Do Not Sell My Personal Information
RugbyPass Match Centre
Scores
Sorry there are no live games.
See what's coming up.
Bulls BUL Sharks SHA Sat
26 Sep
4:25pm SAST
Lions LIO Stormers STO Sat
26 Sep
6:55pm SAST
Wellington WEL Bay of Plenty BAY Fri
25 Sep
9:00am SAST
Tasman TAS Waikato WAI Sat
26 Sep
4:00am SAST
Southland SOU North Harbour HAR Sat
26 Sep
6:15am SAST
Hawke's Bay HAW Canterbury CAN Sat
26 Sep
9:00am SAST
Auckland AUC Manawatu MAN Sun
27 Sep
3:00am SAST
Taranaki TAR Otago OTA Sun
27 Sep
3:00am SAST
Counties COU Northland NOR Sun
27 Sep
5:15am SAST
Bay of Plenty BAY Auckland AUC Fri
2 Oct
8:00am SAST
Counties COU Manawatu MAN Sat
3 Oct
3:00am SAST
Northland NOR Taranaki TAR Sat
3 Oct
5:15am SAST
Canterbury CAN Wellington WEL Sat
3 Oct
8:00am SAST
North Harbour HAR Tasman TAS Sun
4 Oct
3:00am SAST
Southland SOU Waikato WAI Sun
4 Oct
3:00am SAST
Otago OTA Hawke's Bay HAW Sun
4 Oct
5:15am SAST
Manawatu MAN Canterbury CAN Fri
9 Oct
8:00am SAST
North Harbour HAR Hawke's Bay HAW Sat
10 Oct
3:00am SAST
Taranaki TAR Auckland AUC Sat
10 Oct
3:00am SAST
Wellington WEL Otago OTA Sat
10 Oct
5:15am SAST
Waikato WAI Counties COU Sat
10 Oct
8:00am SAST
Northland NOR Southland SOU Sun
11 Oct
2:10am SAST
Tasman TAS Bay of Plenty BAY Sun
11 Oct
2:10am SAST
Hawke's Bay HAW Northland NOR Fri
16 Oct
8:00am SAST
Manawatu MAN Bay of Plenty BAY Sat
17 Oct
3:00am SAST
Wellington WEL North Harbour HAR Sat
17 Oct
3:00am SAST
Auckland AUC Tasman TAS Sat
17 Oct
5:15am SAST
Southland SOU Taranaki TAR Sat
17 Oct
8:00am SAST
Otago OTA Counties COU Sun
18 Oct
2:10am SAST
Canterbury CAN Waikato WAI Sun
18 Oct
2:10am SAST
Otago OTA Northland NOR Fri
23 Oct
8:00am SAST
Bay of Plenty BAY Canterbury CAN Sat
24 Oct
3:00am SAST
Hawke's Bay HAW Manawatu MAN Sat
24 Oct
5:15am SAST
North Harbour HAR Auckland AUC Sat
24 Oct
8:00am SAST
Counties COU Wellington WEL Sun
25 Oct
3:00am SAST
Tasman TAS Southland SOU Sun
25 Oct
3:00am SAST
Waikato WAI Taranaki TAR Sun
25 Oct
5:15am SAST
Canterbury CAN Otago OTA Fri
30 Oct
8:00am SAST
Wellington WEL Tasman TAS Sat
31 Oct
3:00am SAST
Northland NOR North Harbour HAR Sat
31 Oct
5:15am SAST
Auckland AUC Waikato WAI Sat
31 Oct
8:00am SAST
Bay of Plenty BAY Hawke's Bay HAW Sun
1 Nov
3:00am SAST
Manawatu MAN Southland SOU Sun
1 Nov
3:00am SAST
Taranaki TAR Counties COU Sun
1 Nov
5:15am SAST
Southland SOU Otago OTA Fri
6 Nov
8:00am SAST
Auckland AUC Northland NOR Sat
7 Nov
3:00am SAST
North Harbour HAR Counties COU Sat
7 Nov
5:15am SAST
Tasman TAS Canterbury CAN Sat
7 Nov
8:00am SAST
Hawke's Bay HAW Wellington WEL Sun
8 Nov
3:00am SAST
Waikato WAI Bay of Plenty BAY Sun
8 Nov
3:00am SAST
Manawatu MAN Taranaki TAR Sun
8 Nov
5:15am SAST
Counties COU Southland SOU Fri
13 Nov
8:00am SAST
Northland NOR Waikato WAI Sat
14 Nov
3:00am SAST
Otago OTA Tasman TAS Sat
14 Nov
5:15am SAST
Wellington WEL Manawatu MAN Sat
14 Nov
8:00am SAST
Thu 10 Sep 2020 | 02:21

NPC: Round One fixtures and teams

NPC: Round One fixtures and teams
Thu 10 Sep 2020 | 02:21
NPC: Round One fixtures and teams
SHARE

LET THE GAMES BEGIN: New Zealand’s National Provincial Championship gets underway on Friday.

ADVERTISEMENT

We bring you all the Round One fixtures and teams.

Friday, September 11

North Harbour v Canterbury
(North Harbour Stadium – 19.05)

North Harbour: 15 Shaun Stevenson, 14 Ngarohi McGarvey-Black, 13 Asaeli Tikoirotuma, 12 James Little, 11 Walter Fifita, 10 Bryn Gatland, 9 Bryn Hall, 8 Murphy Taramai, 7 Dillon Hunt (captain), 6 Ethan Roots, 5 Jacob Pierce, 4 Gerard Cowley-Tuioti, 3 Sione Mafileo, 2 Luteru Tolai, 1 Karl Tu’inukuafe.
Replacements: 16 Zane Turner, 17 Teague McElroy, 18 Jimmy Roots, 19 Tim Sail, 20 Tamarau McGahan, 21 Lewis Gjaltema, 22 Fine Inisi, 23 Tomas Aoke.

Canterbury: 15 Josh McKay, 14 George Bridge, 13 Dallas McLeod, 12 Rameka Poihipi, 11 Manasa Mataele, 10 Brett Cameron, 9 Ere Enari, 8 Cullen Grace, 7 Billy Harmon, 6 Reed Prinsep (captain), 5 Sam Whitelock, 4 Luke Romano, 3 Fletcher Newell, 2 Codie Taylor, 1 Joe Moody.
Replacements: 16 Shilo Klein, 17 Finlay Brewis, 18 Tamaiti Williams, 19 Mitch Dunshea, 20 Whetukamokamo Douglas, 21 Mitchell Drummond, 22 Richie Mo’unga, 23 Isaiag Punivai.

Saturday, September 12

Waikato v Wellington
(Waikato Stadium, Hamilton – 14.05)

Waikato squad: Hamilton Burr, Rob Cobb, George Dyer, Samipeni Finau, Josh Iosefa-Scott, Luke Jacobson, Mitch Jacobson, Ayden Johnstone, Sosefo Kautai, Sekope Lopeti-Moli, Liam Messam, Steven Misa, Ollie Norris, Simon Parker, Samisoni Taukei’aho, James Thompson, Adam Thomson, Liam Coombes-Fabling, Matty Lansdown, Anton Lienert-Brown, Damian McKenzie, Patrick Osborne, Cortez Ratima, Rivez Reihana, Xavier Roe, Louis Rogers, Fletcher Smith, Bailyn Sullivan, Valynce Te Whare, Quinn Tupaea, Gideon Wrampling.

Wellington Lions: 15 Trent Renata, 14 Connor Garden-Bachop, 13 Billy Proctor, 12 Vince Aso, 11 Julian Savea, 10 Jackson Garden-Bachop, 9 Thomas Perenara, 8 Ardie Savea, 7 Du’Plessis Kirifi (captain), 6 Vaea Fifita, 5 Naitoa Ah Kuoi, 4 James Blackwell, 3 Alex Fidow, 2 Asafo Aumua, 1 Kaliopasi Uluilakepa.
Replacements: 16 Tyrone Thompson, 17 Morgan Poi, 18 Josiah Tavita-Metcalfe, 19 Taine Plumtree, 20 Teariki Ben-Nicholas, 21 Kemara Hauiti-Parapara, 22 Aidan Morgan, 23 Peter Umaga-Jensen.

Otago v Auckland
(Forsyth Barr Stadium, Dunedin – 16.35)

Otago: 15 Michael Collins (captain), 14 Vilimoni Koroi, 13 Josh Timu, 12 Aleki Morris-Lome, 11 Jonah Nareki, 10 Josh Ioane, 9 Kayne Hammington, 8 Dylan Nel, 7 Slade McDowall, 6 Charles Elton, 5 Will Tucker, 4 Josh Hill, 3 Josh Hohneck, 2 Liam Coltman, 1 Josh Aoina.
Replacements: 16 Ricky Jackson, 17 George Bower, 18 Hisa Sasagi, 19 Jack Regan, 20 Nasi Manu, 21 James Arscott, 22 Patelesio Tomkinson, 23 Freedom Vaha’akolo.

Auckland: 15 Jordan Trainor, 14 AJ Lam, 13 Rieko Ioane, 12 Thomas Faiane (captain), 11 Caleb Clarke, 10 Harry Plummer, 9 Jonathan Ruru, 8 Hoskins Sotutu, 7 Adrian Choat, 6 Akira Ioane, 5 Jack Whetton, 4 Scott Scrafton, 3 Ofa Tu’ungafasi, 2 Leni Apisai, 1 Alex Hodgman.
Replacements: 16 Mike Sosene-Feagai, 17 Jarred Adams, 18 Angus Ta’avao, 19 Liam Hallam-Eames, 20 Blake Gibson, 21 Danny Tusitala, 22 Simon Hickey, 23 Tumua Manu.

Counties Manukau v Tasman
(Growers Stadium, Pukekohe – 19.05)

Counties Manukau: 15 Etene Nanai-Seturo, 14 Kirisi Kuridrani, 13 Sione Molia, 12 Orbyn Leger (co-captain), 11 Kalione Hala, 10 Baden Kerr, 9 Jonathan Taumateine, 8 Kieran Read, 7 Dalton Papalii, 6 Sam Slade, 5 Lyndon Dunshea (co-captain), 4 Matiaha Martin, 3 Nepo Laulala, 2 Zuriel Toiatama, 1 Ezekiel Lindenmuth.
Replacements: 16 Shaun Muir, 17 Clinton Malolua, 18 Conan O’Donnell, 19 Potu Leavasa, 20 Viliame Taulani, 21 Johnny Kawau, 22 Pele Cowley, 23 Luteru Laulala.

ADVERTISEMENT

Tasman: 15 Will Jordan, 14 Sevu Reece, 13 Leicester Fainga’anuku, 12 Alex Nankivell, 11 Mark Telea, 10 Mitch Hunt (captain), 9 Finlay Christie, 8 Hugh Renton, 7 Sione Havili, 6 Shannon Frizell, 5 Te Ahiwaru Cirikidaveta, 4 Alex Ainley, 3 Tyrel Lomax, 2 Andrew Makalio, 1 Isi Tu’ungafasi.
Replacements: 16 Quentin MacDonald, 17 Kershawl Sykes-Martin, 18 Isaac Salmon, 19 Moni Ngakuru, 20 Jacob Norris, 21 Dwayne Polataivao, 22 Tim O’Malley, 23 Fetuli Paea.

Sunday, September 13

Northland v Manawatu
(Okara Park, Whangarei – 14.05)

Northland Taniwha: 15 Scott Gregory, 14 Pisi Leilua, 13 Rene Ranger, 12 Jack Goodhue, 11 Jordan Hyland, 10 Dan Hawkins, 9 Sam Nock, 8 Sam McNamara, 7 Kara Pryor, 6 Tom Robinson, 5 Josh Goodhue, 4 Sam Caird, 3 Tyler Kearns, 2 Jordan Olsen (captain)
1 Luatangi Li (Debut).
Replacements: 16 Ben Tou, 17 Ross Wright, 18 Coree Te Whata-Colley, 19 Temo Mayanavanua, 20 Matt Matich, 21 Harrison Levien, 22 Wiseguy Fiane, 23 Tamati Tua.

Manawatu: 15 Te Rangatira Waitokia, 14 Newton Tudreu, 13 Josiah Maraku, 12 James Tofa, 11 Adam Boult, 10 Ben Wyness, 9 Jamie Booth (captain), 8 Brayden Iose, 7 Micaiah Torrance-Read, 6 Liam Mitchell, 5 Teofilo Paulo, 4 Sam Liebezeit, 3 Michael Alaalatoa, 2 Sam Stewart, 1 Tietie Tuimauga.
Replacments: 16 Siua Maile,17 Paulo Leleisiuao, 18 Kyle Stewart, 19 TK Howden, 20 Tyler Laubscher, 21 Aaron Smith, 22 Stewart Cruden, 23 Nehe Milner-Skudder.

Taranaki v Bay of Plenty
(Jubilee Park, Inglewood – 14.05)

Taranaki: 15 Jordie Barrett, 14 Jacob Ratumaitavuki-Kneepkens, 13 Sean Wainui, 12 Teihorangi Walden, 11 Lewis Ormond, 10 Beauden Barrett, 9 Lisati Milo-Harris, 8 Mitchell Crosswell, 7 Lachlan Boshier, 6 Mitchell Brown, 5 Tupou Vaa’i, 4 Josh Lord, 3 Ben May, 2 Ricky Riccitelli, 1 Jared Proffit.
Replacements: 16 Bradley Slater, 17 Reuben O’Neill, 18 Donald Brighouse, 19 Tom Florence, 20 Kaylum Boshier, 21 Warwick Lahmert, 22 Jayson Potroz, 23 Cody Rei.

ADVERTISEMENT

Bay of Plenty: 15 Emoni Narawa, 14 Joe Webber, 13 Mathew Skipwith-Garland, 12 Chase Tiatia, 11 Fa’asiu Fuatai, 10 Dan Hollinshead, 9 Te Toiroa Tahuriorangi, 8 Sam Cane, 7 Mitch Karpik, 6 Aaron Carroll, 5 Keepa Mewett, 4 Kane Le’aupepe, 3 Jeff Thwaites, 2 Nathan Vella, 1 Aidan Ross (captain).
Replacements: 16 Kurt Eklund, 17 Haereiti Hetet, 18 Tevita Mafileo, 19 Zane Kapeli, 20 Joe Tupe, 21 Luke Campbell, 22 Otere Black, 23 Regan Ware.

Southland v Hawke’s Bay
(Rugby Park, Invercargill – 16.35)

Southland: TBC

Hawke’s Bay: TBC

PV: 16
ADVERTISEMENT
NPC: Round One fixtures and teams - new zealand | Rugby365