Referees to 16 April 2018
In South Africa there is the Varsity Cup final between Maties of Stellenbosch and the Pukke of Potchefstroom. It promises to be a close encounter.
In France, the Pro D2 ends its league rounds. Then there are the semifinals and the final to come.
International
Rugby Europe
Montenegro vs Bulgaria at Nikšic, Montenegro
Referee: Rami Aro (Sweden)
Luxembourg vs Finland at Stade Josy Barthel, Luxembourg
Referee: Gert Visser (Netherlands)
Commonwealth Games
Gold Coast, Australia, 11 April 2018 – 13 April 2018
Men
Referees: Craig Evans (Wales), Sam Grove-White (Scotland), Richard Haughton (England), Richard Kelly (New Zealand), Damon Murphy (Australia), Rasta Rasivhenge (South Africa), Tevita Rokovereni (Fiji), Jordan Way (Australia)
Women
Referees: Aimee Barrett-Theron (South Africa), Sara Cox (England), Hollie Davidson (Scotland), Rose LaBrèche (Canada), Rebecca Mahoney (New Zealand)
PRO 14, Round 20
Edinburgh vs Scarlets at Myreside
Referee: Stuart Berry (South Africa)
Assistant referees: David Sutherland ((Scotland)), Dunx McClement ((Scotland))
Television match official: Charles Samson ((Scotland))
Glasgow Warriors vs Connacht at Scotstoun Stadium
Referee: Frank Murphy (Ireland)
Assistant referees: David Wilkinson (Ireland), Jonny Erskine (Ireland)
Television match official: Simon McDowell (Ireland)
Leinster vs Benetton Treviso at RDS Arena
Referee: Ben Whitehouse (Wales)
Assistant referees: Aled Evans (Wales), Jonathan Peak (Wales)
Television match official: Jon Mason (Wales)
Assessor: Bertie Smith (Ireland)
Ulster vs Osprey at Kingspan Stadium
Referee: Andy Brace (Ireland)
Assistant referees: Joy Neville (Ireland), John Carvill (Ireland)
Television match official: Kevin Beggs (Ireland)
Assessor: Michael Carroll (Ireland)
Zebre vs Newport Gwent Dragons at Stadio Lanfranchi
Referee: George Clancy (Ireland)
Assistant referees: Nigel Correll (Ireland), Manuel Bottino (Italy)
Television match official: Leo Colgan (Ireland)
Cheetahs vs Munster at Toyota Stadium
Referee: Mike Adamson (Scotland)
Assistant referees: Lloyd Linton (Scotland), Ben Crouse (South Africa)
Television match official: Shaun Veldsman (South Africa)
Kings vs Cardiff Blues at Nelson Mandela Bay Stadium
Referee: Sean Gallagher (Ireland)
Assistant referees: Quinton Immelman (South Africa), Ruhan Meiring (South Africa)
Television match official: Johan Greeff (South Africa)
Super Rugby, Round 9
Hurricanes vs Chiefs at Westpac Stadium, Wellington
Referee: Jamie Nutbrown (New Zealand)
Assistant referees: Ben O'Keeffe (New Zealand), Cam Stone (New Zealand)
Television match official: Glenn Newman (New Zealand)
Rebels vs Jaguares at AAMI Park, Melbourne
Referee: Nicholas Berry (Australia)
Assistant referees: William Houston (Australia), Graham Cooper (Australia)
Television match official: Damien Mitchelmore (Australia)
Highlanders vs Brumbies Forsyth Barr Stadium, Dunedin
Referee: Mike Fraser (New Zealand)
Assistant referees: Ben O'Keeffe (New Zealand), James Doleman (New Zealand)
Television match official: Glenn Newman (New Zealand)
Sharks vs Bulls at Kings Park, Durban
Referee: Egon Seconds (South Africa)
Assistant referees: AJ Jacobs (South Africa), Cwengile Jadezweni (South Africa)
Television match official: Marius Jonker (South Africa)
Sunwolves vs Blues at Prince Chichibu Memorial Stadium, Tokyo
Referee: Nick Briant (New Zealand)
Assistant referees: Shuhei Kubo (Japan), Tasuku Kawahara (Japan)
Television match official: Minoru Fuji (Japan)
Waratahs vs Queensland Reds at Sydney Cricket Ground
Referee: Angus Gardner (Australia)
Assistant referees: Marius van der Westhuizen (South Africa), James Leckie (Australia)
Television match official: George Ayoub (Australia)
Friendly
South Africa Under-20 vs Georgia at Markötter Stadium, Stellenbosch
Referee: Cwengile Jadezweni (South Africa)
Domestic
England
Premiership
Newcastle Falcons vs Sale Sharks
Referee: Craig Maxwell-Keys
Assistant referees: Jack Makepeace, John Meredith
Television match official: Trevor Fisher
Timekeeper: David Hudson
Assessor: Nigel Yates
Gloucester vs Harlequins
Referee: Luke Pearce
Assistant referees: Anthony Woodthorpe, Jonathan Healy
Television match official: Graham Hughes
Timekeeper: Laurie Bryant
Assessor: Jerry Wallis
Citing commissioner: Ashley Rowden
Leicester Tigers vs Northampton Saints
Referee: Matthew Carley
Assistant referees: Tom Foley, Paul Dix
Television match official: Sean Davey
Timekeeper: Paul Stanley
Assessor: Martin Fox
Citing commissioner: John Byett
Wasps Worcester Warriors
Referee: Ian Tempest
Assistant referees: Adam Leal, Wayne Falla
Television match official: Stuart Terheege
Timekeeper: Mike Hamlin
Assessor: Gary Welsh
Citing commissioner: Pete Larter
London Irish vs Exeter Chiefs
Referee: John-Paul Doyle
Assistant referees: Hamish Smales, Nigel Carrick
Television match official: David Sainsbury
Timekeeper: John Burtenshaw
Assessor: Chris White
Citing commissioner: Buster White
Saracens vs Bath
Referee: Karl Dickson
Assistant referees: Christophe Ridley, Peter Allan
Television match official: Geoffrey Warren
Timekeeper: Roy Marfleet
Assessor: Brian Campsall
Citing commissioner: Nick Wood
Championship
Bristol vs Doncaster Knights
Referee: Greg Macdonald
Assistant referees: Paul Burton, Robert Warburton
Television match official: David Rose
Timekeeper: Ian Bibey
Assessor: Lloyd Anthony Jackson & Peter Huckle
Citing commissioner: Andrew Pearce
Rotherham Titans vs Yorkshire Carnegie
Referee: Dean Richards
Assistant referees: William Burton, Matthew Daubney
Assessor: Peter Farrell
Citing commissioner: Paul Burke
Jersey Reds vs Nottingham
Referee: Steve Lee
Assistant referees: Philip Watters, Simon Park
Assessor: Brian Campsall
Citing commissioner: Grant Seely
Ealing Trailfinders vs Hartpury College
Referee: Tim Wigglesworth
Assistant referees: Simon Adams, Fergus Kirby
Assessor: Sam Collins
Citing commissioner: Liam McTiernan
Bedford Blues vs Cornish Pirates
Referee: Michael Hudson
Assistant referees: Simon McConnell, Michael Patz
Assessor: Darren Gamage & Robin Goodliffe
Citing commissioner: Danny Rumble
Women
Harlequins Ladies vs Wasps FC Ladies
Referee: Nick Wood
Assistant referees: Tracy Pettingale, Matthew Shales
Citing commissioner: Duncan Bell
Saracens Women vs Gloucester-Hartpury Women
Referee: Adam Wookey
Assistant referees: tba, Paul Carroll
Assessor: Paul Dunnett
Citing commissioner: James Hall
Friendly
Royal Air Force vs Army
Referee: Jack Makepeace
France
Top 14, Round 24
Toulon vs Montpellier at Orange Vélodrome
Referee: Romain Poite
Assistant referees: Cyril Lafon, Patrick Pechambert
Television match official: Mourad Zitouni
Pau vs Agen at Stade du Hameau
Referee: Tual Trainini
Assistant referees: Jonathan Castaignède, Éric Soulan
Television match official: Éric Gauzins
Oyonnax vs Brive at Stade Charles Mathon
Referee: Pascal Gaüzère
Assistant referees: Ludovic Cayre, Bruno Gabaldon
Television match official: Éric Briquet-Campin
Clermont vs Bordeaux-Bègles at Parc des Sports Marcel Michelin
Referee: Cédric Marchat
Assistant referees: François Bouzac, Laurent Breil
Television match official: Eric Gonthier
Lyon vs Stade Français at Matmut Stadium Gerland
Referee: Laurent Cardona
Assistant referees: Alexandre Ruiz, Thierry Guilloton
Television match official: Maxime Chalon
La Rochelle vs Castres at Stade Marcel Deflandre
Referee: Jérôme Garcès
Assistant referees: Jonathan Dufort, Akim Hadj Bachir
Television match official: Philippe Bonhoure
Toulouse vs Racing 92 at Stade Ernest Wallon
Referee: Mathieu Raynal
Assistant referees: Sébastien Minery, S Hebert
Television match official: Laurent Sclafer
Pro D2
Narbonne vs Bayonne at Parc des Sports et de l'Amitié
Referee: Sébastien Boyer
Assistant referees: Maxime Rouquié , Walter Prache
Aurillac vs Mont-de-Marsan at Stade Jean-Alric
Referee: Vincent Blasco-Baque
Assistant referees: Régis Guatelli, Fabrice Hand
Colomiers vs Massy at Stade Michel Bendichou
Referee: Thomas Chereque
Assistant referees: Loïc Frayssinet, Christian Coussan
Dax vs Vannes at Stade Maurice Boyau
Referee: Laurent Carrillo
Assistant referees: Jean Lespes, Sylvain Jaymes
Biarritz vs Montauban at Parc des Sports d'Aguilera
Referee: Luc Ramos
Assistant referees: Hervé Lasausa Lespy Labaylette, Jacques De Lemos
Angoulême vs Grenoble at Stade Chanzy
Referee: Thierry Mallet
Assistant referees: Mathieu Delpy, Laurent Guillermard
Béziers vs Nevers at Stade de la Méditérranée
Referee: Pierre-Baptiste Nuchy
Assistant referees: Nicolas Datas, Thierry Devais
Perpignan vs Carcassonne at Stade Aimé Giral
Referee: Flavien Hourquet
Assistant referees: Benoît Albert, Fabien Soucaret
Ireland
Ulster Bank, Division 1
University College Dublin vs Young Munster at UCD Bowl
Referee: Chris Harrington
Garryowen vs St Mary's College at Dooradoyle
Referee: Eddie Hogan-O'Connell
Terenure vs Dublin University at Lakelands
Referee: Joy Neville
Clontarf vs Cork Constitution at Castle Avenue
Referee: John Lacey
Banbridge vs UL Bohemians at Rifle Park
Referee: Kieran Barry
Lansdowne vs Buccaneers at Lansdowne Road
Referee: Oisin Quinn
Naas vs Dolphin at Forenaughts
Referee: Mark Patton
Ballymena vs Old Wesley at Eaton Park
Referee: Robert O'Sullivan
Ballynahinch vs Old Belvedere at Ballymacarn Park
Referee: Shane Kierans
Shannon vs University College Cork at Thomond Park
Referee: Stuart Gaffikin
Italy
Eccellenza, Round 18
Toscana Aeroporti I Medicei vs Viadana
Referee: Alan Falzone
Reggio vs San Donà
Referee: Luca Trentin
Calvisano vs Mogliano
Referee: Giuseppe Vivarini
Padova vs Rovigo
Referee: Emanuele Tomò
Fiamme Oro Rugby vs Lazio
Referee: Matteo Liperini
South Africa
Friendly
Eastern Province Kings vs Border Bulldogs at Nelson Mandela Stadium, Port Elizabeth
Referee: Ruhan Meiring
Varsity Cup
Promotion/ Relegation
Central University of Technology vs Walter Sisulu University at Danie Craven Stadium, Stellenbosch
Referee: Stephan Geldenhuys
Assistant referees: Cwengile Jadezweni, Divan Uys
Television match official: Joey Klaaste-Salmans
Koshuis Final
Patria (North West University) vs Vishuis (University of the Free State) at Danie Craven Stadium, Stellenbosch
Referee: Divan Uys
Varsity Cup Final
Maties vs Pukke at Danie Craven Stadium, Stellenbosch
Referee: AJ Jacobs
Assistant referees: Cwengile Jadezweni, Stephan Geldenhuys
Television match official: Shaun Veldsman
Spain
División De Honor, Round 21
Independiente vs La Vila
Referee: Alfonso Mirat (Madrid)
Alcobendas vs Salvador
Referee: Pedro Montoya (Vitoria)
Gernika vs U.E. Santboiana
Referee: Luis Muñoz (Madrid)
Hernani vs Ordizia
Referee: Iñigo Atorrasagasti (Guipuzcoa)
FC Barcelona vs Getxo
Referee: Jorge Molpeceres (Barcelona)
Valladolid RAC vs Cisneros
Referee: Marc Riera (Barcelona)
Wales
Premiership
Llanelli vs Neath
Referee: Nigel Owens
Assistant referees: Mathew Jonathan Thomas, Julian Thomas
Bargoed vs Ebbw Vale
Referee: Dewi Phillips
Assistant referees: Richard Brace, Mark Butcher
Carmarthen vs Newport
Referee: Wayne Davies
Assistant referees: Peter Evans, Richard Thomas
Aberavon vs Pontypridd
Referee: Ian Davies
Assistant referees: John Darcy, Richard Hughes
Swansea vs Merthyr
Referee: Aaron Parry
Assistant referees: Richard Jones, Kieran Hooper
RGC vs Bedwas
Referee: Elgan Williams
Assistant referees: Dylan Llyr Jones, Sion Wynne
Television match official: Sean Brickell
Llandovery vs Bridgend
Referee: Tom Spurrier
Assistant referees: Jason Griffiths, Colin Phillips
Cross Keys vs Cardiff
Referee: Dan Jones
Assistant referees: Ben Porte, Alan Sheppard