Team of the Week: Deep waters

Tue, 03 Oct 2017 15:43
Large curwin bosch sharks gestures 800

CURRIE CUP ROUND 12: The Sharks continue to dominate South Africa's premier domestic competition and they are once again rewarded in rugby365's famous weekly selection.

There are six Sharks in our starting XV - double the number of the next best team, Griquas.

Western Province, the Blues Bulls (two each), the Golden Lions and Free State Cheetahs (one each) make up the numbers.

There is further reward for the Sharks in our back-up squad, with another six bubbling under.

Again that is double the next best teams, Western Province and Griquas, with the Blue Bulls (two) and Golden Lions (one) making up the numbers.

Five players returns from last week - wings Seabelo Senatla (Western Province) and Werner Kok (Western Province), flyhalf Curwin Bosch (Sharks), hooker Joseph Dweba (Free State Cheetahs) and prop Thomas du Toit (Sharks).

Team of the Week - Rounds 12:

15 - Adriaan Coertzen (Griquas):
A very underrated player who is always a threat on attack.
Bubbling under: Garth April (Sharks)

14 - Seabelo Senatla (Western Province):
His experience is proving to be invaluable to the WP cause.
Bubbling under: Kyle Steyn (Griquas)

13 - Tertius Kruger (Griquas):
It may just be Currie Cup rugby, but it was only about form he could be in the running for the national team.
Bubbling under: Tristan Blewett (Sharks)

12 - John Jackson (Blue Bulls):
He is flourishing under the tutelage of John Mitchell.
Bubbling under: Marius Louw (Sharks)

11 - Werner Kok (Western Province):
He is going to be a handful when he returns to the Sevens circuit.
Bubbling under: Sibusiso Nkosi (Sharks)

10 - Curwin Bosch (Sharks):
No words needed.
Bubbling under: George Whitehead (Griquas)

9 - Michael Claassens (Sharks):
Plenty of miles left in this 'old man'.
Bubbling under: Jano Vermaak (Western Province)

8 - Daniel du Preez (Sharks):
There is a good reason why he is in the fringes of Springbok selection.
Bubbling under: Nizaam Carr (Western Province)

7 - Cyle Brink (Golden Lions):
One of the players in a struggling Lions side that is performing consistently.
Bubbling under: Tim Agaba     (Blue Bulls)

6 - Wendal Wehr (Griquas):
One of those hard-working loose forwards that seldom get the credit they deserve.
Bubbling under: Albertus Smith (Golden Lions)

5 - Ruan Botha (Sharks):
He deserves a shot at higher honours.
Bubbling under: John Schickerling (Western Province)

4 - Ruben van Heerden (Blue Bulls):
Make great strides. One of the brightest prospects on the domestic scene.
Bubbling under: Tyler Paul (Sharks)

3 - Ross Geldenhuys (Sharks):
The veteran is a rock in the Sharks' scrum.
Bubbling under: Stephan Kotze (Griquas)

2 - Joseph Dweba (Free State Cheetahs):
Another talented youngster that should be nurtured for the future.
Bubbling under: Franco Marais (Sharks)

1 - Thomas du Toit (Sharks):
He must be on the fringes of Bok selection as well.
Bubbling under: Pierre Schoeman (Blue Bulls)

Our individual selections:

Jan de Koning XV: 15 Adriaan Coertzen, 14 Kyle Steyn, 13 Tertius Kruger, 12 John Jackson, 11 Werner Kok, 10 Curwin Bosch, 9 Michael Claassens, 8 Daniel du Preez, 7 Cyle Brink, 6 Wendal Wehr, 5 Ruan Botha, 4 Ruben van Heerden, 3 Ross Geldenhuys, 2 Joseph Dweba, 1 Thomas du Toit.

Paul Dobson XV: 15 Garth April, 14 Seabelo Senatla, 13 Tertius Kruger, 12 John Jackson, 11 Werner Kok, 10 Curwin Bosch, 9 Jano Vermaak, 8 Nizaam Carr, 7 Cyle Brink, 6 Wendal Wehr, 5 Ruan Botha, 4 Ruben van Heerden, 3 Ross Geldenhuys, 2 Joseph Dweba, 1 Pierre Schoeman.

Previous selections:

Team of the Week - Rounds 11: 15 Clayton Blommetjies (Free State Cheetahs), 14 Seabelo Senatla (Western Province), 13 Gerrit Smith (Pumas), 12 Tertius Kruger (Griquas), 11 Werner Kok (Western Province), 10 Curwin Bosch (Sharks), 9 Stefan Ungerer (Pumas), 8 Willie Engelbrecht (Pumas), 7 Thembelani Bholi (Pumas), 6 Keegan Daniel (Sharks), 5 John Schickerling (Western Province), 4 Tyler Paul (Sharks), 3 Wilco Louw (Western Province), 2 Joseph Dweba (Free State Cheetahs), 1 Thomas du Toit (Sharks).

Team of the Week - Rounds 10: 15 Warrick Gelant (Blue Bulls), 14 Odwa Ndungane (Sharks), 13 Kyle Steyn (Griquas), 12 Rohan Janse van Rensburg (Golden Lions), 11 Sibusiso Nkosi (Sharks), 10 Curwin Bosch (Sharks), 9 Stefan Ungerer (Pumas), 8 Ryan Kankowski (Golden Lions), 7 Cyle Brink (Golden Lions), 6 Thembelani Bholi (Pumas), 5 Ruan Botha (Sharks), 4 Ruben van Heerden (Blue Bulls), 3 Ross Geldenhuys (Sharks), 2 Frank Herne (Pumas), 1 Khwezi Mona (Pumas).

Team of the Week - Rounds Nine: 15 Craig Barry (Western Province), 14 Werner Kok (Western Province), 13 Huw Jones (Western Province), 12 Rohan Janse van Rensburg (Golden Lions), 11 Ruhan Nel (Western Province), 10 Ashlon Davids (Golden Lions), 9 Marco Jansen van Vuren (Golden Lions), 8 Ryan Kankowski (Golden Lions), 7 Thembelani Bholi (Pumas), 6 Chris Cloete (Pumas), 5 Ruan Botha (Sharks), 4 Chris van Zyl (Western Province), 3 Wilco Louw (Western Province), 2 Robbie Coetzee (Golden Lions), 1 Thomas du Toit (Sharks).

Team of the Week - Rounds Eight: 15 Immanuel Libbok (Blue Bulls), 14 Ederies Arendse (Griquas), 13 Manuel Rass (Golden Lions), 12 Rohan Janse van Rensburg (Golden Lions), 11 Sibusiso Nkosi (Sharks), 10 Ashlon Davids (Golden Lions), 9 Marco Jansen van Vuren (Golden Lions), 8 Ryan Kankowski (Golden Lions), 7 Jacques Vermeulen (Sharks), 6 Thembelani Bholi (Pumas), 5 Ruan Botha (Sharks), 4 Andries Ferreira (Golden Lions), 3 Dayan van der Westhuizen (Blue Bulls), 2 Robbie Coetzee (Golden Lions), 1 Jacques van Rooyen (Golden Lions).

Team of the Week - Rounds Seven: 15 Gerrit Smith (Pumas), 14 Rosko Specman (Free State Cheetahs), 13 William Small-Smith (Free State Cheetahs), 12 Lukhanyo Am (Sharks), 11 Aphiwe Dyantyi (Golden Lions), 10 Robert Petzer (Free State Cheetahs), 9 Stefan Ungerer (Pumas), 8 Nizaam Carr (Western Province), 7 Hacjivah Dayimani (Golden Lions), 6 Thembelani Bholi (Pumas), 5 John Schickerling (Western Province), 4 Andries Ferreira (Golden Lions), 3 Jacques van Rooyen (Golden Lions), 2 Mark Pretorius (Pumas), 1 Kwezi Mona (Pumas).

Team of the Week - Rounds Six: 15 Eric Zana (Griquas), 14 Seabelo Senatla (Western Province), 13 Francois Venter (Free State Cheetahs), 12 Huw Jones (Western Province), 11 Makazole Mapimpi (Free State Cheetahs), 10 Damian Willemse (Western Province), 9 Jano Vermaak (Western Province), 8 Nizaam Carr (Western Province), 7 Cobus Wiese (Western Province), 6 Chris Cloete (Pumas), 5 John Schickerling (Western Province),  4 Chris van Zyl (Western Province), 3 Tom Botha (Free State Cheetahs), 2 Ramone Samuels (Western Province), 1 Khwezi Mona (Pumas).

Team of the Week - Rounds Four and Five: 15 Clayton Blommetjies (Free State Cheetahs), 14 Seabelo Senatla (Western Province), 13 Lukhanyo Am (Sharks), 12 Burger Odendaal (Blue Bulls), 11 Sibusiso Nkosi (Sharks), 10 Andre Swarts (Griquas), 9 Christiaan Meyer (Griquas), 8 Jasper Wiese (Free State Cheetahs), 7 Jacques Vermeulen (Sharks), 6 De Wet Kruger (Griquas), 5 Ruan Botha (Sharks), 4 Chris van Zyl (Western Province), 3 Wilco Louw (Western Province), 2 Siyabonga Ntubeni (Western Province), 1 Jacobus Janse van Rensburg (Western Province).

Team of the Week - Round Three: 15 Warrick Gelant (Blue Bulls), 14 Travis Ismaiel (Blue Bulls), 13 Jeremy Ward (Sharks), 12 Burger Odendaal (Blue Bulls), 11 Sibusiso Nkosi (Sharks), 10 Curwin Bosch (Sharks), 9 Piet van Zyl (Blue Bulls), 8 Daniel du Preez (Sharks), 7 Kobus van Dyk (Western Province), 6 Johannes Prinsloo (Blue Bulls), 5 Ruben van Heerden (Blue Bulls), 4 Tyler Paul (Sharks), 3 Michael Kumbirai (Western Province), 2 Mbongeni Mbonambi (Western Province), 1 Pierre Schoeman (Blue Bulls).

Team of the Week - Round Two: 15 Clayton Blommetjies (Free State Cheetahs), 14 Rosco Specman (Free State Cheetahs), 13 Francois Venter (Free State Cheetahs), 12 Lukhanyo Am (Sharks), 11 Enver Brandt (Griquas), 10 George Whitehead (Griquas), 9 Dillon Smit (Golden Lions), 8 Uzair Cassiem (Free State Cheetahs), 7 Sias Koen (Griquas), 6 Kobus van Dyk (Western Province),5 Marvin Orie (Golden Lions), 4 Jeremy Jordaan (Pumas), 3 Justin Ackerman (Golden Lions), 2 Pieter Jansen (Golden Lions), 1 Thomas du Toit (Sharks).

Team of the Week - Round One: 15 Warrick Gelant (Blue Bulls), 14 Travis Ismaiel (Blue Bulls), 13 Hennie Skorbinski (Pumas), 12 Clinton Swart (Griquas), 11 Duncan Matthews (Blue Bulls), 10 Shaun Reynolds (Golden Lions), 9 Stefan Ungerer (Pumas), 8 Henco Venter (Free State Cheetahs), 7 Jacques Vermeulen (Sharks), 6 Johannes Prinsloo (Blue Bulls), 5 Abongile Nonkontwana (Blue Bulls), 4 Carl Wegner (Free State Cheetahs), 3 Johannes Coetzee (Free State Cheetahs), 2 Jaco Visagie (Blue Bulls), 1 Charles Marais (Free State Cheetahs).

@rugby365com