Do Not Sell My Personal Information
Tue 28 Jan 2020 | 01:08

Referees to 3 February 2020

Referees to 3 February 2020
Tue 28 Jan 2020 | 01:08
Referees to 3 February 2020
SHARE

This is a massive day for world rugby – the start of two great international competitions – the Six Nations in Europe and SANZAAR’s big Super Rugby involving the rugby of five continents.

To add to the fun, the World Rugby’s Sevens move up to Sydney this week.

There is more to Six Nations matches than just the senior teams in the big stadiums with the huge crowds. The women play, too, and the Under-20s and others.

Angus Gardner of Australia will sound the start of Super Rugby 2020. Of the seven matches in Round 1, four are refereed by South Africans, two by New Zealanders and one by an Australian.

On Monday, the popular Varsity Cup starts in South Africa.

There are many countries involved in this weekend’s matches – as teams and as match officials.

International

Men’s Six Nations, Round 1

Wales vs Italy at Principality Stadium, Cardiff
Referee: Luke Pearce (England)
Assistant referees: Matthew Carley (England), Mike Fraser (New Zealand)
Television match official: James Leckie (Australia)

Ireland vs Scotland at Aviva Stadium, Dublin
Referee: Mathieu Raynal (France)
Assistant referees: Pascal Gaüzère (France), Federico Anselmi (Argentina)
Television match official: Glenn Newman (New Zealand)
Timekeeper: Andrew Baird (Ireland)
Citing commissioner: Stefano Marrama (Italy)

France vs England at Stade de France, Paris
Referee: Nigel Owens (Wales)
Assistant referees: Andrew Brace (Ireland), Brendon Pickerill (New Zealand)
Television match official: Brian MacNeice (Ireland)

Rugby Europe Championship, Round 1

Georgia vs Romania in Tbilissi
Referee: Tom Foley (England)
Assistant referees: JP Doyle (England), Paul Dix (England)
Citing commissioner: Mike Hamlin (England)

Russia vs Spain in Sochi
Referee: Andrea Piardi (Italy)
Assistant referees: Federico Boraso (Italy), Emanuele Tomò (Italy)
Citing commissioner: Beth Dickens (Scotland)

Portugal vs Belgium in Lisbon
Referee: Sam Grove-White (Scotland)
Assistant referees: Ian Kenny (Scotland), Graeme Ormiston (Scotland)
Citing commissioner: Gordon Black (Ireland)

Women’s Six Nations, Round 1

Ireland vs Scotland at Energia Park, Donnybrook, Dublin, Ireland
Referee: Aurélie Groizeleau (France)
Assistant referees: Clara Munarini (Italy), Maria Giovanna Pacifico (Italy)
Television match official: Éric Gauzins (France)
Citing commissioner: Danae Zamboulis (England)

Wales vs Italy at Cardiff Arms Park, Cardiff, Wales
Referee: Sara Cox (England)
Assistant referees: Nikki O’Donnell (England), Laura Pettingale (England)
Television match official: David Grashoff (England)

France vs England at Stade du Hameau, Pau, France
Referee: Aimee Barrett-Theron (South Africa)
Assistant referees: Joy Neville (Ireland), Beatrice Benvenuti (Italy)
Television match official: Simon McDowell (Ireland)

Men’s Under 20, Round 1

Ireland vs Scotland at Irish Independent Park, Cork
Referee: Gianluca Gnecchi (Italy)
Assistant referees: Manuel Bottino (Italy), Matteo Liperini (Italy)
Television match official: Stefano Pennè (Italy)
Assessor: Joël Jutge (France)
Citing commissioner: Patrice Frantschi (France)

Wales vs Italy at Eirias Stadium, Colwyn Bay
Referee: Chris Busby (Ireland)
Assistant referees: Frank Murphy (Ireland), Robert O’Sullivan (Ireland)
Television match official: Olly Hodges (Ireland)
Timekeeper: Richard Morgan (Wales)
Assessor: Tony Spreadbury (Ireland)
Citing commissioner: Tim Lowry (England)

France vs England at Stade des Alpes, Grenoble
Referee: Nika Amashukeli (Georgia)
Assistant referees: Saba Abulashvili (Georgia), Irakli Tchanukvadze (Georgia)
Television match official: Andrew McMenemy (Scotland)
Assessor: Greg Garner (England)

Friendly

Scottish Clubs vs Irish Clubs in Gala
Referee: Ben Breakspear (Wales)
Assistant referees: Ruairidh Campbell, Alistair Watt
Timekeeper: Alan Forrest
Assessor: Andy Ireland

Sevens

Men’s Referees
James Doleman (New Zealand), Paulo Duarte (Portugal) ,Craig Evans (Wales), Francisco Gonzalez (Uruguay), Richard Kelly (New Zealand), Damon Murphy (Australia), Jeremy Rozier (France), Damian Schneider (Argentina), Jordan Way (Australia)

Women’s Referees
Hollie Davidson (Scotland), Adam Jones (Wales), Emily Hsieh (USA), Tyler Miller (Australia), Amy Perrett (Australia), Tevita Rokovereni (Fiji)

Super Rugby, Round 1

Blues vs Chiefs at Eden Park, Auckland
Referee: Angus Gardner (Australia)
Assistant referees: Paul Williams (New Zealand), Dan Waenga (New Zealand)
Television match official: Aaron Paterson (New Zealand)

Brumbies vs Reds at GIO Stadium, Canberra
Referee: AJ Jacobs (South Africa)
Assistant referees: Nic Berry (Australia), Graham Cooper (Australia)
Television match official: Ian Smith (Australia)

Sharks vs Bulls at Kings Park, Durban
Referee: Marius van der Westhuizen (South Africa)
Assistant referees: Jaco Peyper (South Africa), Egon Seconds (South Africa)
Television match official: Marius Jonker (South Africa)

Sunwolves vs Rebels at Level Five Stadium, Fukuoka
Referee: Ben O’Keeffe (New Zealand)
Assistant referees: Shuhei Kubo (Japan), Tasuku Kawahara (Japan)
Television match official: Minoru Fuji (Japan)

Crusaders vs Waratahs at Trafalgar Park, Nelson
Referee: Paul Williams (New Zealand)
Assistant referees: Angus Gardner (Australia), Dan Waenga (New Zealand)
Television match official: Shane McDermott (New Zealand)

Stormers vs Hurricanes at Newlands
Referee: Jaco Peyper (South Africa)
Assistant referees: Marius van der Westhuizen (South Africa), Egon Seconds (South Africa)
Television match official: Joey Klaaste-Salmans (South Africa)

Jaguares vs Lions at Jose Amalfitani Stadium, Buenos Aires
Referee: Rasta Rasivhenge (South Africa)
Assistant referees: Pablo Deluca (Argentina), Martin Cordoba (Argentina)
Television match official: Santiago Borsani (Argentina)

PRO14, Round 9 (Delayed)

Cheetahs vs Kings at Free State Stadium, Bloemfontein
Referee: Divan Uys (South Africa)
Assistant referees: Cwengile Jadezweni (South Africa), Quinton Immelman (South Africa)
Television match official: Johann Greeff (South Africa)

Domestic

England

Premiership Cup Semifinal

Exeter Chiefs vs Harlequins
Referee: Anthony Woodthorpe
Assistant referees: Adam Leal Greg Macdonald
Television match official: Keith Lewis
Timekeeper: Andrew Pearce
Assessor: Jerry Wallis

Championship

Yorkshire Carnegie vs Nottingham
Referee: Andrew Jackson
Assistant referees: Gregg Dawson, Simon Park
Assessor: Andrew Vertigan

Doncaster Knights vs London Scottish
Referee: Jack Makepeace
Assistant referees: Simon Adams, Ian Bibey
Assessor: Nigel Yates

Bedford Blues vs Jersey Reds
Referee: Hamish Smales
Assistant referees: Simon McConnell, John Meredith
Assessor: Christopher White

Coventry vs Cornish Pirates
Referee: Neil Chivers
Assistant referees: Darryl Chapman, Nigel Carrick
Assessor: Ian Tempest

Ealing Trailfinders vs Hartpury University
Referee: Michael Hudson
Assistant referees: Lionel Spooner, William Burton
Assessor: JP Doyle & Peter Huckle

Newcastle Falcons vs Ampthill
Referee: George Selwood
Assistant referees: Wayne Falla, Jamie Derrick Leahy
Assessor: Peter Farrell

France

Pro D2, Round 18

Biarritz Olympique vs Soyaux-Angoulême at Parc des Sports d’Aguilera
Referee: Pierre-Baptiste Nuchy
Assistant referees: Nicolas Datas, Christophe Bats

Perpignan vs Carcassonne at Stade Aimé Giral
Referee: Sébastien Boyer
Assistant referees: Frédéric Masse, Christophe Gaillardon

Valence Romans vs Colomiers at Stade Georges-Pompidou
Referee: David Beun
Assistant referees: Frédéric Bouzac, Fabrice Hand

Nevers vs Grenoble Rugby at Stade du Pré Fleuri
Referee: Laurent Millotte
Assistant referees: Flavien Hourquet, Christian Coudert

Vannes vs Provence at Stade de la Rabine
Referee: Thierry Mallet
Assistant referees: Hervé Lasausa Lespy Labaylette, Baptiste Abel Coindoz

Mont-de-Marsan vs Aurillac at Stade Guy Boniface
Referee: Thomas Chereque
Assistant referees: Mathieu Noirot, Fabien Soucaret

Montauban vs Oyonnax at Stade Sapiac
Referee: Jonathan Gasnier
Assistant referees: Adrien Marbot, Sylvain Jaymes

Rouen Normandie vs Béziers at Stade Raoul Barrière
Referee: Jean Lespes
Assistant referees: Stéphane Crapoix, Didier Dayre

Italy

Top 12, Round 10

Emilia vs Calvisano
Referee: Marius Mitrea (Udine)
Assistant referees: Gianluca Gnecchi (Brescia), Simone Boaretto (Rovigo)

Fiamme Oro vs Colorno
Referee: Riccardo Angelucci (Livorno)
Assistant referees: Dante D’Elia (Taranto), Franco Rosella (Roma)

Mogliano vs San Donà
Referee: Gabriel Chirnoaga (Roma)
Assistant referees: Matteo Franco (Pordenone), Stefano Roscini (Milano)

Petrarca Rugby vs Rovigo
Referee: Federico Vedovelli (Sondrio)
Assistant referees: Vincenzo Schipani (Benevento), Filippo Bertelli (Brescia)

Sitav Rugby Lyons vs Lazio
Referee: Matteo Liperini (Livorno)
Assistant referees: Manuel Bottino (Roma), Lorenzo Imbriaco (Bologna)

Viadana vs Toscana Aeroporti
Referee: Andrea Spadoni (Padova)
Assistant referees: Francesco Meschini (Milano), Francesco Russo (Milano)

Scotland

Sarah Beaney Cup

Garioch vs Howe of Fife
Referee: Grant Stephen

Cartha Queens Park vs Stirling County
Referee: Sean Niven

Ayr vs Hillhead Jordanhill
Referee: Greg Cameron

Heriot’s Blues Women vs Stewartry
Referee: Gordon Galashan

South Africa

Varsity Cup

Pretoria university’s Tukkies vs North West University’s Pukke at Tuks Stadium, Pretoria
Referee: Cwengile Jadezweni
Assistant referees: Local
Television match official: Johan Greeff

University of Stellenbosch’s Maties vs Free State University’s Shimlas at Danie Craven Stadium, Stellenbosch
Referee: Ruhan Meiring
Assistant referees: Local
Television match official: Joey Klaaste-Salmans

University of Johannesburg (UJ) vs Cape Town University’s Ikeys at UJ Stadium, Johannesburg
Referee: Vusi Msibi
Assistant referees: Local

University of the Western Cape vs Wits at UWC Sports Ground, Cape Town
Referee: Jaco Kotze
Assistant referees: Local

Spain

División de Honor Femenina, Round 11

XV Sanse vs Universitario Sevilla
Referee: Luis Ferdinández Díaz (Madrid)

Salvador vs Cisneros
Referee: Santiago Castro Villar (Galicia)

Olimpico Pozuelo vs Majadahonda
Referee: Pedro Pérez Gómez (Toledo)

Crat A Coruña vs Inef L’Hospitalet
Referee: Joaquín Santos (León)

División De Honor B, Round 17

Zarautz vs Bera Bera
Referee: Alberto Ruíz García (Vizcaya)

Vigo vs Getxo
Referee: Joshua Bellido (Barcelona)

Real Oviedo vs Uribealdea
Referee: Óscar Marquinez (Cantabria)

Gaztedi vs Univer. Bilbao
Referee: Jorge Molpeceres (Barcelona)

Gernika vs Ourense
Referee: Jokin Osete (Navarra)

Eibar vs Belenos
Referee: Cintia Loyola (Málaga)

Fenix vs Murcia
Referee: Ignacio Chaves (Madrid)

Poble Nou vs CAU Valencia
Referee: Iñaki Vergara (Guipúzcoa)

Sant Cugat vs La Vila
Referee: Garcia-Mon (Madrid)

Les Abelles vs Valencia
Referee: José Luis Murillo (Barcelona)

Tatami vs L’Hospitalet
Referee: Luis Lasala (Granada)

XV Barbarians vs Barcelona
Referee: Eki Pardo (Madrid)

Jaen vs Liceo Francés
Referee: Fernando Raposo (Valladolid)

AD Ing. Industriales vs Marbella
Referee: Garcia Criado (Baleares)

UR Almeria vs Sevilla
Referee: Eduardo Cousillas (Granada)

CAU Madrid vs Pozuelo
Referee: Alfonso Mirat (Madrid)

Málaga vs XV Hortaleza
Referee: Enzo Cosse (Valencia)

Arquitectura vs Cáceres
Referee: Andoni Susperregi (Guipúzcoa)

Wales

Premiership

Llanelli vs Llandovery
Referee: Rhys Jones
Assistant referees: Simon Mills, Richard Hughes

Newport vs Ebbw Vale
Referee: Dan Jones
Assistant referees: Kelvin Shorte, Mark Butcher

 

PV: 2624


Referees to 3 February 2020 - argentina | Rugby365