Referees to 6 February 2017

Tue, 31 Jan 2017 07:40
Large jaco peyper and romain poite 800

Six Nations for men and women starts this weekend, and so does the Americas Cup.

The Sevens for men and women move to Allianz Stadium in Sydney with the expectation of bigger crowds than the sprinkling of spectators that there were in Wellington.

There are again warm-up matches for Super Rugby.

The Varsity Cup matches here are on Monday, 6 February 2017.

International

Six Nations

Scotland vs Ireland at Murrayfield
Referee: Romain Poite (France)
Assistant referees: Jaco Peyper (South Africa), Nick Briant (New Zealand)
Television match official: Glenn Newman (New Zealand)
Timekeeper: Paul Cyphus (Scotland)

England vs France at Twickenham
Referee: Angus Gardner (Australia)
Assistant referees: Glen Jackson (New Zealand), Marius van der Westhuizen (South Africa)
Television match official: Peter Fitzgibbon (Ireland)

Italy vs Wales at Stadio Olimpico
Referee: JP Doyle (England)
Assistant referees: Johnny Lacey (Ireland), Craig Maxwell-Keys (England)
Television match official: Rowan Kitt (England)

Americas Cup

Brazil vs Chile at Estádio do Pacaembu, Sao Paulo
Referee: Claudio Cativelli (Uruguay)
Assistant referees: Ricardo Sant'Anna (Brazil), Murillo Bragotto (Brazil)

USA vs Uruguay at Toyota Field, San Antonio, Texas
Referee: Chris Assmus (Canada)
Assistant referees: Derek Summers (USA), Scott Green (USA)

Canada vs Argentina XV at Westhills Stadium, Langford, British Columbia
Referee: Kurt Weaver (USA)
Assistant referees: Harry Mason (Canada), Michael Jones (Canada)

Women's Six Nations

Scotland vs Ireland in Cumbernauld, Scotland
Referee: Aimee Barrett-Theron (South Africa)
Assistant referees: Beatrice Benvenuti (Italy) Graham Cooper (Australia)
Television match official: Jon Mason (Wales)
Timekeeper: Rebecca Wheater

Italy vs Wales at Stadio Comunale Pacifico, Jesi, Ancona
Referee: Rose Labrèche (Canada)
Assistant referees: Cwengile Jadezweni (South Africa), Local
Assessor: Neil Paterson (Scotland)

England vs France at Twickenham
Referee: Amy Perrett (Australia)
Assistant referees: Tim Baker (Hong Kong), Rachel Horton (Australia)
Television match official: Simon McDowell (Ireland)

Under-20

Italy vs Wales at Stadio Giovanni Mari di Legnano, Parabiago Milan
Referee: Sean Gallagher (Ireland)
Assistant referees: Joy Neville (Ireland), Paul Haycock (Ireland)
Television match official: Brian MacNeice (Ireland)

Scotland vs Ireland
Referee: Christophe Ridley (England)
Assistant referees: Jack Makepeace (England), Peter Allan (England)
Television match official: David Sainsbury (England)
Timekeepr: John McLaughlin (Scotland)

England vs France
Referee: Dan Jones (Wales))
Assistant referees: Gwyn Morris (Wales), Gareth Newman (Wales))
Television match official: Tim Hayes (Wales))
Timekeeper: Eric Bullion (England)
Assessor: John Sheehan (Ireland)

Sevens

Men
Referees: James Doleman (New Zealand), Nori Hashimoto (Japan), Craig Joubert (South Africa), Richard Kelly (New Zealand), Damon Murphy (Australia), Rasta Rasivhenge (South Africa), Matt Rodden (Hong Kong), Tevita Rokovereni (Fiji), Kaveni Talemaivavalagi (Fiji), Jordan Way (Australia)

Women
Referees: Beatrice Benvenuti (Italy), Sara Cox (England), Ben Crouse (South Africa), Sakurako Kawasaki (Japan), Rose Labrèche (Canada), Rebecca Mahoney (New Zealand), Alhambra Nievas (Spain), Amy Perrett (Australia)

PRO 12, Rescheduled Round 13

Edinburgh vs Munster at Myreside
Referee: Ben Whitehouse (Wales)
Assistant referees: Sean Brickell (Wales), Dunx McClement (Scotland)
Television match official: Neil Hennessy (Wales)
Timekeeper: Graeme Marshall (Scotland)
Assessor: Andy Ireland (Scotland)

Anglo-Welsh Cup

Harlequins vs Sale Sharks
Referee: Matthew O'Grady (England)
Assistant referees: Gareth Copsey (England), Darryl Chapman (England)
Timekeeper: John Burtenshaw (England)
Assessor: Chris White (England)

Northampton Saints vs Scarlets
Referee: Craig Maxwell-Keys (England)
Assistant referees: Wayne Falla (England), Clare Daniels (England)
Television match official: Keith Lewis (England)
Timekeeper: Mike Hamlin (England)
Assessor: Brian Campsall / Robin Goodliffe (England)

Newcastle Falcons vs Bath
Referee: Dewi Phillips (Wales)
Assistant referees: Hamish Smales (England), Lionel Spooner (England)
Timekeeper: David Hudson (England)
Assessor: Andrew Vertigan (England)

Cardiff Blues vs Worcester Warriors
Referee: Steve Lee (England)
Assistant referees: Elgan Williams (Wales), Gerard English (Wales)

Gloucester vs Newport Gwent Dragons
Referee: Rhys Thomas (Wales)
Assistant referees: Paul Dix (England), Andrew P Jackson (England)
Timekeeper: Paul Stanley (England)
Assessor: Steve Leyshon (England)

Wasps vs Ospreys
Referee: Dean Richards (England)
Assistant referees: Phil Watters (England), Anthony Woodthorpe (England)
Timekeeper: Tony Turner (England)
Assessor: Paul Dix (England)

Bristol vs Exeter Chiefs
Referee: Ian Davies (Wales)
Assistant referees: Darryl Chapman (England), Roger Baileff (England)
Timekeeper: Laurie Bryant (England)
Assessor: Lloyd Jackson (England)

Saracens vs Leicester Tigers
Referee: Greg Macdonald (England)
Assistant referees: Roy Maybank (England), Brian Ravenhill (England)
Television match official: David Grashoff (England)
Timekeeper: Bob Ockenden (England)
Assessor: Martin Fox (England)

Super Rugby Warm-up Matches

Crusaders vs Highlanders at Darfield RFC, Darfield
Referee: Jamie Nutbrown/Mike Fraser (New Zealand)

Blues vs Hurricanes at Alexandra Park, Epsom
Referee: Ben O'Keeffe (New Zealand)

Sharks vs Cheetahs at King Zwelithini Stadium, Umlazi
Referee: Quinton Immelman (South Africa)

South Western Districts Eagles vs Stormers at Outeniqua Park, George
Referee: Egon Seconds (South Africa)

Border Bulldogs vs Kings at Buffalo City Municipal Stadium, East London
Referee: Quinton Immelman (South Africa)

Lions vs Golden Lions Barbarians XV at Wits Stadium, Johannesburg
Referee: Jaco van Heerden (South Africa)

Force vs Rebels at Bond University
Referee: Brendon Pickerill (Australia)
Assistant referees: Nic Berry (Australia), Rohan Hoffman (Australia)

NSW Waratahs vs Brumbies at Glen Willow Complex, Mudgee
Referee: William Houston (Australia)

Domestic

England

Championship

Richmond vs Bedford Blues
Referee: Tim Wigglesworth
Assistant referees: Simon McConnell, Andy Watson
Assessor: Darren Gamage

Doncaster Knights vs Ealing Trailfinders
Referee: Matthew Carley
Assistant referees: Jonathan Healy, Anthony Woodthorpe
Assessor: Nigel Yates

Cornish Pirates vs London Scottish
Referee: Fergus Kirby
Assistant referees: Andrew Pearce, Daniel Parrott
Assessor: Steve Leyshon

Yorkshire Carnegie vs Rotherham Titans
Referee: Andrew P Jackson
Assistant referees: Hamish Smales, Gregory D Garner
Assessor: Sam Collins

London Irish vs Nottingham
Referee: Simon Harding
Assistant referees: Adam Leal, Simon Adams
Assessor: Gary Welsh / Peter Huckle

Ireland

Ulster Bank League, Division 1

Garryowen vs Young Munster at Dooradoyle
Referee: David Wilkinson

Old Belvedere vs University College Dublin at Anglesea Road
Referee: Dudley Phillips

Clontarf vs Terenure at Castle Avenue
Referee: Frank Murphy

Lansdowne vs St Mary's at Lansdowne Road
Referee: Nigel Correll

Dolphin vs University College Cork at Musgrave Park
Referee: Eddie Hogan-O'Connell

Galwegians vs Buccaneers at Crowley Park
Referee: Leo Colgan

Ballymena vs Ballynahinch
Referee: Mark Patton

Cork Constitution vs Dublin University at Temple Hill
Referee: George Clancy

UL Bohemians vs Naas at University of Limerick
Referee: Jonny Erskine

Old Wesley vs Shannon
Referee: Stuart Gaffikin

South Africa

Currie Cup Warm-up

Sharks vs Free State at King Zwelithini Stadium, Umlazi
Referee: Vusi Msibi

Varsity Cup

UCT vs CUT at UCT Rugby Fields, Cape Town
Referee: Rodney Boneparte
Assistant referees: Local
Television match official: Shaun Veldsman

NWU-Pukke vs Madibaz at Fanie du Toit Sport Grounds, Potchefstroom
Referee: AJ Jacobs
Assistant referees: Local
Television match official: Willie Vos

Maties vs Wits at Danie Craven Stadium, Stellenbosch
Referee: Francois Pretorius
Assistant referees: Local

UJ vs UFS Shimlas at UJ Stadium, Johannesburg
Referee: Vusi Msibi
Assistant referees: Local

Spain

Copa SM El Rey, Semifinals

Alcobendas vs Salvador
Referee: Iñigo Atorrasagasti (Guipúzcoa)

UE Santboiana vs Ordizia
Referee: Iñaki Muñoz (Madrid)

División de Honor B, Round 17

Bera Bera vs Campus Ourense
Referee: Ruben Pardo (Madrid)

Crat A Coruña vs Universidad Bilbao at Campo Acea Da Ma
Referee: Félix Villegas (Valladolid)

Durango vs Zarautz
Referee: Pedro Montoya (Álava)

Aparejad Burgos vs Eibar
Referee: Ignacio Marquinez (Cantabria)

Salvador “B” vs Uribealdea
Referee: José Luis Real (Valencia)

Vigo vs Real Oviedo
Referee: Luis Santos (León)

Universidad Murcia vs UE Santboiana “B”
Referee: Joaquín Santoro (Valencia)

Valencia vs L’Hospitalet
Referee: Luis García-Mon (Madrid)

CAU Valencia vs Fenix at Campo Del Rio
Referee: Marc Riera (Barcelona)

Barca Universitari Club vs Barca Enginyers
Referee: Joshua Bellido (Barcelona)

Sant Cugat vs Tatami at Campo La Guinardera
Referee: Jorge Molpeceres (Barcelona)

Lavila vs Les Abelles at Campo El Pantano
Referee: Alhambra Nievas (Málaga)

Helvetia vs Pozuelo at Campo Del Sadus
Referee: Iñaki Vergara (Guipúzcoa)

AD Ing Industriales vs Cáceres
Referee: Eki Fanlo (Guipúzcoa)

Arquitectura vs Atletico Portuense at Campo Puerta Hierro
Referee: Eduardo Cousillas (Cantabria)

Trocadero Marbella vs Almería
Referee: Alberto Requena (Granada)

Alcobendas “B” vs Cisneros “B”
Referee: Ignacio Chaves (Madrid)

Olímpico vs Liceo Francés
Referee: Arnaltz Bilbao (Guipúzcoa)

RELATED ARTICLES