Referees to 5 March 2018

Wed, 28 Feb 2018 11:48
Large egon seconds ref 800

The Six Nations has a week off but Europe's championship continues. The top match of this round is between the leading teams, Georgia and Spain after Spain's important victory over Romania in Madrid. Spain are well placed to qualify for the 2019 Rugby World Cup.

The top match of the Euro Championship is between the leading teams, Georgia and Spain after Spain's important victory over Romania in Madrid. Spain are well placed to qualify for the 2019 Rugby World Cup.

There is a big clash in the Americas Cup when the USA heads down South America way to play Uruguay. Both countries are qualified for the 2019 Rugby World Cup.

The Sevens moves to glitzy Las Vegas.


Rugby Europe


Georgia vs Spain at Mikheil Meskhi Stadium, Tbilisi
Referee: Ian Davies (Wales)
Assistant referees: Elgan Williams (Wales), Simon Mills (Wales)

Romania vs Russia at Cluj Arena, Cluj
Referee: Alexandre Ruiz (France)
Assistant referees: Luc Ramos (France), Pierre-Baptiste Nuchy (France)

Belgium vs Germany in Brussels
Referee: Sean Gallagher (Ireland)
Assistant referees: Paul Haycock (Ireland), Helen O'Reilly (Ireland)


Netherlands vs Poland in Amsterdam
Referee: Ludovic Cayre
Assistant referees: Mathieu Noirot, Arnaud Blondel

Americas Cup

Uruguay vs United States at Estadio Charrúa, Montevideo
Referee: Federico Anselmi (Argentina)

Chile vs Canada at Estadio La Portada, La Serena
Referee: Pablo de Luca (Argentina)

Brazil vs Argentina XV at Estádio Martins Pereira, São José dos Campos
Referee: Francisco González (Uruguay)


Rugby Europe

Spain vs Germany at Stade du Pachy, Waterloo
Referee: Clara Munarini (Italy)

Netherlands vs Belgium at Stade du Pachy, Waterloo
Referee: Aurélie Groizeleau (France)

Germany vs Belgium at Stade du Pachy, Waterloo
Referee: Clara Munarini (Italy)

Spain vs Netherlands
Referee: Aurélie Groizeleau (France)


Sam Boyd Stadium, Las Vegas, 2 - 4 March 2018

Referees: James Doleman (New Zealand), Paulo Duarte (Portugal), Craig Evans (Wales), Richard Kelly (New Zealand), Damon Murphy (Australia), Mike O'Brien (USA), Jérémy Rozier (France), Damian Schneider (Argentina), Jordan Way (Australia)

Super Rugby, Round 3

Blues vs Chiefs at Eden Park, Auckland
Referee: Ben O'Keeffe (New Zealand)
Assistant referees: Brendon Pickerill (New Zealand), Angus Mabey (New Zealand)
Television match official: Ben Skeen (New Zealand)

Queensland Reds vs Brumbies at Suncorp Stadium
Referee: Angus Gardner (Australia)
Assistant referees: William Houston (Australia), James Leckie (Australia)
Television match official: George Ayoub (Australia)

Crusaders vs Stormers at AMI Stadium, Christchurch
Referee: Nicholas Berry (Australia)
Assistant referees: Jamie Nutbrown (New Zealand), Cam Stone (New Zealand)
Television match official: Shane McDermott (New Zealand)

Sharks vs NSW Waratahs at Kings Park, Durban
Referee: Jaco Peyper (South Africa)
Assistant referees: AJ Jacobs (South Africa), Archie Sehlako (South Africa)
Television match official: Marius Jonker (South Africa)

Bulls vs Lions at Loftus Versfeld, Pretoria
Referee: Marius van der Westhuizen (South Africa)
Assistant referees: Rasta Rasivhenge (South Africa), Stephen Geldenhuys (South Africa)
Television match official: Christie du Preez (South Africa)

Sunwolves vs Melbourne Rebels at Prince Chichibu Memorial Stadium, Tokyo
Referee: Egon Seconds (South Africa)
Assistant referees: Paul Williams (New Zealand), Shuhei Kubo (Japan)
Assistant referees: Minoru Fuji (Japan)

Jaguares vs Hurricanes at Estadio José Amalfitani Vélez Sarsfield, Buenos Aires
Referee: Nick Briant (New Zealand)
Assistant referees: Mike Fraser (New Zealand), José Covasi (Argentina)
Television match official: Santiago Borsani (Argentina)

Pro 14, Round 17

Cardiff Blues vs Treviso at Cardiff Arms Park POSTPONED
Referee: Ben Whitehouse (Wales)
Assistant referees: Dan Jones (Wales), Gwyn Morris (Wales)
Television match official: Jon Mason (Wales)
Citing commissioner: Dennis Jones (Wales)

Edinburgh vs Munster at Myreside POSTPONED
Referee: Mike Adamson (Scotland)
Assistant referees: Lloyd Linton (Scotland), Bob Nevins
Television match official: Andrew McMenemy (Scotland)
Citing commissioner: Beth Dickens (Scotland)

Ulster vs Glasgow Warriors at Kingspan Stadium POSTPONED

Kings vs Dragons at Nelson Mandela Bay Stadium
Referee: Quinton Immelman (South Africa)
Assistant referees: Cwengile Jadezweni (South Africa), Rodney Boneparte (South Africa)
Television match official: Shaun Veldsman (South Africa)
Citing commissioner: Nomsebenzie Tsotsobe (South Africa)

Cheetahs vs Connacht in Bloemfontein
Referee: Stuart Berry (South Africa)
Assistant referees: Ben Crouse (South Africa), Jaco Kotze (South Africa)
Television match official: Johan Greeff (South Africa)
Citing commissioner: Marius van Rensburg (South Africa)

Zebre vs Ospreys at Stadio Sergio Lanfranchi POSTPONED
Referee: Marius Mitrea (Italy)
Assistant referees: Andrea Piardi (Italy), Manuel Bottino (Italy)
Television match official: Alan Falzone (Italy)
Citing commissioner: Gabriele Pezzano (Italy)

Scarlets vs Leinster at Parc y Scarlets POSTPONED
Referee: Nigel Owens (Wales)
Assistant referees: Adam Jones (Wales), Simon Rees (Wales)
Television match official: Neil Hennessey (Wales)
Citing commissioner: Richard Hughes (Wales)  




Harlequins vs Bath  POSTPONED 24 HOURS
Referee: JP Doyle
Assistant referees: Anthony Woodthorpe, Paul Burton
Television match official: Stuart Terheege
Timekeeper: Robert Ockenden
Assessor: Martin Fox
Citing commissioner: Buster White

Northampton Saints vs Sale Sharks
Referee: Wayne Barnes
Assistant referees: Karl Dickson, Simon McConnell
Television match official: Sean Davey
Timekeeper: Malcolm Sinclair
Assessor: Tony Spreadbury
Citing commissioner: Chris Catling

Exeter Chiefs vs Saracens POSTPONED 24 HOURS
Referee: Matthew Carley
Assistant referees: Christophe Ridley, Paul Dix
Television match official: Keith Lewis
Timekeeper: Laurie Bryant
Assessor: Jerry Wallis
Citing commissioner: Dave Guyan with Andrew Pearce

Gloucester vs Newcastle Falcons
Referee: Craig Maxwell-Keys
Assistant referees: Jack Makepeace, Steve Lee
Television match official: Trevor Fisher
Timekeeper: Matthew Peters
Assessor: Nigel Yates
Citing commissioner: John Byett

Wasps vs London Irish
Referee: Tom Foley
Assistant referees: Greg Macdonald, Nigel Carrick
Television match official: David Grashoff
Timekeeper: Paul Stanley
Assessor: Brian Campsall
Citing commissioner: Shaun Gallagher with Danae Zamboulis

Worcester Warriors vs Leicester Tigers
Referee: Luke Pearce
Assistant referees: Hamish Smales, Paul Dix
Television match official: Geoffrey Warren
Timekeeper: Eric Bullion
Assessor: Gary Welsh
Citing commissioner: Ashley Rowden


Hartpury College vs London Scottish  POSTPONED
Referee: Andrew P Jackson
Assistant referees: Michael Patz, Simon Adams
Assessor: Christopher White
Assistant referees' coach: Peter Huckle
Citing commissioner: Budge Pountney

Bedford Blues vs Yorkshire Carnegie
Referee: Tim Wigglesworth
Assistant referees: Wayne Falla, William Burton
Assessor: Andrew Vertigan
Citing commissioner: Duncan Bell

Richmond vs Nottingham POSTPONED
Referee: Fergus Kirby
Assistant referees: Dean Richards, Ian Bibey
Assessor: Peter Farrell
Citing commissioner: Liam McTiernan

Ealing Trailfinders vs Rotherham Titans POSTPONED
Referee: John Meredith
Assistant referees: Simon Park, Nick Marshall
Assessor: Gary Welsh
Assistant referees' coach: Robin Goodliffe
Citing commissioner: Mike Mason

Bristol vs Jersey Reds
Referee: Ian Tempest
Assistant referees: Robert Warburton, Chris Sharp
Assessor: Sam Collins
Citing commissioner: Danny Rumble

Cornish Pirates vs Doncaster Knights
Referee: Dean Richards
Assistant referees: Greg Garner, Brian Ravenhill
Assessor: Lloyd Jackson
Citing commissioner: Grant Seely

Women's Premiership

Firwood Waterloo Ladies vs Wasps FC Ladies POSTPONED
Referee: David Charlton
Assistant referees: Colin Burrell, Adam Morrison
Citing commissioner: Paul Hull

Bristol Ladies vs Saracens Women POSTPONED
Referee: Iain Kiy
Assistant referees: Philip Hallsworth, Andrew Coles
Assessor: Mike Coleman
Citing commissioner: Danae Zamboulis

Worcester Valkyries vs Darlington Mowden Park Sharks POSTPONED
Referee: Andrew Smith
Assistant referees: Jonathan Petzing, David Smith
Assessor: Geoffrey Blackburn
Citing commissioner: James Hudson

Gloucester-Hartpury Women vs Harlequins Ladies
Referee: James Milliner
Assistant referees: Max Weston, Mark Doran
Citing commissioner: Nick Wood

Richmond vs Loughborough Lightning POSTPONED
Referee: Katherine Ritchie
Assistant referees: Robert Carnell, Andrew Jonathan Jackson
Assessor: Steve Riley
Citing commissioner: Paul Burke


Top 14, Round 18

Lyon vs Toulon at Matmut Stadium Gerland
Referee: Jérôme Garcès
Assistant referees: Julien Castaignède, Akim Hadj Bachir
Television match official: Mourad Zitouni

Racing 92 vs Brive at U Arena
Referee: Jonathan Dufort
Assistant referees: Sébastien Minery, Thierry Guilloton
Television match official: Patrick Dellac

Castres vs Pau at Stade Pierre Fabre
Referee: Mathieu Raynal
Assistant referees: Cyril Lafon, Frédéric Chazal
Television match official: Éric Gauzins

Agen vs Montpellier at Stade Armandie
Referee: Laurent Cardona
Assistant referees: Adrien Descottes, Jacques De Lemos
Television match official: Denis Grenouillet

Bordeaux-Bègles vs Toulouse at Matmut Atlantique
Referee: Romain Poite
Assistant referees: Vivien Praderie, Sébastien Hebert
Television match official: Laurent Sclafer

Oyonnax vs Stade Français at Stade Charles Mathon
Referee: Tual Trainini
Assistant referees: Pierre Brousset, Bruno Gabaldon
Television match official: Éric Gonthier

Clermont vs La Rochelle at Parc des Sports Marcel Michelin
Referee: Pascal Gaüzère
Assistant referees: Cédric Marchat, Patrick Pechambert
Television match official: Éric Briquet-Campin

Pro D2, Round 25

Mont-de-Marsan vs Montauban at Stade Guy Boniface
Referee: Cédric Clave
Assistant referees: Jonathan Gasnier, Francis Giacomini

Carcassonne vs Aurillac at Stade Albert-Domec
Referee: Laurent Carrillo
Assistant referees: Pierre Puharre, Sylvain Jaymes

Massy vs Narbonne at Stade Jules Ladoumègue
Referee: Nicolas Datas
Assistant referees: Fabrice Martin, Bruno Escoubet

Angoulême vs Colomiers at Stade Chanzy
Referee: Laurent Millotte
Assistant referees: Jean-Pierre Celaya, Marc Lalaude

Grenoble vs Dax at Stade des Alpes
Referee: Hervé Lasausa Lespy Labaylette
Assistant referees: Romain Carbonnel, Mourad Gharbi Tarchouna

Biarritz vs Vannes at Parc des Sports d'Aguilera
Referee: Régis Guatelli
Assistant referees: Pierre Courbin, Christophe Bats

Nevers vs Perpignan at Stade du Pré Fleuri
Referee: Sébastien Boyer
Assistant referees: Mathieu Delpy, Johann Lobregat

Béziers vs Bayonne at Stade de la Méditérranée
Referee: Vincent Blasco Baque
Assistant referees: Thomas Chereque, Fabrice Hand


Ulster Bank League, Division 1 ALL POSTPONED

St Mary's College vs University College Dublin at Templeville Road
Referee: David Wilkinson

Garryowen vs Terenure College at Dooradoyle
Referee: Jonny Erskine

Buccaneers vs Clontarf at Dubarry Park
Referee: Kieran Barry

Dublin University vs Young Munster at College Park
Referee: Robert O'Sullivan

Cork Constitution vs Lansdowne at Temple Hill
Referee: Stuart Gaffikin

Dolphin vs Shannon at Musgrave Park
Referee: Eddie Hogan-O'Connell

Old Wesley vs Old Belvedere at Donnybrook
Referee: Leo Colgan

Banbridge vs Ballymena at Rifle Park
Referee: Mark Patton

UL Bohemian vs Ballynahinch at Annacotty
Referee: Shane Kierans

University College Cork vs Naas at Mardyke Grounds
Referee: Nigel Correll

South Africa

Varsity Cup

UP-Tuks vs NWU Pukke at Tuks Stadium, Pretoria
Referee: Stephan Geldenhuys

Maties vs UCT at Danie Craven Stadium, Stellenbosch
Referee: Cwengile Jadezweni

UJ vs NMU at UJ Stadium, Johannesburg
Referee: Ruhan Meiring

CUT vs Wits at CUT Rugby Stadium, Bloemfontein
Referee: Paul Mente

Varsity Shield

CPUT vs UWC at CPUT Sports Ground, Wellington
Referee: Divan Uys

WSU vs Forth Hare at Buffalo City Municipal Stadium, East London
Referee: Jaco Pretorius

Rhodes vs UKZN at Rhodes Great Field, Grahamstown

Referee: Phumzile MbewuSpain

División De Honor, Round 18

Alcobendas vs Gernika
Referee: David Castro (Asturias)

Independiente vs Hernani
Referee: Fernando Raposo (Valladolid)

Salvador vs FC Barcelona
Referee: Eki Fanlo (Guipúzcoa)

UE Santboiana vs Valladolid RAC
Referee: Pedro Montoya (Álava)

Ordizia vs Cisneros
Referee: Luis Santoro (Valencia)

Getxo vs La Vila
Referee: Félix Villegas (Valladolid)

División De Honor B, Round 20

Ourense vs Zarautz
Referee: José Bogas (Barcelona)

Salvador B vs Vigo
Referee: Ignacio Chaves (Madrid)

Durango vs Aparejad Burgos
Referee: Luis Ferdinandez Díaz (Madrid)

Real Oviedo vs Uribealdea
Referee: Manuel Gárate (Cantabria)

Bera Bera vs Crat A Coruña
Referee: Joshua Bellido (Barcelona)

Eibar vs Santander
Referee: Andrés Rodriguez Noriega (Asturias)

Inter Cullera vs Les Abelles
Referee: Óscar Martínez (Castellón)

Poble Nou vs L’Hospitalet
Referee: Ruben Pardo (Madrid)

UE Santboiana B vs CAU Valencia
Referee: Alberto Ruíz Garcia (Vizcaya)

Tatami vs Fenix
Referee: Roger Parera (Barcelona)

Sant Cugat vs Barca Univer Club
Referee: Marc Riera (Barcelona)

Valencia vs Barbarian Calvia
Referee: Alberto Requena (Granada)

AD Ing Industriales vs Arquitectura
Referee: Francisco Benegas (Madrid)

Cáceres vs Ciencias Sevilla
Referee: Félix Villegas (Valladolid)

Trocadero Marbella vs Pozuelo
Referee: Santiago Merino (Madrid)

Olímpico vs CDU Granada
Referee: Iñigo Atorrasagasti (Guipúzcoa)

UR Almeria vs Liceo Francés
Referee: Josué García Diez (Barcelona)

Alcobendas B vs Cisneros B
Referee: Pedro Pérez Gómez (Toledo)

United Arab Emirates

West Asia Premiership

Abu Dhabi Harlequins vs Abu Dhabi Saracens
Referee: Tahla Ntshakaza
Assistant referees: Eugene Deegan, Jaco De Wit
Coach: Clare Shryane

DSC Eagles vs Bahrain
Referee: Tony Duminy
Assistant referees: Maurice Butler, Michael Broderick

Jebel Ali Dragons vs Dubai Hurricanes
Referee: Norman Drake
Assistant referees: Shakeel Ahamed, Stuart Hawkins


National Cup Quarterfinals 

Bedwas vs Newport
Referee: Dewi Phillips
Assistant referees: Rob Price, Richard Deacy

Merthyr vs Pontypool
Referee: Mike English
Assistant referees: Gareth Newman, Aled Liddington
Television match official: Sean Brickell

Bargoed vs Ebbw Vale
Referee: Aled Evans
Assistant referees: Gwyn Morris, Stephen Allsop

Cross Keys vs Llandovery
Referee: Wayne Davies
Assistant referees: Gareth John, Carwyn Williams