Wed 13 Dec 2017 | 02:39

Referees to 17 December 2018

Referees to 17 December 2018
Wed 13 Dec 2017 | 02:39
Referees to 17 December 2018
SHARE

International

ADVERTISEMENT

North African Tri-Nations

Leading up to the match, there is a camp for the referees, during which the appointment will be made.

The referees in attendance are Heykel Bahroun (Tunisia), Sylvain Mané (Senegal), Youness Marfoq (Morocco), Ignace N’Dri (Cote d'Ivoire)

Coach: Salem Attalah (France)

Morocco vs Tunisia at Stade d'Honneur, Oujda

Referee: tba

Under-19

Asia Rugby

ADVERTISEMENT

Junior World Trophy Qualifier

Hong Kong vs Sri Lanka at HKFC

Referee: Kubo Shuhei (Japan)

Assistant referees: Nori Hashimoto (Japan), Suguru Kamamuta (Japan)

Assessor: Peter White (Hong Kong)

European Professional Club Rugby

Champions Cup, Round 4

ADVERTISEMENT

Bath vs Toulon at Recreation Ground

Referee: Nigel Owens (Wales)

Assistant referees: Ian Davies (Wales), Gwyn Morris (Wales)

Television match official: Neil Hennessy (Wales)

Citing commissioner: Douglas Hunter (Scotland)

Benetton vs Scarlets at Stadio Comunale de Monigo

Referee: Romain Poite (France)

Assistant referees: Mark Patton (Ireland), Richard Kerr (Ireland)

Television match official: Brian MacNeice (Ireland)

Timekeeper: Walter Borghetto (Italy)

Assessor: Giovanni Romano (Italy)

Citing commissioner: Paul Hull (England)

Ospreys vs Northampton Saints at Liberty Stadium

Referee: Marius Mitrea (Italy)

Manuel Bottino (Italy), Matteo Liperini (Italy)

Television match official: Stefano Pennè (Italy)

Timekeeper: Huw Lewis (Wales)

Assessor: Robert Davies (Wales)

Citing commissioner: Peter Ferguson (Ireland)

Clermont vs Saracens at Stade Marcel Michelin

Referee: Andrew Brace (Ireland)

Assistant referees: Nigel Correll (Ireland), John Carvill (Ireland)

Television match official: Leo Colgan (Ireland)

Timekeeper: Patrick Beuriot (France)

Citing commissioner: Stefano Marrama (Italy)

Ulster vs Harlequins at Kingspan Stadium, Belfast

Referee: Alexandre Ruiz (France)

Assistant referees: Ludovic Cayre (France), Cédric Clave (France)

Television match official: Éric Briquet-Campin (France)

Assessor: Bertie Smith (Ireland)

Citing Commissioner John Montgomery (Scotland)

Wasps vs La Rochelle at the Ricoh Arena

Referee: George Clancy (Ireland)

Assistant referees: Eddie Hogan-O'Connell (Ireland), Jonathan Peak (Ireland)

Television match official: Simon McDowell (Ireland)

Citing commissioner: Tim Lowry (Ireland)

Leicester Tigers vs Munster at Welford Road, Leicester

Referee: Mathieu Raynal (France)

Assistant referees: Tual Trainini (France), Mathieu Noirot (France)

Television match official: Philippe Bonhoure (France)

Citing commissioner: Jeff Mark (Wales)

Racing vs Castres at Stade Yves-Du-Manoir, Colombes

Referee: Wayne Barnes (England)

Assistant referees: Matthew Carley (England), Paul Dix (England)

Television match official: Rowan Kitt (England)

Citing commissioner: John Byett (England)

Montpellier vs Glasgow Warriors at Altrad Stadium, Montpellier

Referee: JP Doyle (England)

Assistant referees: Craig Maxwell-Keys (England), Simon McConnell (England)

Television match official: Graham Hughes (England)

Citing commissioner: Eugene Ryan (Ireland)

Leinster vs Exeter Chiefs at Aviva Stadium

Referee: Pascal Gaüzère (France)

Assistant referees: Maxime Chalon (France), Jean-Luc Rebollal (France)

Television match official: Éric Gauzins (France)

Citing commissioner: Patrice Frantschi (France)

Challenge Cup, Round 4

Dragons vs Newcastle Falcons at Rodney Parade

Referee: Mike Adamson (Scotland)

Assistant referees: Ben Blain (Scotland), Finlay Brown (Scotland)

Timekeeper: Julian Smith (Wales)

Citing commissioner: Eddie Walsh (Ireland)

London Irish vs Stade Français at Madejski Stadium

Referee: Ben Whitehouse (Wales)

Assistant referees: Dan Jones (Wales), Craig Evans (Wales)

Citing commissioner: Paul Minto (Scotland)

Cardiff Blues vs Sale Sharks at Cardiff Arms Park

Referee: Thomas Charabas (France)

Assistant referees: Sébastien Minery (France), Arnaud Blondel (France)

Television match official: Éric Gonthier (France)

Timekeeper: David Morgan (Wales)

Citing commissioner: John Cole (Ireland)

Pau vs Agen at Stade du Hameau

Referee: Sean Gallagher (Ireland)

Assistant referees: Frank Murphy (Ireland), Chris Harrington (Ireland)

Television match official: Kevin Beggs (Ireland)

Timekeeper: Marc Desclaux (France)

Assessor: Rosanno Faccioli (Italy)

Citing commissioner: John Charles (Wales)

Bordeaux-Bègles vs Enisei at Stade Chaban Delmas

Referee: Joy Neville (Ireland)

Assistant referees: Stuart Gaffikin (Ireland), Shane Kierans (Ireland)

Assessor: Michel Lamoulie (France)

Citing commissioner: Francesco Grillo (Italy)

Edinburgh vs Krasny Yar at Murrayfield, Edinburgh

Referee: David Wilkinson (Ireland)

Assistant referees: Kieran Barry (Ireland), Oisin Quinn (Ireland)

Citing commissioner: Dave Guyan (England)

Oyonnax vs Worcester Warriors at Stade Charles Mathon, Oyonnax

Referee: Vlad Iordachescu (Romania)

Assistant referees: Alexandru Ionescu (Romania), Madalin Girbau (Romania)

Citing commissioner: Gwyn Bowden (Wales)

Gloucester vs Zebre at Kingsholme Stadium, Gloucester

Referee: Pierre Brousset (France)

Assistant referees: Adrien Descottes (France), Éric Soulan (France)

Citing commissioner: Ray Wilton (Wales)

Connacht vs Brive at The Sportsground, Galway

Referee: Ian Tempest (England)

Assistant referees: Sara Cox (England), Jonathan Healy (England)

Citing commissioner: Andy Blyth (England)

Lyon vs Toulouse at Matmut Stadium de Gerland, Lyon

Referee: Luke Pearce (England)

Assistant referees: Tom Foley (England), Jack Makepeace (England)

Television match official: David Grashoff (England)

Citing commissioner: Dennis Jones (Wales)

Continental Shield

Petrarca vs Viadana at Stadio Plebiscito, Padua

Referee: Andrea Piardi (Italy)

Assistant referees: Gianluca Gnecchi (Italy), Simone Boaretto (Italy)

Assessor: Andrew McPherson (Scotland)

Calvisano vs Rovigo at Pata Stadium, Calvisano

Referee: Lloyd Linton (Scotland)

Assessor: Gabriele Villari (Italy)

CDUL vs Heidelberger at Estadio Universitario de Lisboa

Referee: Shota Tevzadze (Georgia)

Batumi vs Timisoara Saracens at Rugby Arena

Referee: Keith Allen (Scotland)

B&I Cup, Round 4

Bedford Blues vs Munster A at Goldington Road, Bedford

Referee: Elgan Williams (Wales)

Assistant referees: Matthew Daubney (England), Simon Park (England)

Assessor: Peter Farrell (England)

Ospreys Select vs Nottingham at The Gnoll, Neath

Referee: Robert O'Sullivan (Ireland)

Assistant referees: Jason Bessant (Wales), Nathan Davies (Wales)

Timekeeper: Terry Thomas (Wales)

Cardiff Blues Select vs Doncaster Knights at The Wern, Merthyr

Referee: Anthony Woodthorpe (England)

Assistant referees: Ben Breakspear (Wales), Steffan Edwards (Wales)

Timekeeper: Huw F Lewis (Wales)

Dragons Select vs Yorkshire Carnegie at CSE Ystrad Mynach

Referee: Jonny Erskine (Ireland)

Assistant referees: Robert Price (Wales), Ben Porte (Wales)

Timekeeper: Lyndon Young (Wales)

Cornish Pirates vs Scarlets Select at The Mennaye

Referee: Adam Leal (England)

Assistant referees: Simon Adams (England), Brian Ravenhill (England)

Connacht Eagles vs Richmond at The Sportsground

Referee: Chris Busby (Ireland)

Assistant referees: Karol Collins (Ireland), Daithi Flood (Ireland)

Assessor: Louis Cunningham (Ireland)

Ulster Ravens vs Hartpury at Ballymena

Referee: Hamish Smales (England)

Assistant referees: Daniel Carson (Ireland), Rob Watson (Ireland)

Leinster Lions vs Bristol at Donnybrook

Referee: Adam Jones (Wales)

Assistant referees: Cillian Hogan, (Ireland) Helen O'Reilly (Ireland)

Assessor: Ciaran O'Brien (Ireland)

London Scottish vs Jersey Reds

Referee: Fergus Kirby (England)

Assistant referees: Robert Warburton (England), Ian Bibey (England)

Assessor: Darren Gamage (England)

Assistant referees' coach: Peter Huckle (England)

Ealing Trailfinders vs Rotherham Titans

Referee: Karl Dickson (England)

Assistant referees: Darryl Chapman (England), William Burton (England)

Assessor: Lloyd Jackson (England)

Assistant referees' coach: Robin Goodliffe (England)

Domestic

England

Women

Loughborough Lightning vs Saracens Women

Referee: Ben Rayner

Assistant referees: Jonathan Petzing, David Smith

Wasps Ladies vs Gloucester-Hartpury Women

Referee: Alexis Manley

Assistant referees: Matthew Todd, tba

Firwood Waterloo Ladies vs Harlequins Ladies

Referee: James O'Brien

Assistant referees: Colin Burrell, Steven Halliday

Bristol Ladies vs Worcester Valkyries

Referee: Harry Walbaum

Assistant referees: David Philpot, Philip Hallsworth

Darlington Mowden Park Sharks vs Richmond

Referee: Jamie Leahy

Assistant referees: Alan Chandrachud, Alan Hughes

France

Pro D2, Round 16

Bayonne vs Perpignan at Stade Jean Dauger

Referee: Nicolas Datas

Assistant referees: Thierry Mallet, Christophe Bats

Nevers vs Colomiers at Stade du Pré Fleuri

Referee: Hervé Lasausa Lespy Labaylette

Assistant referees: Quentin Janicot, Denis Daste

Montauban vs Vannes at Stade Sapiac

Referee: Thomas Chereque

Assistant referees: Stéphane Coulon, Christian Coussan

Massy vs Carcassonne at Stade Jules Ladoumègue

Referee: Régis Guatelli

Assistant referees: Guillaume Robin, Marc Lalaude

Narbonne vs Aurillac at Parc des Sports et de l'Amitié

Referee: Ludovic Carrillo

Assistant referees: Maxime Rouquié, Sylvain Jaymes

Angoulême vs Mont-de-Marsan at Stade Chanzy

Referee: Fabien Hourquet

Assistant referees: Rémi Charleroy, Alexandre Vallon

Béziers vs Grenoble at Stade de la Méditérranée

Referee: Vivien Praderie

Assistant referees: Vincent Blasco Baque, Richard Duhau

Dax vs Biarritz at Stade Maurice Boyau

Referee: Luc Ramos

Assistant referees: Pierre-Baptiste Nuchy, Pascal Vitrac

Hong Kong

Natixis HKFC vs Societe Generale Valley at HKFC

Referee: Tim Baker

Assistant referees: Malcolm Pratt, Edward Fitzgerald

Assessor: Hugh Watkins

Adult: Kowloon RFC vs Herbert Smith Freehills HKCC at HV-6

Referee: Matt Rodden

Assistant referees: Patrick Kwok, Mark Jackson

Assessor: Stan Harman

Bloomberg HK Scottish vs Borrelli Walsh USRC Tigers at SKM

Referee: Lawrence Wilkinson

Assistant referees: Stephen Copeman, Rowan Turner

Assessor: Willy Chan

Ireland

Women

Interprovincials

Munster vs Leinster at Thomond Park

Referee: Brian Deighan

Ulster vs Connacht at Belfast Harlequins

Referee: Marcus Casey

Scotland

Premiership

Ayr vs Currie Chieftains

Referee: Sam Grove-White

Assistant referees: Tom French, Alistair Watt

Boroughmuir vs Stirling County

Referee: Ross Mabon

Assistant referees: John Shaw, Stephen Ward

Assessor: Andy Ireland

Glasgow Hawks vs Melrose

Referee: Graeme Wells

Assistant referees: Gordon Alaskan, Willie Anderson

Assessor: Fergus Neil

Hawick vs Heriot's

Referee: Michael Todd

Assistant referees: David Changleng, Grant Denholm

Coach: Malcolm Currie

Waytsonians vs Marr

Referee: Steven Turnbull

Assistant referees: Mike Goodman, Digby Thomas

Coach: Dave Pearson

Spain

División De Honor, Round 12

FC Barcelona vs Valladolid

Referee: Eki Fanlo (Guipúzcoa)

Cisneros vs Hernani

Referee: Fernando Raposo (Valladolid)

Gernika vs Getxo

Referee: David Castro (Asturias)

Alcobendas vs Ordizia

Referee: Joaquín Santoro (Valencia)

Independiente vs UE Santboiana

Referee: Alfonso Mirat (Madrid)

Salvador vs La Vila

Referee: Iñigo Atorrasagasti (Guipuzcoa)

División De Honor Femenina, Round 6

Crat A Coruña vs Cisneros

Referee: Félix Villegas (Valladolid)

Majadahonda vs Sanse Scrum

Referee: Ignacio Chaves (Madrid)

Getxo vs Inef Barcelona

Referee: Andrés Rodríguez Gutiérrez (Cantabria)

Hortaleza vs Olímpico Pozuelo

Referee: Pancho Benegas (Madrid)

División De Honor B, Round 12

Uribealdea vs Bera Bera

Referee: Adrian Rodriguez Noriega (Asturias)

Aparejad Burgos vs Eibar

Referee: Juan Manuel Gárate (Cantabria)

Vigo vs Crat A Coruña

Referee: Iñaki Marquinez (Cantabria)

Zarautz vs Real Oviedo

Referee: José Bogas (Barcelona)

Campus Ourense vs Durango

Referee: Luis Santos (León)

Salvador B vs Santander

Referee: Alberto Ruíz Garcia (Vizcaya)

Fenix vs Barca Univer Club

Referee: Alberto Requena (Granada)

CAU Valencia vs Valencia

Referee: Óscar Martínez (Castellón)

L’Hospitalet vs Sant Cugat

Referee: Roger Parera (Barcelona)

Les Abelles vs Tatami

Referee: Joshua Bellido (Barcelona)

Inter Cullera vs UE Santboiana B

Referee: Pedro Pérez Gómez (Toledo)

Poble Nou vs Barbarian Calvia

Referee: Jorge Molpeceres (Barcelona)

CDU Granada vs Liceo Francés

Referee: Julio Aguirre (Barcelona)

Cisneros B vs Pozuelo

Referee: Ruben Pardo (Madrid)

Ciencias Sevilla vs UR Almeria

Referee: Miguel Ferdinandez Rodriguez (Madrid)

Arquitectura vs Olímpico

Referee: Luis García-Mon (Madrid)

AD Ing Industriales vs Trocadero Marbella

Referee: Iñaki Vergara (Guipuzcoa)

Cáceres vs Alcobendas B

Referee: Alhambra Nievas (Granada) 

PV: 2
ADVERTISEMENT