Tue 13 Nov 2018 | 11:00

Referees to 18 November 2018

Referees to 18 November 2018
Tue 13 Nov 2018 | 11:00
Referees to 18 November 2018
SHARE

There are well over 20 Test matches this weekend as the November window stays open.

Sara Cox of England has two notable involvements in men’s rugby. She is an assistant referee in a World Cup qualifier meant to sort out repechage teams, a first for her, and she is the referee in the Bristol Bears with the UK Armed Forces.

The crunch match of the weekend is in Dublin when Ireland play the All Blacks with Wayne Barnes in charge.

South Africa’s first Test against a single country was against Scotland in 1906. The Springboks lost at Hampden Park but this time are in Edinburgh in a match the Scots believe they can win, after beating England and France earlier this year. Romain Poite is refereeing that one.

There are two World Cup qualifiers down in Marseilles with Jaco Peyper and Luke Pearce to referee them.

International

Men

Scotland vs South Africa at Murrayfield, Edinburgh
Referee: Romain Poite (France)
Assistant referees: Ben O’Keeffe (New Zealand), Frank Murphy (Ireland)
Television match official: Ben Skeen (New Zealand)
Assessor: Chris White (England)

Romania vs USA in Bucharest
Referee: Craig Maxwell-Keys (England)
Assistant referees: Ian Tempest (England), Christophe Ridley (England)
Television match official: Andrew McMenemy (Scotland)

Georgia vs Samoa at Mikheil Meskhi Stadium, Tbilisi
Referee: Karl Dickson (England)
Assistant referees: Ben Whitehouse (Wales), Sam Grove-White (Scotland)
Television match official: Brian MacNeice (Ireland)

Italy vs Australia at Stadio Euganeo, Padua
Referee: Pascal Gaüzère (France)
Assistant referees: Andrew Brace (Ireland), Mike Adamson (Scotland)
Television match official: Simon McDowell (Ireland)

Spain vs Namibia at Estadio Central Ciudad Universitaria, Madrid
Referee: Pierre Brousset (France)
Assistant referees: Alexandre Ruiz (France), Ludovic Cayre (France)
Television match official: Stefano Pennè (Italy)

Uruguay vs Fiji at Hartpury College, Gloucester
Referee: Tom Foley (England)
Assistant referees: Rasta Rasivhenge (South Africa), Craig Evans (Wales)

Wales vs Tonga at Principality Stadium, Cardiff
Referee: Nic Berry (Australia)
Assistant referees: Angus Gardner (Australia), Shuhei Kubo (Japan)
Television match official: Olly Hodges (Ireland)
Assessor: Gary Welsh (England)

England vs Japan at Twickenham
Referee: Paul Williams (New Zealand)
Assistant referees: Nigel Owens (Wales), Dan Jones (Wales)
Television match official: Marius Jonker (South Africa)
Timekeeper: John Burtenshaw (England)

Ireland vs New Zealand at Aviva Stadium, Dublin
Referee: Wayne Barnes (England)
Assistant referees: Mathieu Raynal (France), Marius Mitrea (Italy)
Television match official: Rowan Kitt (England)
Assessor: Andrew Cole (Australia)

France vs Argentina at Stade Pierre Mauroy, Lille
Referee: Glen Jackson (New Zealand)
Assistant referees: Matthew Carley (England), Ian Davies (Wales)
Television match official: David Grashoff (England)
Assessor: Nigel Yates (England)

Chile vs Maori All Blacks at Estadio San Carlos de Apoquindo, Santiago
Referee: Pablo Deluca (Argentina)
Assistant referees: Joaquin Montes (Uruguay), Francisco Gonzalez (Uruguay)
Television match official: Santiago Borsani (Argentina)

World Cup Qualifiers

Hong Kong vs Kenya at Stade Delort, Marseille
Referee: Jaco Peyper (South Africa)
Assistant referees: George Clancy (Ireland), Thomas Charabas (France)
Television match official: Graham Hughes (England)

Canada vs Germany at Stade Delort, Marseille
Referee: Luke Pearce (England)
Assistant referees: Sara Cox (England), Sean Gallagher (Ireland)
Television match official: Graham Hughes (England)

Rugby Europe

Trophy

Switzerland vs Czechia at Stade Municipal, Yverdon-Les-Bains
Referee: Maxime Burlet (Belgium)
Assistant referees: Philippe Lenne (Belgium), Paul Moody (Belgium)

Poland vs Netherlands in Lublin
Referee: Keith Allen (Scotland)
Assistant referees: Ross Mabon (Scotland), Alistair Watt (Scotland)

Women

Wales vs Hong Kong at Cardiff Arms Park, Cardiff
Referee: Hollie Davidson (Scotland)
Assistant referees: Local
Television match official: Claire Hodnett (England)

Spain vs South Africa at El Pantano, Villajoyosa, Alicante
Referee: Clara Munarini (Italy)
Assistant referees: Local

France vs New Zealand at Stade des Alpes, Grenoble
Referee: Joy Neville (Ireland)
Assistant referees: Local
Television match official: Leo Colgan (Ireland)

Ireland vs USA at Donnybrook, Dublin
Referee: Rebecca Mahoney (New Zealand)
Assistant referees: Paul Haycock (Ireland), Cilian Hogan (Ireland)
Assessor: Andrew Cole (Australia)

England vs Canada at Castle Park, Doncaster
Referee: Sean Gallagher (Ireland)
Assistant referees: Laura Pettingale, Katherine Ritchie
Television match official: Éric Gauzins (France)
Assessor: Gareth Thomas (England)

England Women’s Academy vs USA
Referee: Nikki O’Donnell (England)
Assistant referees: Henry Lowis (England), Richard Waller (England)

Oceania’s Women’s Championship

Papua New Guinea vs Samoa at Churchill Park, Latouka
Referee: Mere Uluinaceva (Fiji)
Assistant referees: Koini Vuli (Fiji), Laveni Racaca (Fiji)

Fiji vs Tonga at Churchill Park, Latouka
Referee: Avi’i Fa’alupega (Samoa)
Assistant referees: Timeleti Bula (Fiji), Semeli Loga (Fiji)

Rugby Europe

Women’s Trophy

Switzerland vs Czechia at Stade Municipal, Yverdon-Les-Bains
Referee: Romain Carbonnel (France)

Tour Friendly

Dragons vs Russia at Bedwas
Referee: Simon Harding (England)
Assistant referees: Tom Spurrier (Wales), Justin Evans (Wales)

Paraguay vs Sudamerica XV at San Jose RC, Asunción
Referee: Henrique Platais (Brazil)

Domestic

England

Premiership

Gloucester vs Leicester Tigers
Referee: Ian Tempest 
Assistant referees: Adam Leal, Wayne Falla
Television match official: Geoffrey Warren
Timekeeper: Matthew Peters
Assessor: Jerry Wallis
Coach: Robin Goodliffe

Harlequins vs Newcastle Falcons
Referee: John-Paul Doyle 
Assistant referees:Peter Allen, Rob Warburton
Television match official: Sean Davey
Timekeeper: Robert Ockenden
Assessor: Nigel Yates

Bath vs Worcester Warriors
Referee: Craig Maxwell-Keys
Assistant referees: Hamish Smales, Roy Maybank
Television match official: David Rose
Timekeeper: Laurie Bryant
Assessor: Christopher White
Coach: Peter Huckle

Northampton Saints vs Wasps
Referee: Matthew O’Grady 
Assistant referees: Simon McConnell, Paul Dix
Television match official: Trevor Fisher
Timekeeper: Paul Stanley
Assessor: Gary Welsh

Saracens vs Sale Sharks
Referee: Andrew Jackson 
Assistant referees: Tim Wigglesworth, Philip Watters
Television match official: Keith Lewis
Timekeeper: Roy Marfleet
Assessor: Brian Campsall

Bristol Bears vs Exeter Chiefs
Referee: Greg Macdonald 
Assistant referees: Jonathan Healy, Steve Lee
Television match official: Stuart Terheege
Timekeeper: Eric Bullion
Assessor: Martin Fox

Championship

Bedford Blues vs Hartpury College
Referee: George Selwood 
Assistant referees: Nick Marshall, Lionel Spooner
Assessor: Stephen Leyshon

Nottingham vs Doncaster Knights
Referee: Tim Wigglesworth 
Assistant referees: Peter Brunt, Paul Burton
Assessor: Peter Farrell

Richmond vs Ealing Trailfinders
Referee: Dean Richards
Assistant referees: Simon Park, Gareth Holsgrove
Assessor: Sam Collins

Jersey Reds vs London Scottish
Referee: Matt Turvey
Assistant referees: Simon Adams, Nigel Carrick
Assessor: Andrew Vertigan

Coventry vs Yorkshire Carnegie
Referee: Neil Chivers
Assistant referees: Gregory Garner, Jamie Leahy
Assessor: Lloyd Jackson

London Irish vs Cornish Pirates
Referee: Alexander Thomas
Assistant referees: Peter Brunt, Ian Bibey
Assessor: Stephen Leyshon
Coach: David Morgan

Friendly

UK Armed Forces vs Bristol Bears at Ashton Gate
Referee: Sara Cox
Assistant referees: Dunx McClement (Scotland, navy), Iain Kiy (army)

France

Pro D2, Round 12

Béziers vs Bayonne at Stade de la Méditérranée
Referee: Cédric Clave
Assistant referees: Nicolas Datas, Francois Soucaret

Vannes vs Montauban at Stade de la Rabine
Referee: David Beun
Assistant referees: Régis Guatelli, Thierry Devais

Provence Rugby vs Massy at Stade Maurice David
Referee: Vivien Praderie
Assistant referees: Benoît Rousselet, Benoît Traineau

Colomiers vs Nevers at Stade Michel Bendichou
Referee: Thomas Chereque
Assistant referees: Mathieu Noirot, Bruno Esclavard

Bourg-en-Bresse vs Angoulême at Stade Marcel Verchère
Referee: Laurent Carrillo
Assistant referees: Quentin Janicot, Mourad Gharbi Tarchouna

Aurillac vs Mont-de-Marsan at Stade Jean-Alric
Referee: Jonathan Gasnier
Assistant referees: Sylvain Brayelle, Philippe Milani

Biarritz vs Carcassonne at Parc des Sports d’Aguilera
Referee: Hervé Lasausa Lespy Labaylette
Assistant referees: Flavien Hourquet, Christian Coussan

Brive vs Oyonnax at Stadium Municipal
Referee: Cédric Marchat
Assistant referees: Luc Ramos, Didier Dayre

Italy

Top 12, Round 8

Emilia vs Lazio
Referee: Federico Boraso (Rovigo)
Assistant referees: Matteo Liperini (Livorno), Filippo Bertelli (Ferrara)

Fiamme Oro vs Verona
Referee: Vincenzo Schipani (Benevento)
Assistant referees: Emanuele Tomò (Roma), Gianluca Bonacci (Roma)

Mogliano vs Argos Petrarca Padova
Referee: Andrea Piardi (Brescia)
Assistant referees: Gianluca Gnecchi (Brescia), Filippo Vinci (Rovigo)

Toscana Aeroporti I Medicei vs San Donà
Referee: Manuel Bottino (Roma)
Assistant referees: Gabriel Chirnoaga (Roma), Mirco Sergi (Bologna)

Padova vs Viadana
Referee: Federico Vedovelli (Sondrio)
Assistant referees: Riccardoli Angelucci (Livorno), Andrea Spadoni (Padova)

Calvisano vs Rovigo
Referee: Luca Trentin (Lecco)
Assistant referees: Stefano Bolzonella (Cuneo), Filippo Russo (Treviso)

Spain

División De Honor Femenina, Round 4

Sanse Scrum vs Crat A Coruña
Referee: Luis García-Mon (Madrid)

Cisneros vs Inef Barcelona
Referee: Alfonso Mirat (Madrid)

Majadahonda vs Olímpico Pozuelo
Referee: Luis Ferdinández Díaz (Madrid)

Getxo vs Hortaleza
Referee: Pedro Montoya (Álava)

PV: 1278


Referees To 18 November 2018 - Argentina | Rugby365