Tue 23 Oct 2018 | 10:24

Referees to 28 October 2018

Referees to 28 October 2018
Tue 23 Oct 2018 | 10:24
Referees to 28 October 2018
SHARE

Currie Cup Final! It is the Currie Cup Final this weekend in the 129-year-old competition, always a highlight in South African rugby.

The competition started in 1889, had the Currie Cup added in 1892 and this is the 57th Final – only 57th, as earlier more often the Currie Cup was played as a central tournament or on a league basis.

Jaco Peyper has appointed to referee the final, the fourth time he will have done so.

It is the third running of the Bledisloe Cup this weekend. It’s winner is already decided because New Zealand won the first two but still it is an important match as Australia seek credibility and New Zealand want to wash away the aftertaste of their latest two matches against South Africa. The match will be played in Japan, host country for next year’s World Cup.

There are finals in New Zealand and Australia.

EPRC’s competitions stop and PRO14 rugby comes charging out again. Clubs are fully operational.

International

Bledisloe Cup
New Zealand vs Australia at Nissan Stadium, Yokohama, Japan
Referee: Romain Poite (France)
Assistant referees: Marius van der Westhuizen (South Africa), Rasta Rasivhenge (South Africa)
Television match official: Marius Jonker (South Africa)

Japan vs World XV at 17 Rugby Stadium, Osaka, Japan
Referee: Brendon Pickerill (New Zealand)
Assistant referees: Mike Fraser (New Zealand), Damon Murphy (Australia)
Television match official: Aaron Paterson (New Zealand)

Rugby Europe

Croatia vs Israel in Zagreb
Referee: Ben Breakspear (Wales)

Malta vs Bosnia & Herzegovina at Hibernians Stadium
Referee: Anthony Lac (Monaco)

Bulgaria vs Slovenia in Sofia
Referee: Dejan Stiglic (Serbia)

Denmark vs Norway in Odense
Referee: Lukasz Jasinski (Poland)

Austria vs Latvia in Vienna
Referee: Killian O’Brien (Germany)

PRO 14

Southern Kings vs Scarlets at Madibaz Stadium, Nelson Mandela Bay University, Port Elizabeth
Referee: John Lacey (Ireland)
Assistant referees: Stuart Berry (South Africa), Paul Mente (South Africa)
Television match official: Shaun Veldsman (South Africa)

Ulster vs Dragons at Kingspan Stadium
Referee: Marius Mitrea (Italy)
Assistant referees: Gianluca Gnecchi (Italy), John Carvill (Ireland)
Television match official: Olly Hodges (Ireland)
Assessor: Bertie Smith (Ireland)
Citing commissioner: Wayne Sheridan (Ireland)

Zebre vs Edinburgh at Stadio Sergio Lanfranchi
Referee: Andrew Brace (Ireland)
Assistant referees: Sean Gallagher (Ireland), Andrea Piardi (Italy)
Television match official: Stefano Roscini (Italy)
Citing commissioner: Alberto Recaldini (Italy)

Ospreys vs Connacht at Morganstone Brewery Field
Referee: Mike Adamson (Scotland)
Assistant referees: Sam Grove-White (Scotland), Mike English (Wales)
Television match official: Neil Paterson (Scotland)
Citing commissioner: Gwyn Bowden (Wales)

Benetton vs Leinster at Stadio Monigo
Referee: Ben Whitehouse (Wales)
Assistant referees: Craig Evans (Wales), Andrea Spadoni (Italy)
Television match official: Alan Falzone (Italy)
Citing commissioner: Stefano Marrama (Italy)

Munster vs Glasgow Warriors at Thomond Park
Referee: Dan Jones (Wales)
Assistant referees: Elgan Williams (Wales), Chris Busby (Ireland)
Television match official: Brian MacNeice (Ireland)
Assessor: Tim O’Brien (Ireland)
Citing commissioner: Eddie Walsh (Ireland)

Cheetahs vs Cardiff Blues at Free State Stadium
Referee: Lloyd Linton (Scotland)
Assistant referees: Quinton Immelman (South Africa), Ruhan Meiring (South Africa)
Television match official: Johan Greeff (South Africa)
Citing Commissioner: tba

Domestic

Australia

National Rugby Championship Final

Fiji Druas vs Queensland Country at Churchill Park, Latouka
Referee: Nicholas Berry
Assistant referees: Jordan Way, Aaron Pook
Television match official: Tevita Rokovereni

England

Premiership

Worcester Warriors vs Sale Sharks
Referee: Adam Leal
Assistant referees: Lionel Spooner, Wayne Falla
Timekeeper: Matthew Peters
Assessor: Martin Fox

Northampton Saints vs Bristol Bears
Referee: Simon Harding
Assistant referees: Darryl Chapman, Simon McConnell
Timekeeper: Paul Stanley
Assessor: Gary Welsh

Bath vs Harlequins
Referee: Greg Macdonald
Assistant referees: Clare Daniels, Philip Watters
Timekeeper: Laurie Bryant
Assessor: Sam Collins

Gloucester vs Wasps
Referee: Michael Hudson
Assistant referees: Gregory Garner, Robert Warburton
Timekeeper: Andrew Pearce
Assessor: John-Paul Doyle

Saracens vs Leicester Tigers
Referee: Christophe Ridley
Assistant referees: Dean Richards, Roy Maybank
Timekeeper: Roy Marfleet
Assessor: Andrew Vertigan

Newcastle Falcons vs Exeter Chiefs
Referee: Andrew P Jackson
Assistant referees: Tim Wigglesworth, Jamie Leahy
Television match official: Trevor Fisher
Timekeeper: Mike Hamlin
Assessor: Anthony Spreadbury

Championship

Nottingham vs Ealing Trailfinders
Referee: Anthony Woodthorpe
Assistant referees: Simon Adams, Simon Park
Assessor: Christopher White

Jersey Reds vs Richmond
Referee: Karl Dickson
Assistant referees: William Burton, Nick Marshall
Assessor: Anthony Spreadbury

London Irish vs Cornish Pirates
Referee: Ian Tempest
Assistant referees: Ian Bibey, Nigel Carrick
Assessor: Peter Farrell

London Scottish vs Doncaster Knights
Referee: Hamish Smales
Assistant referees: Peter Brunt, Paul Burton
Assessor: Nigel Yates

Bedford Blues vs Hartpury College
Referee: Matthew Carley
Assistant referees: Gareth Holsgrove, Michael Patz
Assessor: Lloyd Jackson
AR coach: Robin Goodliffe

Coventry vs Yorkshire Carnegie
Referee: Matthew O’Grady
Assistant referees: Shane Lewis, Steve Lee
Assessor: Wayne Barnes
Television match official: Geoffrey Warren
Coach: Peter Huckle

Women’s Premiership

Firwood Waterloo Ladies vs Loughborough Lightning
Referee: Jamie Leahy
Assistant referees: Michael Mulroy, Carl Walsh

Worcester Valkyries vs Bristol Bears Women
Referee: Charles Gayther
Assistant referees: Andrew Ashwell, Wayne Spencer

Darlington Mowden Park Sharks vs Wasps Ladies
Referee: Michael Harris
Assistant referees: Jason Garrick, Michael Hurdley

Richmond vs Harlequins Ladies
Referee: Jonathan Cook
Assistant referees: Tom Bird, Melanie Liley
Coach: Iain Mitchell

Saracens Women vs Gloucester-Hartpury Women
Referee: James Clarke
Assistant referees: Matt Sharpe, Matthew Todd
Assessor: Steve Tatam

France

Top 14, Round 8

Clermont vs Castres at Parc des Sports Marcel Michelin
Referee: Mathieu Raynal
Assistant referees: Adrien Descottes, Sébastien Hebert
Television match official: Éric Gauzins

Racing 92 vs Pau at Paris La Défense Arena
Referee: Tual Trainini
Assistant referees: François Bouzac, Jean-Claude Labarbe
Television match official: Cédric Marchat

Perpignan vs Toulouse at Stade Aimé Giral
Referee: Thomas Charabas
Assistant referees: Julien Castaignède, Patrick Pechambert
Television match official: Ludovic Sclafer

Agen vs Grenoble at Stade Armandie
Referee: Alexandre Ruiz
Assistant referees: Luc Ramos, Arnaud Blondel
Television match official: Philippe Bonhoure

Stade Français vs Montpellier at Stade Jean Bouin
Referee: Jérôme Garcès
Assistant referees: Ludovic Cayre, Thierry Guilloton
Television match official: Denis Grenouillet

Bordeaux-Bègles vs Lyon at Jacques Chaban-Delmas
Referee: Vincent Blasco Baque
Assistant referees: Maxime Chalon, Jean-Luc Rebollal
Television match official: Éric Gonthier

Toulon vs La Rochelle at Stade Mayol
Referee: Pascal Gaüzère
Assistant referees: Jonathan Dufort, Frédéric Chazal
Television match official: Patrick Dellac

Pro D2, Round 9

Brive vs Montauban at Stadium Municipal
Referee: Jonathan Gasnier
Assistant referees: Thomas Chereque, Gislain Elias

Vannes vs Carcassonne at Stade de la Rabine
Referee: Stéphane Boyer
Assistant referees: Romain Bruyere, Thierry Devais

Bourg-en-Bresse vs Colomiers at Stade Marcel Verchère
Referee: Laurent Millotte
Assistant referees: Jaouad Marboh, Walter Prache

Provence vs Mont-de-Marsan at Stade Maurice David
Referee: Hervé Lasausa Lespy Labaylette
Assistant referees: Flavien Hourquet, Christophe Bats

Massy vs Biarritz at Stade Jules Ladoumègue
Referee: David Beun
Assistant referees: Régis Guatelli, Francois Soucaret

Béziers vs Aurillac at Parc des Sports et de l’Amitié
Referee: Ludovic Carrillo
Assistant referees: Nicolas Datas, Pascal Vitrac

Nevers vs Oyonnax at Stade du Pré Fleuri
Referee: Cédric Clave
Assistant referees: Jean Lespes, Fabrice Hand

Bayonne vs Angoulême at Stade Jean Dauger
Referee: Vivien Praderie
Assistant referees: Thierry Mallet, Christian Coussan

Ireland

All Ireland League, Division 1

Shannon vs Clontarf at Coonagh
Referee: Nigel Correll

St Mary’s vs Armagh at Templeville Road
Referee: Mark Patton
Assessor: Marshall Kilgore

Malone vs Old Belvedere at Gibson Park
Referee: Kieran Barry
Assessor: Ken Henley-Willis

Ballynahinch vs Buccaneers at Ballymacarn Park
Referee: Leo Colgan

Banbridge vs Ballymena at Rifle Park
Referee: Daniel Carson

University College Cork vs Terenure College at UCC Mardyke Grounds
Referee: Oisin Quinn
Assessor: Ed Kenny

Lansdowne vs Cork Constitution at Lansdowne Road
Referee: Stuart Gaffikin
Assessor: Donal Courtney

Garryowen vs University College Dublin at Dooradoyle
Referee: Robert O’Sullivan

Dublin University vs Young Munster at College Park
Referee: Eddie Hogan-O’Connell

Italy

Top 12, Round 5

Viadana vs Emilia
Referee: Andrea Piardi (Brescia)
Assistant referees: Stefano Bolzonella (Cuneo), Filippo Bertelli (Brescia)

Lazio vs Calvisano
Referee: Federico Vedovelli (Sondrio)
Assistant referees: Emanuele Tomò (Roma), Paolo Schilirò (Catania)

Padova vs Fiamme Oro
Referee: Luca Trentin (Milano)
Assistant referees: Gianluca Gnecchi (Brescia), Francesco Russo (Milano)

Rovigo vs Toscana Aeroporti I Medicei
Referee: Manuel Bottino (Roma)
Assistant referees: Gabriel Chirnoaga (Roma), Matteo Giacomini (Treviso)

Verona vs Mogliano Rugby 1969
Referee: Matteo Liperini (Livorno)
Assistant referees: Riccardo Angelucci (Livorno), Ferdinando Cusano (Vicenza)

San Donà vs Petrarca gby
Referee: Vincenzo Schipani (Benevento)
Assistant referees: Federico Vedovelli (Sondrio), Simone Boaretto (Rovigo)

New Zealand

Mitre 10 Finals

Cup

Auckland vs Canterbury at Eden Park
Referee: Glen Jackson
Assistant referees: Cam Stone, Jamie Bell
Television match official: Jonathan Paterson

Championship

Waikato vs Otago at FMG Stadium, Hamilton
Referee: Ben O’Keeffe
Assistant referees: Angus Mabey, Marcus Playle
Television match official: Ben Deakin

Heartland Championship

Meads Cup
South Canterbury vs Thames Valley at Alpine Energy Stadium, Timaru
Referee: Jamie Nutbrown
Assistant referees: Nick Webster, Craig Kingan
Television match official: Chris Hart

Lochore Cup
Horowhenua Kapiti vs Wairarapa Bush at Levin Domain, Levin
Referee: Richard Kelly
Assistant referees: Nick Hogan, Aaron Conlon
Television match official: Carl Baker

Scotland

Premiership

Ayr vs Watsonians
Referee: Keith Allen
Assistant referees: Graeme Ormiston, Grant Denholm

Edinburgh Academical Currie Chieftains
Referee: Lloyd Linton
Assistant referees: Ian Kenny, Alistair Watt

Heriot’s vs Hawick
Referee: Sam Grove-White
Assistant referees: Michael Milner, Colin George
Coach: Fumitaka Kono
Assessor: Dave Pearson,

Melrose vs Boroughmuir
Referee: Ben Blain
Assistant referees: Jonny Perriam, Bob Nevins

Stirling County vs Glasgow Hawks
Referee: Michael Todd
Assistant referees: Willie Anderson, tba
Assessor: Malcolm Currie

South Africa

Currie Cup Final

Western Province vs Sharks at Newlands
Referee: Jaco Peyper
Assistant referees: AJ Jacobs, Cwengile Jadezweni
Television match official: Shaun Veldsman

Under-21 Championship Final

Blue Bulls vs Golden Lions at Newlands
Referee: Ben Crouse
Assistant referees: Divan Uys, Sindile Ngcese
Television match official: Lesego Legoete

Under-19 Championship Final

Sharks vs Blue Bulls at Newlands
Referee: Griffin Colby
Assistant referees: Divan Uys, Sindile Ngcese
Television match official: Lesego Legoete

Spain

División De Honor, Round 6

VRAC Valladolid vs Aparejad. Burgos
Referee: Eki Fanlo (Guipúzcoa)
Assistant referees: Andoni Suspèrregi, Iñaki Muñoz

UE Santboiana vs Hernani
Referee: Joaquín Santoro (Valencia)
Assistant referees: Alejandro Jimenez, Víctor Borrás

Gernika vs La Vila
Referee: Marc Riera (Valencia)
Assistant referees: Malcolm Van Steeden, Alex Mullor

Alcobendas vs Cisneros
Referee: Pedro Montoya (Álava)
Assistant referees: Manuel Bartolomé, Erlantz Morentin

Indepen. Santander vs FC Barcelona
Referee: Iñigo Atorrasagasti (País Vasco)
Assistant referees: Jon Ibisate, Juan Cruz Peña

Ordizia vs Salvador
Referee: Iñaki Muñoz (Madrid)
Assistant referees: Pedro Pérez Gómez, José Maria Ferdinández Soria

División De Honor Femenina, Round 5

Inef L’Hospitalet vs Majadahonda
Referee: Richard Parera (Barcelona)

Complut. Cisneros vs Sanse Scrum
Referee: Félix Villegas (Valladolid)

Hortaleza vs Crat Univer. Coruña
Referee: Gonzalo Pardo (Madrid)

Olímpico Pozuelo vs Universitario Sevilla
Referee: Alfonso Mirat (Madrid)

División De Honor B, Round 6

VRAC Valladolid B vs Getxo
Referee: Enzo Cosse (Valencia)

Durango vs Bera Bera
Referee: Alberto Ruiz (País Vasco)

Zarautz vs Campus Ourense
Referee: Belarmino Álvarez (Asturias)

Santander vs Vigo
Referee: David Castro (Asturias)

Crat A Coruña vs Uribealdea
Referee: Adrián Rodriguez Gutierrez (Cantabria)

Eibar vs Salvador B
Referee: Pedro Pérez Gómez (Toledo)

UER Montcada vs Les Abelles
Referee: Josué García Diez (Barcelona)

UE Santboiana B vs L’Hospitalet
Referee: Iñaki Martinez (Castellón)

Valencia. vs CAU Valencia at Campo Quatre Carreres
Referee: Luis Ferdinández Díaz (Madrid)

BUC vs Poble Nou
Referee: José Luis Murillo (Barcelona)

Tatami. vs Barbarians Calviá
Referee: Joshua Bellido (Barcelona)

Sant Cugat vs Fenix
Referee: Alberto Requena (Granada)

Jaen. vs Cd Arquitectura
Referee: Mario González Ribes (Valencia)

AD Ing. Industriales vs Olímpico Pozuelo at Campo El Cantizal
Referee: Francisco Benegas (Madrid)

Car Cáceres vs Marbella.
Referee: Miguel Ferdinández Rodriguez (Madrid)

Alcobendas Rugby B vs Cisneros B
Referee: Pedro Pérez Gómez (Toledo)

Ciencias vs Liceo Francés
Referee: Fernando Raposo (Valladolid)

Pozuelo vs UR Almeria
Referee: Iñaki Marquinez (Cantabria)

Wales

Premiership

Ebbw Vale vs Merthyr
Referee: Dan Jones
Assistant referees: Elgan Williams, Aaron Cross
Television match official: Tim Hayes

Pontypridd vs Cross Keys
Referee: tba (England)
Assistant referees: Rhys Jones, Lee Parry

Carmarthen vs Bridgend
Referee: Gareth Newman
Assistant referees: Dewi Phillips, Jon Hardy

Neath vs Newport
Referee: Wayne Davies
Assistant referees: Richard Brace, Keith Thomas

RGC 1404 vs Bargoed
Referee: tba (England)
Assistant referees: Dylan Llyr Jones, Simon Dignam

Swansea vs Llandovery
Referee: Tim Baker (Hong Kong)
Assistant referees: Jason Morris, Richard Jones

Aberavon vs Cardiff
Referee: Gwyn Morris
Assistant referees: Steffan Edwards, Steve Nash

Llanelli vs Bedwas
Referee: Aaron Parry
Assistant referees: Chris Oliver, Carl Hyde

PV: 779


Referees To 28 October 2018 - Australia | Rugby365