Sat 23 Mar 2019 | 11:10

Wynberg Results, Days 1 & 2; Fixtures, Day 3

Wynberg Results, Days 1 & 2; Fixtures, Day 3
Sat 23 Mar 2019 | 11:10
Wynberg Results, Days 1 & 2; Fixtures, Day 3
SHARE

In wonderful autumn weather at the Cape, the first two days of the Wynberg Boys’ Rugby Festival took place on the four school fields.

There were four age groups – Under-19, Under-16, Under-15 and Under-14.

The first day of the festival was Thursday 21 March 2019, the second day on warm Saturday, 23 March 2019.

Results, Day 1

Under-19
Glenwood A vs King Edward VII A, 48-36
Wynberg A vs Pearson A, 53-10
San Isidro Club A vs Rondebosch A, 34-26
Fish Hoek A vs Langa A, 50-5
Parel Vallei A vs Milnerton A, 43-12
Tygerberg A vs Soweto Schools, 19-17

Under-16
SACS A vs Milnerton A, 50-5
Wynberg A vs Tygerberg A, 61-15
Parel Vallei A vs WBHS Invitation, 57-21
Bishops B vs Fish Hoek A, 47-0

Under-15
Milnerton A vs Fish Hoek A, 47-0
Tygerberg A vs WP Invitation, 26-0
Bishops A vs Windhoek Gymnasium A, 28-6

Under-14
WBHS Invitation U14 vs Tygerberg A, 45-5
Bishops A vs Windhoek Gymnasium A, 33-26
SACS A vs Windhoek A, 17-17
Milnerton A vs Fish Hoek A, 43-0

Day 2

Under-19
King Edward VII A vs Wynberg A, 27-18
Glenwood A vs San Isidro A, 33-31
Wynberg B vs Milnerton A, 20-17
San Isidro B vs Parel Vallei B, 24-12
Fish Hoek A vs Wynberg C, 22-0
Parel Vallei A vs Langa A, 105-0
Pearson A vs Soweto Schools A, 20-19
Rondebosch A vs Tygerberg A, 66-12

Under-16
Pearson A vs Bishops A, -17
Parel Vallei A vs Bishops B, -7
Rondebosch A vs Milnerton A, 31-0
Wynberg A vs King Edward VII A, -13
SACS A vs Tygerberg A, 24-0
WBHS Invitation vs Fish Hoek A, 38-14

Under-15
Rondebosch A vs Tygerberg A, 26-0
Bishops A vs Windhoek A, 12-8
Wynberg A vs King Edward VII A, 10-7
SACS A vs Windhoek Gymnasium A, 21-14
WP Invitation vs Milnerton A, 21-19
Wynberg B vs Fish Hoek A, 26-7

Under-14
Rondebosch A vs Tygerberg A, 640
Bishops A vs Windhoek A 1210
Wynberg C vs Fish Hoek A 3231
King Edward VII A vs Wynberg A, 24-12
WBHS Invitation vs Milnerton A, 26-7

Fixtures, Day 3 – Monday, 25 March 2019

Hawthornden Field
09.20: Langa 19A vs Wynberg 19C
10.40: Tygerberg 19A vs Pearson 19A
12.00″ San Isidro 19A vs King Edward VII 19A
13.20: Soweto Schools 19A vs Wynberg 19B
14.40: Parel Vallei 19A vs SACS 19B
08.00: Parel Vallei 19B vs Fish Hoek 19A

Silverhurst A Field
13.50: Rondebosch 19B vs San Isidro 19B
09.10: Bishops 16A vs Tygerberg 16A
10.20: Rondebosch 16A vs King Edward VII 16A
11.30: Parel Vallei 16A vs Fish Hoek 16A
12.40: Wynberg 16A vs Pearson 16A

Silverhurst B Field
09.10: Rondebosch 14A vs Windhoek Gymnasium 14A
10.20: Wynberg 15A vs Windhoek 15A
11.30: Rondebosch 15A vs Windhoek Gymnasium 15A
12.40: Fish Hoek 15A vs Tygerberg 15A
13.50: Bishops 15A vs King Edward VII 15A

Silverhurst C
09.10: Wynberg 14A vs Windhoek 14A
10.20: Fish Hoek 14A vs Tygerberg 14A
11.30: Bishops 14A vs King Edward VII 14A
12.40: WP Invitation U15 vs WBHS Invitation U15

PV: 2820


Wynberg Results, Days 1 & 2; Fixtures, Day 3 | Rugby365