North v South in Cup semis

Sun, 01 May 2016 18:31
Large niyaas uwc sevens 800

VARSITY SEVENS, DAY TWO WRAP: UWC and Maties face the tough task of defending the Cape region from their northern counterparts as the sides head into the Varsity Sevens Cup semifinals on Monday.

Maties, who finished third after the round robin fixtures will be up against second-placed UP-Tuks while fourth-placed UWC have the tough task of taking on log leaders NWU-Pukke.

However, UWC will head into their semifinal with the psychological edge after they handed Pukke their first and only defeat of the round-robin phase. The Bellville-based students emerged 17-14 victors over the Day One pace-setters.

They followed that up with victories over Cape rivals UCT-Ikeys (39-24), Walter Sisulu (24-17) and a narrow 14-12 win over NMMU-Madibaz to remain one of two teams to remain unbeaten on Day Two.

Despite their early loss, Pukke went on to bag victories in their remaining matches, overcoming UJ 17-15, Maties 29-19 and Walter Sisulu 22-5. The victories ensured they finished on top of the standings with 37 points.

Tuks were the other side to emerge unscathed on Day Two as they maintained climbed two places, after finishing Day One in fourth place. A 33-0 victory over Walter Sisulu was followed by a 29-12 victory over defending champions UFS-Kovsies.

The winning never stopped there as they handed UJ a 26-19 defeat and wrapped their day's action off with a massive 43-0 demolition of Fort Hare.

The Cape region's second side in the Cup semifinal, Maties claimed third place after their nine matches after picking up a total of 34 points. The Stellenbosch students started their day off with a 17-7 victory over UJ before walking away comfortable 22-7 victors over the Madibaz.

Their momentum was halted in their third match when they went down 19-29 to Pukke but soon bounced back to winning ways with a massive 50-10 win over Kovsies.

In the Plate section, fifth place Kovsies will play eighth placed UCT while UJ will play the Madibaz. Walter Sisulu and Fort Hare will do battle to avoid finishing in the dreaded 10th spot.

Review Day One's action here!

Day Two results:

UP-Tuks 33-0 Walter Sisulu
NWU-Pukke 14-17 UWC
UJ 7-17 Maties
UCT-Ikeys 26-17 Fort Hare
UFS-Kovsies 20-19 NMMU-Madibaz
NWU-Pukke 17-15 UJ
UCT-Ikeys 24-39 UWC
Maties 22-7 NMMU-Madibaz
UFS-Kovsies 12-29 UP-Tuks
Walter Sisulu 26-12 Fort Hare
NWU-Pukke 29-19 Maties
UFS-Kovsies 27-7 UCT-Ikeys
UP-Tuks 26-19 UJ
NMMU-Madibaz 50-7 Fort Hare
UWC 24-7 Walter Sisulu
UJ 24-15 UCT-Ikeys
UFS-Kovsies 10-50 Maties
NWU-Pukke 22-5 Walter Sisulu
UP-Tuks 43-0 Fort Hare
UWC 14-12 NMMU-Madibaz

Standings after Day Two:
(under played, won, lost, drawn, points difference, bonus points, total points)

1 NWU-Pukke  9 8 1 0 91 5 37
2 UP-Tuks  9 7 2 0 139 7 35
3 Maties  9 7 2 0 151 6 34
4 UWC  9 8 1 0 60 2 34
5 UFS-Kovsies  9 5 4 0 -8 3 23
6 UJ  9 4 5 0 -12 3 19
7 NMMU-Madibaz  9 2 6 1 -11 5 15
8 UCT-Ikeys  9 2 6 1 -83 2 12
9 Walter Sisulu  9 1 8 0 -139 1 5
10 Fort Hare  9 0 9 0 -188 3 3

Day Three fixtures:
(all times are local - GMT plus two)

Plate semi-finals:

14.00 - UFS-Kovsies v UCT-Ikeys
14.22 - UJ v NMMU-Madibaz

Cup semifinals:

14.44 - NWU-Pukke v UWC
15.06 - Maties v UP-Tuks

Ninth/10th play-off: 15.28 - Walter Sisulu v Fort Hare
Seventh/eighth play-off: 15.50 - TBC v TBC
Fifth/sixth play-off: 16.12 - TBC v TBC
Bronze medal match: 16.34 - TBC v TBC
Cup Final: 17.04 - TBC v TBC

There are currently no matches being played
FIXTURE GMT VENUE
Fri, 27 April 2018
Hurricanes v Sunwolves 07h35 Wellington
Stormers v Rebels 13h00 Newlands
Leicester Tigers v Newcastle Falcons 18h45 Welford Road
Sat, 28 April 2018
Reds v Lions 05h05 Suncorp Stadium
Blues v Jaguares 07h35 Eden Park
Brumbies v Crusaders 09h45 Canberra
Kings v Cheetahs 13h00 Nelson Mandela Bay Stadium
Exeter Chiefs v Sale Sharks 14h00 Sandy Park
Worcester Warriors v Harlequins 14h00 Sixways
Gloucester v Bath 14h00 Kingsholm
Connacht v Leinster 14h05 Sportsground
Dragons v Scarlets 14h05 Rodney Parade
Bulls v Highlanders 15h15 Loftus Versfeld
Treviso v Zebre 16h00 Stadio Monigo
Cardiff Blues v Ospreys 16h35 Cardiff Arms Park
Munster v Ulster 16h35 Thomond Park
Edinburgh v Glasgow Warriors 18h35 Myreside
Sun, 29 April 2018
London Irish v Saracens 14h00 Madejski Stadium
Wasps v Northampton Saints 14h00 Ricoh Arena
RESULT SCORE
Sun, 22 April 2018
Racing Metro v Munster 27 | 22
Brumbies v Jaguares 20 | 25
Sat, 21 April 2018
Ulster v Glasgow Warriors 36 | 15
Zebre v Ospreys 37 | 14
Sharks v Stormers 24 | 17
Leinster v Scarlets 38 | 16
Bulls v Rebels 28 | 10
Reds v Chiefs 12 | 36
Crusaders v Sunwolves 33 | 11
Fri, 20 April 2018
Waratahs v Lions 0 | 29
Blues v Highlanders 16 | 34
Sun, 15 April 2018
Saracens v Bath 41 | 6
London Irish v Exeter Chiefs 5 | 45
Sat, 14 April 2018
Leinster v Treviso 15 | 17
Kings v Cardiff Blues 12 | 45
VARSITY CUP
MORE LOGS
Team P W D L Pts
Maties 8 6 2 0 34
NWU-Pukke 8 6 1 1 33
UJ 8 5 1 2 27
Wits 8 4 1 3 25
Shimlas 8 5 0 3 24
UCT-Ikeys 8 4 0 4 21
UP-Tuks 8 2 1 5 15
CUT-Ixias 8 1 0 7 8
NMMU-Madibaz 8 0 0 8 4