Sun 21 Apr 2019 | 10:55

Fixtures for Six Easter Festivals. Day 3

Fixtures for Six Easter Festivals. Day 3
Sun 21 Apr 2019 | 10:55
Fixtures for Six Easter Festivals. Day 3
SHARE

Easter Monday is the final day for the six big Easter Festivals in South Africa.

It is devoutly to be wished that the weather will not be as disruptive as it was on Saturday. The outlook is not very propitious – rain and lightning in Gauteng and rain in Durban, which, for Durban, is chilly

Fixtures for Easter Monday

St Stithians Easter Festival

Easter Monday, 22 April 2019
08.00: St Stithians 2nd/3rd XV vs King David Linksfield 1st XV
09.15: Kingswood College vs Trinityhouse
10.30: Rondebosch vs Northcliff
11.45: Prince Edward (Zimbabwe) vs SACS
13.00: St Andrew’s College vs Parktown
14.15: St Stithians vs Michaelhouse

St John’s Easter Festival

Easter Monday, 22 April 2019
08.30: St Charles vs Noordheuwel
09.40: Stellenberg vs Lions
10.50: St David’s Marist Inanda vs Graeme
12.00: Windhoek Gym vs Helpmekaar
14.00: St Alban’s vs Daniël Pienaar
15.10: St John’s vs New South Wales Combined High Schools
16.20: Nelspruit vs Paarl Boys’ High

KES Easter Festival

Easter Monday, 22 April, 2019
09.30: Nico Malan vs Marais Viljoen
10.45: Ben Vorster vs Hentie Cilliers
12.00: Eldoraigne vs Florida
13.15: Jeppe vs Waterkloof
14.30: King Edward V11 School vs Westville

Kearsney Easter Festival

Easter Monday, 22 April 2019
08.30: Highbury Preparatory vs KZN Ibutho
09.30: Noord-Kaap vs Dr EG Jansen
10.45: HTS Middelburg vs Pretoria Boys High
12.00: Selborne vs Framesby
13.15: DHS vs HTS Drostdy
14.30: Glenwood vs Transvalia
15.45: Kearsney vs Welkom Gimnasium

Krugersdorp High School

to be announced

St Dunstan’s College, Benoni

Easter Monday, 22 April 2019

A Field
08.00: Reddam Bedfordview vs De la Salle Holy Cross
09.20: St Benedict’s vs Hellenic Academy (Zimbabwe)
10.40: St John’s (Zimbabwe) vs Centurion
12.00: Falcon College (Zimbabwe) vs Springs Boys’ High
13.20: St Dunstan’s vs HTS Tuine

B Field
12.00: HeronBridge vs St Peter’s
13.20: Stanford Lake vs St Benedict’s 2nd XV

Results of Day 1 and Day 2

St Stithians Easter Festival

Maundy Thursday, 18 April 2019
Grey PE vs Michaelhouse, 43-7
King David Linksfield 1st XV vs Michaelhouse XV, 25-15
Maritzburg College vs Parktown, 31-5
Rondebosch vs St Andrew’s College, 17-10
SACS vs Kingswood, 20-10
St Stithians vs Prince Edward (Zimbabwe), 48-12

Holy Saturday, 20 April 2019
Prince Edward (Zimbabwe) vs Parktown, 28-19
Rondebosch vs Grey PE, 18-17
Maritzburg College vs Kingswood College, 38-7
St Andrew’s College vs Michaelhouse, 28-19
St Stithians vs SACS – not played

St John’s Easter Festival

Maundy Thursday, 18 April 2019
Helpmekaar vs Stellenberg, 10-8
Nelspruit vs St David’s Marist Inanda, 25-7
New South Wales Combined High Schools vs St Alban’s, 22-7
Paarl Boys’ High vs Lions XV, 66-7
St Charles vs Daniël Pienaar, 22-0
St John’s vs Noordheuwel, 17-7
Windhoek Gym vs Graeme, 37-24

Holy Saturday, 20 April 2019
Golden Lions President’s XV vs St David’s Marist Inanda vs Lions XV, 19-12
Graeme vs St Charles, 19-10
New South Wales Combined High Schools vs Noordheuwel, 38-19
Helpmekaar vs St Alban’s, 33-19
Stellenberg vs Nelspruit, 13-5
Paarl Boys’ High vs Windhoek Gym, 64-0
St John’s vs Daniël Pienaar, abandoned because of the weather

KES Easter Festival

Maundy Thursday, 18 April 2019
Ben Vorster vs Dale, 49-46
KES vs Hentie Cilliers, 36-15
Marlow vs Eldoraigne, 33-31
Northwood vs Queen’s College, 31-7
Westville vs Nico Malan, 34-0
Wynberg vs Hudson Park, 37-0

Holy Saturday, 20 April 2019
Ben Vorster vs Florida, 43-13
Northwood vs Hentie Cilliers, 66-0
Marais Viljoen vs Marlow, 33-4
Waterkloof vs Hudson Park, 36-25
Eldoraigne vs Nico Malan, 33-6
Westville vs Queen’s College, 50-12
Jeppe vs Wynberg – not played
King Edward V11 School vs Dale – not played

Kearsney Easter Festival

Maundy Thursday, 18 April 2019
Umhlali Prep vs Under-13 KZN Ibutho, 20-20
Framesby vs Welkom Gimnasium, 25-25
Glenwood vs Dr EG Jansen, 27-26
HTS Middelburg vs HTS Drostdy, 19-14
Pretoria Boys High vs Kearsney, 27-11
Selborne vs Noord-Kaap, 29-10
Transvalia vs DHS, 34-12

Holy Saturday, 20 April 2019
Under-13 KZN Ibutho Hillcrest Primary 36-12
Dr EG Jansen vs DHS, 39-12
Framesby vs Kearsney College, 26-21
Noord-Kaap vs HTS Middelburg, 27-21
Pretoria Boys High vs Transvalia, 22-17
Welkom Gimnasium vs HTS Drostdy, 32-16
Glenwood vs Selborne College, No result – game abandoned

Krugersdorp High School

Maundy Thursday, 18 April 2019
Dundee vs Krugersdorp High School, 21-7
Kagiso Stingers vs CBC Bulawayo (Zimbabwe), 19-17
Monnas Kwaggas vs Pretoria Boys Invitational, 44-12
Randburg vs Eye Of The Tiger, 19-14
Roodepoort vs Petra High (Zimbabwe), 28-19

St Dunstan’s College, Benoni

Maundy Thursday, 18 April 2019
Centurion vs Hellenic Academy. 72-7
De La Salle Holy Cross vs HTS Tuine, 29-19
HeronBridge vs St Dunstan’s, 48-0
Reddam Bedfordview vs Stanford Lake, 33-26
St Benedict’s 2nd XV vs St Peters, 14-10
St Benedict’s vs Falcon College (Zimbabwe), 17-15
St John’s (Zimbabwe) vs Springs Boys’ High, 36-28

PV: 70


Fixtures For Six Easter Festivals. Day 3 | Rugby365