barcelona)
UE Santboiana B vs L’Hospitalet
Referee: Iñaki Martinez (Castellón)
Valencia. vs CAU Valencia at Campo Quatre Carreres
Referee: Luis Ferdinández Díaz (Madrid)
BUC vs Poble Nou
Referee: José Luis Murillo (Barcelona)
Tatami. vs Barbarians Calviá
Referee: Joshua Bellido (Barcelona)
Sant Cugat vs Fenix
Referee: Alberto Requena (Granada)
Jaen. vs Cd Arquitectura
Referee: Mario González Ribes (Valencia)
AD Ing. Industriales vs Olímpico Pozuelo at Campo El Cantizal
Referee: Francisco Benegas (Madrid)
Car Cáceres vs Marbella.
Referee: Miguel Ferdinández Rodriguez (Madrid)
Alcobendas Rugby B vs Cisneros B
Referee: Pedro Pérez Gómez (Toledo)
Ciencias vs Liceo Francés
Referee: Fernando Raposo (Valladolid)
Pozuelo vs UR Almeria
Referee: Iñaki Marquinez (Cantabria)
Wales
Premiership
Ebbw Vale vs Merthyr
Referee: Dan Jones
Assistant referees: Elgan Williams, Aaron Cross
Television match official: Tim Hayes
Pontypridd vs Cross Keys
Referee: tba (England)
Assistant referees: Rhys Jones, Lee Parry
Carmarthen vs Bridgend
Referee: Gareth Newman
Assistant referees: Dewi Phillips, Jon Hardy
Neath vs Newport
Referee: Wayne Davies
Assistant referees: Richard Brace, Keith Thomas
RGC 1404 vs Bargoed
Referee: tba (England)
Assistant referees: Dylan Llyr Jones, Simon Dignam
Swansea vs Llandovery
Referee: Tim Baker (Hong Kong)
Assistant referees: Jason Morris, Richard Jones
Aberavon vs Cardiff
Referee: Gwyn Morris
Assistant referees: Steffan Edwards, Steve Nash
Llanelli vs Bedwas
Referee: Aaron Parry
Assistant referees: Chris Oliver, Carl Hyde