Sun 14 Feb 2016 | 03:11

Preview: Varsity Cup, Round Two

Preview: Varsity Cup, Round Two
Sun 14 Feb 2016 | 03:11
Preview: Varsity Cup, Round Two
SHARE

The Bloemfontein-based students were victorious in their opening match against UCT-Ikey Tigers in a windy Cape Town in Round One. Tuks, on the hand, will want to put last week's disappointment behind them after going down 15-38 at the hands of NWU-Pukke in Pretoria.

The round gets underway in Port Elizabeth with the home side NMMU-Madibaz playing host to Hawies Fourie's Maties. The Madibaz suffered a last minute 12-19 defeat at the hands of UJ in the opening round of action and are hopeful of bringing some joy to the Windy City.

Maties, on the other hand, are full of confidence following their resounding 40-0 victory over CUT in Stellenbosch. They ran in six tries and kept the Bloemfontein students scoreless to find themselves on top of the table after one match.

UCT Ikey Tigers will make the journey to Bloemfontein to face the unpredictable Ixias. Both sides are coming off losses but the Cape side should fancy a bonus-point victory. CUT will want to impress in their first home fixture of the campaign.

The round closes out in Potchefstroom where second-placed NWU-Pukke host third-placed UJ. The Potchefstroom students should be considered favourites, considering their massive victory in Pretoria while the Johannesburg side will need to up their intensity if they are to make a game of it.

We look at all Monday's action!

NMMU-Madibaz v Maties
(NMMU Stadium – Kick-off: 16.45)

Teams:

NMMU-Madibaz: 15 Lindelwe Zungu, 14 Keanu Vers, 13 Jeremy Ward, 12 Andile Jho, 11 Yamkela Ngam, 10 Simon Bolze, 9 Ivan Ludick (captain), 8 Kevin Kaba, 7 Brandon Brown, 6 Jayson Reinecke, 5 Gerrit Huisamen, 4 Elandre van der Merwe, 3 Nemo Roelofse, 2 Tango Balekile, 1 Nicolaas Oosthuizen.
Replacements: 16 Jean-Pierre Jamieson, 17 Marzuq Maarman, 18 Wynand Grassmann, 19 Andisa Ntsila, 20 Sibusiso Ngcokovane, 21 Michael Kean, 22 Khaya Malotana, 23 James Beyl.

Maties: 15 Craig Barry, 14 Brandon Asher-Wood, 13 Paul Streicher, 12 Jan Venter, 11 Duncan Saal, 10 Theo Stapelberg, 9 Remu Malan, 8 Jacobus van Dyk, 7 Janco Venter, 6 Beyers de Villiers (captain), 5 Wilhelm Sluys, 4 John Groenewald, 3 John-Roy Jenkinson, 2 Craig Corbett, 1 Wesley Adonis.
Replacements: 16 Marko Janse van Rensburg, 17 Niel Oelofse, 18 Geor Malan, 19 Conal Brown, 20 Brendon Nell, 21 Barend Smit, 22 Edwill van der Merwe, 23 Jacobus van der Merwe.

Referee: Sindile Ngcese
Assistant referees: Local
TMO: Christie du Preez

UP-Tuks v Shimlas
(Tuks Stadium – Kick-off: 18.30)

Teams:

UP-Tuks: 15 Nicolaas Britz, 14 Keanan van Wyk, 13 Stedman-Ghee Gans, 12 Adrian Maebane, 11 Duhan van der Merwe, 10 Joshua Stander, 9 Andre Warner, 8 Clyde Davids, 7 Frederic Eksteen, 6 Ruan Steenkamp, 5 Eli Snyman, 4 Aston Fortuin, 3 Johan Fouche, 2 Cornelius Els, 1 Andrew Beerwinkel.
Replacements: 16 Jan Enslin, 17 Stephanus Genis, 18 Pieter Janse van Vuuren, 19 Marco van Staden, 20 Carlo Engelbrecht, 21 Quaid Langeveldt, 22 Oskar Calitz, 23 Justin Forwood.

UFS-Shimlas: 15 Frederick Mason, 14 Renaldo Meyer, 13 Stephan Janse van Rensburg, 12 Arthur Williams, 11 Mosolwa Mafuma, 10 Pieter-Steyn de Wet, 9 Renier Botha, 8 Albertus Erasmus, 7 Neil Claassen, 6 Refuoe Rampeta, 5 Dennis Visser, 4 Ntokozo Vidima, 3 Philip Botha, 2 Elandre Huggett, 1 Teunis Nieuwoudt.
Replacements: 16 Marco Klopper, 17 Ox Nche, 18 Jacok Immelman, 19 Musa Mahlasela, 20 Albertus Pretorius, 21 Apiwe Dinga, 22 Daniel Maartens, 23 Jacobus van Vuuren.

Referee: AJ Jacobs

CUT-Ixias v UCT-Ikeys
(Bloemfontein – Kick-off: 18.30)

Teams:

CUT-Ixias: 15 Willem van Tonder, 14 Pieter Toua, 13 Charles Hitchcock, 12 Louis Nel, 11 Henry Immelman, 10 Darron Baron, 9 Maruis Grobler, 8 Jasper Wiese, 7 Mosoeu Maruping, 6 Dean Rossouw, 5 Rayno Nel, 4 Lodewyk Davis, 3 Gunther Janse van Vuuren, 2 Theunis Truter, 1 Jean Volkwyn.
Replacements: 16 Len Noort, 17 Gerard Baard, 18 Justin Basson, 19 Sylvester Makakole, 20 Dean Jacobs, 21 Aliqhayiya Mgijima, 22 Lethole Mokoena, 23 George Marich.

UCT-Ikeys: 15 Joel Smith, 14 Nathan Nel, 13 Lihleli Xoli, 12 Hendrik Lategan, 11 Suwilanji Chibale, 10 Robert Anderson, 9 Dylan-Lee TIdbury, 8 Guy Alexander (captain), 7 Luke Stringer, 6 Jason Klaasen, 5 Gary Porter, 4 Mark Prior, 3 Michael Kumbirai, 2 Brenton Greaves, 1 Joel Carew.
Replacements: 16 Keagan Timm, 17 Msizi Zondi, 18 Olwethu Hugo, 19 Nyasha Tarusenga, 20 Stephen Wallace, 21 Hilio de Abreu, 22 Gerard Pieterse, 23 Samuel Theron.

Referee: Jaco Kotze

NWU-Pukke v UJ
(Potchefstroom – Kick-off: 19.00)

NWU-Pukke: 15 Rhyno Smith, 14 Lucian Cupido, 13 Sylvian Mahuza, 12 Hendrik Marais, 11 Dean Stokes, 10 Barend Janse van Rensburg, 9 Malherbe Swart, 8 Marno Redelinghuys, 7 Jeandre Rudolph (captain), 6 Jaco Jordaan, 5 Walt Steenkamp, 4 Neil Morrison, 3 Bart le Roux, 2 Wilmar Arnoldi, 1 Mashudu Mafela.
Replacements: 16 Louis van der Westhuizen, 17 Johan Smith, 18 Daniel Jordaan, 19 Gideon van der Merwe, 20 Kurshwill Williams, 21 Schalk Hugo, 22 Akhona Nela, 23 Mogau Mabokela.

UJ: 15 Ronald Brown, 14 Andries Oosthuizen, 13 Bradley Moolman, 12 Robert de Bruyn, 11 Aphiwe Dyantyi, 10 Divan Nel, 9 Hilton Mudariki, 8 Jakobus Porter, 7 Kyle van Dalen, 6 Wian Conradie, 5 David Antonites, 4 Jeremy Jordaan, 3 Nico du Plessis, 2 Johannes Snyman, 1 Siya Nzuzo.
Replacements: 16 Emmanuel Morowane, 17 Kyle Kruger, 18 Johan Oosthuizen, 19 Phenyo Seriteng, 20 Johan Esterhuizen, 21 Kobus Engelbrecht, 22 Godfrey Ramaboea, 23 Waldo Weideman.

Referee: Lourens van der Merwe
Assistant referees: Local
TMO: Willie Vos

PV: 2
Preview: Varsity Cup, Round Two | Rugby365