Tue 18 Feb 2020 | 01:42

Referees to 24 February 2020

Referees to 24 February 2020
Tue 18 Feb 2020 | 01:42
Referees to 24 February 2020
SHARE

Six Nations action is back in its four competitions which make for wonderful watching and  PRO14 and Super Rugby are also in full swing.

ADVERTISEMENT

These are a great opportunity for referees to steal with their eyes – watching top referees in top matches.

International

Six Nations, Round 3

Italy vs Scotland at Stadio Olimpico, Rome
Referee: Ben O’Keeffe (New Zealand)
Assistant referees: Mathieu Raynal (France), Ben Whitehouse (Wales)
Television match official: Rowan Kitt (England)

Wales vs France at Principality Stadium, Cardiff
Referee: Matthew Carley (England)
Assistant referees: Wayne Barnes (England), Karl Dickson (England)
Television match official: Graham Hughes (England)
Timekeeper: Reg Hughes (Wales)
Citing commissioner: Eugene Ryan (Ireland)

England vs Ireland at Twickenham, London
Referee: Jaco Peyper (South Africa)
Assistant referees: Romain Poite (France), Alexandre Ruiz (France)
Television match official: Marius Jonker (South Africa)
Timekeeper: Frank Venner (England)

ADVERTISEMENT

Rugby Europe

European Championship, Round 3

Georgia vs Belgium in Kutaisi
Referee: Cristian Serban (Romania)
Assistant referees: Radu Petrescu (Romania), M Vacaru (Romania)
Citing commissioner: Philippe Marguin (France)

Russia vs Portugal in Kaliningrad
Referee: Iñigo Atorrasagasti (Spain)
Assistant referees: Iñaki Munoz Martin (Spain), Aldai Ibisate (Spain)
Citing commissioner: Norbert Li-Marchetti (Switzerland)

ADVERTISEMENT

Romania vs Spain in Botosani
Referee: Nika Amashkeli (Georgia)
Assistant referees: Tornike Gvirjishvili (Georgia), Shota Tsagareishvili (Georgia)

Women’s Six Nations, Round 3

Wales vs France at Cardiff Arms Park, Cardiff, Wales
Referee: Nikki O’Donnell (England)
Assistant referees: Laura Pettingale (England), Clare Daniels (England)
Television match official: Claire Hodnett (England)
Citing commissioner: Tim Lowry (Ireland)

England vs Ireland at Castle Park, Doncaster, England
Referee: Hollie Davidson (Scotland)
Assistant referees: Clara Munarini (Italy), Maria Giovanna Pacifico (Italy)
Television match official: Neil Paterson (Scotland)

Italy vs Scotland at Stadio Giovanni Mari, Legnano, Italy
Referee: Joy Neville (Ireland)
Assistant referees: Aurelie Groizeleau (France), Doriane Domenjo (France)
Television match official: Olly Hodges (Ireland)

Under-20 Six Nations, Round 3

Italy vs Scotland at Stadio Mirabello, Regio Emillia
Referee: Adam Jones (Wales)
Assistant referees: Dewi Phillips (Wales), Wayne Davies (Wales)
Assessor: Tony Spreadbury (England)

Wales vs France at Parc Eirias, Colwyn Bay
Referee: Adam Leal (England)
Assistant referees: Craig Maxwell-Keys (England), Phil Watters (England)
Television match official: Stuart Terheege (England)
Timekeeper: Paul Hughes (Wales)
Assessor: Joël Jutge (France)
Citing commissioner: Dave Guyan (England)

England vs Ireland at Franklin’s Gardens, Northampton
Referee: Ben Blain (Scotland)
Assistant referees: Finlay Brown (Scotland), Ross Mabon (Scotland)
Television match official: Nick Edwards (England)
Timekeeper: Neil Paterson (Scotland)
Assessor: Jérôme Garcès (France)

Super Rugby, Round 4

Crusaders vs Highlanders at Orangetheory Stadium, Christchurch
Referee: Mike Fraser (New Zealand)
Assistant referees: Brendon Pickerill (New Zealand), James Doleman (New Zealand)
Television match official: Chris Hart (New Zealand)

Rebels vs Sharks at MARS Stadium, Ballarat
Referee: AJ Jacobs (South Africa)
Assistant referees: Damon Murphy (Australia), James Quinn (Australia)
Television match official: George Ayoub (Australia)

Chiefs vs Brumbies at FMG Waikato Stadium, Hamilton
Referee: Brendon Pickerill (New Zealand)
Assistant referees: Mike Fraser (New Zealand), Dan Waenga (New Zealand)
Television match official: Glenn Newman (New Zealand)

Reds vs Sunwolves at Suncorp Stadium, Brisbane
Referee: Nic Berry (Australia)
Assistant referees: Jordan Way (Australia), Aaron Pook (Australia)
Television match official: James Leckie (Australia)

Stormers vs Jaguares at Newlands, Cape Town
Referee: Rasta Rasivhenge (South Africa)
Assistant referees: Egon Seconds (South Africa), Griffin Colby (South Africa)
Television match official: Willie Vos (South Africa)

Bulls vs Blues at Loftus Versfeld, Pretoria
Referee: Marius van der Westhuizen (South Africa)
Assistant referees: Cwengile Jadezweni (South Africa), Divan Uys (South Africa)
Television match official: Joey Klaaste-Salmans (South Africa)

PRO14, Round 12

Ospreys vs Leinster at The Gnoll, Neath
Referee: Stuart Berry (South Africa)
Assistant referees: Aled Evans (Wales), Ben Breakspear (Wales)
Television match official: Tim Hayes (Wales)
Timekeeper: David Morgan (Wales)

Zebre vs Munster at Stadio Giovanni Mari, Legnano
Referee: Dan Jones (Wales)
Assistant referees: Manuel Bottino (Italy), Rhys Jones (Wales)
Television match official: Sean Brickell (Wales)

Cardiff Blues vs Benetton at Cardiff Arms Park
Referee: Frank Murphy Ireland
Assistant referees: Mike English (Wales), Rob O’Sullivan (Ireland)
Television match official: Simon McDowell (Ireland)
Timekeeper: will Evans (Wales)

Scarlets vs Kings at Parc y Scarlets, Llanelli
Referee: Andrew Brace (Ireland)
Assistant referees: Gareth John (Wales), Paul Haycock (Ireland)
Television match official: Brian MacNeice (Ireland)
Timekeeper: Colin Campbell (Wales)

Glasgow Warriors vs Dragons at Scotstoun Stadium, Glasgow
Referee: Seán Gallagher (Ireland)
Assistant referees: Ian Kenny (Scotland), Oisin Quinn (Ireland)
Television match official: Leo Colgan (Ireland)

Ulster vs Cheetahs at Kingspan Stadium, Belfast
Referee: Mike Adamson (Scotland)
Assistant referees: George Clancy (Ireland), Sam Grove-White (Scotland)
Television match official: Andrew McMenemy (Scotland)
Timekeeper: Bill Halliday (Ireland)
Citing commissioner: Ciaran Scally (Ireland)

Edinburgh vs Connacht at Murrayfield, Edinburgh
Referee: Marius Mitrea (Italy)
Assistant referees: Sam Grove-White (Scotland), Matteo Liperini (Italy)
Television match official: Stefano Pennè (Italy)

Domestic

Women

Waratahs Women vs Fijiana
Referee: Amber Mclachlan
Assistant referees: David Conway, Richard Manchee

Super Women

Melbourne Rebels vs Brumbies at Mars Stadium
Referee: Tyler Miller
Assistant referees: Shannon Mclachlan, Sarah Porter

Western Australia vs Queensland Reds
Referee: Madeline Putz
Assistant referees: Jordan Kaminski, Michael Ward

England

Premiership

Wasps vs Saracens
Referee: Christophe Ridley
Assistant referees: Mike Hudson, Shane Lewis
Television match official: Nigel Carrick
Timekeeper: Paul Stanley
Assessor: Jerry Wallis & Robin Goodliffe

Sale Sharks vs Leicester Tigers
Referee: Ian Tempest
Assistant referees: Wayne Falla, Jamie Leahy
Television match official: Trevor Fisher
Timekeeper: Mike Hamlin
Assessor: Andrew Vertigan

Bath vs Harlequins
Referee: Tom Foley
Assistant referees: Greg Macdonald, Paul Dix
Television match official: David Rose
Timekeeper: Laurie Bryant
Assessor: Nigel Yates

London Irish vs Gloucester
Referee: Luke Pearce
Assistant referees: Anthony Woodthorpe, Rob Warburton
Television match official: David Grashoff
Timekeeper: Malcolm Sinclair
Assessor: Gary Welsh

Exeter Chiefs vs Northampton Saints
Referee: Jack Makepeace
Assistant referees: Tom Foley, Jonathan Healy
Television match official: Keith Lewis
Timekeeper: Andrew Pearce
Assessor: Chris White

Bristol Bears vs Worcester Warriors
Referee: JP Doyle
Assistant referees: Simon Harding, Peter Allan
Television match official: Stuart Terheege
Timekeeper: Paul Box
Assessor: Martin Fox

Championship Cup

Nottingham vs Doncaster Knights
Referee: Anthony Woodthorpe
Assistant referees: Ian Bibey, Nick Marshall
Assessor: Martin Fox

Ealing Trailfinders vs Jersey Reds
Referee: Hamish Smales
Assistant referees: Fergus Kirby, John Meredith
Assessor: Iain Mitchell

Newcastle Falcons vs London Scottish
Referee: Andrew Jackson
Assistant referees: Gregg Dawson, James O’Brien
Assessor: Peter Farrell

Cornish Pirates vs Coventry
Referee: Dean Richards
Assistant referees: Neil Chivers, Ryan Collier
Assessor: Steve Leyshon

Greene King Championship

Yorkshire Carnegie vs Ampthill
Referee: Alex Thomas
Assistant referees: Simon Park, James Clarke
Assessor: Brian Campsall

Friendly

Coventry vs Army XV
Referee: Mike Hudson

France

Top 14, Round 16

La Rochelle vs Toulon at Stade Marcel Deflandre
Referee: Ludovic Cayre
Assistant referees: Vivien Praderie, Bruno Gabaldon
Television match official: Cyril Lafon

Brive vs Agen at Stadium Municipal
Referee: Tual Trainini
Assistant referees: Cédric Marchat, Arnaud Blondel
Television match official: Éric Briquet Campin

Bayonne vs Stade Français Paris at Stade Jean Dauger
Referee: Adrien Descottes
Assistant referees: Pierre Brousset, Jean-Claude Labarbe
Television match official: Jean-Luc Rebollal

Castres Olympique vs Pau at Stade Pierre Fabre
Referee: Maxime Chalon
Assistant referees: Julien Castaignède, Patrick Pechambert
Television match official: Éric Gauzins

Clermont vs Bordeaux-Bègles at Parc des Sports Marcel Michelin
Referee: Thomas Charabas
Assistant referees: Jonathan Dufort, Thierry Devais
Television match official: Bruno Bessot

Lyon vs Racing 92 at Matmut Stadium Gerland
Referee: Pascal Gaüzère
Assistant referees: Luc Ramos, Richard Duhau
Television match official: Philippe Bonhoure

Toulouse vs Montpellier at Stade Ernest Wallon
Referee: Pierre-Baptiste Nuchy
Assistant referees: Sébastien Minery, Christophe Bats
Television match official: Akim Hadj Bachir

Pro D2, Round 21

Biarritz vs Perpignan at Parc des Sports d’Aguilera
Referee: Mathieu Noirot
Assistant referees: Flavien Hourquet, Benoît Albert

Nevers vs Carcassonne at Stade du Pré Fleuri
Referee: Adrien Marbot
Assistant referees: Jean Lespes, Romain Carbonel

Mont-de-Marsan vs Colomiers at Stade Guy Boniface
Referee: Hervé Lasausa Lespy Labaylette
Assistant referees: Nicolas Datas, Bruno Esclavard

Valence Romans vs Provence at Stade Georges-Pompidou
Referee: Jonathan Gasnier
Assistant referees: Sébastien Boyer, Christophe Bultet

Aurillac vs Vannes at Stade Jean-Alric
Referee: François Bouzac
Assistant referees: Benoît Rousselet, Walter Prache

Rouen Normandie vs Soyaux-Angoulême XV at Stade Mermoz
Referee: tba
Assistant referees: Laurent Millotte, Gislain Elias

Montauban vs Grenoble at Stade Sapiac
Referee: Luc Ramos
Assistant referees: Cédric Clave, Nicolas Bridoux

Oyonnax vs Béziers at Stade Charles Mathon
Referee: Thomas Chereque
Assistant referees: Thierry Mallet, Sylvain Jaymes

Ireland

All Ireland League, Division 1

Cork Constitution vs university College Cork at Temple Hill
Referee: Robert O’Sullivan

Terenure vs University College Dublin at Lakelands
Referee: Stuart Gaffkin

Ballynahinch vs Dublin University at Ballymacarn
Referee: Chris Busby

Clontarf vs Garryowen at Castle Avenue
Referee: Jonny Erskine

Young Munster vs Lansdowne Road at Tom Clifford Park
Referee: Daniel Carson

Banbridge vs St Mary’s at Rifle Park
Referee: Nigel Correll

Highfield vs Navan at Woodleigh Park
Referee: Andrew Cole

Malone vs Old Belvedere at Gibson Park
Referee: Richard Horgan

Old Wesley vs Armagh at Energia Park
Referee: Eoghan Cross

Shannon vs Naas at Thomond Park
Referee: Peter Martin

Scotland

Premiership

Edinburgh Academical vs Hawick at Queensferry
Referee: Jonny Perriam
Assistant referees: Craig Clark, Digby Thomas
Assessor: Gordon Grant

Sarah Beaney Cup

Watsonians vs Stirling County
Referee: George Pounder

Stewartry vs Ayr
Referee: Iain Morrison

Hillhead Jordanhill vs Corstorphine Cougars
Referee: Sean Niven

Garioch vs Cartha Queens Park
Referee: Scott Cubitt

South Africa

Varsity Cup, Round 4

Tuks vs Shimlas at Tuks Stadium
Referee: Jaco Pretorius
Assistant referees: Local
Television match official: Lesego Legoete

Wits vs Pukke at Wits Rugby Stadium
Referee: Ben Crouse
Assistant referees:

UWC vs Maties at UWC Stadium
Referee: Divan Uys
Assistant referees: Local

CUT Ixias vs Ikeys at CUT Rugby Stadium
Referee: Morné Ferreira
Assistant referees: Local

Varsity Shield

TUT vs CPUT at TUT Stadium, Pretoria
Referee: Johre Botha
Assistant referees: Local

Fort Hare vs Rhodes at Madibaz Stadium, Port Elizabeth
Referee: Sean Muller
Assistant referees: Local
Television match official: Christie du Preez

Nelson Mandela University vs Walter Sisulu University at Madibaz Stadium, Port Elizabeth
Referee: Vusi Msibi
Assistant referees: Local
Television match official: Christie du Preez

Spain

División de Honor, Round 16

Alcobendas vs Aparej. Burgos
Referee: Eki Fanlo (Guipúzcoa)

Hernani vs UE Santboiana
Referee: Alfonso Mirat (Madrid)

Salvador vs Indepen. Santander
Referee: Pedro Montoya (Álava)

Santander vs Ordizia
Referee: Marc Riera (Barcelona)

FC Barcelona vs Cisneros
Referee: David Castro (Asturias)

Ciencias Sevilla vs VRAC Valladolid
Referee: Roger Parera (Barcelona)

División De Honor Femenina, Round 13

Cisneros vs Sanse Scrum
Referee: Luis Garcia-Mon (Madrid)

Universitario Sevilla vs Majadahonda
Referee: Mario González Ribes (Valencia)

Salvador vs L’Hospitalet
Referee: Iñaki Muñoz (Madrid)

Pozuelo vs  Coruña
Referee: Fernando Raposo (Valladolid)

División De Honor B, Round 19

Zarautz vs Getxo
Referee: Arnaltz Bilbao (Guipúzcoa)

Bera Bera vs Uribealdea
Referee: José Luis Murillo (Barcelona)

Vigo vs Universidade Bilbao
Referee: Miguel Ferdinández Rodriguez (Madrid)

Real Oviedo vs Ourense
Referee: Adrián Rodriguez Gutierrez (Cantabria)

Gaztedi vs Belenos
Referee: Ignacio Chaves (Madrid)

Gernika vs Eibar.
Referee:Alberto Pérez   Iglesia (Asturias)

Fenix vs CAU Valencia
Referee: Luis Ferdinández Díaz (Madrid)

Murcia vs La Vila
Referee: Joshua Bellido (Barcelona)

Poble Nou vs Valencia
Referee: Andoni Susperregi (Guipúzcoa)

Sant Cugat vs L’Hospitalet
Referee: Óscar Martinez (Castellón)

BUC Barcelona vs Les Abelles
Referee: Jorge García Criado (Baleares)

Tatami vs Barbarians
Referee: Jorge Molpeceres (Barcelona)

Jaen vs Marbella
Referee: Gonzalo Pardo (Madrid)

Liceo Francés vs CAR Sevilla
Referee: Iñaki Vergara (Guipúzcoa)

Ing. Industriales vs Pozuelo
Referee: Luis Lasala (Granada)

UR Almeria vs Hortaleza
Referee: Rafael Alcalde (Murcia)

CAU Madrid vs Cáceres
Referee: Jokin Osete (Navarra)

Málaga vs Cd Arquitectura
Referee: Josué García Diez (Barcelona)

USA

Major League Rugby, Round 3

Seattle Seawolves vs Toronto Arrows at Starfire Sports Complex
Referee: Scott Green
Assistant referees: Robin Kaluzniak, Denny Russell
Assessor: Mike Kelly

Colorado Raptors vs NOLA Gold at Infinity Park
Referee: Lex Weiner
Assistant referees: Steve Gore, Rick Goldammer
Assessor: David Haines

Austin Gilgronis vs Utah Warriors at COTA
Referee: Mike O’Brien
Assistant referees: Kat Roche, Butch Neuwanschwander
Assessor: Josh Houston

Houston Sabercats vs Old Glory DC at AVEVA Stadium
Referee: Derek Summers
Assistant referees: Joe Burpoe, Greg Varnell
Assessor: Peter Watson

ATL Rugby vs Rugby United at Life University
Referee: Jamie Nutbrown (New Zealand)
assistant referees: Henrique Platais (Brazil),  Dave Edwards
Assessor: Olivia Rogers

San Diego Legion vs New England Freejacks at Torero Stadium
Referee: Luke Rogan
Assistant referees: Marquise Goodwin, Austin Reed
Assessor: Amanda Cox

Wales

Premiership

Carmarthen vs Llandovery
Referee: Nigel Owens
Assistant referees: Elfyn Morris-Roberts, Jon Hardy

 

PV: 490
ADVERTISEMENT
Referees to 24 February 2020 - australia | Rugby365