Wed 1 May 2019 | 01:08

Referees to 5 May 2019

Referees to 5 May 2019
Wed 1 May 2019 | 01:08
Referees to 5 May 2019
SHARE

In Europe, club rugby is getting to knock-out stages and all the tension that goes with them.

At Twickenham, there is an amiable war between the British Army and the Royal Navy.

And all the while the World Cup casts a shadow over 2019 rugby.

International

Rugby Europe

Hungary vs Luxembourg
Referee: Pedro Mendes Silva (Portugal)

Latvia vs Denmark in Riga
Referee: Ethan Glass (Switzerland)

Asia Rugby Championship, Division 3 Central

Uzbekistan vs Pakistan at Pakistan Rugby Academy, Lahore
Referee: tba

Rugby Americas North Championship,

British Virgin Islands vs Turks and Caicos Islands
Referee: Davide Bellini (Dominican Republic)

Rugby Europe

Women

Germany vs Russia
Referee: Clara Munarini (Italy

Under-20

Oceania Rugby Under-20 Championship

The matches are being played at Bond University, Gold Coast.

Round 2

New Zealand vs Japan
Referee: Kaveni Talemaivalagi (Fiji)
Assistant referees: Damon Murphy (Australia), Nathan Welsh (Australia)

Australia vs Fiji
Referee: Jordan Way (Australia)
Assistant referees: Damon Murphy (Australia), James Palmer (Australia)

Round 3

Japan vs Fiji
Referee: Amy Perrett (Australia)
Assistant referees: Jack Gohl (Australia), Nathan Welsh (Australia)

New Zealand vs Australia
Referee: Jordan Way (Australia)
Assistant referees: Brett Cronan (Australia), Will Pugsley (Australia)

Super Rugby, Round 12

Crusaders vs Sharks at Christchurch Stadium, Christchurch
Referee: Brendon Pickerill (New Zealand)
Assistant referees: Mike Fraser (New Zealand), James Munro (New Zealand)
Television match official: Glen Newman (New Zealand)

Reds vs Sunwolves at Suncorp Stadium
Referee: Angus Gardner (Australia)
Assistant referees: Ben O’Keeffe (New Zealand), Damon Murphy (Australia)
Television match official: Ian Smith (Australia)

Jaguares vs Stormers at Estadio Jose Amalfitani, Buenos Aires, Argentina
Referee: AJ Jacobs (South Africa)
Assistant referees: Marius van der Westhuizen (South Africa), Federico Anselmi (Argentina)
Television match official: Santiago Borsani (Argentina)

Highlanders vs Chiefs at Forsyth Barr Stadium, Dunedin
Referee: Mike Fraser (New Zealand)
Assistant referees: Brendon Pickerill (New Zealand), James Doleman (New Zealand)
Television match official: Glenn Newman (New Zealand)

Brumbies vs Blues at GIO Stadium, Canberra
Referee: Damon Murphy (Australia)
Assistant referees: Ben O’Keeffe (New Zealand), Angus Gardner (Australia)
Television match official: Ian Smith (Australia)

Bulls vs NSW Waratahs at Loftus Versfeld, Pretoria
Referee: Jaco Peyper (South Africa)
Assistant referees: Rasta Rasivhenge (South Africa), Cwengile Jadezweni (South Africa)
Television match official: Christie du Preez (South Africa)

Hurricanes vs Melbourne Rebels at Westpac Stadium, Wellington
Referee: Nicholas Berry (Australia)
Assistant referees: Paul Williams (New Zealand), Glen Jackson (New Zealand)
Television match official: Aaron Paterson (New Zealand)

PRO14 Quarterfinals

Leinster and Glasgow Warriors are already qualified for the semifinals.

Munster vs Benetton at Thomond Park, Limerick
Referee: Nigel Owens (Wales)
Assistant referees: Ben Whitehouse (Wales), Dan Jones (Wales)
Television match official: Ian Davies (Wales)

Ulster vs Connacht at Kingspan Stadium, Belfast
Referee: Andrew Brace (Ireland)
Assistant referees: John Lacey (Ireland), George Clancy (Ireland)
Television match official: Olly Hodges (Ireland)

Domestic

England

Premiership

Harlequins vs Leicester Tigers
Referee: Wayne Barnes
Assistant referees: Craig Maxwell-Keys, JP Doyle
Television match official: Graham Hughes
Timekeeper: John Burtenshaw
Assessor: Brian Campsall

Bristol Bears vs Sale Sharks
Referee: Matthew Carley
Assistant referees: Anthony Woodthorpe, Paul Dix
Television match official: David Rose
Timekeeper: Eric Bullion
Assessor: Martin Fox

Gloucester vs Newcastle Falcons
Referee: Tom Foley
Assistant referees: Jack Makepeace, Simon McConnell
Television match official: Keith Lewis
Timekeeper: Mike Hamlin
Assessor: Nigel Yates

Northampton Saints vs Worcester Warriors
Referee: Christophe Ridley
Assistant referees: Steve Lee, Philip Watters
Television match official: Claire Hodnett
Timekeeper: Paul Stanley
Assessor: Chris White & Robin Goodliffe

Saracens vs Exeter Chiefs
Referee: Ian Tempest
Assistant referees: Robert Warburton, Jonathan Healy
Television match official: Trevor Fisher
Timekeeper: Roy Marfleet
Assessor: Gary Welsh

Bath vs Wasps
Referee: Luke Pearce
Assistant referees: Hamish Smales, Wayne Falla
Television match official: Rowan Kitt
Timekeeper: Laurie Bryant
Assessor: Tony Spreadbury & Peter Huckle

Championship Final

Ealing Trailfinders vs London Irish
Referee: Greg Macdonald
Assistant referees: Shane Lewis, Clare Daniels
Television match official: Sean Davey
Assessor: Steve Leyshon

Friendly

Army vs Royal Navy at Twickenham
Referee: Matthew O’Grady
Assistant referees: Dean Richards, Gareth Holsgrove
Television match official: Geoffrey Warren
Timekeeper: Bob Ockenden
Assessor: Tony Spreadbury

Under-23

Army vs Oxbridge at Twickenham
Referee: Matt Turfrey
Assistant referees: Ian Farrell, John Priestley
Timekeeper: Bob Ockenden
Assessor: Steve Harland

France

Top 14, Round 24

Toulouse vs Pau at Stade Ernest Wallon
Referee: Maxime Chalon
Assistant referees: Jonathan Dufort, Christian Coussan
Television match official: Éric Gonthier

FC Grenoble vs Agen at Stade des Alpes
Referee: Romain Poite
Assistant referees: Pierre Brousset, Éric Soulan
Television match official: Denis Grenouillet

Castres vs Montpellier at Stade Pierre Fabre
Referee: Mathieu Raynal
Assistant referees: Tual Trainini, Jean-Claude Labarbe
Television match official: Ludovic Sclafer

Clermont vs Perpignan at Parc des Sports Marcel Michelin
Referee: Alexandre Ruiz
Assistant referees: Vincent Blasco Baqué, Jacques De Lemos
Television match official: Éric Gauzins

La Rochelle vs Toulon at Stade Marcel Deflandre
Referee: Cédric Marchat
Assistant referees: Julien Castaignède, Jean-Luc Rebollal
Television match official: Akim Hadj Bachir

Lyon vs Bordeaux-Bègles at Matmut Stadium Gerland
Referee: Sébastien Minery
Assistant referees: Ludovic Cayre, Frédéric Chazal
Television match official: Éric Briquet Campin

Racing vs Stade Français at Paris La Défense Arena
Referee: Cyril Lafon
Assistant referees: Adrien Descottes, Arnaud Blondel
Television match official: Patrick Dellac

ProD2, Round

Brive vs Bayonne at Stadium Municipal
Referee: Pierre-Baptiste Nuchy
Assistant referees: Nicolas Datas, Didier Dayre

Angoulême vs Oyonnax at Stade Chanzy
Referee: Vivien Praderie
Assistant referees: Hervé Lasausa Lespy Labaylette, Johann Lobregat

Biarritz vs Montauban at Parc des Sports d’Aguilera
Referee: Frédéric Bouzac
Assistant referees: Jean Lespes, Sylvain Jaymes

Brive vs Bayonne at Stadium Municipal
Referee: Pierre-Baptiste Nuchy
Assistant referees: Nicolas Datas, Didier Dayre

Angoulême vs Oyonnax at Stade Chanzy
Referee: Vivien Praderie
Assistant referees: Hervé Lasausa Lespy Labaylette, Johann Lobregat

Biarritz vs Montauban at Parc des Sports d’Aguilera
Referee: Frédéric Bouzac
Assistant referees: Jean Lespes, Sylvain Jaymes

Bourg-en-Bresse vs Béziers at Stade Marcel Verchère
Referee: Flavien Hourquet
Assistant referees: Régis Guatelli, Mourad Gharbi Tarchouna

Provence vs Colomiers
Massy vs Carcassonne
Vannes vs Mont-de-Marsan
Angoulême vs Oyonnax

Ireland

All Ireland League

Division 1A Final

Cork Constitution vs Clontarf at Aviva Stadium
Referee: Jonny Erskine
Assistant referees: Chris Busby, Jonathan Peake

Division 1B Final

University College Cork vs Old Wesley at UCC Mardyke Grounds
Referee: Mark Patton
Assistant referees: Kieran Barry, Richard Horgan

Italy

Top 12 Semifinals, Round 1

Round 2 will be the following weekend.

Emilia vs Calvisano
Referee: Matteo Liperini (Livorno)
Assistant referees: Federico Boraso (Rovigo), Federico Vedovelli (Sondrio)
Television match official: Alan Falzone (Padova)

Petrarca vs Rovigo
Referee: Andrea Piardi (Brescia)
Assistant referees: Manuel Bottino (Roma), Gianluca Gnecchi (Brescia)
Television match official: Stefano Pennè (Lodi)

Portugal

Campeonato Nacional Honra

Belenenses vs Direito at Restelo Campo 2 (Sint)
Referee: João Costa
Assistant referees: Ruben Corchuelo, Álvaro Oliveira

AEIS Agronomia vs Cascais at Tapada A
Referee: Tiago Azevedo
Assistant referees: José Moita, Carlos Lourenço

Coimbra vs Cdup at Eu Coimbra Honra
Referee: Paulo Duarte
Assistant referees: Bruno Rodrigues, Rui França

Cdul vs AEIS Tecnico at Eu Lisboa Honra
Referee: Bruno Caldeira
Assistant referees: Bernardo Caupers, Maria Heitor

South Africa

SuperSport Challenge, Round 2

Blue Bulls vs Namibia at Loftus Versfeld
Boland vs Free State XV at Paternoster
Valke vs Pumas at Bosman Stadium, Brakpan
Leopards vs Golden Lions XV in Wolmaransstad
Eastern Province vs South Western Districts at Wolfson Stadium
Griffons vs Griqualand West at Northwest Stadium, Welkom
Border vs Western Province at Old Selbornians RFC
Zimbabwe Academy vs Sharks XV at False Bay RFC

Spain

División de Honor

Alcobendas vs FC Barcelona
Referee: David Castro (Asturias)
Assistant referees: Ignacio Iglesia Poch, Andrés Noriega

Ordizia vs Aparejad. Burgos
Referee: Iñaki Muñoz (Madrid)
Assistant referees: Pedro Pérez Gómez, José Maria Ferdinández Soria

División De Honor B Semifinals

Ciencias vs Getxo
Referee: Alfonso Mirat (Madrid)

Santander vs Liceo Francés
Referee: Inigo Atorrasagasti (Guipúzcoa)

Fase De Ascenso A División De Honor B

CDU Salamanca vs Univer. Bilbao
Referee: Luis Ferdinández Díaz (Madrid)

Ordizia B vs Oviedo
Referee: Jokin Osete (Navarra)

Os Ingleses vs Gaztedi
Referee: Fernando Raposo (Valladolid)

Belenos vs Ferrol
Referee: Luis Santos (León)

Majadahonda vs Sevilla
Referee: Enzo Cosse (Valencia)

USA

Major League Rugby, Round 15

Raptors vs Warriors in Denver
Referee: Scott Green
Assistant referees: Robin Kaluzniak, Cam Petitt

Arrows vs Legion in Toronto
Referee: Luke Rogan
Assistant referees: Moe Chaudhry, Pete Pender

United vs Sabercats in New York
Referee: Sam Grove-White (Scotland)
Assistant referees: Gavin Mccandless, Butch Neuenschwander

Wales

Premiership

1 May 2019 – postponed match
Bridgend vs Cross Keys
Referee: Jonathan Evans
Assistant referees: Justin Williams, Simon Harris

4 May 2019
Cross Keys vs RGC1404
Referee: Gareth John
Assistant referees: Richard Deacy, Michael Sheehan

Aberavon vs Bridgend
Referee: Adam Jones
Assistant referees: Richard Brace, Neil Jones

Carmarthen vs Merthyr
Referee: Simon Rees
Assistant referees: Jason Griffiths, Matthew Evans

Llanelli vs Neath
Referee: Stephen Allsop
Assistant referees: Jason Morris, Colin Phillips

Bargoed vs Pontypridd
Referee: Aled Liddington
Assistant referees: Tom Spurrier, Lewis Harrison

Bedwas vs Swansea
Referee: Elgan Williams
Assistant referees: Andrew Moule, Tony Davies

Cardiff vs Ebbw Vale
Referee: Aled Evans
Assistant referees: Adam Bowdler, Marcus Richards

Newport vs Llandovery
Referee: Mike English
Assistant referees: Simon Rees, Peter Mortimer

Friendly

Welsh Fire Service vs Welsh Police at Pontyclun RFC
Referee: Jason Bessant

 

PV: 1093


Referees To 5 May 2019 | Rugby365