Tue 17 Mar 2015 | 09:20

Refs: Big three for big games

Refs: Big three for big games
Tue 17 Mar 2015 | 09:20
Refs: Big three for big games
SHARE

It's the last round of the Six Nations with all to play for in all matches since Wales's defeat of Ireland. After all Ireland, England, Wales and even France can still win the title.

The referees involved on this day of decision are Nigel Owens, Jérôme Garcès and Chris Pollock. The match that will probably attract most attention is England vs France. France are not having a good season but they have often raised their game to meet the English.

In the European Nations Cup, the so-called Six Nations B, the top two teams play – Georgia vs Romania. Georgia are two points ahead of Romania on the log but this match is in Bucharest. Georgia have won all four of their matches, but Romania lost to Russia in Krasnodar and Georgia beat the Bears 33-0 but in Tbilisi.

The Final of the LV= Cup will be played in Northampton on Sunday when the titleholders Exeter Chiefs play the powerful Saracens.

2015 National Australian Under 20s Championship. The teams talking part are New South Wales, Queensland, Australian Barbarians, which is made up by players from ACT, NSW Country and Queensland Country, Victoria and Western Australia, Tonga and Fiji.

Refereeing in South Africa are the former Super Rugby wing threequarter, Egon Seconds and the former Namibian flank Jacques Nieuwenhuis.

International

Six Nations

Italy vs Wales at Stadio Olímpico, Rome
Referee: Chris Pollock (New Zealand)
Assistant referees: JP Doyle (England), Luke Pearce (England)
Television match official: Simon McDowell (Ireland)
Assessor: Donal Courtney (Ireland)

Scotland vs Ireland at Murrayfield
Referee: Jérôme Garcès (France)
Assistant referees: Pascal Gauzère (France), Federico Anselmi (Argentina)
Television match official: Graham Hughes (England)
Timekeeper: Paul Cyphus (Scotland)
Assessor: Andrew Cole (Australia)

England vs France at Twickenham
Referee: Nigel Owens (Wales)
Assistant referees: Johnny Lacey (Ireland), Leighton Hodges (Wales)
Television match official: Ben Skeen (New Zealand)
Assessor: Clayton Thomas (Wales)

European Nations Cup

Division 1A

Romania vs Georgia in Bucharest
Referee: Gary Conway (Ireland)
Assistant referees: Nigel Correll (Ireland), Richard Kerr (Ireland)

Russia vs Portugal in Sochi
Referee: Ian Tempest (England)
Assistant referees: Craig Maxwell-Keys (England), Robin Goodliffe (England)

Spain vs Germany in Madrid
Referee: Claudio Blessano (Italy)
Assistant referees: Andrea Spadoni (Italy), Vittorio Favero (Italy)

NACRA Championship

Bahamas vs Bermuda at Bahamas
Referee: Ed Gardner (USA)
Assistant Referee: Brian Kelly (USA), Local

Barbados vs Trinidad & Tobago at Barbados
Referee: Haylee Slaughter (USA)
Assistant referees: Aaron Christie (Jamaica), Local

St Lucia vs St Vincent & the Grenadines
Referee: Ryan Hinckson (Guyana)
Assistant referees: Alwin Etwah (Guyana), Local

British Virgin Islands vs Curacao
Referee: Rommel Parris (Barbados)
Assistant referees: Aaron Christie (Jamaica), Local

USA South vs Cayman Islands
Referee: Pablo Septien (Mexico)
Assistant referees: Gonzalo Tejeda Mexico), Local

Amateur

France Federal vs England Counties in Périgeaux (near Bordeaux)
Referee: Rhys Thomas (Wales)

World Rugby Pacific Challenge

Final Day

4/5th Place: Tonga A vs Junior Japan
Referee: Kaveni Talemaivalagi (Fiji)

3rd/4th Pace: Samoa A vs Canada A
Referee: Petelo Kelekolio (Samoa)

1st/2nd: Fiji Warriors vs Pam[pas
Referee: Brendon Pickerill (New Zealand)

Students

English Students vs France Universitaire
Referee: Dunx McClement (Scotland)
Assessor: Andrew Vertigan (England)

Under-20

England vs France in Brighton
Referee: Ben Whitehouse (Wales)
Assistant referees: Sean Brickell (Wales), Wayne Davies (Wales)
Television match official: Derek Bevan (Wales)
Assessor: Gary Welsh (England)

Scotland vs Ireland at Netherdale
Referee: Thomas Foley (England)
Assistant referees: Andrew Jackson (England), Ross Campbell (England)
Assessor: Andy Clift (Scotland)

Italy vs Wales in Rovereto
Referee: Lloyd Linton (Scotland)
Assistant referees: Sam Grove-White (Scotland), Mike Adamson (Scotland)
Television match official: Andy Macpherson (Scotland)
Assessor: Claudio Giacomel (Italy)

Junior World Rugby Trophy Qualifier

Canada vs USA
Referee: Kurt Weaver (USA)

Under-19

Scotland vs Japan at Meggetland
Referee: Chris Assmus (Canada)
Assistant referees: Steven Turnbull (Scotland), Graeme Ormiston (Scotland)
Assessor: John Bacigalupo (Scotland)

Under-18

Scotland vs Ireland at Dundee HSFP
Referee: Matthew O'Grady (England)
Assistant referees: Finlay Brown (Scotland), Willie Anderson (Scotland)
Assessor: Andy Ireland (Scotland)

Women

Italy vs Wales at Stadio Plebiscito, Padua
Referee: Leah Berard (USA)
Assistant referees: Clara Munarini (Italy), Maria Giovanna Pacifico (Italy)

England vs France at Twickenham (following men's match)
Referee: Alhambra Nievas (Spain)
Assistant referees: Sara Cox (England), Tracey Pettingale (England)

Scotland vs Ireland at Broadwood Stadium, Cumbernauld
Referee: Jess Beard (New Zealand)
Assistant referees: Alex Pratt (Scotland), Mhairi Hay (Scotland)

LV= Cup Final

Exeter Chiefs vs Saracens at Franklin's Gardens
Referee: Ian Davies (Wales)
Assistant referees: Neil Hennessy (Wales), Jon Mason (Wales)
Television match official: Gareth Simmonds (Wales)

Super Rugby, Round 5

Highlanders vs Hurricanes at Forsyth Barr Stadium, Dunedin
Referee: Ben O'Keeffe (New Zealand)
Assistant referees: Glen Jackson (New Zealand), Paul Williams (New Zealand)
Television match official: Vinny Munro (New Zealand)

Rebels vs Lions at AAMI Park, Melbourne
Referee: Mike Fraser (New Zealand)
Assistant referees: Rohan Hoffmann (Australia), Will Houston (Australia)
Television match official: James Leckie (Australia)

Crusaders vs Cheetahs at AMI Stadium, Christchurch
Referee: Andrew Lees (Australia)
Assistant referees: Kane McBride (New Zealand), Jamie Nutbrown (New Zealand)
Television match official: Chris Wratt (New Zealand)

Bulls vs Force at Loftus Versfeld, Pretoria
Referee: Nick Briant (New Zealand)
Assistant referees: Jason Jaftha (South Africa), Pro Legoete (South Africa)
Television match official: Shaun Veldsman (South Africa)

Sharks vs Chiefs at Kings Park, Durban
Referee: Angus Gardner (Australia)
Assistant referees: Marius van der Westhuizen (South Africa), Cwengile Jadezweni (South Africa)
Television match official: Marius Jonker (South Africa)

Waratahs vs Brumbies at Allianz Stadium, Sydney
Referee: Craig Joubert (South Africa)
Assistant referees: Jaco Peyper (South Africa), Stuart Berry (South Africa)
Television match official: George Ayoub (Australia)

National Australian Under-20s Championship

Australian Barbarians vs Tonga
Referee: Michael Hogan (Australia)

Queenslkand vs Australian Barbarians
Referee: Ed Martin (Australia)

New South Wales vs Tonga
Referee: Michael Hogan (Australia)

New South Walkes vs Australian Barbarians
Referee: Will Houston (Australia)

Queensland vs Fiji
Referee: Matt O’Brien (Australia)

Fiji vs Australian Barbarians
Referee: Matt O’Brien (Australia)

Queensland vs New South Wales
Referee: Will Houston (Australia)

Domestic

England

Championship

Bedford Blues vs Cornish Pirates at Goldington Road, Bedford
Referee: Tim Wigglesworth
Assistant referees: Clare Daniel, Simon Adams
Assessor: Anthony Spreadbury

London Scottish vs Doncaster Knights at Richmond Athletic Ground
Referee: Gregory Garner
Assistant referees: Michael Patz, Richard Kelly
Assessor: Stephen Leyshon

Jersey vs Worcester Warriors at St Peter
Referee: Andrew Small
Assistant referees: Wayne Falla, Chris Sharp
Assessor: Martin Fox

Nottingham vs Moseley at Lady Bay Sports Ground
Referee: Simon Harding
Assistant referees: David Procter, Darryl Chapman
Assessor: Andrew Vertigan

Plymouth Albion vs Yorkshire Carnegie at Brickfields
Referee: Darren Gamage
Assistant referees: Jonathan Healy, Dino Maddern
Assessor: Jerry Wallis

Rotherham Titans vs Bristol at Clifton Lane
Referee: Dean Richards
Assistant referees: Philip Watters, Simon McConnell
Assessor: Nigel Yates

Ireland

All Ireland Bateman Cup semifinals

Ballynahinch vs Clontarf at Ballymacarn Park
Referee: Dudley Phillips
Assistant referees: Stuart Douglas, Peter Martin

Buccaneers vs Cork Constitution at Dubarry Park
Referee: Mark Patton
Assistant referees: Daniel Collins, Glenn Sheridan

Italy

Eccellenza, Round 14

Lazio vs Rovigo
San Donà vs Cammi Calvisano
Viadana vs Marchiol Mogliano
Petrarca Padova vs I Cavalieri
L'Aquila vs Fiamme Oro Roma

Scotland

Premiership

Glasgow Hawks vs Stirling County
Referee: Graeme Ormiston
Assistant referees: Andrew McMenemy, Graeme Marshall

South Africa

Vodacom Cup

Golden Lions vs Blue Bulls at Ellis Park
Referee: Quinton Immelman
Assistant referees: Stephan Geldenhuys, Local
Assessor: Banks Yantolo

South Western Districts vs Free State XV at Outeniqua Park, George
Referee: Rodney Boneparte
Assistant referees: Ruhan Meiring, Local
Assessor: Dennis Immelman

Leopards XV vs Valke at Hoërskool Lichtenburg
Referee: Francois Pretorius
Assistant referees: Jaco Kotze, Local
Assessor: Jacques Hugo

Pumas vs Limpopo in Secunda
Referee: Archie Sehlako
Assistant referees: Vusi Misi, Local
Assessor: Pierre Oelofse

Boland Cavaliers vs Western Province at Caledon RFC, Caledon
Referee: Jaco Pretorius
Assistant referees: Jabian Jeftha, Local
Assessor: Keith Hendricks

Eastern Province Kings vs Griquas at Nelson Mandela Bay Stadium
Referee: Tahla Ntshakaza
Assistant referees: Fernando Uithaler, Local
Assessor: Willie Roos

Sharks XV vs Border Bulldogs at Kings Park, Durban
Referee: Cwengile Jadezweni
Assistant referees: Marius van der Westhuizen, Local
Television match official: Marius Jonker
Assessor: Thuso Mngqibisa

Community Cup, Round 5

Durbanville-Belville vs Rustenburg Impala at Durbanville- Bellville RC, Cape Town
Referee: AJ Jacobs
Assistant referees: Local
Assessor: Thuso Mngqibisa

Springs vs Old Selbornians at Springs RFC
Referee: Johré Botha
Assistant referees: Local
Assessor: Jacques Hugo

Noordelikes vs Bloemfontein Crusaders at Noordelikes RFC, Polokwane
Referee: Pieter Maritz
Assistant referees: Local
Assessor: Banks Yantolo

Raiders vs College Rovers at Bill Jardine Stadium, Johannesburg
Referee: Ricus van der Hoven
Assistant referees: Local
Assessor: Dennis Immelman

Hamiltons vs Pacaltsdorp Evergreens at Stephan Oval, Green Point
Referee: Egon Seconds
Assistant referees: Local
Assessor: Kim Smit

Wanderers vs Sishen at Wanderers Cricket Club, Johannesburg
Referee: Renie Coetzee
Assistant referees: Local
Assessor: Keith Hendricks

Ferros vs Welkom Rovers at Puma Stadium, Emalahleni
Referee: Renier Vermeulen
Assistant referees: Local
Assessor: Pierre Oelofse

Despatch vs Durban Collegians at WJ de Wet Stadium, Despatch
Referees: Sindile Nqcese
Assistant referees: Local
Assessor: Willie Roos

Varsity Cup

Madibaz vs Tukkies at NMMU Madibaz Stadium, Port Elizabeth
Referees: Quinton Immelman, Cwengile Jadezweni
Assistant referees: Local
Television match official: Christie du Preez
Assessor: Pierre Oelofse

Shimlas vs Pukke at Shimla Park, Bloemfontein
Referees: Francois Pretorius, Rodney Boneparte
Assistant referees: Local
Television match official: JJ Wagner
Assessor: Dennis Immelman

UCT Ikeys vs UJ at UCT Rugby Fields, Cape Town
Referees: Lourens van der Merwe, Jaco Kotze
Assistant referees: Local
Assessor: Keith Hendricks

CUT vs Maties at CUT Rugby Stadium, Bloemfontein
Referees: Pro Legoete, Jaco Pretorius
Assistant referees: Local
Assessor: Willie Roos

Varsity Shield

Fort Hare vs UWC at Davidson Rugby Stadium, Alice
Referee: Tahla Ntshakaza
Assistant referees: Local
Assessor: Banks Yantolo

TUT vs Wits TUT Stadium, Pretoria
Referee: AJ Jacobs
Assistant referees: Local
Assessor: Kim Smit

Spain

División de Honor B, Round 17

Aparejadores Burgos vs Durango
Referee: David Castro (Asturias)

División de Honor Femenina, Round 7

Crat A Coruña vs GE I EG
Referee: Adrian Rodriguez Noriega (Asturias)

Majadahonda vs Inef Barcelona
Referee: Luis García-Mon (Madrid)

Cisneros vs XV Sanse Scrum
Referee: Eduardo Anaya (Madrid)

Olímpico Pozuelo vs Getxo
Referee: Iñaki Muñoz (Madrid)

USA

Pacific Rugby Premiership

Santa Monica vs Belmont Shore at Los Angeles
Referee: Derek Summers

San Francisco Golden Gate vs Olympic Club at San Francisco
Referee: Aruna Ranaweera

Glendale vs OMBAC at Glendale
Referee: Tim Luscombe

Wales

Premiership

Neath vs Newport
Referee: David Cambourne
Assistant referees: Mike Bethell, Steve Richmond

Cardiff vs Aberavon
Referee: Gwyn Morris
Assistant referees: Justin Evans, Rob Mota

Llandovery vs Bedwas
Referee: Rob Price
Assistant referees: Neil Jones, Anthony Jones

Ebbw Vale vs Bridgend
Referee: Gareth John
Assistant referees: Gareth Newman, Darren Jones

Llanelli vs Pontypridd
Referees: Sean Brickell
Assistant referees: Jon Hardy, Stuart Vaudin

Carmarthen Quins vs Cross Keys
Referees: Simon Rees
Assistant referees: Simon Mills, Adrian Slade

PV: 81
Refs: Big Three For Big Games | Rugby365