Do Not Sell My Personal Information
Wed 22 Jan 2020 | 05:49

Referees to 26 January 2020

Referees to 26 January 2020
Wed 22 Jan 2020 | 05:49
Referees to 26 January 2020
SHARE

This week there is the lull before the storm – a time of expectant tumult, the week before Six Nations starts in Europe, the week before Super Rugby bursts out on four continents.

All that top rugby will require top referees to see fair play.

The biggest international activities this weekend are the two sevens tournaments in New Zealand.

This time its in Hamilton on the North Island of New Zealand.

Referees

Women’s Sevens Series Panel: Hollie Davidson (Scotland), Emily Hsieh (USA), Adam Jones (Wales), Tyler Miller (Australia), Amy Perrett (Australia), Tevita Rokoverneni (Fiji).

Men’s Sevens Series Panel: James Doleman (New Zealand), Paulo Duarte (Portugal), Craig Evans (Wales), Francisco Gonzalez (Uruguay), Richard Kelly (New Zealand), Damon Murphy (Australia), Jérémy Rozier (France), Damian Schneider (Argentina), Jordan Way (Australia)


Super Rugby Warm-up

Jaguares vs Georgia at San Isidro Club, Buenos Aires
Referee: Federico Anselmi (Argentina)
Assistant referees: Pablo De Luca (Argentina), Martin Cordoba (Argentina)
Television match official: Santiago Borsani (Argentina)

PRO14, Round 9 (Delayed)

Kings vs Cheetahs at Nelson Mandela Bay Stadium, Port Elizabeth
Referee: Stuart Berry (South Africa)
Assistant referees: Divan Uys (South Africa), Quinton Immelman (South Africa)
Television match official: Johann Greeff (South Africa)

Domestic

Australia

Friendly

Rebels vs Brumbies at Greenfield Park, Albury, New South Wales
Referee: Angus Gardner
Assistant referees: Matthew Kellahan, Richard Manchee

Reds vs Waratahs at John Ritter Oval, Queensland
Referee: Nicholas Berry
Assistant referees: Aaron Pook, Brett Cronan

Brumbies Academy vs Rebels Academy at Greenfield Park, Albury
Referee: Matthew Kellahan
Assistant referees: Greg Johnstone, Richard Manchee

England

Premiership

Northampton Saints vs London Irish at Franklin’s Gardens
Referee: Tom Foley
Assistant referees: Anthony Woodthorpe, Andrew Jackson
Television match official: Rowan Kitt
Timekeeper: Paul Stanley
Assessor: Nigel Yates

Bath vs Leicester Tigers at Recreation Ground
Referee: Wayne Barnes
Assistant referees: Christophe Ridley, Paul Dix
Television match official: David Grashoff
Timekeeper: Laurie Bryant
Assessor: David Morgan

Bristol Bears vs Gloucester at Ashton Gate
Referee: Craig Maxwell-Keys
Assistant referees: Adam Leal, Neil Chivers
Television match official: Claire Hodnett
Timekeeper: Andrew Pearce
Assessor: Andrew Vertigan

Exeter Chiefs vs Sale Sharks at Sandy Park
Referee: JP Doyle
Assistant referees: Mike Hudson, Rob Warburton
Television match official: Geoff Warren
Timekeeper: Andrew Pearce
Assessor: Jerry Wallis

Worcester Warriors vs Wasps at Sixways
Referee: Karl Dickson
Assistant referees: Hamish Smales, Simon McConnell
Television match official: Sean Davey
Timekeeper: Matthew Peters
Assessor: Chris White

Harlequins vs Saracens at Twickenham Stoop
Referee: Luke Pearce
Assistant referees: Matthew Carley, Roy Mabon
Television match official: Graham Hughes
Timekeeper: Bob Ockenden
Assessor: Gary Welsh

The Championship

Jersey Reds vs Yorkshire Carnegie
Referee: Simon Harding
Assistant referees: Peter Brunt, Ryan Collier
Assessor: Sam Collins

London Scottish vs Ealing Trailfinders
Referee: Fergus Kirby
Assistant referees: Dean Richards, Michael Wood
Assessor: Steve Leyshon/Robin Goodliffe

Nottingham vs Newcastle Falcons
Referee: Tim Wigglesworth
Assistant referees: Greg Garner, Phil Watters
Assessor: Peter Farrell

Hartpury University vs Coventry’
Referee: Sara Cox
Assistant referees: Steve Lewis, Ian Bibey
Television match official: Mathew Carley
Assessor: Martin Fox

Ampthill vs Doncaster Knights
Referee: Greg Macdonald
Assistant referees: Jamie Leahy, Richard Waller
Assessor: Lloyd Jackson, Robin Goodliffe

Cornish Pirates vs Bedford Blues
Referee: Christophe Ridley
Assistant referees: Nick Marshall, Lionel Spooner
Assessor: Tony Spreadbury

France

Top 14, Round 14

Lyon vs Toulon at Matmut Stadium Gerland
Referee: Pierre-Baptiste Nuchy
Assistant referees: Cédric Marchat, Jean-Claude Labarbe
Television match official: Jean-Luc Rebollal

Brive vs Pau at Stadium Municipal
Referee: Pascal Gaüzère
Assistant referees: Richard Duhau, tba
Television match official: EEC Gauzins

Castres Olympique vs Racing 92 at Stade Pierre Fabre
Referee: Mathieu Raynal
Assistant referees: Sébastien Minery, Arnaud Blondel
Television match official: Laurent Sclafer

La Rochelle vs Montpellier at Stade Marcel Deflandre
Referee: Thomas Charabas
Assistant referees: Tual Trainini, Mourad Gharbi Tarchouna
Television match official: Bruno Bessot

Clermont vs Stade Français Paris at Parc des Sports Marcel Michelin
Referee: Maxime Chalon
Assistant referees: Adrien Descottes, Thierry Devais
Television match official: Pascal Dellac

Bayonne vs Agen at Stade Jean Dauger
Referee: Romain Poite
Assistant referees: Julien Castaignède, Laurent Breil
Television match official: Éric Gonthier

Toulouse vs Bordeaux-Bègles at Stade Ernest Wallon
Referee: Ludovic Cayre
Assistant referees: Laurent Cardona, Frédéric Chazal
Television match official: Akim Hadj Bachir

Pro D2, Round 18

Oyonnax vs Biarritz Olympique at Stade Charles Mathon
Referee: Benoît Rousselet
Assistant referees: Thierry Mallet, Christian Coussan

Carcassonne vs Valence Romans at Albert-Domec
Referee: Frédéric Bouzac
Assistant referees: Régis Guatelli, Marc Lalaude

Soyaux-Angoulême vs Montauban at Stade Chanzy
Referee: Julien Castaignède
Assistant referees: Laurent Millotte, Sylvain Jaymes

Nevers vs Provence at Stade du Pré Fleuri
Referee: Flavien Hourquet
Assistant referees: Jean Lespes, Fabrice Hand

Colomiers vs Vannes at Stade Michel Bendichou
Referee: Mathieu Noirot
Assistant referees: Thibault Santamaria, Jérôme Favre

Aurillac vs Rouen Normandie at Stade Jean-Alric
Referee: Hervé Lasausa Lespy Labaylette
Assistant referees: Adrien Marbot, Pascal Vitrac

Béziers vs Grenoble at Stade Raoul Barrière
Referee: Vivien Praderie
Assistant referees: Stéphane Boyer, Vincent Kappes

Mont-de-Marsan vs Perpignan at Stade Guy Boniface
Referee: Luc Ramos
Assistant referees: Thomas Chereque, Christian Coudert

Ireland

All Ireland League , Division 1

Clontarf vs Dublin University at Castle Avenue
Referee: Robert O’Sullivan

Terenure vs Lansdowne at Lakelands
Referee: Mark Patton

University College Cork vs Garryowen at Mardyke Grounds
Referee: Kieran Barry

young Munster vs Ballynahinch at Tom Clifford Park
Referee: Jonny Erskine

Banbridge vs Navan at Rifle Park
Referee: Richard Horgan

Highfield vs Old Wesley at Woodleigh Park
Referee: Chris Busby

Malone vs Armagh at Gibson Park
Referee: Nigel Correll

Naas vs Old Belvedere at Forenaughts
Referee: Eddie Hogan-O’Connell

St Mary’s vs Shannon at Templeville Road
Referee: Oisin Quinn

All Ireland League Women’s Cup

Railway Union vs UL Bohemians
Referee: Graime Crabtree

Old Belvedere vs Old Suttonians at Anglesea Road
Referee: Marcus Casey

Italy

Top 12

Colorno vs Lyons
Referee: Marius Mitrea (Udine)
Assistant referees: Gabriel Chirnoaga (Roma), Filippo Bertelli (Brescia)

Calvisano vs Petrarca
Referee: David Beun (Federazione Francese)
Assistant referees: Riccardo Angelucci (Livorno), Francesco Meschini (Milano)

Rovigo v Mogliano
Referee: Gianluca Gnecchi (Brescia)
Assistant referees: Franco Rosella (Roma), Lorenzo Imbriaco (Bologna)

Toscana Aeroporti I Medicei vs Lazio
Referee: Federico Boraso (Rovigo)
Assistant referees: Vincenzo Schipani (Benevento), Filippo Vinci (Rovigo)

Fiamme Oro vs Valorugby Emilia
Referee: Matteo Liperini (Liperini)
Assistant referees: Emanuele Tomò (Roma), Antonino Nobile (Ferrara)

San Donà vs Viadana
Referee: Federico Vedovelli (Sondrio)
Assistant referees: Simone Boaretto (Rovigo), Alberto Favaro (Venezia)

Japan

Friendly

Sunwolves vs Barbarians at Mikuni World Stadium Kitakyushu, Japan
Referee: Shuhei Kubo
Assistant referees: Takahiro Yoshihara, Katsuki Furuse
Television match official: Katsuhiko Ishii

New Zealand

Friendlies

Blues vs Hurricanes
Referee: Brendon Pickerill

Highlanders vs Crusaders
Referee: Mike Fraser

Scotland

Super 6

Heriot’s vs Boroughmuir Bears
Referee: Keith Allen
Assistant referees: Ian Kenny, Alistair Watt
Timekeeper: John Mclaughlin
Assessor: Gordon McMurray

Stirling County vs Watsonians
Referee: David Sutherland:
Assistant referees: Mike Adamson, Bob Nevins
Timekeeper: Ben Evans

Ayrshire Bulls vs Southern Knights
Referee: Sam Grove-White
Assistant referees: Graeme Ormiston, David Changleng
Timekeeper: : John Mclaughlin
Assessor: Andy Clift

Premiership

Glasgow Hawks vs GHA
Referee: Finlay Brown
Assistant referees: George Pounder, Brian Mcguff

Scottish Cup

Currie Chieftains vs Hawick
Referee: Graeme Ormiston
Assistant referees: Michael Milner, Digby Thomas

Edinburgh Academical vs Jed Forest
Referee: Samuel O’Neil
Assistant referees: Calum Lazenby, Willie Anderson

Gala vs Heriot’s Blues
Referee: Ross Mabon
Assistant referees: John Shaw, Dean Lythgoe
Assessor: Peter Robertson
Assistant referees’ coach: Alan Forrest

Highland vs Marr
Referee: Jonny Perriam
Assistant referees: Grant Stephen, Robbie Willison

Sarah Beaney Cup

Heriot’s Blues Women vs Corstorphine Cougars
Referee: Sean Niven

Stewartry vs Hillhead Jordanhill
Referee: Darroch Ramsay

Watsonians vs Garioch
Referee: Johnathan Cockayne

Spain

División De Honor, Round 14
Aparejadores Burgos vs UE Santboiana
Referee: Pedro Montoya (Álava)

Alcobendas vs Indepen. Santander
Referee: Roger Parera (Barcelona)

Hernani vs Ordizia
Referee: Iñigo Atorrasagasti (Guipúzcoa)

Salvador vs Cisneros
Referee: Eki Fanlo (Guipúzcoa)

Santander vs Ciencias Sevilla
Referee: Félix Villegas (Valladolid)

FC Barcelona vs VRAC Valladolid
Referee: Iñaki Muñoz (Madrid)

División De Honor Femenina, Round 10

Universitario Sevilla vs Salvador
Referee: Pedro Pérez Gómez (Toledo)

Cisneros vs Olimpico Pozuelo
Referee: Gonzalo Pardo (Madrid)

Majadahonda vs Crat A Coruña
Referee: Alfonso Mirat (Madrid)

Inef L’Hospitalet vs Sanse Scrum
Referee: Joaquín Santoro (Valencia)

Wales

Premiership

Pontypridd vs Bridgend
Referee: Mike English
Assistant referees: Rhys Jones, Simon Harris

WRU Cup Quarterfinals

Merthyr vs Neath
Referee: Elfyn Morris-Roberts
Assistant referees: Simon Rees, Gavin Roberts

Llanelli vs Cardiff
Referee: Tom Spurrier
Assistant referees: Simon Mills, Neil Jones

Pontypool vs Carmarthen
Referee: Gwyn Morris
Assistant referees: Aled Evans, Stuart Kibble
Television match official: Tim Hayes

Aberavon vs Llandovery
Referee: Gareth Newman
Assistant referees: Dewi Phillips, Chris Oliver

 

PV: 1843


Referees To 26 January 2020 - Argentina | Rugby365