Get Newsletter

School festivals and other results

WEEKEND UPDATE: Schools results continued to throw up some big surprises.

ADVERTISEMENT

This pasty weekend it was Rondebosch’s turn, as they ended Wynberg’s unbeaten run with a 49-27 victory at Wynberg.

Affies also made a statement with their 43-21 win over Paarl Boishaai at the Kimberley festival.

The festival had the usual powerhouses stepping forward – Paul Roos beating Monument 29-27 and Maritzburg 48-0.

Paarl Gim also did the double in Kimberley – beating EG Jansen 36-33 and Helpmekaar 31-10.

Grey College also won both their matches in Kimberley – beating Maritzburg College 46-0 and Garsfontein 38-10.

Grey High won both matches at their own festival – 33-15 over St John’s and 29-7 against Graeme College.

Weekend results

Kimberley festival

Diamantveld 57-25 Marlow
Affies 43-21 Paarl Boishaai
Boland Landbou 21-43 Helpmekaar
Drostdy HTS 28-54 Welkom Gim
Garsfontein 22-26 Stellenberg
Grey College 46-00 Maritzburg College
Noordheuwel 55-13 Glenwood
Outeniqua 32-51 Waterkloof
Oakdale 12-33 Durban High School
Paarl Gim 36-33 EG Jansen
Paul Roos 29-27 Monument
Affies 32-10 Oakdale
Boland Landbou 33-38 Monument
Diamantveld 40-24 St John’s College NZ
Framesby 24-35 Welkom Gim
Grey College 38-10 Garsfontein
Glenwood 12-33 HTS Drotsdy
Kirkham Grammar (UK) 27-25 Outeniqua
Noordheuwel 41-08 Nico Malan
Paarl Boys High 15-13 Durban High
Paarl Gim 31-10 Helpmekaar
Paul Roos 48-00 Maritzburg
Stellenberg 17-19 EG Jansen
Waterkloof 52-24 Marlow

Grey High Festival

Graeme College 03-29 Jeppe
Grey High 33-15 St John’s
Hudson Park 24-24 Brandwag EC
Ithembelihle 10-52 St Charles
Queen’s College 54-19 St Stithians
St Andrew’s 27-17 Parktown
Westville 41-17 Durbanville
Dale College 12-52 Westville
Grey High 29-07 Graeme College
Hudson Park 05-26 St Charles
Muir 14-38 St John’s
Queen’s College 22-25 Durbanville
Parktown 20-13 Ithembelihle
St Andrew’s 05-35 Jeppe
St Stithians 16-12 Brandwag EC

Other results

Central Region

Fichardtpark 62-17 Kalahari
Goudveld 00-39 Duineveld
Hendrik Potgieter 41-19 Zastron
Hoopstad 29-12 Bultfontein
Jim Fouche 27-17 Hentie Cilliers
Oudshoorn 87-00 Sentraal
President Steyn 19-15 Brandfort
Riebeeckstad 52-13 Welkom HTS
St Andrews Bloem 54-00 Bloemfontein Suid
Sasolburg 20-20 Hans Moore
Sentraal 15-54 Duineveld
Sentraal 38-28 Kalahari
Upington 28-10 Sentraal
Wessel Maree 15-12 Bothaville
Wilgerivier 24-00 Henneman

Eastern Cape

Bergsig Uitenhage 50-00 Andrew Rabie
DF Malherbe 12-15 Gill College
Eden THS 80-00 Heidelberg (WC)
Gill College 27-21 Piketberg
Graaff-Reinet Volkies 45-00 Langenhoven
Volkskool 31-07 Piketberg
Kingswood 32-11 Pearson
Knysna 27-19 York
Otto du Plessis 10-08 Despatch
Selborne College 99-11 Ooskus
York 12-10 Langenhoven High
KwaZulu Natal
Curro Hillcrest 36-14 Pongola Akademie
Greytown 24-13 Eshowe
Hilton 23-24 Michealhouse
Kearsney 24-34 Northwood
Pinetown 30-00 Brettenwood

NoordVaal

Alberton 12-12 Potch Volkies
Ben Vorster 52-18 Centurion
Ben Vorster 38-33 Heidelberg Volkies
Benoni 33-18 Sasolburg HTS
Brits 43-07 Schoonspruit
Die Anker 53-07 Pietersburg
Dinamika 31-16 Oosterlig
Ermelo 41-40 Ferrum
Frikkie Meyer 60-00 Nylstroom
Jeugland 17-35 Secunda
Kempton Park 34-38 Montana
Lichtenburg 34-36 Klerksdorp
Merensky vs Alberton
Middelburg 41-07 Ligbron
Middelburg HTS vs Pretoria Boys High
Northcliff 67-19 Sutherland
Overkruin 41-20 Die Wilgers
Piet Retief 21-20 Wagpos
Piet Retief 21-20 Eldoraigne
Potch Gim 46-17 Dr Malan
Pretoria Noord 26-31 John Vorster HTS
Randburg 23-14 Wagpos
Riebeeckrand 36-03 Jan Viljoen
Rob Ferreira 47-33 Centurion
Rob Ferreira 32-14 Lydenburg
Rustenburg 51-29 Marais Viljoen
Transvalia 31-27 Oos Moot
Trinityhouse 22-07 Uplands
Wagpos vs Randburg
Wesvalia 23-12 Lichtenburg
Zwartkop 44-31 Klerksdorp

Western and Southern Cape

Bergvliet 16-7 Bellville South
Bellville HTS 54-21 De Villiers Graaf
Edgemead 21-17 Somerset College
Fairmont 10-29 DF Malan
Fish Hoek 46-00 Tygervalley
Fish Hoek 19-05 De Kuilen
Hopefield 30-10 Augsburg
Hugenote Wellington 48-00 Hermanus
Labori 20-00 Bonnivale
Langenhoven Gim 31-46 Charlie Hofmeyer
Montagu 22-45 Pearson
Montagu 29-12 Punt
Milnerton 82-14 Tygerberg
Overberg 73-05 Swellendam
Parel Vallei 16-29 Brackenfell
Porterville 47-06 Vredendal
SACS 29-07 Bishops
Steynville 31-33 Weston
Steynville 18-03 Cederberg
Strand 52-22 DF Malan
Swartland 23-24 Robertson
Worcester Gim 19-12 Bellville
Wynberg 27-49 Rondebosch

ADVERTISEMENT

Source: @Ruggascoza

Join free

Allianz Premiership Women's Rugby 2023/24 | Round 15 Highlights

New Zealand v USA | Pacific Four Series 2024 | Full Match Replay

Pieter-Steph du Toit, The Malmesbury Missile, in conversation with Big Jim

Australia v Canada | Pacific Four Series 2024 | Full Match Replay

Rugby Africa Women's Cup | Madagascar v Cameroon | Full Match Replay

The Antoine Dupont Interview

Fresh Starts | Episode 3 | Cobus Reinach

Aotearoa Rugby Podcast | Episode 11

Chasing The Sun | Series 1 Episode 1

Write A Comment