Scores
Sorry there are no live games.
See what's coming up.
No games this week.
Full schedule >
Sun 8 Apr 2018 | 03:16

Schools results - 8 April 2018

Schools results - 8 April 2018
Sun 8 Apr 2018 | 03:16

Schools results - 8 April 2018

SHARE
There are some big results
 
After three seasons unbeaten in South Africa, Paarl Boys' High lost, and then it took a country to beat them.
 
Transvalia had a huge win over Daniël Pienaar and a remarkably comfortable win over Kearsney. In fact this year's results suggest that Transvalia are a powerhouse this year, as is obviously true of  Grey Bloem, the three Paarl schools and Paul Roos.
 
It would be a kindness if errors and omissions were reported to paul@sportsmedia365.com.
 
After next weekend, on Tuesday, we shall gather our wits and try to draw up our first Top 20 of the year.
 
Results, week ending 8 April 2018
 
Eastern Cape
 
Alexander Road vs Ashton Secondary, 39-24
Ben Vorster vs Marlow, 27-26
Die Brandwag vs Upington, 36-12
Graeme vs Northcliff, 29-7
Grey PE vs Parktown, 61-0
Jeppe vs Hudson Park, 36-12
Marais Viljoen vs Daniël Pienaar, 27-12
Nico Malan vs Bergsig, 88-0
Nico Malan vs Brandwag, 21-14
Nico Malan vs Wonderboom, 38-9
Otto du Plessis vs Monumentpark, 28-21 
SACS vs Kingswood, 17-10
Transvalia vs Daniël Pienaar, 106-5
Wynberg vs Muir, 81-0
 
Free State/Griquland West
 
Belvedere vs Sasolburg, 28-19
Diamantveld vs Lichtenburg, 41-12
Diamantveld vs Potchefstroom Gim, 52-5
Die Brandwag vs Upington, 36-12
Duineveld vs Langenhoven Gim, 19-12
Fichardtpark vs AHS Kroonstad, 25-23
Goudveld vs DF Malan, 22-22
Goudveld vs Louis Botha, 24-15
Goudveld vs Midstream College, 36-22
Grey Bloem Cherries vs Rustenburg, 36-31
Grey Bloem vs Christchurch BHS (New Zealand), 66-28
Grey Bloem to Hartpury College (England), 60-0
Jim Fouché vs Centurion, 37-29
Jim Fouché vs Montana, 10-7
Kempton Park vs Bethlehem Voortrekker, 26-26
Ligbron vs Jim Fouché, 43-31
Louis Botha vs Trinityhouse, 56-3
Louis Botha vs Goudveld, 24-15
Montagu vs Landboudal, 36-19
Montana vs Louis Botha, 44-17
Oos-Moot vs Witteberg, 26-20
Sasolburg vs Schweizer-Reneke, 22-27
Sentraal vs Bergsig, 36-7
Sentraal vs Wonderboom, 26-24
Witteberg vs Pionier, 17-9
Witteberg vs Port Natal, 33-27
 
Kwa-Zulu Natal
 
Bishops vs  Michaelhouse, 40-12
Glenwood vs Italian All-Stars (Italy), 53-10
Glenwood vs Namibia XV, 53-7
Hilton vs St David's, 24-10
Hilton vs Rhinos (USA), 78-19
Hilton vs Africa-Pacific Dragons, 35-24
Kearsney vs Hoërskool Middelburg, 36-17
Piet Potgieter vs Pionier, 28-14 
Pionier vs Hugenote (Springs), 24-7
Rondebosch vs Maritzburg College, 41-3
St Charles College  vs Potchefstroom Gim, 15-12
Transvalia vs Kearsney, 57-12
Westville vs Noordheuwel, 22-20
Witteberg vs Pionier, 17-9
Witteberg vs Port Natal, 33-27
 
Northvaal
 
Affies vs Africa-Pacific Dragons, 17-57
Bellville vs Zwartkop, 34-10
Belvedere vs Sasolburg, 28-19
Ben Vorster vs Marlow, 27-26
De La Salle vs St Dunstan's, 7-5
DF Malan vs Potchefstroom Volkskool, 29-28
DF Malan vs Trinityhouse, 19-10
Diamantveld vs Lichtenburg, 41-12
Diamantveld vs Potchefstroom Gim, 52-5
Drostdy vs Hoërskool Middelburg, 36-19
Drostdy vs Marais Viljoen, 59-14
Eldoraigne vs Marais Viljoen, 36-19
Ellisras vs Tuine, 20-14
Goudveld vs Midstream College, 36-22
Graeme vs Northcliff, 29-7
Grey Bloem Cherries vs Rustenburg, 36-31
Grey PE vs Parktown, 61-0
Hartpury College (United Kingdom) vs Affies, 26-15
Helpmekaar vs Florida, 43-13
Hermanus vs Klerksdorp, 29-22
Hilton vs St David's, 24-10
Hugenote vs Northcliff, 33-10
Hugenote (Wellington) vs Wesvalia, 24-12
Jeppe vs Hudson Park, 36-12
Jeugland vs Strand, 15-12
Jim Fouché vs Centurion, 37-29
Jim Fouché vs Montana, 10-7
John Vorster vs Hans Strijdom, 27-21
John Vorster vs Hugenote (Springs), 27-21
Kearsney vs Hoërskool Middelburg, 36-17
Kempton Park vs Bethlehem Voortrekker, 26-26
KES vs Northwood, 18-8
Ligbron vs Jim Fouché, 43-31
Ligbron vs Midstream, 43-31
Louis Botha vs Trinityhouse, 56-3
Lydenburg vs HTS John Vorster, 26-12
Lydenburg vs HTS Witbank, 43-7
Marais Viljoen vs Daniël Pienaar, 27-12
Montana vs Louis Botha, 44-17
Midstream College vs Ligbron, 43-31
Monument vs Cavaliers (Australia), 48-12
Monument vs Napier Boys' High (New Zealand), 42-36
Nico Malan vs Bergsig, 88-0
Nico Malan vs Brandwag, 21-14
Nico Malan vs Wonderboom, 38-9
Northcliff vs Curro Hazeldean, 49-0
Northcliff vs Hugenote, 33-10
Oos-Moot vs Lydenburg, 17-12
Oos-Moot vs Piet Potgieter, 28-13
Oos-Moot vs Witteberg, 26-20
Paul Roos vs Nelspruit, 68-0
Piet Potgieter vs Pionier, 28-14 
Pionier vs Hugenote (Springs), 24-7
Potchefstroom Volkskool vs Midstream, 13-7 
Sasolburg vs Schweizer-Reneke, 22-27
Sentraal vs Bergsig, 36-7
Sentraal vs Wonderboom, 26-24
St Alban's vs Eye of the Tiger, 45-7
St Charles College  vs Potchefstroom Gim, 15-12
St John's vs Golden Lions Presidential XV, 27-8
St Stithians vs Clifton, 39-5
St Stithians vs St John's, 41-38
Transvalia vs Daniël Pienaar, 106-5
Transvalia vs Kearsney, 57-12
Westville vs Noordheuwel, 22-20
 
Western Cape
 
Alexander Road vs Ashton Secondary, 39-24
Augsburg vs Labori, 18-15
Bellville vs Zwartkop, 34-10
Bellville South vs Tygerberg, 28-15
Bishops vs  Michaelhouse, 40-12
Boland Landbou vs Cavaliers Rugby (Australia), 67-0
Boland Landbou vs Napier BHS (New Zealand), 59-26
Brackenfell vs Schoonspruit, 41-10
Bredasdorp vs De Aar, 43-7 
Bridgton vs HTS Bellville, 24-15
Cederberg Academy vs Montana, 25-0
DF Malan vs Potchefstroom Volkskool, 29-28
DF Malan vs Trinityhouse, 19-10
Drostdy vs Hoërskool Middelburg, 36-19
Drostdy vs Marais Viljoen, 59-14
Duineveld vs Langenhoven Gim, 19-12
Goudveld vs DF Malan, 22-22
Hermanus vs Klerksdorp, 29-22
Hopefield vs Groenberg, 36-12
Hugenote vs Wesvalia, 24-12
Jeugland vs Strand, 15-12
Klein Nederburg vs Dirkie Uys, 15-8 
Lutzville vs Groendal, 22-19
Montagu vs Landboudal, 36-19
New Orleans vs De Kuilen, 42-19
Oakdale vs Namibia XV, 67-7
Oakdale vs St Ignatius (USA), 67-19
Otto du Plessis vs Monumentpark, 28-21 
Outeniqua vs Italian All Stars, 47-13
Outeniqua vs St Ignatius (USA), 91-0
Overberg vs Oosterlig, 22-7
Paarl Boys' High vs Christchurch Boys' High (New Zealand), 25-7
Paarl Gim vs Argentina, 38-36
Paarl Gim vs Rhino Rugby (USA), 84-7
Paul Roos vs Nelspruit, 68-0
Paulus Joubert vs Hottentots Holland, 25-21
Piketberg vs Oudtshoorn, 21-5
President vs Emil Weder, 20-9
Rondebosch vs Maritzburg College, 41-3
SACS vs Kingswood, 17-10
Sutherland vs Knysna, 7-3
Swartland vs Porterville, 26-12
Vredenburg vs Jan Kriel LSEN XV, 15-14 
Weston vs Langenhoven High, 26-19
Wilgerivier vs Robertson, 22-17
Wynberg vs Muir, 81-0

PV: 74
Schools Results - 8 April 2018 | Rugby365