RugbyPass Match Centre
Scores
Sorry there are no live games.
See what's coming up.
Wales WAL Georgia GEO
Canterbury CAN 29 Manawatu MAN 32
Hawke's Bay HAW 35 Taranaki TAR 17
Waikato WAI 26 Tasman TAS 35
Southland SOU 42 Counties COU 14
North Harbour HAR 15 Otago OTA 21
Auckland AUC 15 Wellington WEL 34
Northland NOR 22 Bay of Plenty BAY 46
No games this week.
Full schedule >
Russia RUS Samoa SAM Tue
24 Sep
12:15pm SAST
Fiji FIJ Uruguay URU Wed
25 Sep
7:15am SAST
Italy ITA Canada CAN Thu
26 Sep
9:45am SAST
England ENG USA USA Thu
26 Sep
12:45pm SAST
Argentina ARG Tonga TON Sat
28 Sep
6:45am SAST
Japan JAP Ireland IRE Sat
28 Sep
9:15am SAST
South Africa RSA Namibia NAM Sat
28 Sep
11:45am SAST
Georgia GEO Uruguay URU Sun
29 Sep
7:15am SAST
Australia AUS Wales WAL Sun
29 Sep
9:45am SAST
Scotland SCO Samoa SAM Mon
30 Sep
12:15pm SAST
Taranaki TAR Southland SOU Thu
26 Sep
9:35am SAST
Tasman TAS Auckland AUC Fri
27 Sep
9:35am SAST
Bay of Plenty BAY Hawke's Bay HAW Sat
28 Sep
4:35am SAST
Wellington WEL Northland NOR Sat
28 Sep
7:05am SAST
Canterbury CAN Counties COU Sat
28 Sep
9:35am SAST
Otago OTA Waikato WAI Sun
29 Sep
3:05am SAST
Manawatu MAN North Harbour HAR Sun
29 Sep
5:35am SAST
Cheetahs CHE Glasgow GLA Fri
27 Sep
7:05pm SAST
Ulster ULS Ospreys SWA Fri
27 Sep
8:35pm SAST
Munster MUN Dragons GWE Sat
28 Sep
4:00pm SAST
Kings KIN Cardiff CAR Sat
28 Sep
4:00pm SAST
Scarlets SCA Connacht CON Sat
28 Sep
6:15pm SAST
Benetton BEN Leinster LEI Sat
28 Sep
6:15pm SAST
Edinburgh EDI Zebre ZEB Sat
28 Sep
8:35pm SAST
Tue 3 Sep 2019 | 11:26

Referees to 8 September 2019

Referees to 8 September 2019
Tue 3 Sep 2019 | 11:26
Referees to 8 September 2019
SHARE

There are several warm-up matches with the air of unreality that goes with them but there is a match in Bloemfontein that is thoroughly real – the final of the 2019 Currie Cup in a competition which has run since 1889.

The man to referee the Currie Cup final this year is Marius van der Westhuizen of the Western Province Referees’ Society. It is his first Currie Cup final and a huge honour. All referees will want to wish him well.

International

Scotland vs Georgia at Murrayfield, Edinburgh
Referee: Romain Poite (France)
Assistant referees: Andrew Brace (Ireland), Karl Dickson (England)
Television match official: Rowan Kitt (England)

Japan vs South Africa in Kumagaya Rugby Stadium, Kumagaya, Japan
Referee: Nic Berry (Australia)
Assistant referees: Mike Fraser (New Zealand), Graham Cooper (Australia)
Television match official: Shane McDermott (New Zealand)

Canada vs USA at BC Place, Vancouver, Canada
Referee: Alexandre Ruiz (France)
Assistant referees: Mike Adamson (Scotland), Sean Gallagher (Ireland)
Television match official: Olly Hodges (Ireland)

New Zealand vs Tonga at Waikato Stadium, Hamilton, New Zealand
Referee: Angus Gardner (Australia)
Assistant referees: Damon Murphy (Australia), Jordan Way (Australia)
Television match official: James Leckie (Australia)

England vs Italy at St James Park, Newcastle, England
Referee: Ben O’Keeffe (New Zealand)
Assistant referees: Jérôme Garcès (France), Frank Murphy (Ireland)
Television match official: Brian MacNeice (Ireland)

Ireland vs Wales at Aviva Stadium, Dublin, Ireland
Referee: Mathieu Raynal (France)
Assistant referees: Wayne Barnes (England), Luke Pearce (England)
Television match official: Graham Hughes (England)

Australia vs Samoa at BankWest Stadium, Parramatta Sydney
Referee: Paul Williams (New Zealand)
Assistant referees: Brendon Pickerill (New Zealand), Cam Stone (New Zealand)
Television match official: Ben Skeen (New Zealand)

Uruguay vs Argentina XV in Montevideo
Referee: Felipe Balbontín (Chile)

Russia vs Connacht at VTB Stadium, Moscow
Referee: George Clancy (Ireland)

Randwick vs Argentina at Coogee Oval, Sydney
Referee: James Qunin (Australia)
Assistant referees: James Marshall (Australia), David Conway (Australia)

Namibia vs Southern Kings
Referee: Quinton Immelman (South Africa)

Friendly

Ulster vs Glasgow Warriors at Kingspan Stadium, Belfast
Referee: Robert O’Sullivan (Ireland)
Assistant referees: Chris Busby (Ireland), Mark Patton (Ireland)

Domestic

Australia

National Rugby Championship

Fiji Druas vs Western Force at ANZ National Stadium, Suva
Referee: Aaron Pook
Assistant referees: Kaveni Talemaivalagi (Fiji), David Vosalevu(Fiji)

Melbourne Rising vs NSW Country Eagles at Bailey Reserve
Referee: Matthew Kellahan
Assistant referees: Richard Manchee, Shannon Mclachlan
Television match official: Shane Barr

Brisbane City vs Sydney at Bond University
Referee: Reuben Keane
Assistant referees: Nathan Welsh, James Palmer

Queensland Country vs Canberra Vikings
Referee: Brett Cronan
Assistant referees: Andrew Twist, Nicholas Leask

France

Top 14

Castres vs Bordeaux-Bègles at Stade Pierre Fabre
Referee: Laurent Cardona
Assistant referees: Sébastien Minery, Bruno Gabaldon
Television match official: Cédric Lafon

Toulon vs Lyons at Stade Mayol
Referee: Pierre Brousset
Assistant referees: Benoît Rousselet, Christophe Gaillardon
Television match official: Patrick Dellac

Pau vs SU Agen at Stade du Hameau
Referee: Pascal Gaüzère
Assistant referees: Adrien Marbot, Richard Duhau
Television match official: Mourad Zitouni

Montpellier vs La Rochelle at GGL Stadium
Referee: Vivien Praderie
Assistant referees: Stéphane Boyer, Mourad Gharbi Tarchouna
Television match official: Akim Hadj Bachir

Stade Français vs Bayonne at Stade Jean Bouin
Referee: Cédric Marchat
Assistant referees: Patrick Nuchy, Jacques De Lemos
Television match official: Philippe Bonhoure

Brive vs Clermont at Stadium Municipal
Referee: Jonathan Dufort
Assistant referees: Thomas Charabas, Thierry Devais
Television match official: Jean-Luc Rebollal

Toulouse vs Racing 92 at Stade Ernest Wallon
Referee: Ludovic Cayre
Assistant referees: Maxime Chalon, Jean-Claude Labarbe
Television match official: Éric Gonthier

ProD2

Nevers vs Biarritz at Stade du Pré Fleuri
Referee: Jonathan Gasnier
Assistant referees: Quintin Janicot, Fabrice Hand

Valence Romans vs Montauban at Stade Georges-Pompidou
Referee: Cédric Clave
Assistant referees: Jaouad Marboh, Gislain Elias

Angoulême vs Rouen Normandie at Stade Chanzy
Referee: Hervé Lasausa Lespy Labaylette
Assistant referees: Maxime Rouquié, Norbert Roche

Aurillac vs Béziers at Stade Jean-Alric
Referee: Jean Lespes
Assistant referees: Thomas Chereque, Christophe Bultet

Provence vs Grenoble at Stade Maurice David
Referee: Jérémy Rozier
Assistant referees: Thierry Mallet, Denis Daste

Mont-de-Marsan vs Carcassonne at Stade Guy Boniface
Referee: David Beun
Assistant referees: Nicolas Datas, Walter Prache

Vannes vs Oyonnax at Stade de la Rabine
Referee: Laurent Millotte
Assistant referees: Sylvain Desvaux, Marc Lalaude

Perpignan vs Colomiers at Stade Aimé Giral
Referee: Frédéric Bouzac
Assistant referees: Luc Ramos, Jérôme Favre

Hong Kong

Saxo Challenge Cup, Round 1

Hong Kong Football Club vs HKU Sandy Bay at HKFC
Referee: Craig Chan
Assistant referees: Tim Baker, Jacques Rossouw,
Assessor: Andrew Tranent

USRC Tigers vs Valley at KP-1
Referee: Rowan Turner
Assistant referees: Stephen Copeman, James Elliot
Assessor: Peter White

Kowloon vs Hong Kong Scottish at KP-1
Referee: Morgan White
Assistant referees: Matt Rodden, Patrick Kwok,
Assessor: Hugh Watkins

News Zealand

Mitre 10, Week 5

Manawatu vs Northland at Central Energy Trust Arena, Palmerston North
Referee: Glen Jackson
Assistant referees: B Andrew, Matt McEwen
Television match official: C Baker

Hawke’s Bay vs Southland at McLean Park, Napier
Referee: Rebecca Mahoney
Assistant referees: Dan Waenga, Stu Catley
Television match official: Mark Johnson

Counties Manukau vs Tasman Navigation Homes Stadium, Pukekohe
Referee: Mike Winter
Assistant referees: Antony Petrie, Brandon Roberts
Television match official: Robert Shore

North Harbour vs Waikato at North Harbour Stadium, North Harbour
Referee: James Doleman
Assistant referees: Ryan Borthwick, Kyle Lagerwall
Television match official: Jonathan Paterson

Bay of Plenty vs Wellington at Rotorua International Stadium, Rotorua
Referee: Tim Griffiths
Assistant referees: Ryan Waite, Jamie Bell
Television match official: Sam Fellows

Auckland vs Canterbury at Eden Park, Auckland
Referee: Nick Hogan
Assistant referees: Angus Mabey, Maggie Cogger-Orr
Television match official: Ben Deakin

Otago vs Taranaki (Ranfurly Shield) at Forsyth Barr Stadium, Dunedin
Referee: Nick Briant
Assistant referees: James Doleman, Jono Bredin
Television match official: Rob Wells

Heartland Challenge, Week 3

Buller vs Wanganui at Victoria Square, Westport
Referee: Nick Webster
Assistant referees: Vaughan Warburton, Ben Alexander

Poverty Bay vs North Otago at More FM Rugby Park, Gisborne
Referee: Hugh Reed

South Canterbury vs Horowhenua Kapiti at Alpine Energy Stadium, Timaru
Referee: Jono Bredin

Thames Valley vs East Coast at Paeroa Domain, Paeroa
Referee: Angus Mabey
Assistant referees: James Higgins, AJ Hartley

Wairarapa Bush vs King Country at Trust House Memorial Park, Masterton
Referee: Tipene Cottrell

West Coast vs Mid Canterbury at John Sturgeon Park, Greymouth
Referee: James Munro

Farah Palmer Cup, Week 2

Counties Manukau vs Manawatu at Navigation Homes Stadium, Pukekohe
Referee: Maggie Cogger-Orr
Assistant referees: Lauren Jenner, Livigisitone Moli
Television match official: Robert Shore

Wellington vs Bay of Plenty at Jerry Collins Stadium, Porirua
Referee: Larissa Collingwood

Hawkes Bay vs Northland at Tremain Field, Napier
Referee: Dan Waenga
Assistant referees: Jarrod Graham, Cara Hall

Tasman vs North Harbour at Landsdowne Park, Blenheim
Referee: Monique Dalley
Assistant referees: Tom Holohan, Brad Evans

Otago vs Taranaki at Forsyth Barr Stadium, Dunedin
Referee: Stu Curran
Assistant referees: S Adams, T Lucas

Auckland vs Canterbury at Eden Park, Auckland
Referee: Lauren Jenner

South Africa

Currie Cup Final

Free State vs Golden Lions at Free State Stadium, Bloemfontein
Referee: Marius van der Westhuizen
Assistant referees: AJ Jacobs, Egon Seconds
Television match official: Shaun Veldsman

Currie Cup Promotion/Relegation

Pumas vs Griffons at Mbombela Stadium, Nelspruit
Referee: Cwengile Jadezweni
Assistant referees: Stephan Geldenhuys, Jaco Pretorius
Television match official: Johan Greeff
SA Rugby Under-21 Final

Blue Bulls vs Western Province at Free State Stadium, Bloemfontein
Referee: Paul Mente
Assistant referees: Ben Crouse, Griffin Colby
Television match official: Shaun Veldsman

Women’s Interprovincial finals

B Section Final

Golden Lions vs South Western Districts at City Park, Cape Town
Referee: Bulela Qwane
Referee: Dylan November, Local

A Section Final

Western Province vs Border at City Park, Cape Town
Referee: Maria Mabote
Referee: Dylan November, Local

 

PV: 957


Referees To 8 September 2019 - Argentina | Rugby365