Sun 7 Apr 2019 | 12:59

Schools Results, 6 April 2019

Schools Results, 6 April 2019
Sun 7 Apr 2019 | 12:59
Schools Results, 6 April 2019
SHARE

There are lots of interesting results this week as we get closer to Easter and its tournaments.

Amongst the results are those that form a part of the 125th birthday celebrations of Kingswood College, the great Methodist foundation in Grahamstown. In the main match Kingswood beat fellow Methodists Kearsney from KwaZulu-Natal.

There are lots of huge scores which an older generation would find mystifying and wondering if the game really was rugby and not basketball. Scoring a hefty score yourself is not always a guarantee of victory.

We will have missed out on other scores. Please, could any errors or omissions be sen t to paul@sportsmedia365.com.

Schools Results, 6 April 2019

Eastern Cape

Andrew Rabie vs Kirkwood, 36-14
Cradock High vs Hangklip, 13-10
Dale vs Marlow, 19-17
Despatch vs Daniël Pienaar, 29-24
Framesby vs Pearson, 51-13
Graeme College vs Clifton, 27-21
Hudson Park vs Cambridge, 26-3
Itembelihle vs Lambs XV (England), 27-24
Kingswood vs Kearsney, 23-15
Muir vs Union, 39-10
Nico Malan vs Humansdorp, 17-7
Otto du Plessis vs Westering, 25-5
Queen’s College vs Stirling, 44-6
Selborne vs Grens, 39-20
St Andrew’s College vs Grey High School, 17-17
Volkskool Graaff-Reinet vs Burgersdorp, 32-26

Free State/Griqualand West

AHS Kroonstad (Rooiskool) vs Hentie Cilliers, 21-18
Bethlehem Voortrekker vs Goudveld, 39-38
Bothaville vs Hoërskool Kroonstad (Blouskool), 10-10
Brandfort vs Sand du Plessis, 14-13
Bultfontein vs Theunissen, 38-5
Diamantveld vs Jim Fouché, 43-23
Grey College vs HTS Middelburg, 81-8
Hoopstad vs Winburg, 45-0
Jim Fouché vs Louis Botha, 29-29
Leeuwenhof vs Fochville, 25-22
Reitz vs New Horizon, 43-0
Riebeeckstad vs HTS Welkom, 60-3
St David’s Marist vs St Andrew’s School, 32-10
Welkom Gim vs Witteberg, 50-0
Zastron vs President Steyn, 38-5

KwaZulu-Natal

DHS vs Westville, 27-26
Glenwood vs Maritzburg College, 15-7
Graeme College vs Clifton, 27-21
Hilton vs St George’s (Zimbabwe), 21-12
Kingswood vs Kearsney, 23-15

Northvaal

Affies vs Helpmekaar, 52-17
Bastion vs Standerton, 26-23
Centurion vs Klerksdorp, 36-19
Curro Heuwelkruin vs Tom Naudé, 40-0
Curro Roodeplaat vs Voortrekkerhoogte, 14-12
Die Anker vs Jeugland, 34-20
Dr EG Jansen vs Kempton Park, 68-10
Ermelo vs Ben Viljoen, 35-27
Florida vs Brits, 28-3
Frikkie Meyer vs Oos-Moot, 38-18
Garsfontein vs Rustenburg, 43-33
Grey College vs HTS Middelburg, 81-8
Hans Moore vs Birchleigh, 14-10
Jeppe vs St John’s, 19-18
KES vs Pretoria Boys High, 41-27
Leeuwenhof vs Fochville, 25-22
Lichtenburg vs Heidelberg Volkskool, 20-15
Ligbron vs General Hertzog, 38-11
Linden vs Dr Malan, 41-19
Lydenburg vs Curro Nelspruit, 55-19
Marais Viljoen vs Hugenote, 28-14
Merensky vs Frans du Toit, 17-17
Midstream vs Cornwall Hill, 48-3
Montana vs Potchefstroom Gim, 53-26
Monument vs Menlopark, 30-8
Noordheuwel vs HTS Witbank, 38-14
Northcliff vs Bastion, 16-5
Northcliff vs Benoni, 38-10
Piet Retief vs Stoffberg, 26-12
Pietersburg vs Eldoraigne, 31-5
Pionier vs Pretoria-Noord, 33-26
Potchefstroom Volkskool vs Oosterlig, 29-10
Rob Ferreira vs Bergvlam, 16-12
Robertson vs Montagu, 18-17
St Alban’s College vs Sutherland, 57-10
St David’s Marist vs St Andrew’s School (Bloemfontein), 32-10
St Stithians vs Parktown, 57-17
Wagpos vs Jan Viljoen, 15-12
Waterkloof vs Transvalia, 29-24
Wesvalia vs Randburg, 28-14
Zeerust vs Warmbad, 36-17

Western Cape

Bellville vs Strand, 21-15
Boland Landbou vs Wynberg, 62-31
Bridgton vs Kannaland, 39-0
Cederberg Academy vs Augsburg, 38-24
Charlie Hofmeyr vs Vredenburg, 24-3
De Kuilen vs Khayelitsha XV, 35-7
Dirkie Uys vs Fairmont, 5-3
Durbanville vs SACS, 33-24
Excelsior vs Parow, 22-19
Fish Hoek vs Jan van Riebeeck, 17-14
HTS Bellville vs Kasselsvlei, 19-13
Hottentots Holland vs Tygerberg RFC, 27-27
Hugenote vs Klein Nederburg, 30-15
Labori vs Weltevrede, 15-10
Langenhoven Gym vs George, 29-24
Lutzville vs Graafwater, 32-0
Melkbosstrand vs Bonnievale, 31-17
New Orleans vs Paulus Joubert, 35-0
Oakdale vs Drostdy, 42-40
Oudtshoorn vs PW Botha, 39-32
Paarl Boys’ High vs Outeniqua, 34-26
Paarl Gym vs Bishops, 31-10
Parel Vallei vs DF Malan, 40-24
Paul Roos vs Rondebosch, 31-7
Piketberg vs Montana, 67-7
Primrose RFC vs Monumentpark, 26-12
Robertson vs Montagu, 18-17
Seavuna vs Punt, 15-14
Secunda vs Alberton, 24-12
Somerset College vs Bergvliet, 60-0
Stellenberg vs Brackenfell, 31-10
Stellenbosch vs Groendal, 15-5
Swartland vs Worcester Gym, 28-13
Swellendam vs Porterville, 26-15
Tygerberg vs Milnerton, 43-31
Vredendal vs Vredendal Secondary, 64-0

PV: 5005


Schools Results, 6 April 2019 | Rugby365