Tue 5 Dec 2017 | 06:49

Referees to 10 December 2017

Referees to 10 December 2017
Tue 5 Dec 2017 | 06:49
Referees to 10 December 2017
SHARE

In addition there is the Continental Shield, a clearing competition to get promotion to the Challenge Cup with club sides from Germany, Georgia, Italy, Portugal, Romania and Spain.

Have a look and you will find three women refereeing men's competition matches this week. It is now becoming a norm.

International

Sevens in Cape Town

Referees: Paulo Duarte (Portugal), Craig Evans (Wales), Sam Grove-White (Scotland), Richard Haughton (England), Richard Kelly (New Zealand), Damon Murphy (Australia), Mike O'Brien (USA), Rasta Rasivhenge (South Africa), Damian Schneider (Argentina)

European Professional Club Rugby

Champions Cup, Round 3

Glasgow Warriors vs Montpellier
Referee: Matthew Carley (England)
Assistant referees: Greg Macdonald (England), Andrew Jackson (England)
Television match official: Stuart Terheege (England)
Citing commissioner: Shaun Gallagher (England)

Scarlets vs Benetton Treviso
Referee: Mathieu Raynal (France)
Assistant referees: Tual Trainini (France), Mathieu Noirot (France)
Television match official: Graham Hughes (England)
Timekeeper: Terry Thomas (Wales)
Citing commissioner: Dave Guyan (England)

Toulon vs Bath
Referee: Andrew Brace (Ireland)
Assistant referees: George Clancy (Ireland), John Carvill (Ireland)
Television match official: Peter Fitzgibbon (Ireland)
Citing commissioner: Eugene Ryan (Ireland)

Northampton Saints vs Ospreys
Referee: Alexandre Ruiz (France)
Assistant referees: Thomas Charabas (France), Laurent Cardona (France)
Television match official: Éric Briquet Campin (France)
Citing commissioner: Murray White (Ireland)

Castres vs Racing
Referee: Luke Pearce (England)
Assistant referees: Ian Tempest (England), Paul Dix (England)
Television match official: Dave Grashoff (England)
Citing commissioner: Andy Blyth (England))

Munster vs Leicester Tigers
Referee: Jérôme Garcès (France)
Assistant referees: Ludovic Cayre (France), Jonathan Dufort (France)
Television match official: Philippe Bonhoure (France)
Citing commissioner: John Montgomery (Scotland)

Harlequins vs Ulster
Referee: Pascal Gaüzère (France)
Assistant referees: Maxime Chalon (France), Jean-Luc Rebollal (France)
Television match official: Éric Gauzins (France)
Citing commissioner: Paul Thomas (Wales)

La Rochelle vs Wasps
Referee: John Lacey (Ireland)
Assistant referees: David Wilkinson (Ireland), Kieran Barry (Ireland)
Television match official: Simon McDowell (Ireland)
Citing commissioner: Peter Ferguson (Ireland)

Saracens vs Clermont
Referee: Nigel Owens (Wales)
Assistant referees: Ben Whitehouse, Wayne Davies
Television match official: Jon Mason (Wales)
Citing commissioner: Stefano Marrama (Italy)

Exeter Chiefs vs Leinster
Referee: Romain Poite (France)
Assistant referees: Cyril Lafon (France), Stéphane Boyer (France)
Television match official: Éric Gonthier (France)
Citing commissioner: Douglas Hunter (Scotland)

Challenge Cup, Round 3

Toulouse vs Lyon at Stade Ernest Wallon
Referee: JP Doyle (England)
Assistant referees: Anthony Woodthorpe (England), Peter Allan (England),
Television match official: Shaun Davey (England)
Citing commissioner: Alberto Recaldini (Italy)

Dragons vs Enisei-STM at Rodney Parade
Referee: Vlad Iordachescu (Romania)
Assistant referees: Alexandru Ionescu (Romania), Madalin Girbau (Romania)
Timekeeper: Lyndon Young (Wales)
Citing commissioner: Wayne Sheridan (Ireland)

Agen vs Pau at Stade Armandie
Referee: Tom Foley (England)
Assistant referees: Hamish Smales (England), Adam Leal (England)
Citing commissioner: Roberto Carra (Italy)

Stade Français vs Krasny Yar at Stade Jean Bouin
Referee: Dan Jones (Wales)
Assistant referees: Rhys Thomas (Wales), Aled Evans (Wales)
Citing commissioner: Referee: Eddie Wigglesworth (Ireland)

Zebre vs Gloucester
Referee: Mike Adamson (Scotland)
Assistant referees: Lloyd Linton (Scotland), Dunx McClement (Scotland)
Citing commissioner: Richard McGhee (Scotland)

Sale Sharks vs Cardiff Blues at AJ Bell Stadium
Referee: Pierre Brousset (France)
Assistant referees: Adrien Descottes (France), Eric Soulan (France)
Citing commissioner: Patrice Frantschi (France)

Worcester Warriors vs Oyonnax at Sixways
Referee: Frank Murphy (Ireland)
Assistant referees: Stuart Gaffikin (Ireland), Jonathan Peak (Ireland)
Citing commissioner: Gordon Black (Ireland)

Newcastle Falcons vs Bordeaux-Bègles at Kingston Park
Referee: Ian Davies (Wales)
Assistant referees: Adam Jones (Wales), Elgan Williams (Wales)
Television match official: Neil Hennessy (Wales)
Citing commissioner: Maurizio Vancini (Italy)

Edinburgh vs London Irish
Referee: Sean Gallagher (Ireland)
Assistant referees: Mark Patton (Ireland), Richard Kerr (Scotland)
Citing commissioner: Jean-Etienne Bernard (France)

Brive vs Connacht
Referee: Craig Maxwell-Keys (England)
Assistant referees: Christophe Ridley (England), Wayne Falla (England)
Television match official: David Sainsbury (England)
Citing commissioner: John Byett (England)

Continental Shield

Heidelberger vs Petrarca at Sportzentrum Süd
Referee: Andrea Piardi (Italy)
Assessor: Michael Carroll (Ireland)

Timisoara Saracens vs Calvisano at Dan Paltinisanu Stadium
Referee: Nika Amashukeli (Georgia)

Viadana vs Batumi at Stadio Pier Luigi Zaffanella
Referee: Iñigo Atorrasagasti (Spain)

Rovigo vs CDUL at Stadio Mario Battaglini
Referee: Ben Blain (Scotland)
Assessor: Bertie Smith (Ireland)

B&I Cup, Round 3

Munster A vs Bedford Blues at Irish Independent Park
Referee: Dewi Phillips (Wales)
Assistant referees: Richard Horgan (Ireland), Enda O'Shea (Ireland)
Assessor: Tim O'Brien (Ireland)

Bristol vs Leinster at Ashton Gate Stadium
Referee: Gareth John (Wales)
Assistant referees: Simon Adams (England), Simon Park (England)
Assessor: Lloyd Jackson (England)

Doncaster Knights vs Cardiff Blues Select at Castle Park
Referee: Jonny Erskine (Ireland)
Assistant referees: Brian Ravenhill (England), Robert Warburton (England)
Assessor: Sam Collins (England)

Yorkshire Carnegie vs Dragons Select at Huddersfield YMCA RUFC
Referee: Michael Hudson (England)
Assistant referees: Simon Adams (England), Nick Marshall (England)
Assessor: Peter Farrell (England)

Richmond vs Connacht Eagles at Richmond Athletic Ground
Referee: Sara Cox (England)
Assistant referees: Gareth Holsgrove (England), Veryan Boscowen (England)
Assessor: Robin Goodliffe (England)

Scarlets Select vs Cornish Pirates at Carmarthen Park
Referee: Robert O'Sullivan (Ireland)
Assistant referees: Simon Rees (Wales), Jackie Boswell (Wales)
Timekeeper: David Morgan (Wales)

Jersey Reds vs London Scottish at Stade Santander International
Referee: Jack Makepeace (England)
Assistant referees: Michael Patz (England), Jonathan Healy (England)
Assessor: Steve Leyshon (England)

Rotherham Titans vs Ealing Trailfinders at Clifton Lane
Referee: Fergus Kirby (England)
Assistant referees: Lionel Spooner (England), Ian Bibey (England)
Assessor: Steve Leyshon (England)

Hartpury College vs Ulster Ravens at Hartpury College
Referee: Karl Dickson (England)
Assistant referees: William Burton (England), Phil Watters (England)
Assessor: Lloyd Jackson (England)
assistant referees' coach: Peter Huckle (England)

Nottingham vs Ospreys Select at Lady Bay Sports Ground
Referee: Nigel Correll (Ireland)
Assistant referees: Peter Allan (England), Simon Dodd (England)
Assessor: Darren Gamage (England) 

Interservice Friendly

Wales Fire Service vs England Fire Service at Caerphilly RFC
Referee: Richard Deacy (Wales)
Assistant referees: Simon Beard (Wales), Matthew Leon (Wales)

Domestic

France

Pro D2. Round 15

Montauban vs Biarritz at Stade Sapiac
Referee: Thierry Mallet
Assistant referees: Pierre Puharre, Alexandre Vallon

Mont-de-Marsan vs Nevers at Stade Guy Boniface
Referee: Laurent Millotte
Assistant referees: Éric Gleyze, Jean-Marie Bouvier

Grenoble vs Angoulême at Stade des Alpes
Referee: Ludovic Carrillo
Assistant referees: Benoît Albert, Thierry Devais

Bayonne vs Narbonne at Stade Jean Dauger
Referee: Mathieu Delpy
Assistant referees: Maxime Rouquié, Fabien Soucaret

Carcassonne vs Dax at Stade Albert-Domec
Referee: Vincent Blasco Baque
Assistant referees: Mickaël Simon, Christophe Gaillardon

Vannes vs Aurillac at Stade de la Rabine
Referee: Cédric Clave
Assistant referees: Romain Bruyere, Richard Duhau

Perpignan vs Massy at Stade Aimé Giral
Referee: Pierre-Baptiste Nuchy
Assistant referees: Cyrille Le gall, Johann Lobregat

Béziers vs Colomiers at Stade de la Méditérranée
Referee: François Bouzac
Assistant referees: Loïc Frayssinet, Benoît Escoubet

Hong Kong

Premiership

Herbert Smith Freehills HKCC Vs. Natixis HKFC at Aberdeen
Referee: Stephen Copeman
Assistant referees: Dewi Rowlands, Graeme Martin
Assessor: Tobi Lothian

Bloomberg HK Scottish Vs. Societe Generale Valley at Shep Kip Mei
Referee: Matt Rodden
Assistant referees: Patrick Kwok, Mark Jackson
Assessor: Stan Harman

Kowloon RFC Vs. Borrelli Walsh USRC Tigers at So Kon Po
Referee: Tim Baker
Assistant referees: Christophe Labaune, Lawrence Wilkinson
Assessor: Peter White

Ireland

Ulster Bank League, Division 1

Lansdowne vs University College Dublin at Lansdowne Rd
Referee: Barrie O'Connell

University College Cork vs UL Bohemian at Mardyke Grounds
Referee: Chris Harrington

Shannon vs Ballynahinch at Thomond Park
Referee: Leo Colgan

Dublin University vs Clontarf at College Park
Referee: Shane Kierans

Buccaneers vs St. Mary's College at Dubarry Park
Referee: Paul Haycock

Cork Constitution vs Garryowen at Temple Hill
Referee: Eddie Hogan-O'Connell

Young Munster vs Terenure College at Tom Clifford Park
Referee: Chris Busby

Dolphin vs Banbridge at Musgrave Park
Referee: Dermot Blake

Old Wesley vs Naas at Donnybrook
Referee: Joy Neville

Old Belvedere vs Ballymena at Anglesea Road
Referee: Oisin Quinn

Women

Interprovincial

Munster vs Ulster at Garryowen FC
Referee: Tommy O'Donoghue

Leinster vs Connacht at Donnybrook
Referee: Chris Lough

Spain

División De Honor, Round 11

Independiente vs Salvador
Referee: Eki Fanlo (Guipúzcoa)

Alcobendas vs UE Santboiana
Referee: Arnaltz Bilbao (Guipúzcoa)

Gernika vs Ordizia
Referee: Pedro Montoya (Álava)

Hernani vs Getxo
Referee: Alhambra Nievas (Granada)

FC Barcelona vs Cisneros
Referee: Iñigo Atorrasagasti (Guipúzcoa)

Valladolid RAC vs La Vila
Referee: Marc Riera (Barcelona)

División De Honor Femenina, Round 5

Sanse Scrum vs Cisneros
Referee: Pancho Benegas (Madrid)

Inef Barcelona vs Majadahonda
Referee: Joshua Bellido (Barcelona)

Olímpico Pozuelo vs Getxo
Referee: Luis García-Mon (Madrid)

Crat A Coruña vs Hortaleza
Referee: Juan Manuel Gárate (Cantabria)

División De Honor B

Campus Ourense vs Salvador “B”
Referee: Luis Ferdinandez Díaz (Madrid)

Zarautz vs Durango
Referee: Iñaki Vergara (Guipuzcoa)

Vigo vs Real Oviedo
Referee: Alberto Ruíz Garcia (Vizcaya)

Aparejad Burgos vs Coruña
Referee: Belarmino Alvarez (Asturias)

Uribealdea vs Eibar
Referee: Gonzalo Pardo (Madrid)

Bera Bera vs Santander
Referee: José Bogas (Barcelona)

Inter Cullera vs Poble Nou
Referee: Alfonso Mirat (Madrid)

Les Abelles vs UE Santboiana “B”
Referee: Ignacio Chaves (Madrid)

L’Hospitalet vs Tatami
Referee: Pedro Pérez Gómez (Toledo)

CAU Valencia vs Sant Cugat
Referee: Iñaki Muñoz (Madrid)

Fenix vs Valencia
Referee: Luis Santos (León)

Barca Univer Club vs Barbarian Calvia
Referee: Óscar Martínez (Castellón)

AD Ing Industriales vs Cáceres
Referee: Alberto Requena (Granada)

Arquitectura vs Trocadero Marbella
Referee: Fernando Raposo (Valladolid)

Ciencias Sevilla vs Olímpico
Referee: José Beltrán (Valencia)

Pozuelo vs UR Almeria
Referee: Andoni Susperregi (Guipúzcoa)

CDU Granada vs Cisneros “B”
Referee: Josué García Diez (Barcelona)

Liceo Francés vs Alcobendas “B”
Referee: Francisco Benegas (Madrid)

PV: 2
Referees To 10 December 2017 | Rugby365