Wed 6 Feb 2019 | 09:49

Referees to 11 February 2019

Referees to 11 February 2019
Wed 6 Feb 2019 | 09:49
Referees to 11 February 2019
SHARE

Joy Neville of Ireland again makes refereeing history.

This week she is the referee in Rugby Europe’s top competition, sometimes referred to as the Six Nations B, when Spain play Russia in Madrid in the first round for 2019. She is the first woman to referee at this level.

Aimee Barrett-Theron will be refereeing her second Six Nations match on successive weekends – this time up in Lecce in Italy.

Mathieu Raynal will also break new ground for himself as this is his first Six Nations match as a referee. By way of contrast this is Nigel Owens’s 13th season as a Six Nations referee and his 77th Test match.

International

Six Nations

Scotland vs Ireland at Murrayfield
Referee: Romain Poite (France)
Assistant referees: Pascal Gaüzère (France), Federico Anselmi (Argentina)
Television match official: Rowan Kitt (England)

Italy vs Wales at Stadio Olimpico
Referee: Mathieu Raynal (France)
Assistant referees: Wayne Barnes (England), Shuhei Kubo (Japan)
Television match official: David Grashoff (England)

England vs France at Twickenham
Referee: Nigel Owens (Wales)
Assistant referees: Andrew Brace (Ireland), Brendon Pickerill (New Zealand)
Television match official: Glenn Newman (New Zealand)
Timekeeper: Matthew Peters (England)
Assessor: Chris White (England)

Six Nations Women

England vs France at Castle Park, Doncaster, England
Referee: Tim Baker (Hong Kong)
Assistant referees: Hollie Davidson (Scotland), Nikki O’Donnell (England)
Television match official: Ian Davies (Wales)
Assessor: Gareth Thomas (Wales)

Scotland vs Ireland at Scotstoun Stadium, Glasgow
Referee: Maria Beatrice Benvenuti (Italy)
Assistant referees: Clara Munarini (Italy), tba (Scotland)
Television match official: Stefano Roscini (Italy)

Italy vs Wales in Lecce
Referee: Aimee Barrett-Theron (South Africa)
Assistant referees: Ian Tempest (England), tba (Italy)
Television match official: Brian MacNeice (Ireland)

Six Nations Under-20

Scotland vs Ireland at Gala RFC, Netherdale
Referee: Andrea Piardi (Italy)
Assistant referees: Federico Vedovelli (Italy), Gianluca Gnecchi (Italy)
Assessor: Martin Fox (England)

England vs France at Sandy Park, Exeter
Referee: Craig Evans (Wales)
Assistant referees: Simon Rees (Wales), Gareth Newman (Wales)
Television match official: Ian Davies (Wales)
Timekeeper: Andrew Pearce (England)

Italy vs Wales at Stadio Danilo Martelli, Mantua
Referee: Sam Grove-White (Scotland)
Assistant referees: Graeme Ormiston (Scotland), Bob Nevins (Scotland)
Assessor: Nigel Yates (England)

Rugby Europe

Romania vs Georgia at Cluj Napoca, Romania
Referee: Sean Gallagher (Ireland)
Assistant referees: George Clancy (Ireland), Mark Patton (Ireland)

Belgium vs Germany in Brussels
Referee: Shota Tevzadze (Georgia)
Assistant referees: Sulkhan Chikladze (Georgia), Shota Tsagareishvili (Georgia)

Spain vs Russia in Madrid
Referee: Joy Neville (Ireland)
Assistant referees: Frank Murphy (Ireland), Chris Busby (Ireland) (Ireland)

Americas Rugby Championship

Argentina XV vs USA at Marabunta RC, Rio Negro, Argentina
Referee: Francisco Gonzalez (Uruguay)

Brazil vs Canada in Sao Paulo
Referee: Frank Mendez (Chile)

Clubs

Ireland vs Scotland at Energia Park, Donnybrook
Referee: Luc Ramos (France)
Assistant referees: Paul Haycock (Ireland), Dermot Thomas Blake (Ireland)
Assessor: Ciaran O’Brien (Ireland)

Students Under-21

Ireland vs Scotland at Queen’s University
Referee: Peter Martin (Ireland)
Assistant referees: Oisin Quinn (Ireland), Richard Kerr (Ireland)

Domestic

Australia

Friendlies

NSW Waratahs vs Brumbies at Goulburn Worker’s Arena
Referee: Angus Gardner
Assistant referees: Amy Perrett, James Quinn

Queensland Reds vs Chiefs at Ballymore
Referee: Nicholas Berry
Assistant referees: Jordan Way, Aaron Pook

Melbourne Rebels vs Sunwolves
Referee: Damon Murphy

England

Premiership

Bath vs Gloucester
Referee: JP Doyle
Assistant referees: Tom Foley, Sara Cox
Timekeeper: Laurie Bryant
Assessor: Martin Fox

Worcester Warriors vs Saracens
Referee: Christophe Ridley
Assistant referees: Anthony Woodthorpe, Wayne Falla
Television match official: Trevor Fisher
Timekeeper: Malcolm Sinclair
Assessor: Chris White
Assistant referees’ coach: Peter Huckle

Northampton Saints vs Newcastle Falcons
Referee: Craig Maxwell-Keys
Assistant referees: Tim Wigglesworth, Roy Maybank
Television match official: Stuart Terheege
Timekeeper: Paul Stanley
Assessor: Nigel Yates
Assistant referees’ coach: Robin Goodliffe

Championship

Nottingham vs Yorkshire Carnegie
Referee: Sara Cox
Assistant referees: George Selwood, Clare Daniels
Assessor: Stephen Leyshon

Jersey Reds vs London Scottish
Referee: Matthew Carley
Assistant referees: Gregory Garner, Michael Patz
Assessor: Andrew Vertigan

Bedford Blues vs London Irish
Referee: Tom Foley
Assistant referees: Jack Makepeace, Jamie Leahy
Assessor: David Morgan

Ealing Trailfinders vs Doncaster Knights
Referee: Karl Dickson
Assistant referees: Nick Marshall, Philip Watters
Assessor: Sam Collins

Richmond vs Cornish Pirates
Referee: Greg Macdonald
Assistant referees: Gareth Holsgrove, Shane Lewis
Assessor: Lloyd Jackson

Coventry vs Hartpury College
Referee: JP Doyle
Assistant referees: Steve Lee, Jonathan Healy
Assessor: Peter Farrell

Friendly

Oxford University vs Royal Navy
Referee: Brendon Pickerill (New Zealand)

France

Pro D2, Round 20

Oyonnax vs Mont-de-Marsan at Stade Charles Mathon
Referee: Thierry Mallet
Assistant referees: David Beun, Christophe Gaillardon

Angoulême vs Bourg-en-Bresse at Stade Chanzy
Referee: Mathieu Delpy
Assistant referees: Frédéric Bouzac, Christian Coussan

Provence vs Montauban at Stade Maurice David
Referee: Laurent Millotte
Assistant referees: Benoît Rousselet, Johann Lobregat

Brive vs Massy at Stadium Municipal
Referee: Régis Guatelli
Assistant referees: Flavien Hourquet, Fabrice Hand

Colomiers vs Vannes at Stade Michel Bendichou
Referee: Mathieu Noirot
Assistant referees: Hervé Lasausa Lespy Labaylette, Jérôme Favre

Nevers vs Biarritz at Stade du Pré Fleuri
Referee: Stéphane Boyer
Assistant referees: Ludovic Carrillo, Pascal Vitrac

Aurillac vs Béziers at Stade Jean-Alric
Referee: Thomas Chereque
Assistant referees: Nicolas Datas, Benoît Traineau

Italy

Top 12, Round 14

Toscana Aeroporti I Medicei vs Fiamme Oro
Referee: Luca Trentin (Lecco)
Assistant referees: Filippo Bertelli (Brescia), Lorenzo Imbriaco (Bologna)

Emilia vs Padova
Referee: Matteo Liperini (Livorno)
Assistant referees: Simone Boaretto (Rovigo), Mirco Sergi (Bologna)

Mogliano vs Rovigo
Referee: Manuel Bottino (Roma)
Assistant referees: Riccardoli Angelucci (Livorno), Mateo Franco (Udine)

Petrarca vs Viadana 1970
Referee: Emanuele Tomò (Roma)
Assistant referees: Elia Rizzo (Ferrara), Gianmarco Toneatto (Udine)

Lazio vs Verona
Referee: Giuseppe Vivarini (Belluno)
Assistant referees: Schipani (Benevento), Franco Rosella (Roma)

Calvisano vs San Donà
Referee: Stefano Bolzonella (Cuneo)
Assistant referees: Stefano Pennè (Milano), Carlo Pastore (Genova)

New Zealand

Warm-up

Crusaders vs Highlanders at Southbridge RFC, Southbridge
Referee: Ben O’Keeffe
Assistant referees: Jamie Nutbrown, James Munro

South Africa

Friendly

Sharks vs Bulls at Ashton College, Ballito
Referee: AJ Jacobs

Stormers vs Boland Cavaliers at Boland Stadium, Wellington
Referee: Marius van der Westhuizen

Varsity Cup

UWC vs UFS Shimlas at UWC Sports Ground, Cape Town
Referee: Phumzile Mbewu
Television match official: Joey Klaaste-Salmans

UCT-Ikeys vs Maties at UCT Rugby Fields, Cape Town
Referee: Marius van der Westhuizen
Television match official: Shaun Veldsman

UJ vs UP-Tuks at UJ Stadium, Johannesburg
Referee: AJ Jacobs

Wits vs CUT at Wits Rugby Stadium, Johannesburg
Referee: Stephan Geldenhuys

Spain

División De Honor Femenina, Round 13

Majadahonda vs Olímpico Pozuelo
Referee: Pedro Pérez Gómez (Toledo)

Inef L’Hospitalet vs Sanse Scrum
Referee: Julio Aguirre (Barca)

Com Cisneros vs Crat Univer Coruña
Referee: Gonzalo Pardo (Madrid)

Hortaleza vs Universitario Sevilla
Referee: Luis Ferdinández Díaz (Madrid)

División De Honor B, Round 18

Durango vs VRAC Valladolid B
Referee: Alberto Pérez Iglesia (Asturias)

Zarautz vs Bera Bera
Referee: Juan Manuel Gárate (Cantabria)

Santander vs Campus Ourense
Referee: Andoni Susperregi (Guipúzcoa)

Crat A Coruña vs Vigo
Referee: Luis García (Madrid)

Eibar vs Uribealdea
Referee: Jokin Osete (Navarra)

El Salvador B vs Getxo
Referee: Roger Parera (Barcelona)

UE Santboiana B vs UER Montcada
Referee: Cintia Loyola (Málaga)

Valencia vs L’Hospitalet
Referee: Rafael Alcalde (Murcia)

BUC vs CAU Valencia
Referee: Jorge García Criado (Baleares)

Tatami vs Poble Nou
Referee: Ignacio Chaves (Madrid)

Sant Cugat vs Barbarians Calviá
Referee: Adrián Rodriguez Gutierrez (Cantabria)

Fenix vs Les Abelles
Referee: Joshua Bellido (Barcelona)

Ing Industriales vs Jaen
Referee: Iñaki Vergara (Guipúzcoa)

Cáceres vs Olímpico Pozuelo
Referee: Fernando Raposo (Valladolid)

Alcobendas Rugby B vs Marbella
Referee: Óscar Martinez (Castellón)

Ciencias vs Cisneros B
Referee: Alberto Ruíz García (Vizcaya)

Pozuelo vs Liceo Francés
Referee: Enzo Cosse (Valencia)

UR Almeria vs Arquitectura
Referee: González Ribes (Valencia)

USA

Major League, Round 3

NOLA Gold are the only team to have won two matches so far and so top the log.

Elite vs Arrows in Austin
Referee: Paul-Henri Courbier
Assistant referees: Scott Green Derek Summers

Legion vs Sabercats in San Diego
Referee: Pali Deluca (Argentina)
Assistant referees: Scott Green, Paul-Henri Courbier

Gold vs Seawolves in New Orleans
Referee: Derek Summers
Assistant referees: Luke Rogan, Ed Gardner

Wales

Premiership

Cross Keys vs Cardiff
Referee: Ben Whitehouse
Assistant referees: Aaron Parry, Gareth Butler

Bridgend vs Merthyr
Referee: Gareth John
Assistant referees: Aled Evans, Lee Parry

Llanelli vs Carmarthen
Referee: Ben Breakspear
Assistant referees: Wayne Davies, Steve Harwood

Neath vs Pontypridd
Referee: Simon Mills
Assistant referees: Rhys Jones, Neil Perkins

Bedwas vs Bargoed
Referee: Adam Jones
Assistant referees: Gwyn Morris, Peter Mortimer

Swansea vs Ebbw Vale
Referee: Elgan Williams
Assistant referees: Elfyn Morris-Roberts, Gerard English

Aberavon vs Newport
Referee: Dewi Phillips
Assistant referees: Dai Cambourne, Steffan Davies

RGC 1404 vs Llandovery
Referee: Dan Jones
Assistant referees: Sion Wynne, Ceirion Parry

PV: 301


Referees To 11 February 2019 - Argentina | Rugby365