Mon 29 Jan 2018 | 01:12

Referees to 5 February 2018

Referees to 5 February 2018
Mon 29 Jan 2018 | 01:12
Referees to 5 February 2018
SHARE

In South Africa, the Varsity Cup starts. it is played on a Monday and so we shall extend the weekly appointments to accommodate Mondays.

International

Six Nations, Round 1

Wales vs Scotland at Principality Stadium, Cardiff
Referee: Pascal Gaüzère (France)
Assistant referees: Romain Poite (France), Matthew Carley (England)
Television match official: David Grashoff (England)
Timekeeper: Huw Lewis (Wales)

France vs Ireland at Stade de France, Paris
Referee: Nigel Owens (Wales)
Assistant referees: Wayne Barnes (England), Paul Williams (New Zealand)
Television match official: Rowan Kitt (England)

Italy vs England at Stadio Olimpico, Rome
Referee: Mathieu Raynal (France)
Assistant referees: Jérôme Garcès (France), Nic Berry (Australia)
Television match official: Glenn Newman (New Zealand)

Under-20 Six Nations

Italy vs England at Stadio Enzo Bearzot, Gorizia
Referee: Ludovic Cayre (France)
Television match official: Éric Briquet-Campin (France)
Citing commissioner: Tim Lowry (Ireland)

France vs Ireland at Stade Chaban-Delmas, Bordeaux
Referee: Christophe Ridley (England)
Television match official: Stuart Terheege (England)
Citing commissioner: Maurizio Vancini (Italy)

Wales vs Scotland at Parc Eirias, Colwyn Bay
Referee: Frank Murphy (Ireland)
Assistant referees: David Wilkinson (Ireland), Robert O'Sullivan (Ireland)
Television match official: Brian MacNeice (Ireland)

Women's Six Nations

Wales vs Scotland at Parc Eirias, Colwyn Bay
Referee: Sean Gallagher (Ireland)
Assistant referees: Aimee Barrett-Theron (South Africa), tba (Wales)
Television match official: Claire Hodnett (England)
Assessor: Wayne Erickson (Australia)

France vs Ireland at Stade Ernest-Wallon, Toulouse
Referee: Ian Tempest (England)
Assistant referees: Graham Cooper (Australia), tba (France)
Television match official: Stefano Pennè (Italy)

Italy vs England at Stadio Mirabello, Reggio Emilia
Referee: Rose LaBrèche (Canada)
Assistant referees: Tim Baker (Hong Kong), tba (Italy)
Television match official: Kevin Beggs (Ireland)
Assessor: Johan Sheehan (Ireland)

World Cup Qualifier, 2nd Leg

Uruguay won the first leg in Vancouver 38-29.

Uruguay vs Canada in Montevideo
Referee: Luke Pearce (England)
Assistant referees: Federico Alselmi (Argentina), Pali De Luca (Argentina)

Americas Championship

Round 2

USA vs Argentina XV at Stub Hub Center, Carson, California
Referee: Chris Assmus (Canada)

Chile vs Brazil at La Pintana, Santiago
Referee: Pali Deluca (Argentina)

Sevens

Hamilton, 3 – 4 February 2018

Referees: James Doleman (New Zealand), Craig Evans (Wales), Sam Grove-White (Scotland), Richard Kelly (New Zealand), Damon Murphy (Australia), Rasta Rasivhenge (South Africa), Matt Rodden (Hong Kong), Tevita Rokovereni (Fiji), Jordan Way (Australia)

Anglo-Welsh Cup

Ospreys vs Bath
Referee: Steve Lee (England)
Assistant referees: Gwyn Morris (Wales), Carwyn Williams (Wales)
Citing commissioner: Budge Pountney (England)

Newport Gwent Dragons vs Worcester Warriors
Referee: Andrew P Jackson (England)
Assistant referees: Dan Jones (Wales), Aled Liddington (Wales)
Citing commissioner: James Hall (England)

Northampton Saints vs Harlequins
Referee: Nic Berry (Australia)
Assistant referees: John-Paul Doyle (England), Hamish Smales (England)
Television match official: Keith Lewis (England)
Timekeeper: Eric Bullion (England)
Citing commissioner: Buster White (England)

Cardiff Blues vs London Irish
Referee: Michael Hudson (England)
Assistant referees: Gareth John (Wales), Rhys Jones (Wales)
Citing commissioner: Ashley Rowden (England)

Scarlets vs Sale Sharks
Referee: Adam Jones (Wales)
Assistant referees: Wayne Davies (Wales), Jason Griffiths (Wales)
Citing commissioner: Chris Catling (England)

Exeter Chiefs vs Saracens
Referee: Elgan Williams (Wales)
Assistant referees: Fergus Kirby (England), Clare Daniels (England)
Timekeeper: Laurie Bryant (England)
Assessor: Jerry Wallis (England)
Citing commissioner: John Charles (Wales)

Newcastle Falcons vs Gloucester
Referee: Matthew O'Grady (England)
Assistant referees: Tim Wigglesworth (England), Robert Warburton (England)
Timekeeper: Duncan Bell (England)
Assessor: Andrew Vertigan (England)
Citing commissioner: David Hudson (England)

Wasps vs Leicester Tigers
Referee: Ben Breakspear (Wales)
Assistant referees: Philip Watters (England), Paul Dix (England)
Television match official: Geoffrey Warren (England)
Timekeeper: Paul Stanley (England)
Assessor: Peter Farrell (England)
Citing commissioner: Nick Wood (England)

British & Irish Cup

Cornish Pirates vs Hartpury College
Referee: Aled Evans (Wales)
Assistant referees: Tom Spurrier (Wales), Mathew J Thomas (Wales)
Citing commissioner: James Milliner (England) 

Friendly

Highlanders vs Waratahs in Queenstown, New Zealand
Referee: Ben O’Keeffe (New Zealand)

Racing Metro 92 vs Sharks at Aberdeen, Hong Kong
Referee: Tim Baker (Hong Kong)
Referee: Lawrence Wilkinson (Hong Kong), Mark Jackson (Hong Kong)
Assessor: Stan Harman (Hong Kong)

Domestic

Australia

Friendly

Brumbies vs Rebels at Seiffert Oval, Queanbeyan
Referee: Will Houston 
Assistant referees: Matt Hogan, James Morris  

England

Friendly

Nottingham vs Army
Referee: Neil Chivers
Assistant referees: James O'Brien, Owen Taylor

France

Pro D2, Round 21

Montauban vs Carcassonne at Stade Sapiac
Referee: Régis Guatelli
Assistant referees: Benoît Mounier, Francis Giacomini

Angoulême vs Narbonne at Stade Chanzy
Referee: Fabien Hourquet
Assistant referees: Sylvain Brayelle, Christian Coussan

Mont-de-Marsan vs Dax at Stade Guy Boniface
Referee: Julien Castaignède
Assistant referees: Mathieu Delpy, Éric Soulan

Massy vs Nevers at Stade Jules Ladoumègue
Referee: Jonathan Gasnier
Assistant referees: Jérémy Rozier, Richard Duhau

Aurillac vs Béziers at Stade Jean-Alric
Referee: Cédric Clave
Assistant referees: Stéphane Boyer, Thierry Devais

Vannes vs Grenoble at Stade de la Rabine
Referee: Mathieu Noirot
Assistant referees: Ludovic Carrillo, Jean-Marie Bouvier

Biarritz vs Bayonne at Parc des Sports d'Aguilera
Referee: Tual Trainini
Assistant referees: Laurent Millotte, Jean-Luc Rebollal

Perpignan vs Colomiers at Stade Aimé Giral
Referee: Vivien Praderie
Assistant referees: Thomas Chereque, Sébastien Hebert

Hong Kong

Premiership

Hong Kong Football Club vs Bloomberg HK Scottish at HKFC
Referee: Tim Baker
Assistant referees: Rowan Turner, Edward Fitzgerald,
Assessor: Hugh Watkins

Herbert Smith Freehills HKCC vs Borrelli Walsh USRC Tigers at SKP
Referee: Patrick Kwok
Assistant referees: Karl Dickson (England), Craig Chan
Assessor: Andrew Tranent

Kowloon RFC vs Societe Generale Valley at KP-1
Referee: Karl Dickson (England)
Assistant referees: Patrick Kwok, Mark Jackson
Assessor: Peter White

Ireland

Ulster Bank League, Division 1

Clontarf vs UCD at Castle Avenue
Referee: Johnny Lacey

St Mary's vs Young Munster at Templeville Road
Referee: Johnny Erskine

Cork Constitution vs Dublin University at Temple Hill
Referee: Joy Neville

Garryowen vs Lansdowne Road at Dooradoyle
Referee: Kieran Barry

Buccaneers vs Terenure at Dubarry Park
Referee: Mark Patton

Naas vs Ballynahinch at Forenaughts
Referee: Eddie Hogan-O'Connell

University College Cork vs Ballymena at Mardyke
Referee: Leo Colgan

Dolphin vs Old Wesley
Referee: Oisin Quinn

Banbridge vs Shannon at Rifle Park
Referee: Shane Kierans

UL Bohemians vs Old Belvedere at Limerick University
Referee: Stuart Gaffkin

New Zealand

Friendlies

Crusaders vs Hurricanes in Greymouth
Referee: Brendon Pickerill

Chiefs vs Blues at Te Kuiti
Referee: Glen Jackson

Scotland

Premiership

Boroughmuir vs Stirling County at Lasswade
Referee: Keith Allen 
Assistant referees: Fergus Hollins, Alistair Watt

Glasgow Hawks vs Currie Chieftains
Referee: David Sutherland 
Assistant referees: Graeme Ormiston, Grant Denholm

Marr vs Melrose
Referee: Ian Kenny
Assistant referees: Craig Clark, Mhairi Hay

Waytsonians vs Hawick
Referee: Lloyd Linton
Assistant referees: Steven Turnbull, Digby Thomas  

South Africa

Friendly

Stormers vs Bulls at Boland Stadium, Wellington
Referee: Egon Seconds

Varsity Cup

Round 1

UP-Tuks vs Shimlas at Tuks Stadium, Pretoria
Referee: Paul Mente
Television match official: Johan Greeff

UJ vs Maties at UJ Stadium, Johannesburg
Referee: Stuart Berry
Television match official: Lesego Legoete

UCT vs Wits at UCT
Referee: Egon Seconds

NWU Pukke vs CUT at Fanie du Toit Sports Grounds, Potchefstroom
Referee: AJ Jacobs

Round 2

NMU vs UCT at NMU Stadium, Port Elizabeth
Referee: Cwengile Jadezweni

Wits vs UP-Tuks at Wits Rugby Stadium, Johannesburg
Referee: Jaco Pretorius

Maties vs Shimlas at Danie Craven Stadium, Stellenbosch
Referee: Quinton Immelman

UJ vs CUT at UJ Stadium, Johannesburg
Referee: Vusi Msibi

Spain

División De Honor, Round 16

Gernika vs Hernani
Referee: Eki Fanlo (Guipúzcoa)

Alcobendas vs FC Barcelona
Referee: Alhambra Nievas (Granada)

Independiente vs Valladolid RAC
Referee: Iñigo Atorrasagasti (Guipúzcoa)

Salvador vs Cisneros
Referee: Marc Riera (Barcelona)

UE Santboiana vs Getxo
Referee: Santiago Merino (Cantabria)

Ordizia vs La Vila
Referee: Jorge Molpeceres (Barcelona)

División De Honor B, Round 17

Santander vs Vigo
Referee: Andoni Susperregi (Guipúzcoa)

Aparejadores Burgos vs Zarautz
Referee: David Castro (Asturias)

Uribealdea vs Ourense
Referee: Iñaki Marquinez (Cantabria)

Bera Bera vs Salvador B
Referee: Luis Ferdinandez Díaz (Madrid)

Eibar vs Durango
Referee: Adrián Rodriguez Gutierrez (Cantabria)

Crat A Coruña vs Real Oviedo
Referee: Francisco Benegas (Madrid)

XV Barbarian Calvia vs L’Hospitalet
Referee: Jorge García Criado (Baleares)

CAU Valencia vs Les Abelles
Referee: Alberto Ruíz García (Vizcaya)

Fenix vs Inter Cullera
Referee: Arnaltz Bilbao (Guipuzcoa)

Baa Univer Club vs Poble Nou
Referee: Josué García Diez (Barcelona)

Valencia vs UE Santboiana “B”
Referee: Alberto Requena (Granada)

Sant Cugat vs Tatami
Referee: Ruben Pardo (Madrid

Alcobendas B vs Ciencias Sevilla
Referee: Andrés Rodriguez Noriega (Asturias)

Pozuelo vs Arquitectura
Referee: Pedro Pérez Gómez (Toledo)

CDU Granada vs Ing Industriales
Referee: Julio Aguirre (Barcelona)

Liceo Francés vs Cáceres
Referee: Iñaki Vergara (Guipúzcoa)

Cisneros B vs Trocadero Marbella
Referee: Manuel Gárate (Cantabria)

Almeria vs Olímpico
Referee: Joshua Bellido (Barcelona)

United Arab Emirates

West Asia Premiership

Bahrain vs Abu Dhabi Saracens
Referee: Maurice Butler
Assistant referees: Eamon Heakin, Edwin Smith

Dsc Eagles vs Dubai Hurricanes
Referee: Jaco De Wit
Assistant referees: Martin Jennings, Stuart Walker
Coach: Grant Bateman.

Jebel Ali Dragons vs Dubai Exiles
Referee: Tony Duminy
Assistant referees: Eugene Deegan, Michael Broderick 

Wales

Premiership

Neath vs Cross Keys
Referee: Gareth Newman
Assistant referees: Simon Mills, Adrian Lewis

Carmarthen vs Aberavon
Referee: Aled Evans
Assistant referees: Justin Williams, Simon Harris

Bridgend vs Cardiff
Referee: Dewi Phillips
Assistant referees: Justin Evans, Neil Howells

Pontypridd vs Llanelli
Referee: Elfyn Morris-Roberts
Assistant referees: Sean Brickell, Simon Davies

Swansea vs Bargoed
Referee: Jason Morris
Assistant referees: Chris Williams, Tony Pratt

Bedwas vs Merthyr
Referee: Simon Rees
Assistant referees: Stuart Kibble, Simon Beard

Llandovery vs RGC
Referee: Ian Davies
Assistant referees: Andrew Moule, Tony Davies

Newport vs Ebbw Vale
Referee: Robert Price
Assistant referees: Aaron Parry, Huw David

PV: 2
Referees To 5 February 2018 | Rugby365