Tue 13 Mar 2018 | 01:43

Referees to 19 March 2018

Referees to 19 March 2018
Tue 13 Mar 2018 | 01:43
Referees to 19 March 2018
SHARE

For Ireland there is the rare possibility of a Grand Slam, for England hope after two lack-lustre performances against Scotland and France.

Rare? Ireland has won it only twice since 1908 – in 1948 and 2009.

Second place in 2018 is yet to be decided. But as unbeaten Ireland are sure of having the trophy, winless Italy are sure of having the wooden spoon.

The Log

1 Ireland – 19 points
2. Wales – 11 points
3. England – 10 points
4. France – 10 points
5. Scotland – 8 points
6. Italy – 0 points

In the Women's Six Nations France will head for Colwyn Bay in the hope of securing a victory over Wales and as a result a Grand Slam – Grand Chelem.

In Rugby Europe, most interest will focus on the Brussels match, as a win for Spain will take them to their second World Cup.

There is a final in Abu Dhabi.

There is another big clash in New Zealand when the two South Island teams clash – Crusaders, who were beaten last week, and the Highlanders, who won last week.

International

Six Nations, Round 5

Italy vs Scotland at Stadio Olimpico, Rome
Referee: Pascal Gaüzère (France)
Assistant referees: Jérôme Garcès (France), Andrew Brace (Ireland)
Television match official Marius Jonker (South Africa)
Timekeeper: Gabriel Chirnoaga
Assessor: Michael Carroll (Ireland)
Citing commissioner: Patrice Frantschi

England vs Ireland at Twickenham, London
Referee: Angus Gardner (Australia)
Assistant referees: Jaco Peyper (South Africa), Marius van der Westhuizen (South Africa)
Television match official Ben Skeen (New Zealand)

Wales vs France at Principality Stadium, Cardiff
Referee: Ben O'Keeffe (New Zealand)
Assistant referees: Wayne Barnes (England), Luke Pearce (England)
Television match official George Ayoub (Australia)
Timekeeper: David Morgan (Wales)

Rugby Europe

International Championships

Belgium vs Spain in Brussels
Referee: Vlad Iordachescu (Romania)
Assistant referees: Radu Petrescu (Romania), Alexandru Ionescu (Romania)
Assessor: Domenico Sironi (Italy)

Germany vs Russia in Cologne
Referee: Ian Tempest (England)
Assistant referees: Simon Harding (England), Clive Sharp (England)

Georgia vs Romania at Meskhi Stadium, Tbilisi
Referee: Ludovic Cayre (France)
Assistant referees: Nicolas Datas (France), Sébastien Boyer (France)

Israel vs Malta
Referee: Jorge Molpeceres (Spain)

Bosnia & Herzegovina in Zenica
Referee: Cristian Serban (Romania))

Netherlands vs Czech Republic in Amsterdam
Referee: Maxime Burlet (Belgium)
Assistant referees: Philippe Lenne (Belgium), Paul Moody (Belgium)

Switzerland vs Poland in Geneva
Referee: Andrea Piardi (Italy)
Assistant referees: Gianluca Gnecchi (Italy), Filippo Bertelli (Italy)

Pacific Challenge

Tonga A vs Samoa A
Fiji Warriors vs Junior Japan

Six Nations Women

England vs Ireland at Ricoh Arena, Coventry, England
Referee: Alhambra Nievas (Spain)
Assistant referees: Nicola Reynolds (England), Katherine Ritchie (England)
Television match official: Stefano Pennè (Italy)
Timekeeper: Paul Stanley (England)
Assessor: Wayne Erickson (Australia)
Citing commissioner: Paul Minto (Scotland)

Wales vs France at Parc Eirias, Colwyn Bay
Referee: Beatrice Benvenuti (Italy)
Assistant referees: Simon Mills, Mike Jolley (Wales)
Television match official: Graham Hughes (England)
Assessor: Johan Sheehan (Ireland)

Italy vs Scotland at Stadio Plebiscito, Padua
Referee: Sara Cox (England)
Assistant referees: Maria Giovanna Pacifico (Italy), Francesca Giuliani (Italy)
Television match official: Claire Hodnett (England)
Assessor: Robert Davies (Wales)
Citing commissioner: Eugene Ryan (Ireland)

Under-20

England vs Ireland
Referee: Pierre Brousset (France)
Assistant referees: Jonathan Dufort (France), Luc Ramos (France)
Television match official: Philip Bonhoure (France)
Timekeeper: Paul Stanley (England)
Citing commissioner: Paul Minto (Scotland)

Wales vs France at Parc Eirias, Colwyn Bay
Referee: Karl Dickson (England)
Assistant referees: Hamish Smales (England), Philip Watters (England)
Television match official: Stuart Terheege (England)

Italy vs Scotland at Stadio della Vittoria, Bari
Referee: Dan Jones (Wales)
Assistant referees: Wayne Davies (Wales), Dewi Phillips (Wales)
Assessor: Michael Carroll (Ireland)
Citing commissioner: Eugene Ryan (Ireland)

Women Under-20

England vs France
Referee: Laura Pettingale (England)
Assistant referees: Nikki O'Donnell (England), Melanie Liley (England)

Friendly

British Police vs Austria
Referee: Fergus Kirby (England)
Assistant referees: Michael Woods (England), Matthew Shales (England)

Legends

England Legends vs Ireland Legends
Referee: Stephen Leyshon (England)
Assistant referees: James Davies (England), Sandra Gomez (England)

Super Rugby, Round 5

Chiefs vs Bulls at Waikato Stadium, Hamilton
Referee: Shuhei Kubo (Japan)
Assistant referees: Mike Fraser (New Zealand), Richard Kelly (New Zealand)
Television match official: Shane McDermott (New Zealand)

Lions vs Sunwolves at Ellis Park, Johannesburg
Referee: Rasta Rasivhenge (South Africa)
Assistant referees: Egon Seconds (South Africa), Stephen Geldenhuys (South Africa)
Television match official: Willie Vos (South Africa)

Highlanders vs Crusaders at Forsyth Barr Stadium, Dunedin
Referee: Nick Briant (New Zealand)
Assistant referees: Mike Fraser (New Zealand), James Doleman (New Zealand)
Television match official: Glenn Newman (New Zealand)

Brumbies vs Sharks at GIO Stadium, Canberra
Referee: Glen Jackson (New Zealand)
Assistant referees: William Houston (Australia), James Leckie (Australia)
Television match official: Ian Smith (Australia)

Stormers vs Blues at Newlands
Referee: Nic Berry (Australia)
Assistant referees: AJ Jacobs (South Africa), Cwengile Jadezweni (South Africa)
Television match official: Christie du Preez (South Africa)

Jaguares vs Reds at Estadio José Amalfitani Vélez Sarsfield, Buenos Aires
Referee: Paul Williams (New Zealand)
Assistant referees: Jamie Nutbrown (New Zealand), Pablo Deluca (Argentina)
Television match official: Santiago Borsani (Argentina)

Waratahs vs Rebels at Allianz Stadium, Sydney
Referee: Brendon Pickerill (New Zealand)
Assistant referees: Federico Anselmi (Argentina), Graham Cooper (Australia)
Television match official: Damien Mitchelmore (Australia)

Anglo-Welsh Cup

Bath vs Exeter Chiefs
Referee: Craig Evans (Wales)
Assistant referees: Adam Jones (Wales), Gareth John (Wales)
Television match official: Sean Brickell (Wales)
Timekeeper: Matthew Peters (England)
Assessor: Martin Fox (England) & Chris White (England)
Citing commissioner: John Byett (England)

PRO14, Round 17

Cardiff Blues vs Benetton Treviso at Cardiff Arms Park
Referee: John Lacey (Ireland)
Assistant referees: Frank Murphy (Ireland), Gareth Newman (Wales)
Television match official: Olly Hodges (Ireland)

Edinburgh vs Munster
Referee: Ben Whitehouse (Wales)
Assistant referees: Elgan Williams (Wales), Mike Adamson (Scotland)
Television match official: Jon Mason (Wales)
Citing Commissioner: John Kirk (Scotland)  

Domestic

Australia

Women

Brumbies vs Queensland at GIO Stadium, Canberra
Referee: Reuben Keane
Assistant referees: Brodie Ingram, Mitchell Dwyer

New South Wales Vs Brumbies at Allianz Stadium
Referee: James Quinn
Assistant referees: Andrew Cox, Richard Manchee

England

Championship

London Scottish vs Jersey Reds
Referee: Craig Maxwell-Keys
Assistant referees: Simon Adams, Ian Bibey
Assessor: Stephen Leyshon
Citing commissioner: Liam McTiernan

Rotherham Titans vs Bristol
Referee: Tim Wigglesworth
Assistant referees: Brian Ravenhill, Simon Park
Assessor: Darren Gamage
Citing commissioner: Duncan Bell

Doncaster Knights vs Richmond
Referee: Hamish Smales
Assistant referees: Gregory Garner, Michael Patz
Assessor: Sam Collins
Citing commissioner: Nick Wood

Hartpury College vs Cornish Pirates
Referee: Fergus Kirby
Assistant referees: Clare Daniels, William Burton
Assessor: Lloyd Jackson
Citing commissioner: Buster White

Yorkshire Carnegie vs Ealing Trailfinders
Referee: Adam Leal
Assistant referees: Andrew Jackson, Matthew Daubney
Assessor: Peter Farrell
Citing commissioner: Ashley Rowden

Nottingham vs Bedford Blues
Referee: Anthony Woodthorpe
Assistant referees: Lionel Spooner, Philip Watters
Assessor: Andrew Vertigan
Citing commissioner: James Hall

Friendly

Richmond vs Royal Air Force
Referee: George Selwood
Assistant referees: James Pidding, Matthew Shepherd

France

Top 14, Round 21

Racing 92 vs Stade Français at U Arena
Referee: Mathieu Raynal
Assistant referees: Cédric Marchat, Éric Soulan
Television match official: Patrick Dellac

Agen vs Bordeaux-Bègles at Stade Armandie
Referee: Cyril Lafon
Assistant referees: Jonathan Gasnier, Bruno Gabaldon
Television match official: Denis Grenouillet

La Rochelle vs Lyon at Stade Marcel Deflandre
Referee: Thomas Charabas
Assistant referees: Mathieu Delpy, Jean-Luc Rebollal
Television match official: Éric Briquet-Campin

Oyonnax vs Toulon at Stade Charles Mathon
Referee: Romain Poite
Assistant referees: Thierry Mallet, Sébastien Hebert
Television match official: Laurent Sclafer

Clermont vs Pau at Parc des Sports Marcel Michelin
Referee: Sébastien Minery
Assistant referees: Flavien Hourquet, Thierry Guilloton
Television match official: Éric Gonthier

Castres vs Brive at Stade Pierre Fabre

Toulouse vs Montpellier at Stade Ernest Wallon
Referee: Adrien Descottes
Assistant referees: Tual Trainini, Jean-Claude Labarbe
Television match official: Maxime Chalon

Ireland

Ulster Bank League, Division 1

Dublin University vs Young Munster at College Park
Referee: Robert O'Sullivan
Assessor: Bertie Smith

St Mary's College vs University College Dublin at Templeville Road
Referee: Stuart Gaffikin

UL Bohemians vs Ballynahinch at Annacotty
Referee: John Carvill

Scotland

Premiership 1

Glasgow Hawks vs Boroughmuir
Referee: Finlay Brown
Assistant referees: John Shaw, Alistair Watt
Assessor: Andy Macpherson

Hawick vs Melrose
Referee: Graeme Ormiston
Assistant referees: Craig Clark, Andrew Mcmenemy
Assessor: Gordon Mcmurray

Marr vs Stirling County
Referee: Steven Turnbull
Assistant referees: Iain Morrison, Colin. George
Assessor: Dave Pearson
 

South Africa

Varsity Cup

CUT vs UCT at CUT Rugby Stadium, Bloemfontein
Referee: Vusi Msibi

Shimlas vs NMU at Shimla Park, Bloemfontein
Referee: Archie Sehlako

Tuks vs UJ
Referee: Stephan Geldenhuys

Wits vs Pukke
Referee: AJ Jacobs

Varsity Shield

15 March

UWC vs Fort Hare at UWC Sports grounds, Cape Town
Referee: Jaco Kotze 

Walter Sisulu vs TUT at BCM Stadium, East London
Referee: Bulelani Naka

CPUT vs Rhodes at CPUT Sports Ground, Wellington
Referee: Colby Griffon

19 March 

Rhodes vs UWC at Rhodes Great Field, Grahamstown
Referee: Bulelani Naka

TUT vs Fort Hare at TUT Stadium, Pretoria
Referee: Ricus van der Hoven

UKZN vs CPUT at Peter Booysen Sports Stadium, Pietermaritzburg
Referee: Johre Botha

Spain

División De Honor Femenina, Round 12

Cisneros vs Sanse Scrum
Referee: Luis Ferdinandez Díaz (Madrid)

Majadahonda vs Inef Barcelona
Referee: Francisco Benegas (Madrid)

Getxo vs Olímpico Pozuelo
Referee: Pedro Montoya (Álava)

Hortaleza vs Crat A Coruña
Referee: Ignacio Chaves (Madrid)

División De Honor B, Round 21

Ourense vs Santander
Referee: Fernando Raposo (Valladolid)

Zarautz vs Salvador B
Referee: Joshua Bellido (Barcelona)

Vigo vs Durango
Referee: Belarmino Álvarez (Asturias)

Aparejad Burgos vs Real Oviedo
Referee: Iñaki Vergara (Guipúzcoa)

Uribealdea vs Crat A Coruña
Referee: Santiago Merino (Madrid)

Bera Bera vs Eibar
Referee: Andoni Susperregi (Guipúzcoa)

Inter Cullera vs Barbarian Calvia
Referee: Jorge Molpeceres (Barca)

Les Abelles vs Poble Nou
Referee: Francisco Benegas (Madrid)

L'Hospitalet vs UE Santboiana B
Referee: Marc Riera (Barcelona)

CAU Valencia vs Tatami
Referee: Óscar Martínez (Castellón)

Fenix vs Sant Cugat
Referee: Luis Santoro (Valencia)

Barca Univer Club – Valencia
Referee: Ignacio Chaves (Madrid)

Alcobendas Rugby B – Ing Industriales
Referee: Iñaki Marquinez (Cantabria)

Arquitectura vs Cáceres
Referee: Garcia Criado (Baleares)

Ciencias Sevilla vs Trocadero Marbella
Referee: Alhambra Nievas (Granada)

Pozuelo vs Olímpico
Referee: Pedro Pérez Gómez (Toledo)

CDU Granada vs UR Almeria
Referee: Alfonso Mirat (Madrid)

Liceo Francés vs Cisneros B
Referee: Adrián Rodriguez Gutierrez (Cantabria)

United Arab Emirates

Premiership Cup Final

Abu Dhabi Harlequins vs Dubai Exiles at Zayed Sports City
Referee: Norman Drake
Assistant referees: Jaco De Wit, Eugene Deegan
Coach: Alan Whitcombe
Citing commissioner: Mike Mason

Wales

Women's Regional Championship, Round 5

Cardiff Blues vs Scarlets at Sardis Road, Pontypridd
Referee: Ben Porte
Assistant referees: Jacob Ellis, Steve Collier

Ospreys vs RGC at St Helen's, Swansea
Referee: Stuart Kibble
Assistant referees: Steffan Edwards, Mark Evans

PV: 4
Referees To 19 March 2018 - Argentina | Rugby365