Sun 5 May 2019 | 12:18

Schools Results - 4 May 2019

Schools Results - 4 May 2019
Sun 5 May 2019 | 12:18
Schools Results - 4 May 2019
SHARE

The big results this week came from the Schools Rugby Tournament at Hoërskool Diamantveld in Kimberley, most notably the match between Grey College of Bloemfontein and Paarl Gimnasium, seen as the battle for the schools’ crown for 2019.

There are also Paarl Boys’ High’s, Framesby’s, Monument’s, Garsfontein’s and Stellenberg’s performances in Kimberley.

Away from Kimberley, KES and Grey PE had notable wins, while on the Cape Peninsula Rondebosch and Bishops won well.

If there are errors or omissions, please, contact paul@sportsmedia3265.com.

Schools Results – 4 May 2019

Eastern Cape

Andrew Rabie vs Cillie, 12-3
Despatch vs Nico Malan, 48-26
Die Brandwag vs Daniël Pienaar, 48-13
Framesby vs Helpmekaar, 18-17
Framesby vs Menlopark, 29-21
Grey PE vs Dale, 28-25
Hudson Park vs Kingswood, 27-17
Humansdorp vs Otto Du Plessis, 20-7
Queen’s College vs Port Rex, 34-5
Woodridge vs Alexander Road, 15-15

Free State/ Griqualand West

Bethlehem Voortrekker vs Witteberg, 24-16
Grey College vs Outeniqua, 64-7
Grey College vs Paarl Gim, 47-33
Hoërskool Kroonstad (Blouskool) vs HTS Welkom, 49-5
Jacobsdal vs Upington, 22-22
Noord-Kaap vs Helpmekaar, 34-33
Outeniqua vs Noord-Kaap, 50-7
Stellenberg vs Diamantveld, 22-19
Stellenberg vs Welkom Gim, 43-26
Waterkloof vs Diamantveld, 38-5
Waterkloof vs Welkom Gim, 39-20

KwaZulu Natal

Crawford La Lucia vs New Forrest, 17-5
Crawford La Lucia vs Scottburg, 26-17
Garsfontein vs Glenwood, 39-24
Maritzburg College vs Kearsney, 14-12
Michaelhouse vs DHS, 58-10
Northwood vs Westville, 19-15
Paarl Boys’ High vs Glenwood, 55-7
Pionier vs Clifton, 56-20

Northvaal

Affies vs Drostdy, 38-22
Bastion vs Dinamika, 19-12
Bergvlam vs Curro Nelspruit, 13-7
Boland Landbou vs Transvalia, 59-15
Bryanston vs Edenglen, 40-5
Eldoraigne vs Nelspruit, 34-15
Ermelo vs Lydenburg, 39-17
Framesby vs Helpmekaar, 18-17
Framesby vs Menlopark, 29-21
Frikkie Meyer vs Ben Viljoen, 65-34
Garsfontein vs Glenwood, 39-24.
Garsfontein vs Oakdale, 31-14
General Hertzog vs Volksrust, 38-19
Heidelberg Volkskool vs Centurion, 24-21
Hoërskool Middelburg vs Jeugland, 26-19
HTS Middelburg vs Noordheuwel, 35-19
Hugenote Springs vs Die Anker, 39-7
KES vs Jeppe, 43-31
Klerksdorp vs Wagpos, 38-26
Ligbron vs HTS Witbank, 50-19
Marais Viljoen vs Florida, 30-29
Menlopark vs Oakdale, 32-10
Montana vs Ben Vorster, 43-42
Montana vs Marais Viljoen, 20-17
Noordheuwel vs Wesvalia, 22-3
Noord-Kaap vs Helpmekaar, 34-33
Northcliff vs Fourways, 39-20
Overkruin vs Wonderboom, 36-17
Paarl Boys’ High vs Affies, 39-12
Paarl Gim vs Transvalia, 73-7
Penryn vs Barberton, 33-17
Penryn vs Lowveld, 11-3
Piet Potgieter vs Merensky, 40-5
Potchefstroom Gimnasium vs Potchefstroom Volkies, 12-10
Pretoria Boys High vs Parktown, 52-14
Secunda vs Rob Ferreira, 47-10
Sutherland vs Erasmus, 26-5
Trinityhouse vs Randpark, 17-17
Waterkloof vs Diamantveld, 38-5
Waterkloof vs Welkom Gim, 39-20

Western Cape

Affies vs Drostdy, 38-22
Ashton Secondary vs De Kruine, 45-10
Bellville vs Brackenfell, 26-14
Bishops vs SACS, 39-21
Boland Landbou vs Transvalia, 59-15
Charlie Hofmeyr vs Swartland, 26-24
De Kuilen vs Monumentpark, 39-31
Dirkie Uys vs Augsburg, 25-16
Durbanville vs DF Malan, 81-0
Fairbairn vs Hamlets, 31-21
Fairmont vs Somerset College, 16-9
Garsfontein vs Oakdale, 31-14
Grey College vs Outeniqua, 64-7
Grey College vs Paarl Gim, 47-33
Groenberg vs De Rust Futura, 26-8
HTS Bellville vs Excelsior, 36-0
Hopefield vs Vredenburg, 26-13
Hugenote vs Worcester Gym, 32-18
JG Meiring vs Parow, 64-5
Jan van Riebeeck vs Malibu, 17-17
Klein Nederburg vs Weltevrede, 17-5
Labori vs Bredasdorp, 13-8
Labori vs Noorder Paarl, 20-7
Langenhoven Gim vs Stellenbosch, 24-12
Lutzville vs Vredendal Sec, 25-6
Menlopark vs Oakdale, 32-10
Milnerton vs Table View, 83-7
Montagu vs Bonnievale, 26-11 17
Monument vs Boland Landbou, 42-33
Monument vs Drostdy, 28-20
New Orleans vs Charleston Hill, 26-0
Outeniqua vs Noord-Kaap, 50-7
Overberg vs Swellendam, 29-19
Paarl Boys’ High vs Affies, 39-12
Paarl Boys’ High vs Glenwood, 55-7
Paarl Gim vs Transvalia, 73-7
Parel Vallei vs Hermanus, 30-25
Paul Roos vs Enisei-STM (Rus), 54-5
Paul Roos vs Exeter College (England), 75-0
Paul Roos vs Kyoto Kogakuin (Japan), 49-7
Paul Roos vs St Peter’s College, 52-5
Paul Roos vs Toin Gakuen (Japan), 34-13
Paul Roos vs Waverley College (Australia), 41-21
Paulus Joubert vs Wesbank, 17-0
Piketberg vs Lutzville, 31-7
President vs The Settlers, 46-20
Robertson vs Montana, 53-0
Robertson vs Montana, 53-0
Rondebosch vs Wynberg, 28-17
Sao Bras vs Langenhoven High, 26-13
Scottsdene vs Scottsville, 36-0
Stellenberg vs Diamantveld, 22-19
Stellenberg vs Welkom Gim, 43-26
Stellenbosch vs Paulus Joubert, 36-10
Tygerberg High vs Strand, 50-24
Vredendal vs Porterville, 30-12

 

PV: 4269


Schools Results - 4 May 2019 | Rugby365