Wed 4 Apr 2018 | 09:56

Referees to 9 April 2018

Referees to 9 April 2018
Wed 4 Apr 2018 | 09:56

Referees to 9 April 2018

SHARE
All the club competitions are heading towards their final decisions.
 
International
 
Rugby Europe 
 
Slovenia vs Austria in Ljubljana
Referee: Nika Amashukeli (Georgia)
 
Sevens
 
Men's Series and Qualifier
 
Referees: James Doleman (New Zealand), Sam Grove-White (Scotland), Nori Hashimoto (Japan), Richard Haughton (England), Richard Kelly (New Zealand), Damon Murphy (Australia), Mike O'Brien (USA), Matt Rodden (Hong Kong), Tevita Rokovereni (Fiji), Damian Schneider (Argentina), Jordan Way (Australia)
    
Women Sevens Qualifier 
 
Referees: Emily Hsieh (USA), Lauren Jenner (New Zealand), Tyler Miller (Australia), Ashleigh Murray (South Africa), Madeline Putz (Australia), Katherine Ritchie (England) 
  
Rugby Europe
 
Under-20 Championship
 
Romania vs Netherlands
Russia vs Poland
Spain vs Ukraine
Portugal vs Portugal Centro Norte
 
Under-19
 
Ireland vs France
Referee: Elgan Williams (Wales)
Assistant referees: Daithi Flood (Ireland), Jason Cairns (Ireland)
Assessor: Louis Cunningham (Ireland)
 
Munster vs Canada at Thomond Park
Referee: Joy Neville (Ireland)
 
Under-18 
 
This six-nations tournament is being played at Cardiff Arms Park
 
Ireland vs Wales
Referee: Alexander Thomas (England)
Assistant referees: Andrew Moule (Wales), Rhodri Morgan (Wales)
Assessor: Gareth Simmonds & Les Peard (Wales)
 
Italy vs England
Referee: Stephen Allsop (Wales)
Assistant referees: Andrew Moule (Wales), Lloyd Hughes (Wales)
Assessor: Gareth Simmonds (Wales)
 
France vs Scotland
Referee: Aled Liddington (Wales)
Assistant referees: Lloyd Hughes (Wales), Rhodri Morgan (Wales)
Assessor: Les Peard (Wales)
 
Match Day Three
 
Ireland vs Scotland
Referee: Manuel Bottino (Italy)
Assistant referees: Dai Cambourne (Wales), Tom Spurrier (Wales)
Assessor: Clayton Thomas (Wales)
 
Italy vs Wales
Referee: Michael Todd (Scotland)
Assistant referees: Dai Cambourne (Wales), Steffan Edwards (Wales)
Assessor: John Roberts (Wales)
 
France vs England
Referee: Cillian Hogan (Ireland)
Assistant referees: Tom Spurrier (Wales), Steffan Edwards (Wales)
Assessor: Dave Herbert (Wales)
 
Friendly
 
England Counties vs Ireland at HMS Temeraire, Portsmouth
Referee: Richard Deacy (Wales)
 
Super Rugby, Round 8
 
Hurricanes vs Sharks at McLean Park, Napier 
Referee: Nic Berry (Australia) 
Assistant referees: Brendon Pickerill (New Zealand), Angus Mabey  (Australia)
Television match official: Aaron Paterson (New Zealand)
 
Sunwolves vs Waratahs at Prince Chichibu Memorial Stadium, Tokyo 
Referee: Angus Gardner (Australia) 
Assistant referees: Shuhei Kubo (Japan), Tasuku Kawahara (Japan)
Television match official: Minoru Fuji  (Japan)
 
Chiefs vs Blues at FMG Stadium Waikato, Hamilton 
Referee: Paul Williams (New Zealand) 
Assistant referees: Brendon Pickerill (New Zealand), Glen Jackson (New Zealand)
Television match official: Aaron Paterson  (New Zealand)
 
Brumbies vs Reds at GIO Stadium, Canberra 
Referee: Ben O'Keeffe (New Zealand) 
Assistant referees: Nick Briant (New Zealand), James Leckie (Australia) 
Television match official: George Ayoub  (Australia)
 
Lions vs Stormers at Ellis Park, Johannesburg 
Referee: Jaco Peyper (South Africa) 
Assistant referees: Rasta Rasivhenge (South Africa), AJ Jacobs  (South Africa)
Television match official: Willie Vos  (South Africa)
 
Jaguares vs Crusaders at Estadio José Amalfitani Vélez Sarsfield, Buenos Aires 
Referee: Marius van der Westhuizen (South Africa) 
Assistant referees: Federico Anselmi (Argentina), Pablo Deluca (Argentina) 
Television match official: Santiago Borsani (Argentina) 
 
PRO14
    
Ospreys vs Connacht at Liberty Stadium 
Referee: Ben Whitehouse (Wales) 
Assistant referees: Andrea Piardi (Italy), Craig Evans  (Wales)
Television match official: Neil Hennessy  (Wales)
 
Edinburgh vs Ulster at Myreside 
Referee: Nigel Owens (Wales) 
Assistant referees: Wayne Davies (Wales), David Sutherland (Scotland)
Television match official: Sean Brickell (Wales) 
 
Cheetahs vs Cardiff Blues at Free State Stadium, Bloemfontein 
Referee: Mike Adamson (Scotland) 
Assistant referees: Sean Gallagher (Ireland), Ben Crouse (South Africa) 
Television match official: Johan Greeff (South Africa) 
 
Leinster vs Zebre at RDS Arena 
Referee: Ian Davies (Wales) 
Assistant referees: Dan Jones (Wales), Simon Rees (Wales) 
Television match official: Jon Mason  (Wales)
 
Scarlets vs Glasgow Warriors at Parc y Scarlets 
Referee: George Clancy (Ireland)
Assistant referees: David Wilkinson (Ireland), Gywn Morris (Wales)
Television match official: Brian MacNeice  (Ireland)
 
Benetton Treviso vs Dragons at Stadio Monigo 
Referee: Andrew Brace (Ireland)
Assistant referees: Joy Neville (Ireland), Robert O'Sullivan  (Ireland)
Television match official: Olly Hodges  (Ireland)
 
Southern Kings vs Munster at Outeniqua Stadium, George 
Referee: Lloyd Linton (Scotland) 
Assistant referees: Quinton Immelman (South Africa), Ruhan Meiring  (South Africa)
Television match official: Shaun Veldsman  (South Africa)
 
Domestic
 
Australia
 
Women's Super Rugby
 
Brumbies vs Western Force at GIO Stadium, Canberra 
Referee: Brodie Ingram
Assistant referees: Reuben Keane, Mitchell Dwyer 
 
Melbourne Rebels vs New South Wales at RHL Sparks Reserve 
Referee: Amber Hibbard
Assistant referees: Rachel Horton, Yvonne Savea
 
England
 
Premiership
 
Sale Sharks Wasps 
Referee: JP Doyle 
Assistant referees: Jonathan Healy, Tim Wigglesworth 
Television match official: Keith Lewis
Timekeeper: Tony Turner 
Assessor: Andrew Vertigan
 
Northampton Saints vs Saracens 
Referee: Craig Maxwell-Keys 
Assistant referees: Anthony Woodthorpe, Simon McConnell 
Television match official: David Rose
Timekeeper: Paul Stanley 
Assessor: Nigel Yates 
 
Bath vs Leicester Tigers 
Referee: Wayne Barnes 
Assistant referees: Hamish Smales, Wayne Falla 
Television match official: Geoff Warren
Timekeeper: Roy Marfleet 
Assessor: Brian Campsall
 
Worcester Warriors vs Newcastle Falcons 
Referee: Christophe Ridley 
Assistant referees: Karl Dickson, Adam Leal 
Television match official: Stuart Terheege
Timekeeper: Laurie Bryant 
Assessor: Martin Fox & Peter Huckle
 
Harlequins vs London Irish 
Referee: Ian Tempest 
Assistant referees: Roy Maybank, Phil Watters 
Television match official: David Grashoff
Timekeeper: Bob Ockenden 
Assessor: Gary Welsh 
 
Exeter Chiefs vs Gloucester 
Referee: Tom Foley 
Assistant referees: Greg Macdonald, Paul Dix 
Television match official: Claire Hodnett
Timekeeper: Eric Bullion 
Assessor: Luke Pearce
 
Championship
 
Nottingham vs Bristol 
Referee: Jack Makepeace 
Assistant referees: Paul Burton, Greg Garner 
Television match official: Sean Davey
Assessor: Christopher White 
 
Doncaster Knights vs Ealing Trailfinders 
Referee: Andrew Jackson 
Assistant referees: Bill Burton, Simon Park 
Assessor: Lloyd Jackson 
 
Hartpury College vs Bedford Blues 
Referee: Simon Harding 
Assistant referees: Nigel Carrick, Ian Bibey 
Assessor: Sam Collins 
 
London Scottish vs Rotherham Titans 
Referee: Sara Cox 
Assistant referees: Lionel Spooner, Robert Warburton 
Assessor: JP Doyle 
 
Cornish Pirates vs Richmond 
Referee: Adam Leal 
Assistant referees: Nick Marshall, Simon Adams 
Assessor: Peter Farrell 
 
Yorkshire Carnegie vs Jersey Reds 
Referee: Anthony Woodthorpe 
Assistant referees: Chris Sharp, Matthew Daubney 
Assessor: Steve Leyshon
 
France
 
Top 14, Round 23
 
Castres vs Toulouse at Stade Pierre Fabre
Referee: Alexandre Ruiz
Assistant referees: Laurent Cardona, Bruno Gabaldon
Television match official: Ludovic Sclafer
 
Paris vs Clermont at Stade Jean Bouin
Referee: Thomas Charabas
Assistant referees: Pierre Brousset, Frédéric Chazal
Television match official: Éric Briquet-Campin
 
Bordeaux-Bègles vs Pau at Jacques Chaban-Delmas
Referee: Cyril Lafon
Assistant referees: Cédric Marchat, Arnaud Blondel
Television match official: Éric Gauzins
 
Brive  vs  Lyon at Stade Amédée Domenech
Referee: Romain Poite
Assistant referees: Tual Trainini, Patrick Pechambert
Television match official: Philippe Bonhoure
 
Agen vs Oyonnax at Stade Armandie
Referee: Jérôme Garcès
Assistant referees: Jonathan Dufort, Jean-Luc Rebollal
Television match official: Maxime Chalon
 
Montpellier vs La Rochelle at Altrad Stadium
Referee: Mathieu Raynal
Assistant referees: Ludovic Cayre, Sébastien Hebert
Television match official: Patrick Dellac
 
Racing 92 vs Toulon at U Arena
Referee: Pascal Gaüzère
Assistant referees: Julien Castaignède, Akim Hadj Bachir
Television match official: Denis Grenouillet
 
Pro D2, Round 29
 
Mont-de-Marsan vs Perpignan at Stade Guy Boniface
Referee: Sébastien Minery
Assistant referees: Flavien Hourquet, Christophe Bats
 
Grenoble vs Aurillac at Stade des Alpes
Referee: Nicolas Datas
Assistant referees: Flavien Girard, Flavien Soucaret
 
Massy vs Biarritz at Stade Jules Ladoumègue
Referee: Mathieu Noirot
Assistant referees: Jérémy Rozier, Marc Lalaude
 
Bayonne vs Colomiers at Stade Jean Dauger
Referee: Mathieu Delpy
Assistant referees: Benoît Rousselet, Benoît Escoubet
 
Vannes vs Narbonne at Stade de la Rabine
Referee: Hervé Lasausa Lespy Labaylette
Assistant referees: Sylvain Desvaux, Johann Lobregat
 
Nevers vs Angoulême at Stade du Pré Fleuri
Referee: tba
Assistant referees: Thomas Chereque, Jérôme Favre
 
Carcassonne vs Béziers at Stade Albert-Domec
Referee: Laurent Millotte
Assistant referees: Ludovic Carrillo, Alexandre Vallon
 
Montauban vs Dax at Stade Sapiac
Referee: Régis Guatelli
Assistant referees: Thierry Mallet, Christian Coussan
 
Ireland
 
Ulster Bank Division 1
 
Dublin University vs University College Dublin at College Park
Referee: Stuart Gaffikin
 
Buccaneers vs Garryowen at Dubarry Park
Referee: Nigel Correll
 
University College Cork vs Banbridge at Mardyke Grounds
Referee: John Carvill
 
Old Belvedere at Shannon at Anglesea Rd
Referee: Kieran Barry
 
UL Bohemian vs Naas at University of Limerick
Referee: Jonny Erskine
 
Old Wesley vs Ballynahinch at Donnybrook
Referee: Eddie Hogan-O'Connell
 
Dolphin vs Ballymena at Musgrave Park
Referee: Chris Busby
 
Italy
 
Eccellenza, Round 17
 
Lazio 1927 vs Patarò Calvisano
Referee: Claudio Blessano (Treviso)
Assistant referees: Antonino Nobile (Frosinone), Francesco Pier’Antoni (Colleferro)
 
Lafert San Donà vs Fiamme Oro Rugby
Referee: Giuseppe Vivarini (Padova)
Assistant referees: Andrea Spadoni (Padova), Matteo Zaniol Giacomini (Treviso)
 
Femi CZ Rovigo vs Toscana Aeroporti I Medicei
Referee: Elia Rizzo (Ferrara)
Assistant referees: Franco Matteo (Pordenone), Ferdinando Cusano (Treviso)
 
Viadana 1970 vs Petrarca Padova
Referee: Stefano Bolzonella (Cuneo)
Assistant referees: Stefano Pennè (Lodi), Filippo Bertelli (Brescia)
 
Mogliano vs Conad Reggio
Referee: Dante D’Elia (Taranto)
Assistant referees: Stefano Bolzonella (Cuneo), Vittorio Favero (Treviso)
 
South Africa
 
Friendly    
 
South Western Districts vs Eastern Province at Bitou Rugby field, Plettenberg Bay 
Referee: Ruhan Meiring  
 
Free State vs Border Bulldogs at Free State Stadium, Bloemfontein 
Referee: Jaco Kotze  
 
Pumas vs Sharks XV in White River
Referee: Ricus van der Hoven  
 
Golden Lions vs Griquas at Ellis Park, Johannesburg 
Referee: Egon Seconds  
 
Varsity Cup
    
Koshuis Final 
 
Oppieriff vs Cobras at UJ Stadium, Johannesburg 
Referee: tba
 
Young Guns Final 
 
Junior Maties vs Tuks Young Guns at UWC Sport Grounds, Cape Town  
Referee: tba
 
Varsity Shield Final 
 
UWC vs Walter Sisulu University at UWC Sport Grounds, Cape Town 
Referee: Paul Mente 
Assistant referees: Divan Uys, Cwengile Jadezweni 
Television match official: Joey Klaaste-Salmans
 
Wales
 
Premiership
 
Llandovery vs Llanelli Postponed
Referee: Gareth John
Assistant referees: Stephen Allsop, Adrian Lewis
 
Cross Keys vs Ebbw Vale Postponed
Referee: Mike English
Assistant referees: Dai Cambourne, Steffan Davies
 
Bridgend vs Carmarthen
Referee: Aled Evans
Assistant referees: Aled Liddington, Mike Cox
 
Pontypridd vs RGC
Referee: Mike English
Assistant referees: Neil Jones, Carl Hyde
 
Merthyr vs Aberavon
Referee: Jason Bessant Postponed 
Assistant referees: Jason Morris, Mike Cox
 
Newport vs Bargoed Postponed
Referee: Gareth Newman
Assistant referees: Gavin Roberts, Chris Williams
 
Swansea vs Neath
Referee: Simon Mills
Assistant referees: Elfyn Morris-Roberts, Matthew Evans
 
Bedwas vs Cardiff
Referee: Rhys Thomas
Assistant referees: Justin Williams, Mike Davies
 
Welsh National Cup Semifinals
 
Ebbw Vale vs Merthyr at Cross Keys RFC
Referee: Craig Evans
Assistant referees: Gareth Newman, Chris Williams
Television match official: Tim Hayes
 
Newport vs Llandovery at Aberavon RFC
Referee: Adam Jones
Assistant referees: Gareth John, Stephen Allsop

PV: 2
Referees To 9 April 2018 | Rugby365