Sat 19 May 2018 | 08:32

Schools Results - 19 May 2018

Schools Results - 19 May 2018
Sat 19 May 2018 | 08:32
Schools Results - 19 May 2018
SHARE
Paul Roos continued their series of big wins, beating Paarl Boys' High 44-8, surpassing their 42-29 victory of 2008.
Glenwood went up to Krugersdorp and beat Monnas 49-22, surpassing Monnas' 40-15 victory of 2016.
Grey Bloem beat Affies 39-28, another high-scoring match between the two sides.
DHS beat Maritzburg College 45-30, similar to last year's score when DHS won 48-31.
Transvalia beat HTS Middelburg 73-24, which is huge.
And then there was the aggregate of 86 points when Paarl Gim beat Oakdale 47-39.
 
There were Classic clashes, won by Grey Bloem, Ermelo, Eldoraigne, Bethlehem Voortrekker, HTS Potchefstroom and Linden. 
 
For errors and omissions, please, contact paul@sportsmedia365.com.
 
Schools Results – 19 May 2018
 
Eastern Cape
 
Dale vs Grens, 41-19
Daniël Pienaar vs Otto Du Plessis, 50-6
Hudson Park vs Queens College 37-22
Kingswood vs Port Rex, 31-7
Nico Malan vs Despatch, 33-26
St Andrew's vs Cambridge, 19-10
 
Free State/Griqualand West
 
Bethlehem Voortrekker vs Witteberg, 23-21
Brandfort vs President's Steyn, 38-12
Diamantveld vs Upington, 57-34
Duineveld vs Noord-Kaap, 42-27
Fichardtpark vs Landboudal, 34-13
Ficksburg vs Harrismith, 15-5
Goudveld vs Jim Fouché, 40-10
Grey Bloem vs Affies, 39-28
Hopestad vs Bultfontein, 13-13
Louis Botha vs Sentraal, 31-16
Paul Erasmus vs Ladybrand, 45-0
Riebeeckstad vs Bothaville, 19-14
St Andrew's School vs Cornwall Hill, 69-0
St Andrew's School vs Reddersburg, 45-17
Welkom Gim vs Hentie Cilliers, 20-20
Wilgerivier vs AHS Kroonstad (Rooiskool), 18-12
 
Kwa-Zulu Natal
 
DHS vs Maritzburg College, 45-30
Glenwood vs Monument, 49-22
Northwood vs Clifton, 41-27
Pionier vs Sarel Cilliers, 28-22
 
Northvaal
 
Akasia vs Gerrit Maritz, 12-10
Bastion vs Randburg, 37-29
Bekker vs Jan Viljoen, 22-10
Bergsig vs Brits, 26-12
Brandwag vs Belvedere, 57-10
Cornwall Hill vs Sutherland, 5-5
Curro Roodeplaat vs Lyttelton Manor, 17-13
De La Salle Holy Cross  vs St Peter's College, 48-0
Dr Malan vs Oosterlig, 43-10
Eldoraigne vs Zwartkop, 37-24
Ellisras vs Tom Naudé, 77-5
Elspark vs Springs, 16-14
Erasmus vs Curro Hazeldean, 27-2
Ermelo vs Hoogenhout, 41-17
Driehoek vs Vereeniging Gimnasium, 33-14
Fochville vs Riebeeckrand, 17-5
Frans du Toit vs Curro Heuwelkruin, 32-29
Frikkie Meyer vs Ben Viljoen, 59-0
Garsfontein vs Dr EG Jansen, 57-15
Generaal Hertzog vs HTS Witbank, 31-29
Glenwood vs Monument, 49-22
Grey Bloem vs Affies, 39-28
HF Verwoerd vs FH Odendaal, 41-5
Heidelberg Volkskool vs Die Anker, 33-27
Helpmekaar vs Ben Vorster, 36-21
Hercules vs Willowridge, 48-15
HTS John Vorster vs Wonderboom, 27-26
HTS Potchefstroom vs Potchefstroom Boys High, 28-7 
Kempton Park vs Montana Worcester, 24-18
Komatiepoort vs Curro Bakenveld, 40-28
Kriel vs Evander, 63-0
Leeuwenhof vs Bekker, 36-0
Leeuwenhof vs Trinityhouse, 20-14
Lichtenburg vs Jeugland, 44-13
Linden vs Dinamika, 36-22
Lydenburg vs Standerton, 32-21
Maragon vs Langenhoven, 75-0 
Middelburg Hoërskool vs Hugenote, 38-17
Menlopark vs Nelspruit, 39-12
Morgenzon vs Steelcrest, 33-0
Noordheuwel vs Marais Viljoen, 25-22
Northcliff  vs Randpark, 13-12
Pietersburg vs Florida, 29-20
Piet Potgieter vs Merensky, 44-17
Potchefstroom Gim vs Klerksdorp, 27-26
Potchefstroom Volkies vs Wesvalia, 37-13
Pretoria THS vs HTS Tuine, 33-32
Queen's High vs Jan Viljoen, 50-22
Riebeeckrand vs Trinityhouse, 44-5
Schoonspruit vs Vryburg, 15-10
Secunda vs Piet Retief, 34-12
Springs vs Belvedere, 35-27
St Alban's vs Parktown, 32-19
St Andrew's School vs Cornwall Hill, 69-0
St David's vs St Benedict's, 22-19
St John's College vs Pretoria Boys High, 25-18
Stoffberg vs Delmas, 32-7
Transvalia vs HTS Middelburg, 73-24
Tuine vs Midstream College, 45-30
Uitsig vs Cullinan, 12-5
Waterkloof vs KES, 35-23
 
Western Cape 
 
Albert Myburgh vs Overberg, 19-3
Ashton vs Breërivier, 26-0
Bellville vs Worcester Gym, 29-25
Bellville South vs HTS Bellville, 36-3
Boland Landbou vs Bishops, 24-14
Brackenfell vs Milnerton, 22-7
Cederberg Academy vs Steynville, 29-10
Charlie Hofmeyr vs Ceres Secondary, 34-10
DF Malan vs De Kuilen, 34-5
Dirkie Uys v Bonnievale, 22-19
Drostdy vs Outeniqua, 25-18
George vs Knysna, 50-22
Groenberg vs Emil Weder, 21-16
Hermanus vs Bredasdorp, 30-20
Hopefield vs Piketberg, 25-0
Hugenote vs Oudtshoorn, 32-22
Jan van Riebeeck vs Parow, 27-10
Klein Nederburg vs Kylemore, 26-11
Langenhoven Gym vs Swartland, 27-24
Langenhoven High vs Montana, 22-5
Montagu vs Swellendam, 54-7
Overberg vs Swartberg, 24-13
Paulus Joubert vs Charleston Hill, 17-14
Paarl Gim vs Oakdale, 47-39
Paul Roos vs Paarl Boys' High, 44-8
Porterville v Augsburg, 31-19
President vs Tableview, 37-3
Robertson vs Labori, 12-10
Rondebosch vs Durbanville, 30-15
Schoonspruit vs Môrester, 31-12
Schoonspruit vs Wesbank, 52-12
Scottsdene vs Eben Donges, 45-7
Somerset vs Edgemead, 67-3
Stellenberg vs SACS, 25-22
Stellenbosch vs Vredenburg, 33-29
The Settlers vs Westerford, 54-7
Vredendal vs Lutzville, 23-13

PV: 8
Schools Results - 19 May 2018 | Rugby365