Scores
Sorry there are no live games.
See what's coming up.
No games this week.
Full schedule >
Tue 13 Feb 2018 | 09:02

Referees to 19 February 2018

Referees to 19 February 2018
Tue 13 Feb 2018 | 09:02

Referees to 19 February 2018

SHARE

When Jaco Peyper blows his whistle at Newlands at 15.00, he will start 2018 Super Rugby.

By Paul Dobson, Moonsport

This is Round1 and involves only the South African conference. The other two – Australia and New Zealand – start in Round 2.

Because it is a rest week in the Six Nations, there is lots of club rugby in Europe's.

In the Americas, the Americas Cup goes on from Punte del Este to Vancouver Island.

International

Rugby Europe Championship

Russia vs Belgium
Referee: Iñigo Atorrasagasti
Assistant referees: Jorge Molpeceres, Eki Fanlo

Germany vs Georgia
Referee: Craig Evans
Assistant referees: Mike English, Dewi Philips

Spain vs Romania
Referee: Thomas Charabas
Assistant referees: Vivien Praderie, Cyrille Le Gall

Americas Cup, Round 4

Canada vs Brazil at Westhills Stadium, Langford
Referee: Kurt Weaver (USA)

USA vs Chile at Titan Stadium, Fullerton, California
Referee: Chris Assmus (Canada)

Uruguay vs Argentina XV at Estadio Domingo Burgueno, Maldonado, Punta del Este
Referee: Henrique Platais (Brazil)

Under-19

France vs Georgia at Marcoussis
Referee: Chris Busby (Ireland)

Super Rugby, Round 1

Stormers vs Jaguares at Newlands
Referee: Jaco Peyper
Assistant referees: Marius van der Westhuizen, Egon Seconds
Television match official: Christie du Preez

Lions vs Sharks at Ellis Park
Referee: Glen Jackson
Assistant referees: AJ Jacobs, Cwengile Jadezweni
Television match official: Marius Jonker

Pro 14, Round 15

Ulster vs Edinburgh Rugby at Kingspan Stadium
Referee: Nigel Owens (Wales)
Assistant referees: Andy Brace (Ireland), Adam Jones (Wales)
Television match official: Jon Mason (Wales)

Cardiff Blues vs Munster at Cardiff Arms Park
Referee: Stuart Berry (South Africa)
Assistant referees: Dan Jones (Wales), Rhys Thomas (Wales)
Television match official: Tim Hayes (Wales)

Leinster vs Scarlets at RDS Arena
Referee: John Lacey (Ireland)
Assistant referees: Frank Murphy (Ireland), Jonathan Peak (Ireland)
Television match official: Simon McDowell (Ireland)

Dragons vs Benetton Rugby at Rodney Parade
Referee: Quinton Immelman (South Africa)
Assistant referees: Ian Davies (Wales), Simon Rees (Wales)
Television match official: Neil Hennessy (Wales)

Ospreys vs Southern Kings at Liberty Stadium
Referee: David Wilkinson (Ireland)
Assistant referees: Stuart Gaffkin (Ireland), Richard Kerr (Ireland)
Television match official: Simon McDowell (Ireland)

Glasgow Warriors vs Cheetahs at Scotstoun
Referee: George Clancy (Ireland)
Assistant referees: Sean Gallagher (Ireland), Sam Grove-White (Scotland)
Television match official: Brian MacNeice (Ireland)

Connacht vs Zebre at The Sportsground
Referee: Mike Adamson (Scotland)
Assistant referees: Lloyd Linton (Scotland), Gianluca Gnecchi (Italy)
Television match official: Andrew Cymene (Scotland)

Domestic

England

Premiership

Sale Sharks vs Saracens
Referee: Luke Pearce
Assistant referees: Gary Welsh, Adam Leal
Television match official: Stuart Terheege
Timekeeper: Anthony Turner
Assessor: Wayne Falla
Citing commissioner: Pete Larter

Newcastle Falcons vs Bath
Referee: Matthew Carley
Assistant referees: Martin Fox, Craig Maxwell-Keys
Television match official: Keith Lewis
Timekeeper: David Hudson
Assessor: Peter Allan
Citing commissioner: Andy Blyth

Northampton Saints vs London Irish
Referee: Ian Tempest
Assistant referees: Brian Campsall, Simon Harding
Television match official: Trevor Fisher
Timekeeper: Paul Stanley
Assessor: Jonathan Healy
Citing commissioner: Ashley Rowden with Alan Mansell

Worcester Warriors vs Gloucester
Referee: Tom Foley
Assistant referees: Nigel Yates, Jack Makepeace
Television match official: Geoffrey Warren
Timekeeper: Laurie Bryant
Assessor: Paul Dix
Citing commissioner: Dave Guyan with Jay Curts

Leicester Tigers vs Harlequins
Referee: Wayne Barnes
Assistant referees: Luke Pearce, Hamish Smales
Television match official: David Grashoff
Timekeeper: Mike Hamlin
Assessor: Andrew Vertigan
Assistant referees' coach: Robin Goodliffe
Citing commissioner: Shaun Gallagher

Wasps vs Exeter Chiefs
Referee: John-Paul Doyle
Assistant referees: Anthony Woodthorpe, Karl Dickson
Assessor: Christopher White

Championship

Nottingham vs Cornish Pirates
Referee: Tim Wigglesworth
Assistant referees: Ian Bibey, Brian Ravenhill
Assessor: Stephen Leyshon
Citing commissioner: Paul Burke

Jersey Reds vs Ealing Trailfinders
Referee: Christophe Ridley
Assistant referees: Sam Collins, Lionel Spooner
Citing commissioner: Paul Hull

Rotherham Titans vs Bedford Blues
Referee: Fergus Kirby
Assistant referees: Michael Patz, tba
Assessor: Peter Farrell
Citing commissioner: James Hall

London Scottish vs Bristol
Referee: Karl Dickson
Assistant referees: Michael Hudson, Nick Marshall
Assessor: Lloyd Jackson
Assistant referees' coach: Peter Huckle
Citing commissioner: Pete Larter

Doncaster Knights vs Hartpury College
Referee: Steve Lee
Assistant referees: Matthew O'Grady, Gregory Garner
Assessor: Stephen Leyshon
Citing commissioner: Budge Pountney

Yorkshire Carnegie vs Richmond
Referee: Andrew Jackson
Assistant referees: Chris Sharp, Simon Park
Assessor: Darren Gamage
Citing commissioner: John Byett

Women's Premiership

Harlequins Ladies vs Worcester Valkyries
Referee: Katherine Ritchie
Assistant referees: Stephen Light, Alan Londesbrough
Assessor: Paul Dunnett
Citing commissioner: Grant Seely

Wasps FC Ladies vs Bristol Ladies
Referee: Jack Sutton
Assistant referees: Glenn O'Hara, Melanie Liley
Citing commissioner: Danny Rumble

Saracens Women vs Gloucester-Hartpury Women's RFC
Referee: Joe James
Assistant referees: Robert Carnell, Peter Crouch
Assessor: Geoff Williams
Citing commissioner: Liam McTiernan

Loughborough Lightning vs Darlington Mowden Park Sharks
Referee: Laura Pettingale
Assistant referees: tba, Daniel Rowlands
Assessor: Geoffrey Blackburn
Citing commissioner: Buster White

Richmond vs Firwood Waterloo Ladies
Referee: Calum Howard
Assistant referees: Niamh Hennessy, Katherine Ritchie
Citing commissioner: Duncan Bell

France

Top 14, Round 17

Toulon vs Stade Français at Stade Mayol
Referee: Cédric Marchat
Assistant referees: Nicolas Datas, Jacques De Lemos
Television match official: Philippe Bonhoure

Brive vs Pau at Stade Amédée Domenech
Referee: Romain Poite
Assistant referees: Flavien Hourquet, Laurent Breil
Television match official: Mourad Zitouni

Agen vs Toulouse at Stade Armandie
Referee: Mathieu Raynal
Assistant referees: Jonathan Gasnier, Frédéric Chazal
Television match official: Éric Gauzins

Lyon vs Clermont at Matmut Stadium Gerland
Referee: Laurent Cardona
Assistant referees: Alexandre Ruiz, Bruno Gabaldon
Television match official: Laurent Sclafer

Bordeaux-Bègles vs Castres at Jacques Chaban-Delmas
Referee: Tual Trainini
Assistant referees: Mathieu Noirot, Patrick Pechambert
Television match official: Éric Briquet Campin

Racing 92 vs La Rochelle at U Arena
Referee: Pierre Brousset
Assistant referees: Julien Castaignède, Laurent Perrin
Television match official: Denis Grenouillet

Pro D2, Round 23

Perpignan vs Vannes at Stade Aimé Giral
Referee: Cédric Clave
Assistant referees: Régis Guatelli, Sylvain Jaymes

Béziers vs Massy at Stade de la Méditérranée
Referee: Hervé Lasausa Lespy Labaylette
Assistant referees: Benoît Albert, Christophe Gaillardon

Dax vs Angoulême at Stade Maurice Boyau
Referee: Stéphane Boyer
Assistant referees: Loïc Frayssinet, Didier Dayre

Nevers vs Mont-de-Marsan at Stade du Pré Fleuri
Referee: Vincent Blasco-Baque
Assistant referees: Alexis Darche, Fabrice Hand

Bayonne vs Aurillac at Stade Jean Dauger
Referee: Patrick Nuchy
Assistant referees: Stéphane Crapoix, Nicolas Roche

Carcassonne vs Colomiers at Stade Albert-Domec
Referee: François Bouzac
Assistant referees: Frédéric Masse, Bruno Escoubet

Narbonne vs Biarritz at Parc des Sports et de l'Amitié
Referee: Laurent Millotte
Assistant referees: Thomas Chereque, Johann Lobregat

Grenoble vs Montauban at Stade des Alpes
Referee: Luc Ramos
Assistant referees: David Beun, Alexandre Vallon

Ireland

Ulster Bank League, Division 1

Terenure vs Clontarf at Lakelands
Referee: Joy Neville

Lansdowne vs St Mary's at Lansdowne Road
Referee: Nigel Correll

Shannon vs UL Bohemians at Thomond Park
Referee: Robert O'Sullivan

Dublin University vs Buccaneers at College Park
Referee: Leo Colgan

University College Dublin vs Garryowen at UCD Bowl
Referee: Mark Patton

Young Munster vs Cork Constitution at Tom Clifford Park
Referee: Paul Haycock

Ballynahinch vs Banbridge at Ballymacarn Park
Referee: Andy Brace

Old Wesley vs University College Cork at Donnybrook
Referee: John Carvill

Ballymena vs Naas at Eaton Park
Referee: Chris Harrington

Old Belvedere vs Dolphin at Anglesea Road
Referee: Jonny Erskine

Italy

Eccellenza, Round 13

San Donà vs Lazio
Referee: Manuel Bottino

Petrarca Padova vs Calvisano
Referee: Claudio Blessano

Viadana vs Rovigo
Referee: Matteo Liperini

Toscana Aeroporti I Medicei vs Mogliano Rugby
Referee: Federico Meconi

Fiamme Oro vs Conad Reggio
Referee: Vincenzo Schipani  

Scotland

Premiership

Ayr vs Hawick
Referee: David Sutherland
Assistant referees: Dunx McClement, Alistair Watt

Boroughmuir vs Waytsonians
Referee: Ross Mabon
Assistant referees: Ian Kenny, Stephen Ward

Currie Chieftains vs Marr
Referee: Steven Turnbull
Assistant referees: Keith Allen, Digby Thomas

Melrose vs Heriot's
Referee: Ben Blain
Assistant referees: Graeme Ormiston, Andrew Cymene

Stirling County vs Glasgow Hawks
Referee: Sam Grove-White
Assistant referees: Tom French, Colin George

South Africa

Varsity Cup

NMU vs Wits at NMU Stadium, Port Elizabeth
Referee: Rasta Rasivhenge
Assistant referees: Local
Television match official: Christie du Preez

NWU Pukke vs UJ at Fanie du Toit Sports Grounds, Potchefstroom
Referee: Cwengile Jadezweni
Assistant referees: Local
Television match official: Lesego Legoete

Maties vs CUT at Danie Craven Stadium, Stellenbosch
Referee: Archie Sehlako
Assistant referees: Local

UCT vs Shimlas at UCT, Cape Town
Referee: Meiring Ruhan
Assistant referees: Local

Varsity Shield

UWC vs Walter Sisulu University at UWC Sports Grounds, Cape Town
Referee: Aimee Barrett-Theron
Assistant referees: Local

Fort Hare vs Kwa-Zulu Natal at Davidson Stadium, Alice
Referee: Phumzile Mbewu
Assistant referees: Local

Rhodes vs TUT at Rhodes Great Field, Grahamstown
Referee: Rodney Boneparte
Assistant referees: Local

Spain

División De Honor, Round 16

FC Barcelona vs Getxo
Referee: Félix Villegas (Valladolid)

Valladolid RAC vs Alcobendas
Referee: Eki Fanlo (Guipúzcoa)

Ciencias Sevilla vs Ordizia
Referee: Marc Riera (Barcelona)

Hernani vs Salvador
Referee: Luis García-Mon (Madrid)

Cisneros vs UE Santboiana
Referee: David Castro (Asturias)

Gernika vs Independiente
Referee: Alfonso Mirat (Madrid)

División De Honor Femenina, Round 4

GE I EG vs Inef Barcelona
Referee: Josua Bellido (Barcelona)

Crat A Coruña vs Sanse Scrum
Referee: Belarmino Álvarez (Asturias)

Majadahonda vs Olímpico
Referee: Ignacio Chaves (Madrid)

Hortaleza vs Getxo
Referee: Gonzalo Pardo (Madrid)

División De Honor B, Round 18

Univer Bilbao vs Campus Ourense
Referee: Eduardo Cousillas (Cantabria)

Zarautz vs Crat A Coruña
Referee: Adrián Rodriguez Gutierrez (Cantabria)

Eibar vs Durango
Referee: Iñigo Atorrasagasti (Guipúzcoa)

Uribealdea vs Aparejad Burgos
Referee: Andrés Rodriguez Noriega (Asturias)

Real Oviedo vs Salvador B
Referee: Santiago Merino (Cantabria)

Vigo vs Bera Bera
Referee: Jorge Garcia Criado (Madrid)

RC L’Hospitalet vs UE Santboiana B
Referee: Andoni Susperregi (Guipúzcoa)

Fenix vs Valencia
Referee: José Bogas (Barcelona)

Barca Enginyers Rugby vs CAU Valencia
Referee: Manuel Gárate (Cantabria)

Tatami vs Barca Universitari
Referee: Jokin Osete (Navarra)

Les Abelles vs Sant Cugat
Referee: Alberto Requena (Granada)

Lavila vs Univer Rugby Murcia
Referee: Eliseo Patrón-Costas (Granada)

Car Cáceres vs Pozuelo
Referee: Fernando Raposo (Valladolid)

Atco Portuense vs AD Ing Industriales
Referee: José Beltrán (Valencia)

UR Almeria vs Arquitectura
Referee: Cristian Moreno (Barcelona)

Cisneros B vs Trocadero Marbella
Referee: Pedro Montoya (Álava)

Alcobendas B vs Liceo Francés
Referee: Francisco Benegas (Madrid)

Olímpico vs Helvetia
Referee: Iñaki Marquinez (Cantabria)

United Arab Emirates

West Asia Premiership

Bahrain vs Dubai Exiles
Referee: Norman Drake
Assistant referees: Eamon Heakin, Edwin Smith

DSC Eagles vs Jebel Ali Dragons
Referee: Shakeel Ahamed
Assistant referees: Maurice Butler, David Hague.
Coach: Ray Meerloo

Dubai Hurricanes vs Abu Dhabi Harlequins
Referee: Jaco De Wit 
Assistant referees: Stuart Hawkins, Marah F Hoessein
Coach: Alan Whitcombe

Wales

Premiership

Newport vs Llanelli
Referee: Rhys Thomas
Assistant referees: Justin Evans, Michael Sheehan

PV: 2
Referees To 19 February 2018 | Rugby365